Anl覺k Zaman覺 (D襤KKAT! Fail i癟erebilir...)

(Gandalf the White) #184

Bizim milleti k覺rba癟lamad覺ktan sonra dilerini d羹zenli f覺r癟alamaz. Burada sorsak ka癟 kii g羹nde en az 2 kere 2 dakika di f覺r癟al覺yor? :grinning:

(fza) #185

Eminim 癟ok sal覺kl覺 bir d羹羹nce ekli deildir ama: Sadece yatman 繹nce f覺r癟al覺yorum; kahvalt覺dan sonra f覺r癟alamama sebebim k覺sa bir s羹re sonra da bir eyler t羹ketme ihtimalimin olmas覺. :stuck_out_tongue:

(Gandalf the White) #186

Yatmadan 繹nce f覺r癟alamak b羹y羹k nimet, 癟羹nk羹 yediimiz besinlerin art覺klar覺, i癟tiimiz s覺v覺lar覺n art覺覺 (asidi vs.) az覺m覺zda birikiyor. Uyurken de, bakteriler (Streptecocus Mutans vs.) ile arkadal覺k kurup, diimizi arkadan b覺癟akl覺yorlar. Bakterilerin 癟羹r羹kleri oluturmas覺 i癟in besine ihtiyac覺 var, o y羹zden o besinleri ortadan kald覺rmak laz覺m f覺r癟alama ile.

Bu arada, di macununun 癟ok 繹nemsiz olduunu belirtmek isterim. Sadece %2 gibi bir katk覺s覺 var temizlie. As覺l temizlik mekanik olan, o da di f覺r癟as覺 ile yap覺l覺yor. Tavsiye isterseniz macun konusunda, i癟inde beyazlat覺c覺 bulunmayan, flor羹rl羹 di macunlar覺 en ideali. Beyazlat覺c覺 i癟erikli di macunlar覺, genelde dileri a覺nd覺r覺p, alttaki beyazl覺覺 a癟覺a 癟覺kar覺yor, bu da hassasiyetlere neden olabiliyor.

Sabah f覺r癟alama konusuna gelince, kahvalt覺dan 20-25 dakika sonra f覺r癟alamak ideal ama vaktin yoksa , mesela benim gibi, yedikten 4-5 dakika sonra da f覺r癟alayabilirsin. Sonradan bir ey yesen bile 繹nemli olan uyurken metabolizma yaval覺yor, doal olarak t羹k羹r羹k ak覺覺 da azal覺yor, buna bal覺 olarak bakteri say覺s覺nda bir art覺 oluyor. Bunu y覺kmak i癟in, f覺r癟alamak 繹nemli. T羹k羹r羹k a覺z i癟ini tamponluyor, steril ediyor. Azald覺覺 takdirde, 癟羹r羹k insidans覺nda 繹nemli miktarda art覺 g繹r羹yoruz. Tam bir temizleyici! O y羹zden azald覺 m覺, s覺k覺nt覺lar oluuyor. F覺r癟alamay覺 ihmal etme l羹tfen. :slight_smile:

Bu arada son olarak, 癟ok konutum biliyorum, di f覺r癟alarken, her zaman di etinden die doru, k覺rm覺z覺dan beyaza doru, 羹stte 羹stten alta, altta alttan 羹ste doru. B羹t羹n tabirleri kullanay覺m. :joy:
Sanki di etine besin art覺覺 birikmi de onu a覺z i癟ine at覺yormu gibi f覺r癟alay覺n. 45 derece a癟覺 ile, dorusu bu, k覺llar a覺z i癟ine bakacak.

En uzun yaz覺m覺 yazd覺m san覺r覺m. :sweat_smile:

(fza) #187

Tamam ite, uyumadan 繹nce hemen hemen her g羹n f覺r癟al覺yorum; al覺kanl覺覺m var. Kahvalt覺dan sonra olay覺n覺 -ne yaz覺k ki- yapm覺yorum.

(Gandalf the White) #188

Yapmal覺s覺n ama, illa s覺k覺nt覺 oluturacak o durum belki oluturdu bile. Macun mideni buland覺r覺yorsa mesela, macunsuz yap覺ver 1-2 dakika. Hepimizin o kadar vakti var. :upside_down_face:

(襤nad覺na Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #189

Halkal覺n覺n tuhaf yerlerinden g羹nayd覺n(cidden tuhaf, otoban覺n dibinde mahalleler var)

(Ac覺kt覺m) #190

Ben sadece yatmadan 繹nce 2 dakika f覺r癟al覺yorum bir s覺k覺nt覺 olur mu?

(襤nad覺na Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #191

Ben de ayn覺s覺n覺 yap覺yordum, sonu癟;1 tane diimin 癟ekilmesi, 4 tane kanal,bilmem ka癟 tane dolgu oldu

(Half-blood) #192

Az evvel final sonras覺 telefonu a癟arken parmak izi okuyucuya 2 kere bas覺l覺p yanl覺l覺kla 癟ekilmi bir resim, silmek yerine buraya atay覺m dedim, anl覺k :smile:

(Gandalf the White) #193

繹yle s繹yleyeyim, biz hastalara g羹nde en az iki kere f覺r癟alamalar覺n覺 s繹yl羹yoruz. 2 dakika olacak ekilde.

Yatarken de, uyan覺nca da bakteri birikimi 癟ok oluyor a覺zda, ister istemez 癟羹r羹羹 artt覺r覺yor.

Sulu k繹fteleri yeeee, sonra di f覺r癟alama yok 繹yle bir ey. :joy::joy:

(Ac覺kt覺m) #194

Reis sabahtan zaman olmuyor. Polo at覺p evden 癟覺k覺yorum olmaz m覺?

(Gandalf the White) #195

Zaman illa oluyor. Bu hayatta en 癟ok kullan覺lan bahanelerden biri. Genel olarak, spor yapam覺yorum, zaman yok mesela. :sweat_smile:

Haha Polo da bir eker, eker as覺l tehlikelerden biri diler i癟in. :sweat_smile: A覺z kokusunu bir nebze al覺r, etik olarak g羹zel bir ey ama dilere faydas覺 yok maalesef. :frowning:

(Axl Rose Fanboyu) #196

Devlete att覺覺m en b羹y羹k kaz覺k, 癟izgili 癟orab覺m ve ben iftar覺 bekliyoruz.

(Can) #197

襤ftar s覺ras覺 2. kata kadar uzam覺 :slight_smile:
imdiden Allah kabul etsin :pray:t3:

(襤nad覺na Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #198

Yurt mu oras覺?

(Fransuva'n覺n Ayran覺) #199

etab5 en sevdiim.
ben iki kere kaz覺klam覺 say覺l覺yorum herhalde :grin:

(Can) #200

Evet, kyk yurdu.

(Serkan) #201

3 g羹n spor 1 g羹n ara, seni sevmek aral覺ks覺z