Bu Aralar Ne Dinliyorsunuz ? ­čÄÁ

(Cem Ekiz) #4906

Bu PFÔÇÖten ne almak istedi─čine g├Âre de─či┼čir biraz. Bence gayet PF ruhuna uygun. Teknik olarak zaten bence en iyi PF alb├╝m├╝d├╝r. En sevdi─čim de─čil ama en iyisi kesinlikle bu. Ha dersin ki grubun di─čer elemanlar─▒, ben de derim ki daha yetenekli olsalarm─▒┼č. Durumun ac─▒ ama ger├žek taraf─▒ bu.

(├Â─čnk├╝) #4907

Yaln─▒z bence net m├╝zik tekni─či, m├╝zik teoremi ve klavye soundÔÇÖu a├ž─▒s─▒ndan en k├Ât├╝ PF alb├╝m├╝. ─░ki akorla ┼čark─▒ yapmak falan net vasat kararlar.

(Berkay K├╝├ž├╝k) #4908

Sizi aynen b├Âyle takip ediyorum.

unnamed

Waters ve Gilmour asla birbirleriyle k─▒yaslamayaca─č─▒m adamlar ayn─▒ ┼čekilde The Wall ve The Division Bell de ├Âyle
iki alb├╝mdende ald─▒─č─▒m haz bamba┼čka Hey You ve High Hopestan birinden de vazge├žmem m├╝mk├╝n de─čil.

Gilmour usta, dogum gunun kutlu olsun.

(Cem Ekiz) #4909

─░┼čte kar┼č─▒ oldu─čum olay bu m├╝zikte. Evet iki akorla ┼čark─▒ var da sana nas─▒l hitap ediyor, olay bu. Yani duyguyu verebiliyor mu? Bence ba┼č─▒ndan sonuna kadar bu konuda m├╝kemmel bir i┼č. ├ťst├╝ne ├ž─▒kmak ├žok zor, anca denkleri vard─▒r. Yoksa bahsetti─čin teorem a├ž─▒s─▒ndan at─▒yorum BachÔÇÖ─▒n kompozisyonlar─▒ b├╝t├╝n bir rock tarihinden daha sa─člamd─▒r ama benim i├žin zerrece ilgisi yok. Benim istedi─čim duygu bu de─čil yani.

(├Â─čnk├╝) #4910

ÔÇť─░ki akorla ┼čark─▒ yapmakÔÇŁ derken benim kast etti─čim literally iki akor kullanmak de─čil, bildi─čin pop ┼čark─▒s─▒ yapmak. Meddle alb├╝m├╝nde Seamus falan var ├žok basit ┼čark─▒, ama o ┼čark─▒ Serdar Orta├žÔÇÖ─▒n diline kadar d├╝┼čecek bir ┼čark─▒ de─čildi. Ayn─▒ duyguyu 10 dakikal─▒k ve d├Ânemine g├Âre olduk├ža yenilik├ži kompozisyonlarla veren bir grubun birden o duyguyu ├žocuklara 4/4ÔÇÖl├╝k ├Âl├ž├╝de koro yapt─▒rmas─▒ ile aktarmas─▒ devasa bir ba┼čar─▒s─▒zl─▒k.

Sadece 70ÔÇÖler ─░ngiliz prog rockÔÇÖ─▒ harcar BachÔÇÖ─▒.

(Cem Ekiz) #4911

BachÔÇÖ─▒ bir ├Ârnek olarak verdim. Zaten bu konu beni a┼čar, m├╝zik tarih├žisi ya da m├╝zikolog de─čilim. Kompozisyonun tekni─či anlam─▒nda diyorum bunu. Yoksa bir senfoni orkestras─▒yla bir rock grubunu k─▒yaslamak zaten ak─▒l kar─▒ de─čil. Ama herhalde orkestra daha tekniktir. Bu da do─čal bir ┼čey. Ha 100 farkl─▒ ├žalg─▒ vard─▒r, bir tanesi bile beni ilgilendirmez o ayr─▒.

Bir de The WallÔÇÖu ele┼čtirirken senin de yapt─▒─č─▒n ┼ču hataya ├žok d├╝┼č├╝l├╝yor, buna da dikkat ├žekmek istiyorum: The Wall, di─čer PF alb├╝mleri gibi birbirinden ba─č─▒ms─▒z 26 par├žadan olu┼čan bir alb├╝m de─čil. Bu 26 par├žan─▒n tamam─▒ birbiriyle ba─člant─▒l─▒, ├ž├╝nk├╝ The Wall bir konsept alb├╝m. Yabanc─▒lar─▒n rock opera dediklerinden. Bu kabul edilmiyor ve par├žalar─▒n tek tek ├Âzellikleri ├╝zerinden The WallÔÇÖa ele┼čtiri getiriliyor ki buna kar┼č─▒y─▒m. Yoksa 30 saniyelik ┼čark─▒ var yahu alb├╝mde, Stop ki ├žok ├Ânemli bir yerdedir ├╝stelik. Olmazsa olmaz, ama tek ba┼č─▒na bak─▒nca ÔÇťNeden, neye ÔÇśDur art─▒k!ÔÇÖ diye a─čl─▒yor lan bu adam?ÔÇŁ dersin.

