13 Reasons Why [Netflix]

(Ayşe Duygu) #22

Ben 10. bölümdeyim güzel gidiyor
Bi akşamda peş peşe izledim sarıyor baya
Kasetlerde kimler var ne yaptılar falan
Clay'inki en çok merak ettiğim tabi

(Oneironaut) #23

Az önce bitirdim.
Mükemmel değil, ancak yeterince iyi ve vurucuydu.

Tecavüz sahneleri oldukça sert işlenmişti.
İntihar sahnesine bakamadım bile.

Oyunculukları beğendim. Bence herkes gereken performansı gösterebilmiş. Sırf ergenlerin başından geçiyor diye "ergen dizisi" klasmanına sokmak doğru olmaz.
Ortalamanın bir kaç tık üstü kalitede. En azından netflixin top10'unda yer bulur benim için.
İntihar sahnesininde ağlamaya başladım. Çok sert işlemişler.

(ufkclk) #24

13 kaset 13 kişi, ee madem bizde 13 bölüm yapalım diye düşünüp biraz sündürdüklerini düşünüyorum, bölüm sayısını 2-3 bölüm azaltabilirlermiş, bazı anlarda "Ee anladık tamam" deyip ileri sarmamak için zor tuttum kendimi, bunun dışında bende beğendim diziyi.

Hangi ülkede yaşarsan yaşa karşılaşabileceğin, özellikle kadınların karşılaşabileceği sorunlara değinmişler. Evet klişe bir konu gibi geliyor ama tüm dünyada, hatta gelişmiş toplumlar dediğimiz yerlerde bile kadın tarafının uğradığı davranış, olaylar karşısında ailesiden, arkadaşlarından vs vs aldığı tepkiler falan hala o medeniyet dediğimiz şeyi yakalayamadık insanoğlu olarak. Tecavüzcünün kendini haklı çıkaran söylemleri, olayların iç yüzünü bilen kesimin aman bizim de yediğimiz ufak tefek boklar ortaya çıkmasın diye olayları hasıraltı etmeleri ya da başlarını başka tarafa çevirmeleri, bilmiyormuş gibi yapmaları. Tecavüzü ilk elden bilen çocuğun bu konuda bir şey yapmaması, aynı anda odada olan ana karakterin öz eleştiri yaparak "Bir şey yapmalıydım ama korkmuştum yapamadım" demesi. Aslında zaten bildiğimiz ama bilmiyormuş gibi yaptığımız yada daha götüsü görmezden geldiğimiz olaylar. Kadınların son noktada sırtlarını kanuna bile yaslayamamaları veya olmayan birşeyi olmuş gibi göstererek rant elde eden kadınların, başlarına gerçek bir tecavüz gelmiş hemcinslerinin inanılabilirliklerini düşürmeleri "Acaba gerçek mi yoksa iftira mı?" algısından sorumlu olmaları. İşte bir yerde facebook, tweeter, instagram çıktı mertlik bozuldu, dikiz toplumu yarattılar, birbirimizi dikizliyoruz ve bundan hoşlanıyoruz gibi haklı tarafları olan cümleler geçmesi.

Edit: 6 kaset vardı değil mi? :cold_sweat:

(Oneironaut) #25

Kafamın karıştığı iki konu var. Bilen aydınlatsın.
1-

Hannah'yı (bura yanlış yazılmış olabilir.) bulan Tony değil miydi?

2-Alex'i fotoğrafçı sapık mı vurdu? Çocuğun silahını gösterdiler ve sonra da Alex'in fotoğrafını indirişini. Ben öyle anladım, ancak doğru anladığıma dair kafam karıştı.

(Ayşe Duygu) #26

Ben aydınlatayım. :relaxed:
Tony gittiğimde ambulans gelmişti torbaya koyuyorlardı dedi.
Yani o gittiğinde ailesi çoktan bulmuştu

Alex kendisini vurdu çocuğun orada fotosunu indirmesinin nedeni onu orada koruduğu için öldürmekten vazgeçmesiydi

(Oneironaut) #27

Teşekkürler :grinning:

(Alperen) #28

Diziyi dün bitirdim ve gerek olayları insanı çekmesi olsun, gerek sürükleyiciliği olsun izletti kendini

(öğnkü) #29

(Emirhan) #30

Normalde böyle dramlara gelemem ama istemsizce başladım diziye . 1.bölümü yeni bitirdim gizemi çok hoş dizinin yapılan yorumlar da bayaa iyi olduğunu gösteriyor. umarım dizi bittikten sonra depresyona falan girmem

(dan) #31

Aşırı patladı dizi. Baya baya konuşuluyor. İlk bölümün başına baktım ama pek ısınamadım. Yazın gece sıcaktan uyunmuyor , yazın izlerim.

