Daily Bugle - Marvel Genel Sohbet Köşesi

(Umut) #4280

Haklısın, fakat benim asıl demek istediğim bu kelimeye bu kadar takmanın yanlış olduğu. Ortak bir evren kuruluyor, yanında 3-5 dakikalık kısa filmler de yapılıyor. Kimseye bir zararı yok. İzlemezsen bir şey fark etmez ama izlersen (Atıyorum, Quicksilver ve Scarlet Witch’in geçmişinden bir kesit animasyon şeklinde paylaşıldı.) “Hmm, demek bu karakterlerin geçmişi böyleymiş.” dersin, küçük bir detay olarak kalır. Ayrı bir örnek olarak Captain Marvel filmi geliyor, gelmeden önce karakterin günlük hayatından bir kesit animasyon paylaşılıyor. Bu iş karakteri daha iyi anlamamızı sağlayabilir fakat izlemeyen kimse sinemaya gittiğinde “Noluyor yav?” demez.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4281

İşte bu küçük detaylar, ilerde sinemada karakterlerin motivasyonu ile çelişirse, o bile benim için sıkıntı. Çelişmezse de bu sefer izleyen için tatmin edici bir sinema karakteri işleyişi olmaz. Sen barajda nokta kadar küçük bir delik açarsan o delil büyür ve baraj eninde sonunda yıkılır. Yani ya baştan bu işe girmeyceksin, ya da en baştan girip tüm tanıtım politikanı buna göre yapacaksın. O zaman bir şey demeye hakkım olmazdı, ancak yine de beğenmezdim bu politikasını o ayrı konu. Ama haklı bir değerlendirme kriterim olmazdı.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4282

Ama sen yine de Spider-Man’in bu evrende olduğunu biliyorsun değil mi? Avengers olmasa bile sinemada easter eggler, göndermeler yakalıyorsun değil mi? İşte aradaki fark bu. Ayrıca Avengers’ın neden olmadığını da çoğu zaman biliyorsun, bundan bahsediliyor değil mi?

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #4283

Ya marvel en başta film ve dizi evrenin ayrı tutsaydı DC’i gibi böyle sıkıntılarımız olmayacaktı. Ayrıca @uluc45 sen bu tarz bir eleştiriyi daha önce star wars için de yapmıştındı. Star wars daha 1977 de ilk film çıktı zaman da beri kitaplar, çizgi romanlar ve filmler içice’di ama yazarlar şu ankin aksine daha özgürlerdi istedikleri şekilde yazıp çize biliyorlardi. (Yani filmler de olmayan olaylar anlata biliyorlardı.) Şimdi ise sadece filmler araların doldurmaktan başka bir iş yaramıyorlar.:slight_smile:

(Umut) #4284

Tabii ki de bu bir sıkıntı.

Neden?

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4285

Neden, çünkü karakterin motivasyonu eksik kalmış olabiliyor. Ama ilk kriter daha önemli.

(Paladin) #4286

Çizgi romanlardan bahsediyordum.

Spider-Man çizgi romanında Avengers’ın, X-Men’in o sırada ne yaptıkları anlatılıyor mu? Ben okuduğum kadarında görmedim.

Filmde de böyle.

Her filmde “Aa Coulson geri döndü ama şu an uzayda, gelemez,” replikleri mi olsun? Sen istiyorsun diye her yere gizli mesajlar, işaretler mi koysunlar? Anlattıkları bir hikaye var, bunu anlatma şekilleri var. Dizi ve filmler bağlantılı diye her an her yerden easter egg beklemek biraz doyumsuzluk.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4287

Çizgi romanlarda diğerlerinin solo hikayeleri var, bu yüzden onları da okur öğrenirsin neredeymiş falan. Çünkü orası Çizgi roman evreni. Sinemada da aynı anda çıkan filmler olsaydı bunu yapardın, yahut önceki filmlerde bahsi geçen olayı biliyor olurdun. Senin; “Neden Spider-Man hikayesinde bizim eleman X-Men’i çağırmadı” diyebilmen için o sırada geçen X-Men dergilerini okuyor olman lazım. X-Men dergisi çıkmıyorsa, o zaman bunun bahsini yaparlar, yapmıyorlarsa bu bir kusurdur eleştirirsin.

