13 Reasons Why [Netflix]

(Eray | I can save the world alone) #1

Dün itibariyle tüm bölümleri yayınlanan netflix dizisi. İlk 5 bölümünü izlemem ile diziye acayip bağlandım. Diğer izleyen arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

(Tsuchigumo) #2

İlgi çekici duruyor, ekledim listeme. Yaz gelsin izlerim büyük ihtimalle, boş zamanım olunca.

(anon44722116) #3

2 3 yil once kitabini okumustum, konuyu cok begenmistim ama keske baska bir yazar yazsaymis dedigimi hatirliyorum? Netflix guzel bir is cikarmistir diye tahmin ediyorum ve yaz tatili listeme ekliyorum ehehe

(Mert Altunköy) #4

Kitap beni ağlatan ilk kitaptı. Anlatmak istediği mesele de benim gibi biraz takıntılı, hassas biri için çok etkileyici gelmişti. Dizisine de şimdi başlayacağım. Umarım güzel bir uyarlama olmuştur.

(Emre Taşçı) #5

İlk bölümü gayet umut verici bir yapım olacağının sinyallerini veriyor .Eğer dram ,psikoloji gibi tarz yapımları seviyorsanız kolaylıkla tüketebileceğiniz bir yapım bence .

(alana) #6

Biraz önce sezonun son bölümünü bitirdim. O yüzden sıcak sıcak bir iki cümle yazmak istiyorum. Dizi acayip vurucu olmuş. Sıradan aptal lise dizileri gibi kesinlikle değil. Zaten değindiği şeyler bir insanın kaç yaşına gelirse gelsin yaşamış olduğu veya yaşayacağı şeyler. Açıkçası çok az kişinin izlemesine şaşırdım. Ayrıca son birkaç bölümü sezonun başına göre çok ağır bence. Zaten uyarı falan vardı bölüm başında. Neyse sadede gelmem gerekirse bence herkesin izlemesi gereken bir dizi olmuş. Evet arada Clay'e çok kızdım kendi kasedini dinlemeden herkese sataştığı için ama sezonun geneline baktığımda çokta önemli degildi.

(Taylor Swift Fanboi) #8

Son üç bölümde bu kadar sıçmasaydı çok çok iyi dizi olabilirmiş ama şimdi meh'in bir tık üstü olmuş bence

(Eray | I can save the world alone) #9

Çıktığı haftasonu bitirdim diziyi. Dizi beni acayip üzdü. Söylediğimiz her sözün ne kadar önemli olduğunu, bir merhabanın bile çok şey değiştirebileceğini gösterdi bana. Diziye puanım 7/10

(Alperen) #10

2.bölümü az önce bitirdim. Her bölümde olay biraz daha karışıyor ama insanı çekende bu ucunun nereye varacağını merakla bekliyorum.

(Berkay Yılmaz) #11

Ben izlemeye çalıştım ama her sahnede kendimden bir parça gördüğümden diziyi izleyemiyorum. Sanırım hiç izleyemeyeciğim. Umarım çok şey kaçırmıyorumdur

(Zeynep Şahin) #12

Ben diziyi bugün bitirdim, çok vurucu ve düşündürücü bir dizi, özellikle zaten çok ihtiyacımız olan tecavüz konusundaki ciddiliğini ve karakter gelişimlerini çok beğendim. İntihar eden bir insanın arkada bıraktıklarının düşüncelerini ve ruh hallerini çok iyi anlatmış, kasetlerdeki 13 ergenin hislerini de iyi yansıtabildiğini düşünüyorum. Son bölümlerinde genel bir hayat devam ediyor mesajı vermeye çalıştığını sezdim, Netflix'in top 20'sine girer bence.

(Efe Demetgül) #13

ilk 2 bölümünü izledim ve beğenmedim. sizce devam etmeli miyim ilerki bölümlerde güzelleşiyor mu?

(Eray | I can save the world alone) #14

Beğenmediysen devam etmeni önermiyorum. Dizi beni başından bağlayıp sonuna kadar izletti.

(Umur) #15

Herkesin abartması, göklere çıkarması üzerine açıp ilk bölümünü izledim. İlk bölüme göre konuşursam, ortalama bir dizi olmuş. Bir kaç hippi tarzı eleman var arka planda, ön planda güzel bir kız var. O kızın "teenage drama"sını izliyoruz. Ama bunu o güzel kızla değil, güzel kızı seven garip çocukla izliyoruz. Biraz boş şeyler bu kısım, Teen Wolf başladığında da Styles karakteri vs. sayesinde çok tutmuştu. Pop culture bunlar. Herkes izler. Ama dediğiniz tecavüz olayı iyi işlendiyse diye devam edeceğim. Ama o spoiler yazısına basıp okumasam devam etmezdim. Vakti olup devam etsem mi diyen arkadaşlar da etsin madem, çünkü o spoiler olan kısmın konusu iyi işlendiyse güzeldir. Vaktiniz yoksa bırakın gerek yok.