(Zalet Nenci) #32

İlk bölümde ergene Han Solo dedi niye asosyal dedi mal oğlu mal kız?
Ulan Star Wars referansı yapmak ne zaman ineklik oldu? Nalet olası liseliler

(Berdan ) #33

Ya bence bu dizi baya overrated. Birinci bölümü izledim aşırı ergence ve sıkıcı. Veletin teki intihar hikayesini anlatıyormuş bu mu yani. 50 dk'lık zaman boşa gitti ona üzülüyorum.

(Eray | I can save the world alone) #34

Tek bölüm izleyerek overrated demek hmm

(Berdan ) #35

Haklısın, şu dizinin 13 bölümünüde izlemeli üstüne de kitabı okumalıydım. Dizinin felsefik alt metinlerini anlamadım ben galiba.

(Eray | I can save the world alone) #36

Olayı çok saçma bir yere çekmen. Sadece ilk bölümü izleyip beğenmedim benim tarzım değil diyebilirsin ama ergen bir veletin hayat hikayesini anlatıyormuş overrated demen çok komik.

(İrem Aybice) #37

Dizi, ergenleri dışlamanın saçmalığnı anlatırken; birinin çıkıp diziye 'ergence' demesi çok komik :joy: Ama kendi fikridir saygı duymak lazım.

(Berdan ) #38

Bu ergen draması bence gereğinden fazla övüldü ve tüm mecralarda tepeye çıktı. Tamam seveni olabilir ama bana göre bu kadar övgüyü hak etmiyor o yüzden overrated.

Sence neden overrated değil?

(Eray | I can save the world alone) #39

Günümüz sorunlarına çok iyi değinmesi. Söylediğimiz her sözün etrafımızdakileri nasıl etkilediği tek bir kelimenin bile hayatımızda çok büyük rol oynaması gibi konuları çok iyi işlemesi. Ergen draması diye bu kadar övgü almaması gerekiyorsa sana göre overrated olsun benim sana söyleyeceğim başka bir şey yok. Sen ergen draması diye kafanda diziyi bir kere öldürmüşsün zaten. Bence dön ve yazdıklarına bir daha bak.

(Berdan ) #40

Bu senaryoyu yazan kaç yaşında çok merak ettim, baya uğraşmış olmalı.

(Umur) #41

Dizinin ilk 4 bölümü direk çöptü bunu başta da söylemiştim burada bir spoiler bakmasam devam da etmezdim. Ama sonradan diziye bir şeyler oldu, ciddileşti, ergenlikten çıktı, ağır bir konuya hafif girdi. Diziyi tek cümleyle anlat deseniz, gerçekçi dram dizisi izlemeye başlayacakların ilk durağı, derim. Öyle çünkü kendi bölümünde ortalama bir dizi genel anlamda son zamanlara göre ortalama üstünde bir dizi. Son iki bölüme kadar 7/10luk bir puan en fazla diyordum finali de iki gün önce izledim. Puanım 7,5 veya 8/10 olur. Ama Netflix'e göre güzel bir dizi değil. Netflix'sin sen, elinde para da var olanak da var o da var bu da var. İzlensin diye değilde, o tecavüz konusunu iyi anlatmak için yapsaymış bu dizi 9-10 arası bir puana ulaşırmış. Bir de o ilk 4 bölümü yok sayıyorum ben. O ilk 4 bölüm ergen bir kızın ağlayarak eline kaset(neden kaset? çünkü tumblr) alıp en boş sözü bile ilk defa duyduğu "kelebek etkisi"ne bağlayıp bunalıma girmesi. İntihar seçeneğini her zaman salakça ve korkakça bulmuşumdur. Hala da öyle bulurum ama bu dizideki direk ergen bir salağın intiharı değildi. Ciddi olayların üstüne yardım arayıp da bulamamış korkmuş bir kızın intiharıydı. Korkakça mıydı? Evet. Mantıklı hareketler yapılabilir miydi? Evet. İlk kasetler mal ve ergence miydi? Evet. Ama o geri kalan 8-9 bölüm için yine de güzel diziydi.

Bu arada okulun en büyük aptal orospusu Hannah'dı. Net. Dedikodu yayana senin yüzünden diyor, şiirini anonim paylaşana senin yüzünden diyor, ota boka milleti suçluyor. O kısımlarda dizi çöp olacak diye düşünüp durmuştum.

Neyse, kısaca gidip Flash'dır Arrow'dur vs. vs. salak saçma diziler yerine izlenebilir bir dizi. Ama öyle herkesin Allah seviyesine çıkardığı gibi bir dizi değil. Ortalamanın üstünde tabii ki, ama son kısımları tam yapamamış. Yapmamış.