Daily Bugle - Marvel Genel Sohbet Köşesi

(Can) #4259

Korg için film yok zaten one-shot planlaması var.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #4260

Yorumlarını okurken yoruluyorum yemin ediyorum.

(Paladin) #4261

Kime göre, neye göre?

Ne aksiyonu?
Olmak zorunda mı?

Filmlerden etkileniyorlar zaten, olayları bu.

Film çekmek, hikaye anlatmak için yapıyorlar.

Bu yüzden kısa film deniliyor.

Bir filmin işe yararlılığı nereden anlaşılıyor?

(meta) #4262

One shot animasyonlar yapsalar şöyle 15-20 dakikalık harika olmaz mı? Hem araları daha iyi doldurmuş, hem de farklı bir türde iş çıkarmış olurlar aslında.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4263

Herkes ne çok yamalı don bir evren istiyormuş. Yamalı donlarımız var diyen bir MCU’nun, gidip her zaman Armaniden giyinmesine rağmen inatla yamalı don istemeniz, bilmiyorum tuhaf yani. İyi ki MCU sizi dinlemiyor yoksa rahatsız olarak izlerdim, ama böyle kafam rahat. Oh mis!

Bu arada ben de yazarken yoruluyorum. Çünkü tembelim, aceleciyim, ve yazdığım konuların anlaşıldığını düşündüğüm için yeterli görüyorum.

(Paladin) #4264

Alışmamış götte don durmazmış, ondandır.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4265

Evet MCU’da alışmasın ki orada durmasın o don. Onun yerine dizilere ve kısa filmlere harcadıkları parayı 4. bi film olarak sinemaya soksunlar. Bir şikayetim olursa bu olur.

(Salih Alp Gökçek ) #4266

Açıkçası animasyonları seviyorum ben. Marvel, film evreninde iyi kötü bir dikiş tutturdu; keşke animasyonlarda da bunu yakalasalar. Hatta animasyonları izlemeyi, çoğunlukla live-action filmleri izlemekten daha çok seviyorum. Hem daha rahat tasarımlar yapılıyor, hem çizgi roman panellerine daha yakın görüntüler elde ediliyor.
Ek olarak: Sinemaya henüz aktarmadıkları karakterleri animasyon filmlerle göstermeleri de iyi olabilir. Karakterin tanıtımı açısından, iyi yapılmış bir animasyon filmi çok iyi olur diye düşünüyorum.

(Go down swinging.) #4267

3-5 dakikalık videolar zaten çok zamanını almaz ki. İzlemek istemezsen de pek bir şey değiştirmiyorlardı zaten.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4269

İşte onu diyorum, bir şey değiştirmemesi iyi. Parça pinçik işlerden nefret ediyorum. Marvel Sinema Evreni mi, yoksa daha kapsayıcı isimle Marvel Sanat Evreni mi, belli olmamasını sevmiyorum. Sinemaysa sinemada devam etmeli, başka yerlere bütçe ayırmasınlar. Sinemaya daha fazla film gelsin, bu daha iyi ve daha karlı.

(Burak) #4270

Çok esnaf kafasıyla bakıyorsun olaya, haliyle vizyonu da kısıtlıyor bu görüş. Çeşitlilik çoğu zaman iyidir, ve çoğu zaman da gereklidir. Bence yapılmalı.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4271

Şu açıdan iyi değildir;

Sen kalkıp sinema severe bir eser sunuyorsun. Buna “Sinematik Evren” diyorsun. Sonra da kalkıp, “çizgi romanları da oku, kısa filmleri de izle, dizileri de izle” diyorsun. Aslında bunu sinemalarda da duyurmuyorsun. O kişi mecbur değil ki bütün dalları sevmeye izlemeye ve okumaya. Ve yine mebur değil ki diğerlerinin de sinema ile bağlantısı olduğunu bilmeye, bu konudan haberi olmasına. Sen bunları mecbur ediyorsan, o zaman en baştan “Şu şu şu alanları kapsayacak bir Marvel evreni” ismiyle duyurman lazımdı. Bunu yapmadığın zaman senin diğer yan dalların verilerini sinemada kullanman doğru olmuyor. Salt sinema seyircisinin seyir zevkini düşürüyorsun, çünkü bilmediği karakterler ve hikayeleri damdan düşer gibi sokmuş oluyorsun.

Ama Marvel bunu yaptığını iddia etse de, şu ana kadar yapmadı. Yapmamasının temel sebebi de bu. Millet dizi olayını sevmeyebilir, çizgiroman sevmeyebilir ve sen bunları zorunluluk haline getirirsen müşteri kaybedersin. Marvel fanlarına jest yaparak “it’s all connected” diyorlar ama diğer yandan umursamıyorlar çünkü uygun olmayan bir yol. Ben dizi sevmiyorum, ve sinema diye girdim bu yola, adına “Sinema evreni” dedikleri bir yol. Ama neymiş, diğer şeyler de varmış. OLMAZ. İyiki de olmuyor.

(Paladin) #4272

Kimse bunu demiyor?

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4273

it’s all conected bu demek Mecbur bırakmıyorsa neden varlar? Zaten ben de bu amaçsızlığı soruyorum.

(Paladin) #4274

Tüketmek isteyen tüketsin diye?

(Umut) #4275

Bir şeyin “cinematic” olması için sinemada gösterilmesi gerekmiyor ki.
En basitinden örnek olarak:

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4276

Neden itms all connected? Ne bağlantısını gördün sinemada? Inhumanlar anılmıyor shield anılmıyor. Benim için hava hoş ama kızanlar var.

(Paladin) #4277

Dünya düz diyenler de var.

Civil War neden çizgi romanı anlatmadı, diyen de var?

Bahsettiğin yan hikayeler/yan dallar sinemadaki olaylarla bağlantılı, çoğu zaman ama sinema bu dallarla bağlantılı değil, çoğu zaman. Olmak zorunda da değil. Anlattıkları hikayeler farklı.

“Madem aynı evrendeler Spider-Man niye her olayına Avengers’ı, X-Men’i çağırmıyor?”
Çünkü çağırmıyor. Çünkü bu, o hikaye değil.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4278

Alakası yok. Oyundakilere sinematik denme amacı, gameplaydan çıkıp film gibi konu anlatmaya, sinema formatını kullanmaya başlamasıyla alakalı.

Buradaki ise bildiğimiz sinema endüstrisi amaçlı kullanılan bir kelime. Kelime değil de kullanılış amacına bakmak lazım. Yoksa birden fazla anlam içeren kelimelere komple itiraz etmeliyiz.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4279

Bu da çok alakasız. Kızmalarının mantığı, Marvel’ı verrdikleri sözü tutmamları. Senin dediklerinin altı boş “Ağzı olan konuşuyor” kafasının ürünü. Civil War’u anlatamazlardı zaten, zira en başta, bir çok katrakter Disney’de değil. Öte yandan, olsa bile imkansız zira bu birebir bir aktarım alanı değil. Birebir olması için 2006 da geçen bir dönemi işlemesinin yanı sıra, sinema filmlerinin hepsi bütün çizgiroman timeline’ı ile gidiyor olmalıydı. Aynı itiraz biçimi değil yani.