Çoğu kişiden farklı olan düşünceleriniz / unpopular opinions

(Ece) #247

Nedeni nedir? Tabloyu değerli kılan şey ne sana göre?

-Soyut resmin abartıldığını düşünüyorum. Özellikle günümüzde kolaya kaçmak olarak değerlendiriyorum.

(Salih Alp Gökçek ) #248

Real tarzda çizimin taklit olduğunu mu düşünüyorsun? Bence de bazı yönlerden öyle çünkü.

(korhan) #249

Aslında böyle vakalarda tablodan çok sanatçının yeteneği hayret verir insanlara. “Abi nasıl yapmış ya!” nidaları falan uçuşur ortada. Dolayısıyla sunduğu şey eser değil kendi yeteneği bir bakıma. Ben öyle algılıyorum en azından.

(Geek Velet) #250

Çay gereksiz mi bilemem ama, hem çaydan, hem soğuk çaydan nefret ediyorum. Hem tat, hem koku olarak.

(⏬) #251

Sanmıyorum. O paragrafta Clark’ı şamaroğlanı gibi konumlandırmamdan kaynaklıdır belki de bu çıkarımın ama öyle değil. Asıl genel olarak gördüğümüz Superman portresi Superman’i küçümsüyor, ve/veya yaratıcı bir bakışla işlemiyor karakterin kabiliyetlerini. Superman’in mental kabiliyetleri çoğu zaman yok hükmünde işleniyor, ki bu en barizi; dahası Superman’in de bir şeyler yapabilmek için güçlerine ihtiyacı yok ama o ayrı bir konu. Superman, Batman, Deathstroke, Bane ve Speedsterlar DC’de hard sci-fi kasabilmek için en çok malzemeyi barındıran yegane konseptler. Ben Superman’in de Olduğundan çok daha incelikli bir şekilde işlenmiş haliyle Batman’ın Superman’e kan kusturabileceği iddiasındayım. Tabii aynı mantıkla Superman de kazıyabilir Bruce’u. Ama zaten durum sadece karakterlerin bunu yapabiliyor olmarıyla ilgili. Yani olay tamamen kriptonit özelinde.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #252

Filmin tek farkı CGI diye düşünüyorsan filmi nasıl izledin bilemiyorum.

Dr.Strange’in asıl konusu Stephen’ın kibirli bir adamken daha az kibirli bir adam olması değil. İçinde bu süreçten geçen bir karakter var, evet. Ama bu konu ne filmin ana konusu ne de filmin önemli konularından biri.

Filmin asıl konusu Zaman-Ölüm-Doktor ilişkisi. Ve film her yerinde ve en baskın bir şekilde bu konuyu işliyor.

Bunun dışında insan tabiata boyun eğmeli mi konusu ve filmde önemli bir yeri alan usta çırak ilişkisinin dekonstrüksyonu.

(salih çolak) #253

Tek başımayım sanıyordum. Nihayet Wonder woman sevmeyen birini buldum. İzlediğim filmin kötü olduğunu bilsem de kolay kolay ne kadar kaldı falan diye dakika saymam. Sanırım ikinci defa artık şu film bitsin dedim (ilki suicide squad). BvS yi hiç sevmem ama tekrar tekrar izliyorum. Wonder woman’ı 2. Kez izlemek tam bir işkenceydi. Niye bilmiyorum.

(Salih Alp Gökçek ) #254

İki hikaye de orijin bazlı olması ve büyük karakter değişimleri içermesine rağmen, içerik anlamında çok da benzemediklerini düşünüyorum. Tony Stark; bencil ve sadece günü için yaşayan bir insanken, dünyada neler döndüğünün de farkına varıyor. Vurdumduymazlığının sonuçlarını kendisi de görünce, kendi elinden çıkanlarla aslında neler yapıldığını görünce, herkesin yapamayacağı radikal kararlar alıyor. Stephen Strange’te ise farklı bir durum var. Doctor Strange de zeki ve kibirli biri ama insanları umursamıyor diyemeyiz. Hatta insanları fazlaca umursayan biri, belki fimde geçmişine değinmediler ama ailesinden verdiği büyük kayıplar nedeniyle bu hale geliyor. İnsanları umursayan ama asla onlarla paylaşımlarda bulunmak istemeyen, kibirli bir tip. Tony’nin değişimi karakterine yönelik olurken, Doctor Strange’in değişimi daha çok vizyonuna yönelik oluyor. Biri yaşadığı dünyada neler olup bittiğini yeni fark ediyor diğeri ise yaşadığı dünyanın tek olmadığını hatta varlığa dair yeni tanımlamaların farkına varıyor. Biri kazanarak kahraman okurken, diğeri sürekli kaybetme uğruna kendini feda edip, bu şekilde kahraman oluyor.

(I'm not a robot, sir) #255

Söylendi mi bilmiyorum ama bence serbest şiir şiir değildir. Başka bir edebi tür olabilir ama şiir dediğinin bir ölçüsü, kafiyesi, ahengi olmalıdır. Bunlardan biri yoksa o şiir değil başka bir şeydir.

(Liquidman) #256

Mr Robot ayaklı çöptür

(Fransuva'nın Ayranı) #257

Tek değilsin.

(Taylor Swift Fanboi) #258

BvS’den iyi sadece 3 MCU filmi var.

(Umur) #259

MCU’da iyi olan sadece üç film falan var zaten. Daha az da olabilir.

(Geek Velet) #260

You are not alone. :slightly_smiling_face:

(Toprak Berkay Güngör) #261

images-7

(Gizem) #262

Mcu’yu geyiğini yapmak için izliyorum. Geyiği çok eğlenceli çünkü

(meta) #264

E herkes(en azından burada) MCU gömüyor, nerede kaldı unpopular opinions

(Burak) #265

Bana saldırırlar diye saldım ben zehiri hocam bekliyorum.

(Althide) #266

Ben tablonun şiirden veya romanlardan farkı olduğunu düşünmüyorum. Bir kişi herhangi bir manzarayı çiziyorsa bile bunu olduğu gibi göstermesini anlamlı bulmuyorum. Gerçekten hayret edilesi eserler ortaya çıkabiliyor ama hepsi bu. Vay be ne gerçekçi çizmiş diyorsun Sonra? Sonra ne diyebilirsin ki? Yorum yok çünk tabloda. Verilmek istenen bir duygu veya bir mesaj yok (@arvellian)

@balkanlikeanu
Sözüm meclisten dışarı ama asıl abartılan bu bence. İnsanların zihninin tembelliği yüzünden bu kadar değer görüyor bence

(büşra) #267

Düşündüğünün aksine serbest şiirin

vardır. Tamamı böyledir demiyorum ancak kafiye de ahenk de bulunabilir. (bkz. Karlı Kayın Ormanı - Nazım Hikmet)

Ayrıca dil denilen şeyi belli kalıplara sokup duyguyu sadece belli bir kanaldan aktarmayı düşünmek de sanatın yaratıcı doğasına aykırı diye düşünüyorum. Herkes istediği gibi yazsın.

Kaldı ki Türk şiiri için konuşacaksak Saray’ın kendine özgü dili, paralı şairleri ve halktan uzak kalıplarıyla yazılmış şiiri ile halk edebiyatının dilden dile aktarılmış sözlü şiirleri dışında elimizde bir şey kalmıyor senin düşündüğün gibi düşünürsek.

Serbest şiire de pat diye geçilmedi zaten. Bunun sancılı ve uzun bir süreci var. :cherry_blossom:

Nedir peki? :cherry_blossom: