13 Reasons Why [Netflix]

(Emir Murat Sezer) #42

Çok hoş,baya hoş,valla hoş izleyin.

(Emirhan) #43

peş peşe izleye izleye bitirdim 2 günde . depresyona girmedim çünkü bana göre son bölüm çöp gibi dizayn edilmişti lan kızın ölümünü ortada verip sonu leşe bağlamak nedir yaneyse hoştu her bölümi tokat gibiydi . normalde böyle diziler için hassas biriyimdir ama izledim ve güzeldi ya . hassas olduğu vs. için mesafeli falan duran varsa net tavsiye ederim

(Emirhan) #44

bence nerd ü asosyal diye çevirmek ayrı bi gerizekalılık . geek i de inek diye çevirmişlerdi ona da bi triggerlanmıştım neyse

(JR) #45

Bir bölüm izleyip ergen dizisi diyebilmek sadece buraya yazmak için yazmakla aynı şey. Hikaye içindeki gizemi inanılmaz kullanıp insana bir sonraki sahnede ne olacak dedirtebiliyorken. Dizi asla bir 'meh' değil. Son bölümde ki olayların ucuz olduğu düşünmüyorum. Gayet net ve sade şekilde insanda bir şeyler hissettirmeye yönelik yapılmış. Öyle bir durumda 'sende hayır demedin' asla basit bir cümle değildi. mob iyi bir izleyici olduğunu düşünüyorum. Karakter o zamana kadar yaşadıklarıyla sence orada bir tepki verebilir miydi? Ben pek sanmıyorum. Hele ki arkadaşına aynı kişi tecavüz ettiğinde donup kalması ve midesinin bulanması daha sonra o kişiden korkması ve çekinmesi.. Dizide anlatılan hikaye çok iyi bu ayrı ve aslında gerçekten vermek istediği mesajı gayet iyi vermesi ve durup üstüne biraz düşündürmesi. Bunu yapmak istedi ve yaptı. Dizinin gerçek başarısı işte burada.
Yaşadıklarımız evet hafif şeyler değil! Düşünüyorum. Şurda kaçımızın aklından geçti intihar etme eylemi? Yaşadığımız gerizekalıca baskılar; okulda, işte, yürürken, sınıfta, evde!! Hepsini sineye çekip unuttuk, bu durumda bizi güçlü kıldı düşüncesine sevkediyor, farketmeden aldığımız duygusal yaralar bizi saçma sapan bi yerde saçma sapan kararlar almaya itiyor. Tepki vereceğimiz gereken yerde donup kalıyoruz, cesur olmamız gereken yerde korkuyoruz, konuşmamız gereken yerde susuyoruz, sonra akışına bırakıyoruz hayatı! O kadar çok alışmışız ki akışına bırakmaya... Etrafımızda olan bitenden bihaber şekilde sadece tüketiyoruz! Herkes kendini iyi biri gibi görüyor! Şöyle bi düşünsene sırf bugün canın sıkıldı diye arkadaşının telefonunu açmadığın an! Ne oldu ona! Ya da -salak çocuk sürekli peşimde- dediğim an! Ben çok iyi bir insanım diyenler o kadar çok kişiyi öldürüyor ki şu hayatta! Farkında değiller! Ve Hannah Baker intihar etmedi! Arkadaşları tarafından öldürüldü! Sizde şöyle bi etrafınıza bakın bakalım kimleri öldürüyorsunuz, farkında olmadan! Ben aslında böyle biri değilim diyip aslında tam olarak öyle biri olduğunuzu farkettiğiniz zaman... Her şey çok geç olacak!

(Berdan ) #46

(Umur) #47

1-A sınıfından Ceren mi yazdı konuşmayı?

(Taylor Swift Fanboi) #48

Aa bu yazı bana mıydı. Etiket yapmadığın için şimdi gördüm. Ufak bi açıklamay yapayım, yazmak için yazmadım sadece uzun uzun yazmaya üşendim ve aslında bahsettiğin sahneyle bir derdim yok.

Şimdi uzun uzun neden son bölümlerin gözümde çöp olduğunu yazayım. Diziye başladığım da konu klişe gelmesine rağmen ufak gizemleri (çocuğu takip eden araba vs) çok sevdiğim için devam ettim izlemeye. Sonra dizi muadillerinden farklı bir şey yaptı Hannah'ı bullyliyenlerinde bir şekilde bullylendiğini (Justin için bir yerde "muhtemelen taciz edilmiş" denmesi vs.) gösterdi ve bunu kör göze parmak keteliğinde değil gayet yerinde ve iyi şekilde yaptı. Bunu yapmak diziyi benim gözümde, klişe liseli kız bullylenir intihar eder keteliğinden çıkarıp gayet iyi kurgulanmış kompleks ilişki ağlarının olduğu sadece karakterleri 16-17 yaşında olup işin kendisinin oldukça yetişkin olan bir dizi konumuna çıkardı. Bu arada son 3-4 bölüme kadar Hannah'ın 17 yaşında bir kızın hayallerine sahip gayet güçlü bir kadın karakter olduğunun altını çizmek isterim ki dizinin son bölümlerde vermek istediği mesajı vermek için o kaeakterizasyonun içine nasıl sıçtığı daha açık gözüksün. Dediğim gibi diziyi klişelikten uzaklaştığı için çok sevdim ve izlemeye devam ettim. Bir noktada "Clay Jessica'nın partisinin olduğu kaseti dinlememeli" diye bir cümle geçti ve dedim ki "of Hannah kesin tecavüze uğrayacak" .bunu sevmedim çünkü ben birinin küçük küçük şeylerle nasıl intihara sürüklendiğini görmek istiyordum ve tecavüz gibi aşırı ağır, aşırı kötü bir olayın birini nasıl intihar ettireceğini işlemek zor bir şey değildi. Sonra tecavüze uğrayanın Jessica olduğunu öğrendik. Ben hiç fark edemediğim için çok iyi bir twist olduğunu düşünüyorum, sizi bilemem. Ama orada asıl önemli olan tecavüze tanık olan Hannah'ın "bu vicdan azabıyla nasıl yaşarım?" demesiydi. Çünkü başına kötü şeyler gelmesine rağmen onu intihara sürükleyen şeyin tanık olduğu tecavüzü engelleyememesi olması muazzam bir fikirdi. Bu replik hem Hannah'ın karakterini yükseltmişti hem de tecavüzle ilgili tanık olan üzerindeki tahribatını göstererek çok orijinal bir şey yapıyordu. Ama sonra, off yazarken bile sinirim bozuluyor. Dizi ajandasındaki mesajı vermek için taktığı at gözlükleriyle be karakterizasyon gördü, ne olay örgüsü. Yani olay örgüsünün iskeletini çıkarırken bir noktada Hannah tecavüze uğrayacak yazabilirsin ama bunu bir gün önce birine tecavüz ederken gördüğü adamın evine gidipte iç çamaşırlarıyla jakuziye sokmak gibi APTALCA yapamazsın. Hele hele bir gün önce karakterine "ben bu vicdan azabıyla nasıl yaşarım?" Diye sordurduktan sonra hiç yapamazsın. Bu Hannah tarafı, yani Hannah'ı gayet tutarlı ve akıllı karakterden, dengesiz ve aptala çevirmelerine sövmem. Birde dizisinin yapısına sıçmaları var. Demiştim dizi bully'nin de bullylendiği kompleks bir ağ kurdu diye, ama sonra tecavüz meseleleri ile bu ağıda çöpe attı çünkü oraya saf kötü olan Bryce'ı koydu. Kasette olanlar sonlara doğru kendi aralarında tartışırken "Bryce'ı satalım adam tecavüzcü onun yaptıklarının bizimkiler nedir ki?" Diyor ve sen de izleyici olarak bunu düşünüyorsun ama böyle olmamalıydı. Bu kadar baskın bir durum olmamalıydı önceden yapılanlar daha kötüsü başa geldiği için aklanmamalıydı. Hele bu baskın suç altı en boş karakterden hiç gelmemeliydi. Çünkü ne anlamı kaldı ki benim önceki 10 bölümdeki bullylikleri izlememin. Sadece son üç bölümü izleseydim dizi mesajından ne kaybedecekti.

Umarım anlatabilmişimdir neden çok iyi bir dizi olma imkanını kaçırdıklarını

(Baran) #49

İlk bölümü şimdi izledim. Daha ilk sahneden aha dedim Life is Strange.

