Açık Uçlu Sorularınız 📋

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #3318

Asla mutlu olamayacaksın.

(i) #3319

Mutlu olmak mı ? Hehe. “Dünyanın hiçbir yerinde alınacak çok şey yoktur: Acı ve yoksunluk dünyayı doldururlar ve onlar ge­çip gittiğinde de dört bir yanda can sıkıntısı beklemektedir. Üstelik esas olarak, kötülüktür dünyada egemen olan ve budalalık da büyük söz sahibidir. Yazgı acımasızdır ve insanlar zavallıdır.”

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #3320

Poetism blaming poetism for being poetic in a poetic way. Colored.

(Kürşad the Falcone) #3321

Bu postun alt metnini açıklıyorum: Barthogan’a mutluluğu getirecek şey yine kendisi. Ama içinde bulunduğu sistem onu kendi mutluluğunu bulmasından alıkoyuyor. Sistem Barthogan’ın kendi verdikleriyle yetinmesini istiyor.

(Taylor Swift Fanboi) #3322

Haluk Bilginer çünkü müthiş adam ya niyesi var mı :blush:

Funda Eryiğit çünkü izlediğim en güzel tiyatro oyununun başrolü kendisi. O kadar iyi oynamıştı ki oyun bittiğinde resmen dengemi bulmak birkaç dakika aldı. Sonradan aynı oyunu iki kez daha izledim ve kendisinin yeni tiyatro oyununa da gittim.

(bite my shiny metal a**) #3323

Erkek oyuncu olarak ise,Haluk Bilginer.Adı bir eseri tüketmem için '‘Taze Domates’'i fazlasıyla veriyor.

(Iron Man) #3324

Olum girdin işte niye sorguluyon

Erkek Oyuncu: Sesi başta olmak üzere her şeyiyle Haluk Bilginer

Kadın: Demet Evgar diyeyim buna da. Aklıma biri gelmedi o harici. Zaten Türk dizi ve filmi izlemiyorum ne zamandır.

(s) #3325

su an populer olan bircok oyuncuyu sevmedigim icin aklim eskilere gidiyor.
gulsen bubikoglu ve ediz hun. ikisini de cok begenirim, albenileri cok yuksek, izlerken keyif aliyorum.

(Taylor Swift Fanboi) #3326

Bir müziği ‘kaliteli’ yapan şey nedir?

(Kürşad the Falcone) #3327

Bu soruya teknik açıdan verebileceğim her cevap öznel kalacak. O yüzden müziğin, hatta genel olarak sanat eserinin kaliteli olup olmaması durumunu hitap ettiği duyguları ne kadar coşturabildiği üzerinden değerlendiriyorum. Sanat eserini kişinin duygularına hitap eden ürün olarak tanımladığım için eserin kalite düzeyi kişiye neyi ne kadar hissettirdiğidir benim için.

Ha ama illa teknik açıdan da değerlendirirsek ben arkada sürekli dıp tıs dıp tıs şeklinde tek düze ritim giden şarkıları basit ve özensiz bulurum. Bir de vokal ve arkadaki müziğin yüksekliğinin uyuşmadığı şarkılar.

( ◉) #3328

Tamamen öznel olarak, bilgisayardan yapılmamış olması diyeceğim. Ben müzik dinlerken yapay sesler inanılmaz kulağımı tırmalıyor, bu sebeple artık birçok müzik türüne virüs gibi bulaşmış bu akımdan çok çekiyorum.

Bir şarkıda orkestra/band/enstrüman varsa, kaliteli olma olasılığı bir nebze daha yüksektir.

(i) #3329

YouTube’deki tık oranı.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #3330

Same

(Taylor Swift Fanboi) #3331

Herkesin kendine göre bir kalite tanımı varken müzik türleri arasındaki hiyerarşi aşırı saçma değil mi? Pop dinleyen arabesk dinleyeni ezikliyor, rock dinleyen pop dinleyeni, klasik müzik dinleyen rock dinleyeni ezikliyor.

Bu geniş çaplı gerizekalılığa dikkat çekmek istemiştim. Bb.

(Gizem) #3332

Böyle bir farkındalık kazandığım için oturduğum yerde titriyorum. Teşekkürler

(evethearteyes) #3333

Taylor dinleyenler dışında kimse dinlediği müzikten dolayı aşağılanmamalı :sneezing_face::sneezing_face:

(Taylor Swift Fanboi) #3334

Oha son iki posttaki kullanıcı adlarını yer değiştir gram garipsemem. Enteresan.

(marko) #3335

Müzikte bir kalite anlayışı vardır, olmalıdır. Müziği türün bulunduğu yer anlamıyla ileriye taşıyan sanatçının vizyonu, müziği kendi yaptığı şarkılar bakımından ileriye taşıyan sanatçının vizyonu, müziğe yeni bir tanım veya bir alt tür getirmiş bir sanatçının vizyonu, müzikte türler arası geçiş veya enstrüman farklılığını bir pozitif etkiye dönüştürebilmiş sanatçının vizyonu ile daha kendisi beste yapamayan ve sahnede şarkı söyleyemeyen insanların vizyonu bir değildir. Kalitenin ölçütünün kişilere göre değişebilme durumu de bir yere kadardır, bazen bazı şeyler barizdir çünkü. Dolayısıyla şu tür bu türü döver gibi tartışmaları zaten 10 yaşında bırakmalıydık, diyelim ki bırakamadık bu konunun da müzikte kaliteyle zerre alakası yoktur.

(Taylor Swift Fanboi) #3336

İlerlemeci olmak kalitenin bir unsuru mudur? O zaman sıradan bir modern sanat eseri, sıradan bir rönesans eserinden yapısı gereği daha kaliteli mi olur?

Beste yapamayan, sahnede şarkı söyleyemeyen zaten işini yapıyor denemez. Bu karşılaştırmanın bir tarafı olamaz. Ama enstrüman kullanımı/farklılığı kalitenin sadece bir ölçütü değil mi? Çünkü öyle değilse herhangi bir klasik müzik eseri bile rock şarkılarından kaliteli olarak konumlanır.

İşte ben de diyorum ki ne bariz olan şeyler. Madem bu kadar bariz somut bir örnek üstünden anlatabilir misin?

(Gizem) #3337

Soru/ Diyelim ki hiç şarkı dinlememiş biri ile karşılaştınız ilk önereceğiniz şarkı ne olurdu?