(├Â─čnk├╝) #4912

Pink FloydÔÇÖun konsept alb├╝mleri ├žok fazla var ki, The Wall bu konuda unique de─čil. The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here ve Animals da ayn─▒ ┼čekilde par├žalar─▒ birbiriyle gerek anlam b├╝t├╝nl├╝─č├╝ gerek m├╝zikal olarak ba─čl─▒ olan eserler. Hi├žbirinin konsept alb├╝m olmas─▒ bombo┼č ┼čark─▒lar bar─▒nd─▒rmas─▒na yol a├žmad─▒, bu onlar─▒n kusurlar─▒na bahane olmad─▒. The Wall bir konsept alb├╝m olarak s├Âz├╝n├╝ g├╝zel s├Âylese de i┼čin m├╝zik k─▒sm─▒ ├žok geri planda kald─▒─č─▒ ve grubun ├Ânceki i┼člerine g├Âre bariz bir d├╝┼č├╝┼č ya┼čad─▒─č─▒ i├žin bu konuda en a─č─▒r ele┼čtirileri hak ediyor. WatersÔÇÖ─▒n di─čer ├╝yeleri (├Âzellikle Richard WrightÔÇÖ─▒) sollay─▒p kendisini ├Ân plana ├ž─▒karmay─▒ istemesi bunun tek su├žu. The Wall bu anlamda k├Ât├╝ bir Pink Floyd alb├╝m├╝, ama bu bombo┼č bir eser oldu─ču anlam─▒na gelmiyor. G├╝zel ┼čark─▒lar─▒ var ve sinematik havas─▒yla iyi anlar ya┼čatabiliyor; ama dedi─čim gibi m├╝zik olarak grubun en k├Ât├╝ i┼člerinden biri.

(Burak) #4913

ÔÇśÔÇśYani konsept alb├╝mler ├╝zerinden dem vurulacaksa The Dark Side of the Moon da var, The Wall bu konuda ├Âzel de─čil.ÔÇÖÔÇÖ demeye gelmi┼čtim ki yaz─▒lm─▒┼č zaten hvjkdvks. The Dark Side of the Moon ortaya koydu─ču kompozisyon ve m├╝zikalite a├ž─▒s─▒ndan daha bir ÔÇśÔÇśPink FloydÔÇÖÔÇÖ alb├╝m bence. Alan ParsonsÔÇÖ─▒n ola─čan├╝st├╝ katk─▒s─▒ y├╝z├╝nden The WallÔÇÖa k─▒yasla ├žok daha sa─člam bir altyap─▒s─▒ oldu─ču da su g├Ât├╝rmez bir ger├žek. Tabii m├╝zik zevk meselesi oldu─ču i├žin ┼ču iyi ┼ču k├Ât├╝ demek yersiz oluyor.

(├Â─čnk├╝) #4914

Zaten m├╝zi─čin ├žok ki┼čisel bir y├Ân├╝ oldu─čunu inkar etmiyorum, Demet Akal─▒n dinlerken baban─▒n ├Âld├╝─č├╝ haberini al─▒rsan Demet Akal─▒n bile senin i├žin ├žok vurucu olabilir. Fakat i┼čin tekni─čine inersek The Wall daha iki y─▒l ├Ânce ├ž─▒km─▒┼č ve yine Waters ├Ânderli─činde ├ž─▒kar─▒lan AnimalsÔÇÖdan ├žok ama ├žok b├╝y├╝k bir geri ad─▒m (favori PF alb├╝m├╝m Animals, bunu da belirteyim madem).

(Burak) #4915

Yani ┼čundan sonra insanlar─▒n The WallÔÇÖu be─čenmesini bekliyorlar filan, ilgin├ž.

Bu arada The WallÔÇÖu ele┼čtiriyoruz arkada┼člar kusura bakmay─▒n ama, ÔÇśÔÇśtiplere bak yaa Pink Floyd g├Âm├╝yorlar :))ÔÇÖÔÇÖ falan demeyin. Pink FloydÔÇÖun en k├Ât├╝ alb├╝m├╝ bile rock tarihinin en iyi alb├╝m├╝ olma potansiyeline sahiptir. Sadece Pink FloydÔÇÖun icra etti─či o tanr─▒sal seviyedeki m├╝zik anlay─▒┼č─▒ndan sonra, b├╝t├╝n ┼čark─▒lar─▒ ve alb├╝mleri g├Âzden ge├žirildi─činde, The Wall biraz basit kal─▒yor. Benim d├╝┼č├╝ncem bu ┼čekilde.