(Erdi Küçük) #50

Açılın benim de söyleceklerim var (diziyi izleyenlere tabii ki)
Hannah'ın bile bile lades şekilde tecavüze uğraması bence hikaye örgüsündeki açık değil, tam tersine taşların yerine oturması (gönderme var). Şöyle ki ilk 10 bölümde izlediğimiz minik bullylikler bize Hannah'ın şirazesinin nasıl kaydığını adım adım göstermek içindi, Jessica'ın partisi de bardağı taşıran son damla oldu. O noktadan sonra Hannah"ın bile bile Bryce'ın evine gitmesi de çok şaşırtmamalı, çünkü zaten biliyorsun ki pasif agresif eğilimleri var, Jessica olayından sonra da bu iyice kurban kompleksine dönüşüyor. Gidip Jessica'yla ya da başka biriyle konuşmak yerine kendisini de aynı konuma düşürecek saçma bir davranışlar dizisi içine giriyor. Sonuçta kendine kendine zarar vermek sadece intihar etmekle olan bir şey değil, o son aşama. Sonuçta baştaki bullylikler olmasaydı belki de kendine saygısını koruyacak, ve o gün o partiye gitmeyecekti.
Onun dışında dizinin en beğendiğim yanı ergenliği hiç idealize etmeden çiğ bir şekilde yansıtması. O anlamsız sıkıntı, boş muhabbetler alttan alta çok iyi anlatılmış. Temel çatışması kim kiminle çıkacak olan ergen dizileriyle kıyaslanması yazık olur bence.

(C.B.B) #51

Kesinlikle. Bu çok iyi işlendi dizide. Oyunculukları beğendim, 13 bölüm olmasına rağmen dizi sıkmadı. Son bölümlerdeki sahneler cidden sert işlendi.
Bazı şeyler havada kaldı, 2. sezon gelecek herhalde, nasıl olacak peki kasetler bitmişken? Aklıma takıldı açıkçası. İlk sezona benden bir 8/10

(Eray | I can save the world alone) #52

Gelirse bana göre Tyler (fotoğrafcı çocuk) üzerinden gelir. Okulda katliam yapacak gibi duruyor.

(Enes) #53

Ya abi ne kadar zor bir şey bu diziyi izlemek 8.bölümdeyim izleyemiyorum zor geliyo hem de çok zor bir sonraki bölümü açıp izlemek istemiyorum çünkü bana 'beni aç ve izle bak neler olacak' demiyor ,tek merak ettiğim şey Clay (ana karakterin ismi bu mu emin bile değilim) kıza ne yaptı onu merak ediyorum biliyorum ki bunu da spoiler yiyerek öğrensem hiç bir şekilde diziyi açıp bakmam ama bu ufacık , küçücük , minicik gizem parçasına tutunup diziye devam edebiliyorum ama 8. bölüme kadar tek dediğim şey şu oldu.

derdini sikim

Bunun sebebi de abi Türkiye de yaşayan biri olarak bu hikayenin çok daha kaka hallerine her akşam haberler de rastlayabildiğimiz için ben de haliyle senin derdini sikim demekten kendimi alamıyorum. Biri çıkıp derse ki 'ama sorunlara güzel değinmiş' , bunu da kabul etmiyorum abi 8. bölüme kadar izlediklerim bir insanın intihar etmesi için hiç ama hiç yeterli değil. 13. bölüme geldiğim de umarım dizi bana güzel şeyler gösterir ve bu şekilde düşünmeye devam etmem ama o zamana kadar derdini sikim hannah .

(Baran) #54

7.Bölüme geldim.

Clay'in Hannah ile durumu gittikçe yaralamaya başladı beni. Kız sana düştü Clay kardeş sen de salağa yatıp durma artık :frowning: böyle durumlarda sinir krizi geçiriyorum resmen. Al işte kız da öldü. Ağlayıp durursun öyle.

Herkesin Hannah üzerinden oyunlar oynaması çok sinir bozucu. Günah keçisi oldu yazık kız. Herkes suçu buna atıyor.

Clay'in annesinin de davayı alması kötü oldu. Neden davayı almamı istemiyorsun sorusunu sorunca çünkü ben hannah'ı seviyordum klişesi bekliyordum ama yapmadılar.

Clay adaleti sağlamaya çalışıyor ama kendi kaseti geldiğinde adaleti kendini öldürerek mi sağlicak acaba çok merak ediyorum.

(Arif Yalım) #55

hannanın bir ihtimal ölmeme ihtimali varmıdır ? 2 .sezonda aslında ölmedim size ders olsun istedim felan :frowning: kız biryerlerde yaşıyorsa tony yalan sölüyorsa yada ailesi ?

