2. Geekmuhit Yılbaşı Çekilişi (Katılımcı Olmak İçin 136. Posta Gidin!)

(Berk Kaynak) #1

Yaklaşık 2 sene önce sitemizde bir yılbaşı çekilişi düzenlendi. O zamanlar bu kadar üyeye sahip olmasak da keyifli bir etkinlik olmuştu Muhit için. Geçen sene tekrarı olmadı ancak bu sene @solien’in önerisiyle bir kez daha yılbaşı çekilişi yapmaya karar verdik. Hem eskileri yad edelim hem de bir örnek teşkil etsin diye önceki konuyu şöyle bırakıyorum:

Şimdi sistem nasıl işleyecek diye sorarsanız orası biraz karışık. Geçen sefer de kafalarda birtakım sorular oluşmuştu. Bu sefer o soruları anket yoluyla çözmeyi düşünüyoruz. Nedir bunlar?

İlk olarak mevzumuz adres/telefon ve çekilişin gizliliği . Şimdi iki türlü yapma imkanımız var bu çekilişi.

İlk yolu şu: Buraya katılımcıların bir listesini çıkardıktan sonra bütün katılımcıların bana güvenip özelden adreslerini ve telefonlarını göndermeleri gerekiyor. Adres illa ev adresi olmak zorunda değil. Kargo/ptt şubesi veya tanıdık bir bakkal bile olabilir. Ancak kargo esnasında sıkıntı çıkmaması için telefon şart. Neden bana geliyor bu adres ve telefonlar? Çünkü çekilişi arka planda ben yapıyorum ve kimin kime hediye alacağı belli olmasın, sürpriz olsun diye özelden size hediye alacağınız kişinin adres ve telefon numarasını bırakıyorum. Bu çekilişin artısı klasik yılbaşı çekilişi mantığıyla tamamen sürpriz bir isimden hediye alacak olmanız. Eksisi ise adres ve telefonunuz yalnızca hediye alacak kişide değil bir de bende olacak. Yani bu bilgilere iki kişi sahip olacak. Bu durumdan hoşnut olmamanızı tamamiyle anlayışla karşılarım. Bu durumda ikinci seçeneğe geliyoruz:

İkinci seçenek ise açıktan Muhit içerisinde kura çekmek. Kura random.org gibi bir sistemden listeleme şeklinde olacak ve ikili üyeler birbirlerini bilerek hediye alacaklar. Bu sistemin artısı adres ve telefonunuzu sadece size hediye alacak kişiye yollayacaksınız. O da size verecek. Eksisi ise işin sürprizi kaçacak tabii ki.

Öncelikle sistem oylaması yapalım.

• Adres ve telefonun bende de bulunması koşuluyla çekilişin sürpriz olması.
  • Adres ve telefonun sadece hediyeyi alacak kişide bulunmasıyla çekilişin açık olması.

0 oylayan

Diğer bir problem alt para limiti. Kimsenin bir eşek şakasına kurban gidip sakız gibi bir hediye almaması için böyle bir alt para limiti koyulmuştu geçen sefer. Kimsenin ne alacağını kontrol edemeyeceğimize göre biraz işlevsiz durabilir ancak yine de kurala uyacak üye sayısının daha fazla olacağını düşünürsek hediye belli bir kıstasın üstünde olacaktır. Alt limit ise öyle uçuk bir mebla olmayacak tabii ki. Geçen sefer 20 liraydı mesela. Bunun için de anket açıyorum:

• Alt para limiti olsun.
  • Alt para limiti olmasın.

0 oylayan

Son olarak da alınan hediyelerin resimlerinin Muhit’te paylaşılma mevzusuna geldik. Kişinin aldığı hediyeden utanabileceğini düşünüp insanları mahçup etmemek adına hediye dağıtımı sonrasında hediyeler sadece bizde kalacak ve resimlerini Muhit’te paylaşmayacağız. Bir sorun olmayacağını düşünüyorsanız tabii ki paylaşabilirsiniz. Ancak önce ankete buyrun:

• Hediyelerin resimleri Muhit’te paylaşılmasın.
  • Resimler paylaşılabilir, sıkıntı olmaz.

0 oylayan

Yılbaşı şeklimiz bu şekilde. 2 gün içerisinde anketleri kapar ona göre yolumuzu çizeriz. Seviyorum.

(Berk Kaynak) #2

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #3

Ne bu böyle gevur adetleri?!

(Deviant) #4

Santa da bizi görecek mi?

(Sapere Aude!) #5

Umarım sana hediye alırım.

(İnadına Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #6

Bana hediye almak kolay ya :grinning:

(Deviant) #7

Geçen sefer hediye aldığım eleman hediyeyi aldıktan sonra Muhit’i terk etmişti…

(Salih Alp Gökçek ) #8

Hmm…

(Boş İnsan) #9

Hadi hadi söyle içinde kalmasın.

(Volkan Şahin ) #10

Herkes birbirine kitap gönderecekmiş gibi bir his var içimde.

(Salih Alp Gökçek ) #11

Yok öyle düşündüm sadece :smile:

(Col Serra) #12

Arkadaşlar, @Fransuva’ya bir koli ayran göndermek hediye sayılmıyor, bilginize.

(Gizem) #13

4-5 koli ile para limiti sağlanır sanki

(Deviant) #14

Sütaş Ayran’dan 20 liralık hisse alabiliyor muyuz peki?

(İnadına Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #15

bokfalan mı yolladın ne yaptın? :confused:

(Salih Alp Gökçek ) #16

Beğeni hakkım yok, hatırlatayım :sweat_smile:

(Deviant) #17

Söylenmez şimdi, ayıp…

(Gizem) #19

Mekke’nin fethi için olsa katılırdım gavur icadı yerine kesinlikle çekinmemle alakası yok yani

(Deviant) #21

Hayda, sen miydin o? Ben de gitti diyordum çocuk…

(Boş İnsan) #22

Hadi Fransuva neyse güler geçer de, @Meliodas_TaBleT biraz gerildi şu an bu hediye olayına.