13 Reasons Why [Netflix]

(Umur) #62

Olmayacak diye biliyorum

(Ömer Faruk) #63

Asher, ikinci sezon için elinden geleni yapacağını açıkladı. Entertainment Weekly’ye konuşan yazar, “Karakterlere devam etmek isterim. Benim de merak ettiğim sorular var. Clay’e ne oldu? Alex’in son yaptığına insanlar ne tepki verecek? Mr. Porter’a ne olacak? Kitap olarak da yazmaya devam etmek istemiştim ama yapamadım. Şimdi denemek isterim.” dedi ve ekledi: “Şu da bir gerçek; bu karakterler için bir son yok. Ama tabii ki eğer devam edilirse, anlatacak hikaye bulunacaktır"

(Umur) #64

Etmesin, zaten ortaya çok iyi bir şey çıkaramadı, şimdi devam ederse "para için devam etti" damgasını yer ve düzgün bir şey çıkaramaz bence

(Ömer Faruk) #65

Ama insanın aklına bir sürü şey takiliyor...

(Enes) #66

Çok yorgunum parmaklarımda bile güç yok ama yinede ben bu diziyi eşeğin dıdısına iliştiricem çünkü ayar oldum. Bir diziyi izlemek bu kadar zor olabilir mi, oldu çok ama çok zor bitirdim diziyi hala daha korkuyorum kuytu köşede 1 bölüm kaldıysa ne yaparım ben diye.

Dizi hakkında daha öncede buraya yazmıştım tekrar yazıyorum DERDİNİ SİKİM HANNAH oh be abi rahatladım . Şimdi aranızda şunu diyenler olabilir, 'sen 11 ile 13.bölümler arasını izlemedin mi' , izledim ama şunu farkettim bütün bir dizi tek bir başlık altında toplanabilir bu başlık ölmek için 13 neden değil bu başlık Malsanız neler yaşarsınız, olmalı neden mi çok basit şimdi ben bir insan olarak yani beyni olan bir insan olarak biri bana zarar verdiğinde onunla aynı ortamda bulunmam yada ondan ilgi, sevgi , anlayış beklemem niye mi , cevap basit çünkü bana zarar veren insan sebepsiz yere zarar veren insan farklı bir durumda tekrar zarar verme eğilimin de olacaktır . Yani eğer siz bir odadayken o odaya girip sarhoş arkadaşınıza hunharca tecavüz eden birini gördüyseniz ve okulda adınız kaşara , kolaya çıkmışsa onun evinde ki partiye gitmezsiniz onun evinden gelen parti sesi 'davetkar gelmez' , nuri alçonun müziği çok davetkar ama adam sonunda sikiyor usta yani demem o ki ben mantıklı bir insan olarak bana daha öncesin de zarar vermiş insanlarla bu denli yakın olmam kaldı ki partiye gitmek de zorunda olduğun br şey değil bir liseli genç kızın beyaz atlı prensini arama olayını anlayışla karşılıyorum ama beyaz atlı prensini bu denli mal bir şekilde aramasına hiç okey değilim, içimi dökemiyorum ya sağa sola kustum olmadı biri üzerime legion atsın yada kötü çocuk felan atsın çivi çiviyi sökermiş çok kötüyüm şuan :grinning:

(M.Arda Işık) #67

Gerçekten güzel ve kaliteli dizi. Ergen dizisi demek net önyargıdır ve bunu en iyi yiğitcan açıklamıştır. Ergen dizisi ile ergenlik dönemindeki insanları iyi anlatmak aynı şey değildir. İzlerken böyle şeyler gerçekten var ve olabilir diyosun. 17 yaşında bir kızın canına kıymasını güzel bir şekilde anlattıktan sonra daha ciddi hangi konuyu ele alabilir ki? Önyargılarınızı kırıp izleyin, Hasan Yalçına katılıyorum gerçekten 'En' kategorisinde bir dizi.

(M.Arda Işık) #68

Ergen draması değil olay ergen draması güzel bir şekilde işlenmiş önemli olan bu. Dizinin sonunda yarım saatlik belgeselimsi birşey bile var. Biraz önyargılarınızı kırmalısınız. Hayır kırmazsanız siz kaybedersiniz ondan diyorum

(anon17803553) #69

Hikayesi ucuz ergen draması, ana karakteri drama queen. Ergen olduğu için kötü değil, sıkıcı bayık sıradan olduğu için kötü.