(Yiğitcan Erdoğan(seni özlüyoruz reyiz ) :slight_smile:) #56

dizi izlemedim. henüz ama burada hasan yalçın dizi neden çok beğendiğin güzeli bir şekil de açıklamış.

bir de yukarıda bir arkadaş şöyle bir şey demiş.

@lazarusregion yani ben senin yerin de olsam en azın da millet niye bu kadar çok övüyor diye merak edip en azın da bir ilk 6 bölüm bakardım. ben bile sırf bu yüzden diziyi başlamayı düşünüyorum. :slight_smile:

(Berdan ) #57

Hasan abinin beğenmediği bir şey varmı?

(Yiğitcan Erdoğan(seni özlüyoruz reyiz ) :slight_smile:) #58

var assassin's creed filim :slight_smile:
ama ciddiden şu arkadaşın dediği çok dikkatim çekti.:

(Umur) #59

Hala çöp

(Umur) #60

Hayatında ilk defa kelebek etkisini duyan bir liseli kızın hayatı abi başka bir şey yok. Tamam mantıklı nedenler var ama o ilk 4 bölüm hala kanserlik. Sürükleyici, 2017de şuana kadar çıkmış ilk 5e girer dizi. Ama Netflix varken, daha güzel şeyler ortaya çıkabilirdi. Out of character olay yukarıda anlatılmıştı zaten ona da deli dehşet hak veriyorum.
Tecavüz konusu mesela böyle işlenmez. Adam akıllı işleyen yapımlar var gidip araştırıp izlesin merak edenler, burada üstüne çok düşülmemiş bir olay var. Durduramadığı için suçluluk duyan ve travma vari bir olay yaşamış bir kızın sonraki bölümde salak saçma hareket yapması mantıklı değil. 10 Bölümde harika işlenebilecek bir olayı 13 bölüme yayıp ortalamanın bir tık üstünde bir dizi yapılmış.
Dizinin en güzel şeyi oyunculuklardı, her oyuncu harika değildi ama ana kadro(Clay ve Hannah) gayet güzel bir oyunculuk ortaya koymuştu.
Hadi diyeceksiniz, tecavüz bu dizinin ana olayı değildi. Evet, ben son bölümlere kadar dizinin ana olayını hiç kimse kötü veya iyi değildir, sanmıştım. Ama herkesin nedenlerini, hayatlarını anlatıp. Son bölümlerde "Abi bir de çocuk var okulda o direk şerefsiz." demek "sooo, not cool!", bi kere abi sen ilk bölümden beri öyle bir anlattın ki, direk itlik yapmış adamları bile aslında abi... dedirttirerek yorumlattın bize, sonra bunu dedin ve diziye tecavüz ettin.
Sonra ilk bölümler neden çöp diyen olursa kalitesizlik her yerinden akıyor ilk bölümlerin. Boş boş anlar, salak saçma hareketler izliyoruz ve hiçbir şey, bakın HİÇBİR ŞEY yaşanmıyor. Seni bir sonraki bölümü izletmeye itmiyor dizi.
Eğer bir dizi başarılı olmak istiyorsa, başarılı kabul edilecekse bakılması gereken ilk şey o dizinin ilk bölümüdür. Eğer ilk bölüm sana ikinci bölümü izlemek için bir neden sunuyorsa, bir şey başarmış demektir. Ama bu dizinin ilk 4 bölümde verdiği bir tane bile neden yok. Yani örneğin benim izleme sebebim burada tecavüz konusunu öğrenip acaba nasıl işlemişler düşüncesiydi.
Ek olarak dizinin başında herkesin abi o öyle olmadı Hannah o konuda sallamış dediği ama asla açıklanmayan olaylar... Konudaki o boşluklar... Madem kötülük yapanlar vardı o kadar, neden dizi en son "Abi herkesin nedeni vardı hem onların yaptığı o kadar büyük değil Bryce en büyük şerefsizdi o gitsin diğerleri hayatlarına devam eder." kafasında bitti? Hani hereks suçluydu? Gibisinden boş salak olaylar izlettiğinden 7.5/10 verdim. Ki o aradaki güzel bölümler olmasa onu da hak etmeyen bir diziydi. Ama hala diyorum, Flash/Arrow vs. bokum bok şeyler izleyeceğinize açın izleyin.

(öğnkü) #61

Bu dizinin 2. sezonu olacak mı? Yani sonuç olarak kasetler bitti. Olursa dava süreci falan mı olacak?