(Taylor Swift Fanboi) #16

Kötü işleniyor bence o yüzden çok iyi bir dizi olma imkanını tepmişler

(Umur) #17

Bu arada 2.bölümden direk bir düşüncem var doğruysa izlemeyebilirim diye soracağım. Kız okul müdürü tarafından tecavüz ediliyor. Psikolojisi kötü bir hale geliyor, okul müdürü biraz sıkıntılı bir tip çıkıyor. Sonra kız ona yardım edip onun yanında olmayan kişilere bu kasetleri hazırlayıp intihar ediyor? Hatta 2.bölümde Justin denilen elamanın bulunmama nedeni de okul müdürüyle alakalı?

(Taylor Swift Fanboi) #18

Yok hocam alakası yok

(Umur) #19

Fark ettim :smiley: En azından aşırı klişe bir muhabbet dönmeyecek gibi :slight_smile:

(Batuhan Üzer) #20

kardeş izlemeye devam et tamam mükemmel bir dizi değil ama konuları güzel işlemişler. Sonbölümde kız bileklerini keserken sizde onunla aynı duyguları yaşıyorsunuz

(Batuhan Üzer) #21

–13 Reasons Why- Ölmek için 13 sebep–

Dizi, drama-gerilim türünde adının yine ”Ölmek için 13 sebep” olduğu Jay Asher adlı yazarın kitabından uyarlanıyor.

”Clay adından bir oğlana, eskiden umutsuzca aşık olduğu ama intihar ederek ölmüş olan eski sınıf arkadaşı Hannah’dan içinde teyp kasetleriyle dolu bir ayakkabı kutusu geliyor. Bu kasetlerin içinde sınıftaki öğrencilerin bu kutuyu posta yoluyla birbirlerine yollamaları için talimat da var. Kasetlerde Hannah 12 kişiye ölümünde her birinin nasıl rol oynadıklarını ve neden intihar ettiğini 13 nedende anlatıyor. ”

Evet. Elbette dizinin temeli yukarıda tırnak içerisinde bulunan tanıtım yazısından ibaret değil. Dizinin son bölümü yaklaşık 45 dakika önce bitirmiş ve bu yazıyı yazmak için hazır olduğumu hissederek başlıyorum.

İnanın iki gün önce bu diziye başlamadan önce çok fazla tereddüt etmiştim. ”Ölmek için 13 sebep” gerçekten korkutucu gelmişti. Ama nedense kendimi bu dizinin etkisinde, soluksuz bölümleri izlerken buldum. Bölümleri izledikçe, her bölümün ardından geçen 5 dakikalık boş zamanda hayatımı tartmam mümkün oldu. Gerçekten hatalarım fazlasıyla olmuştu. Hatalarımın bazılarında karşımdaki insana verdiğim zarara üzülmüş ve bunu telafi etmek adına çabalarım olmuştu. Bazılarında ise sadece hata olduğunu bilmekle yetinmiştim. Kısaca umursamamıştım. Yada umursadıktan sonra yapacak bir şeyimin olmadığını fark etmiştim. Pişmanlıklarımı, sırlarımı düşünmekle günlerimin geçmeyeceğini; düşünerek hareket etmiştim. ”Ölmek için 13 sebep” dizinin sonlarına doğru gelirken, düşüncelerim git gide değişmişti. Kötü zamanlarımız olmuştur. Hepimizin. Bu zamanlarımız da insanlara verdiğimiz negatif etkilerin, belki de küçük gördüğümüz bu negatif etkilerin; Onların hayatlarında kocaman bir yarığın açılmasına yardımcı oluyorsa? Ya bu yarığın onları yutmasına katkıda bulunuyorsak? Ya dönüşü olmayan bir yola sokuyorsak onları? Evet. Gerçekten bazıları onlara yaptığımız her şeyi hak ediyor. Ya hak etmeyenler? Bir anlık olaylar ile gelişen kırıcı veya yanlış şeylerin sonuçları? Bilmiyoruz. Çünkü umursamıyoruz.

Nasıl bir yapım; gerçek hayatta bizlerin unuttuğu şeyleri gün yüzüne çıkarmayı bu kadar etkili kılabilmişti? Tecavüz, iftira, hırsızlık, yanlış arkadaşlık, bağımlılıklar, yalanlar…
Dünyamızın en temel, söz de popüler ama unutulmuş bu kavramları böylesine anlatan, yapılan en ufak hataların, yanlış seçimlerin hatta kullanılmayan veya yanlış kullanılan ufacık sözlerin dahi bir büyük bir sonuca çıkabileceğini gösteren bir diziydi. Diziyi izlerken tek bir an bile gözlerimi kaçırmadım. Kendimi sorguladım. Davranışlarımı , sözlerimi ve arkadaşlık ilişkilerimi sorguladım. Bu diziyi izlemiş-izlememiş herkesin sorgulaması gerekiyor. İzlemeyenlere ulaştırmamız; izlettirmemiz gerekiyor.