(mask off) #70

Bu hikayeyi anlatırken size diziyi anlattığımı zannedeceksiniz; ama yapmayın! Bunlar gerçek...
Ben, 19 yaşında sıradan bir gencim. Tamam sıradan değilim. Uzaktan baktığınızda bana içine kapanık, sessiz, asosyal diyebilirsiniz. Ama yanıma gelip konuştuğunuzda aslında kendime has bir espri anlayışımın olduğunu, hiç susmadığımı hatta gezmeyi ve arkadaşlarımla takılmayı ne kadar çok sevdiğimi keşfedersiniz. Okul hayatı boyunca genelde sınıfın bir köşesinde sessizce oturduğum ve yüksek notlar aldığımda bütün sınıfın buna inanamadığı doğrudur. Fark ettim de ben baya sizin şu "nerd" dediğiniz tiplere çok benziyorum. Film ve dizi izlemeye bayılırım, elimden geldiğince kitap okurum ve deli gibi oyun oynarım. Çevremde az ama öz, iki elin parmaklarını geçmez, insan barındırırım. Ve evet kızlarla ilişkim biraz tuhaftır. Çokta değil, ben abartıyorum. Hikayemiz burada başlıyor...
Üniversite sınavının ilk aşamasında hezimete uğradığı ve bunun bir işaret olduğunu düşünen ben, bir yıl ara verip hayallerimin peşinden koşmaya karar verdim. Öyle ya da böyle kavuştum hayallerime ve akademik serüvenim başladı. Bu serüvende okul saatleri beni çok yorduğu için çok gezmez, genelde sınıfta uyurdum; ama derslerimi de dinlerdim. Bir gün komşu sınıfın kapısının önünden geçerken bir kız gördüm. Biraz tarif edeyim size. Çok güzel değil, evet ilk dış görünüşünden başladım çünkü biz insanlar böyleyiz. Ama karizmatik. Bir kız nasıl karizmatik olur demeyin oluyor işte. Gülüyor. Allah'ım inanamazsınız öyle güzel ve içten gülüyor ki anlatamam. Ama durun bir dakika, bir sorun var. Gülmesi aniden kesiliyor. Sonra karşısındakini dinliyormuş gibi yapıyor derken zaten kapının önünden geçip gitmiştim. Sonra yollarımız aynı sınıfa düştü. Daha önceki ilişkilerimde yanlış zamanda hareket ettiğim için bir çok "kız arkadaş" potansiyelimi sığır gibi kaybetmiş biri olarak bu sefer kıza yakın durmaya çalıştım. Maalesef olmadı çünkü kız acayip popüler. Bir sürü ama bir sürü arkadaşı var. Bense uzaktan izliyorum, zavallı ben. Oysaki başıma geleceklerden haberim bile yok...
Sınıf içinde elbet derslerde vesaire iletişimimiz oldu. Ama yok, iki üç cümlelik sohbetin dışına çıkamıyoruz. Ben de madem "normal" şekilde bu kıza yaklaşamıyorum o zaman "anormal" şekilde yaklaşayım deyip çok saçma "bir şey" yaptım. O "şey" bende kalsın ama işe yaradı! Yaklaşık 1 ay, hatta daha fazla takıldık. Birbirimizi tanımaya çalıştık, filmler müzikler paylaştık, anılarımızı anlattık... Hatta kıza ders çalıştırıp sınıf geçmesine bile yardım ettim. Fakat farklı bir şeyler vardı. O çok mutlu, çok sosyal kızda çok farklı bir şeyler vardı. Her gülüşünün aniden kesilmesinin sebebini öğrendim. "Çok yalnızım." "Ölmek istiyorum." "Duşa girip ağlayacağım." "Öleyim de herkes benden kurtulsun." Gibi cümleler kurmaya, bana tüm samimiyetiyle kendini açmaya başladı. Bense korktum. Ondan hoşlandığımı bilen bir kız bana neden böyle şeyler diyordu ki? Sorumun cevabını almam çok uzun sürmedi. Oraya sonra geleceğim.
Kızla sürekli kavga ediyor bir o sıklıkta da çok iyi vakit geçiriyor eğleniyorduk. Ama kız en başından bana karşı "bir şey" hissetmediğini hatta hissetmeyeceğini, sebebini ise bir önceki ilişkisine bağladığını söyledi. Ben de saygı duydum ama kızı kaybetmek istemediğimden iletişimimi kesmedim. Kesmem gerekirdi... "Batman v Superman filminde ağladım biliyor musun!?" diyen bir kızla iletişimimi o anda kesmeli idim...
En son, kıza ona karşı olan hislerimi hiçe sayıp senin arkadaşın olmayı deneyebilirim demek gibi bir salaklık yaptım. Zaten çoktan "friendzone" yemiş, hatta "Sen çok iyi bir insansın ama gerçekten artık başkasına karşı "bir şeyler" hissetmekte çok zorlanıyorum." gibi klasik cümlelere maruz kalsam da ölmek isteyen bir kızı yalnız bırakmak istemedim. Çok acı çekeceğimi bilsem de yanında kalmayı denedim ama olmadı. Kız her seferinde bana karşı olmayan hislerini yüzüme vurup durdu ve bunu ilerde beni üzmek istemediği için yaptığını söylemekten başka bir şey yapmadı. Bu 5 ayın sonunda çok yakın arkadaşlarıyla iletişime geçtiğimde kızın çokta yalnız olmadığını, evet kötü olaylar yaşadığını ama bunları atlamasını sağlayacak birini bulduğunda onunla birlikte olacağını öğrendim. O anda hissettiğim duygular açıktı. Hoşlandığım kız beni sevmiyordu ama "ne olursan ya da kim olursan ol seni yanımda istiyorum" derken Hannah Baker'dan farksızdı gözümde. Bense Clay Jensen olmuştum. Beni kullandığını düşünmüyorum ama bana ve benim gibi insanlara hayatında ihtiyacı vardı. Anlattığı ihanetler, yaşadığı üzücü olaylar ne kadar doğrudur bilmiyorum. Hiçbir zaman da bilemeyeceğim ama şu kesin, ne olursanız ya da kim olursanız olun size ihtiyacı olan insanların yanında durun. "Hiçbir şey" yapmamaktansa "bir şeyler" yapmak her zaman daha iyidir...
Kız yaşıyor. Bu ne kadar sürer bilmiyorum; ama şundan kesin olarak eminim: Listede benim adımın yeri yok.

