Açık Uçlu Sorularınız 📋

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #3196

Ama ses ve telaffuz da çok önemli bir parça, en başında izleme örneğini görsel açıdan vermedim zaten.

İzleme kısmı eksik kalmış İngilizce konuşanlar (benim karşılaştığım kadarıyla) genellikle çok yapay bir şekilde konuşuyorlar ve bazı şeyleri telaffuz edişleri de çok yanlış oluyor, aynı zamanda akıcı bir konuşma yakalayamıyorlar.

( ◉) #3197

Sevdiğin bir sitcom varsa bence onlar en kolay örnekler. Friends, HIMYM vb.

(meta) #3198

Onun için de en uygunu etkileşime girmek aslında. Telafuz için sadece dinlemek yeterli olmayabiliyor.

Çizgi roman okuyup onun üzerine o dilde birileriyle konuşmak en kapsayıcı yöntem :+1:

(Bulut ) #3199

Bilmesem de 30 yaş limitim var, so
Pek umrumda değil.

(marko) #3200

İngilizce çizgi romanlar bence çok iyi yöntem ama tutup da Harley Quinn falan okumayın aşırı sokak ağzı bir dili var.

(sanem) #3201

Bence de konuşarak öğrenmek en yararlısı. Aslında İngilizce Platformuna bir şeyler yazacak kadar güvenmiyorum kendime. Arada bir bakıyorum öyle konuşulanları anlayabiliyor muyum diye.

(bite my shiny metal a**) #3202

Daha önce konuşuldumu bilmiyorum ancak görüşlerinizi bir konuda almak isterim.Az önce TedxTalks videoları içinde kaybolurken bu videoya geldim;

Rümeysa Çamdereli feminist bir müslüman olduğunu söyleyince ister istemez ‘‘Örtünmenin en büyük amacı erkeklerin kadının vücudundan etkilenmemesi değil mi?Vücudunu erkeklerden saklarken erkeklerinse diz kapaklarından bel altını örtmesi din anlamında doğruyken,en başta vücudunda feminen bir eksiklik olduğunu varsayamaz mıyız?Buna göre müslüman-feminist olduğunu söylemek ne kadar doğru oluyor?’’ diye düşünmeden edemedim.

(Umur) #3203

Bu konu hakkında doğru yanlış çok fazla bilgi var, yanlış konuşmayalım. Rahatsız olmayacaksa, @Audomarus_Fridia daha doğru şeyleri söyleyebilir.

Ek olarak, daha sonradan videonun başındaki bir cümle hakkında konuşmak isterim. “12 Yaşında başımı örtmeye karar verdim…Evet insanlar ne kadar kendisiyle ilgili bir şeylere karar verebiliyorsa o kadar kendi kararımla karar verdim başımı örtmeye.” :man_facepalming:t3:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #3204

Her şeyden önce feminizm kadın erkek eşitliğini savunan bir ideoloji, feminenliği gerektirmiyor. Erkekler de feminist olur.

Başörtüsü meselesi, ortaya çıkışı ve detayları ise çok tartışmalı bir mesele.

Başörtüsünün Arap kültüründe bir hürriyet sembolü olduğunu, o kadının arkasında onu kollayacak bir kabile olduğunu gösterdiğini söyleyebiliriz, bu da tecavüz etmeye çalışacak birini bu kadının en azından intikamını alacak kişiler olduğunu söylüyor.

Bunun toplumda cinsel uyarıları azaltmak gibi iki cinsiyete bakan taraflarının da olduğunu söyleyebiliriz belki, zira erkekler için de kapalılık kuralları var (bazıları için kafayı kapatmayı dahi kapsayan). Ama kesin konuşamayız zira bu da epey tartışmalı bir konu.

Elbette konu bununla sınırlı değil, çok geniş ve çok tartışmalı bir konu, benim dediklerimle kalmayıp araştırırsanız sevinirim.

Bu video bir bakış açısından:

(bite my shiny metal a**) #3205

Örtünme hakkında daha önce merak edipte araştırma yapmadığımdan kalıplaşmış bir bilgiyle geldiğim için kötü hissediyorum.Bunun en büyük sebebi yetiştiğim ortamdaki başörtülü kadınların örtünme sebebinin cevabında basmakalıp olmalarını şimdi görebiliyorum.Bu konuda kesin bir yanıt olmamasına inanmakla beraber yaygın olan düşünceyi göz ardı edemeyeceğim de.

Cümlesiyle İslam dininde örtünme zorlaması olduğu düşüncesinide katarsak ortaya kadının haklarının büyük ölçüde azaltıldığı fikrinden dolayı feminizmle çatışma olduğunu düşündüm.

Bu hafiften hakaret bir cümle.’‘Franz Kafka şarkıcı değil’’ gibi ancak kabul edilebilir bir dayanağı var.Eyvallah

Seve seve yapacağım.

(evethearteyes) #3206

Ben de şöyle bir link bırakayım. Ayetlerden yola çıkarak uzun uzun başörtüsü diye bir şeyin olmadığını savunmuşlar.

http://www.kurandakidin.com/2011/10/22-basortusu-ve-kapanma-2/

(.) #3207

Burada ne anlatmaya çalıştığını anlayamadım

(bite my shiny metal a**) #3208

Başörtüyle hergün karşılaşan ve yadırganamayacak bir oranda müslüman çokluğu olan bir ülkede yaşıyor olmama rağmen,din gibi ucu açık bir konunun ve şahsımca İslam dininin diğer dinlere göre daha çok bakış açısını barındırdığını düşünürsek gündelik hayatında gördüğü başörtüyü merak edip araştırmayan bamakalıp bir bilgiyi kabullenmiş birinin feminizim gibi temel insan hakkı barındıran bir düşünceyi bilmiyor olması normaldir diye bir çıkarım gördüm.Bu yüzden ‘‘insult’’ olarak alındım.
Not olarak kısa cümle kuramama sorunum var kusuruma bakmayınız

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #3209

Böyle bir çıkarım ve/veya hakaret yok.

(bite my shiny metal a**) #3210

Elbette gerçek anlamıyla öyle düşünmüyorum,kendimce ‘‘ego+ansız samimiyet’’ oldu

(Umur) #3211

But how?

Hayatımda ilk defa "jumping to conclusions"u gerçek anlamıyla yaşadım sanırım. Wow. Bunu da yanlış anlamanı istemem, takılıyorum sadece.

(curiositas) #3212

Doğduğunuzdan beri yaşadığınız paralel evren sayısı azalıyor. Ne düşünüyorsunuz?

(Gizem) #3213

Hayırlısı olsun ne diyeyim

(Seni özlüyoruz Emir... ) #3214

Emin misin azaldığına?

(curiositas) #3215

Ölüm. Ölüm asla değişmez. Kastetmek istediğim şu. Olay Rick and Morty deki gibi. Siz dah doğmadan yaşayacağınız evrenler çoktan var. Siz ölünce de olacaklar.