(G├Âk├že Y─▒ld─▒z) #4916

Bu ┼čark─▒y─▒ dinlerken neden bilmiyorum ama kendimi 1930ÔÇÖlar da huzurla ya┼č─▒yormu┼č gibi hissediyorum.

(├Â─čnk├╝) #4917

Yaln─▒z ┼čimdi bakt─▒m da The WallÔÇÖdaki en iyi ┼čark─▒lar─▒ (Hey You, Comfortably Numb, Mother, Goodbye Blue Sky, Run Like Hell) ya Gilmour yazm─▒┼č ya da Waters/Gilmour i┼čbirli─či ile yaz─▒lm─▒┼č. WatersÔÇÖ─▒n yazd─▒─č─▒ k─▒s─▒mlar bombo┼č, yemin ediyorum dayakl─▒k bu adam ha. Yedi─či her ekmekte ba┼čkalar─▒n─▒n eme─či var resmen, ay─▒p lan.

(I am Loki, of Asgard) #4918

Sessizce b─▒rakay─▒m ┼čunu.

Bulut ge├žti g├Âzya┼člar─▒ kald─▒ ├žimende
G├╝l rengi ┼čarap i├žilmez mi b├Âyle g├╝nde
Seher yeli eser y─▒rtar ete─čini g├╝l├╝n
G├╝le bakt─▒k├ža ├ž─▒rp─▒n─▒r y├╝re─či b├╝lb├╝l├╝n
Bu y─▒ld─▒zl─▒ g├Âkler ne zaman ba┼člad─▒ d├Ânmeye
Kimse bilmez, kimse bilmez

(Geek Velet) #4919

(Cem Ekiz) #4920

The WallÔÇÖun en sevdi─čim PF alb├╝m├╝ olmad─▒─č─▒n─▒ burada, en sevdi─čim PF alb├╝m├╝n├╝n de DSotM oldu─čunu bir ba┼čka yerde zaten belirtmi┼čtim. Bu nedenle burada daha ileri gitmeyece─čim. Ama genel bakt─▒─č─▒m─▒zda y├╝r├╝yen tart─▒┼čma tamamen sa├žma bir noktaya geliyor ├ž├╝nk├╝ ÔÇť├ľz Hakiki PFÔÇŁ vs ÔÇť├çakma PFÔÇŁ ba┼čl─▒yor. ├ľyleyse ben bu i┼či daha da g├Ât├╝r├╝p as─▒l PF ruhunun Syd d├Ânemi oldu─čunu iddia edebilirim, bunun ├╝zerinden GilmourÔÇÖa tamamen sava┼č a├žabilirim. Hatta s─▒rf onun y├╝z├╝nden d├╝nyan─▒n en m├╝kemmel psychedelic i┼člerini yapacakken sa├žmalay─▒p pop├╝lere d├Ând├╝─č├╝n├╝ iddia edebilirim bu mant─▒kla. Ak─▒l kar─▒ bir i┼č mi bu? Bence de─čil.

Zaten as─▒l problem, ne zaman PFÔÇÖten muhabbet a├ž─▒lsa her zaman Waters-Gilmour ├žat─▒┼čmas─▒n─▒n ├ž─▒kmas─▒. Dostlar, bizler dinleyiciyiz. Aralar─▒ndaki problem de m├╝zikal bir problem de─čil, tamamen parasal. Y─▒llar s├╝ren o abuk davan─▒n da tek olay─▒ bundan ibaretti. Bu neden kabul edilmiyor anlam─▒┼č de─čilim. Ben her ikisini de severek dinliyorum. Bence bu gayet yeterli zaten bir dinleyici i├žin. Gerisi ├žok gereksiz. Ha illa denecekse kimi daha ├žok seviyorsun, ba┼čta da dedi─čim gibi yine Waters derim. Bu benim GilmourÔÇÖa sald─▒rma hakk─▒n─▒ bana vermez.

(b├╝┼čra) #4921

Yes, I am fallingÔÇŽ how much longer till I hit the ground?
I canÔÇÖt tell you why IÔÇÖm breaking down.
Do you wonder why I prefer to be alone?
Have I really lost control?

:broken_heart:

(Umut) #4922

Well goes from St. Louie down to Missouri
Oklahoma city looks oh so pretty

(G├Âk├že Y─▒ld─▒z) #4923

(─░brahim Kaya) #4924

(Berkay K├╝├ž├╝k) #4925

Hakk─▒ teslim edilmeyenlerde bug├╝n: Jonny Greenwood