(Umur) #71

(Ömer Faruk) #73

An itibariyle diziye ikinci sezon için onay verildi. Netflix de yeşil ışığı çaktı.

(büşra) #74

Az önce ilk bölümünü izledim güzele benziyor. Oyuncuların görünüş, kıyafetleri vs gibi şeylerde liseli gibi olmasına özenilmiş. Sırf güzel olduğu için oynayan oyuncular da yok. Yaşananlar da böylece doğal ve olağan duruyor umarım atmosferi bozulmadan ilerler.

(falanfilan) #75

Benim gibi onüç risınvay diye mi okuyorsunuz.O 13 bir türlü çevrilmiyor.

(büşra) #76

Üçüncü bölümün sonundan yazıyorum (bunu ara ara yapacağım) fena ilerlemiyor ama diziyle ilgili canımı sıkan şeyler var.
- bölümlerin süresi benim için uzun
- karakterlerin diyalogları çok kısa kesilmiş;karşı karşıya gelen iki insan 4 5 cümle kuruyor sadece kim kimdi, karşısındakine neden böyle söylüyor anlamak zorlaşıyor bu yüzden
- dramatik bir hava katılmış o yüzden ağır işleyen bir havası var ama ben gizemi çözme kısmına daha odaklı olduğum için o hüzünlü havaya bürünemedim ki bu bizi ilk maddeye götürüyor
- fazla liseli bulunmasının nedeni bence entrikasının bol olması yani Hannah basketbolcu çocuğu sevmiyor muydu ne ara Alex'ten hoşlandı ya da Hannah'ın arkadaşı ne ara Basketçi çocuktan hesap sormaya başladı
-daha karakterler tam oturmadı üst maddeden anlaşılacağı gibi :smiley:
Biraz da güzel şeylerinden bahsedelim.
+Sanırım ikinci bölümde çalan Run Boy Run'la kalbimi çaldı dizi :heart:
+Zorbalığa dikkat çekilmesi gayet güzel
+90lar seven biri olarak kaset seçimini çok beğendim

(Kaplakaa) #77

Başka bir yere daha attım ama bütün sevenleri görsün de tartışma çıksın istiyorum ehueheheehue

(Zalet Nenci) #78

Bu CS kesin hiç liseli olmamış. Onun zamanında lise bile yoktu muhtemelen. Zaten biz 4chan'ın kuruluşunu bile gördük keh keh keh diyordu Dede reyiz.

(Kaplakaa) #79

Bak mesela ben ortalığı karıştıran elemanım

(Mustafa) #80

Daha ilk bölümü yeni izledim :slight_smile: hemen içine çekti beni.Acaba her gün yeni bir bölümmü izliyim yoksa abanıyımmı bir anda

(Eray | I can save the world alone) #81

Ben bir çırpıda izledim diğer şekil kesinlikle diziyi unutur ve atmosfere giremezsin.

(Tufan Uzun) #82

Yok be ben ara vere vere izliyorum. Clay nasıl gün gün kaset dinliyorsa öyle yapmakta hoş olabiliyor. Açıkçası daha 4 bölümüm var ama 10. bölümü izlememek için kendimi zor tutuyorum.