Sinemada çoğu zaman yerleri söyleniyor. Ama benim anlatmak istediğim nokta, bizim bütün karakterlerin ne yaptığını zaten göremeyiz hiç bir zaman. Sen bunu kesitler halinde alıp bir sanat dalı olarak sinemaya aktarıyorsun. Eğer bu karakterlerin ne yaptığını anlattığın ya da anlatacağın başka filmler yoksa, o filmde o karakterleri anmak ZORUNDASIN. Bu anma dediğim arka plandaki bir 3-5 saniye görünen gazete küpürü bile olur. Çünkü bu bir sanat dalı ve buradaki sahneler; gerçek hayatta olsaydı, en önemli en gerekli yerlerin kesitlerinin kurgulanması olurdu anlamını taşıyor. Bu sebeple "evet dizilerde olanlardan bir biçimde bahsetmek zorundalar. Bir cümle olabileceği gibi, dediğim gibi bir gazete küpürünün başlığı yahut bilboard’da asılı bir resim, ya da yolda geçen bir insanın üstünde DD amblemli tişört falan olur. Ama bu göndermeyi yapmak zorundasın.

(Emir) #4288

Bu tartışma kesin bir yere varır :+1::+1:

(Can) #4289

Yalnız Post-Creditslerin bunlardan ne farkı var şimdi? Film bittiğinde 1 sahne daha var izlemeye devam edin şeklinde açıklamıyorlar. Sonraki filmlerine ya tease yapıyorlar ya da Thor 2’de olduğu gibi büyük bir detayı Infinity War’a bağlıyorlar ancak film başladığinda senden ek sahneleri izlemiş olmanı bekliyorlar. Her ne kadar sinemada gösterilse bile film bitiminde ve filmden bağımsız gösteriyorlar. Aynı şey one-shotlar içinde geçerli. Filmin DVD’sin de ve filmden bağımsız ancak tek farkı senden izlemeni beklemiyor filmler.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4290

Aynı değil tam olarak. Evet normalde “Bir ek sahne var” demeleri gerekiyor ancak yine de gösterilen görüntü sinema süresi içinde olduğundan dolayı kısa filmlerle aynı olmuyor. Kısa filmleri ayrıca izlemen gerekiyor. Sinema perdesinde görünmeyen şeyler DVD’de olursa, sinemadaki izleciyle DVD izleyicisi film hakkında aynı değerlendirmeleri yapacak konumda olmuyor. Bu yüzden ben Extended edition’ı da doğru bulmuyorum. En nihayetinde bunlar benim kişisel tercihim. Ama Sinema Evreni adını taşıyan bir işte, olaylar sinemada gerçekleşmelidir. Bunda subjektif bir değerlendirmeye sahip olduğumu düşünmüyorum.

(öğnkü) #4291

Normalde anlatmayacakları bir hikayeyi çizgi roman/oyun/dizi gibi yöntemlerle işleyip o evrene katmanın nesi kötü anlamıyorum. Normalde Daredevil filmi silksen çıkmazdı, çıksa da çok sıkıntılı olabilirdi (evrene bağlama derdinden karakteri işleyememek, filmin tonunun veya süresinin uymaması gibi sıkıntılar). Adamlar hiç yapmamaktansa dizisini yaptılar ve onlarca saat Daredevil izledik biz. Evrene etkisi var mı, direkt olarak yok ama o karakterin hiç olmamasından her türlü daha iyi bence. %1 ihtimalle minik bir rolde Avengers’ın yanında Daredevil görmeyi devasa iki sezonluk hikaye örgüsüne (ve sonradan Defenders gibi etmenlerle büyüdü bu hikaye) nasıl tercih edersiniz anlamıyorum. Zaten Daredevil falan öyle bütçe gerektiren yapımlar değil, filmde 2 saat yerine 20 küsür saat izle işte yani ne olacak? Keşke tüm sıkıntımız böyle olsa.

(Umut) #4292

Oh be

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4293

İyi de ben dizi olmasına karşı değilim ki. Hatta komple tüm süper kahramanların dizisi olsun. Ama sinema ile bağlı denmesin. Sinema ile bağlı olmasın. Yoksa karakterlerin reklamı olması, dizisi olması, oyunu olması her zaman çok güzel bir şey.

(öğnkü) #4294

Yani sen “koca dizide neden Battle of New York diyorlar” mı diyorsun anlamadım? E bölüm 50 dakika, 30 saniye lafını ediyorlar sadece. Dizileri aynı event’in tie-in’i gözüyle izliyorsun, bu beklentiye girme bence. Mesela NOW! döneminde Hawkeye ne kadar bağlıydı sağda solda olan olaylarla, aynı mantık. Sorsan “NOW! evreni” ama başka bir hikaye de anlatılıyor orada ki bence gayet güzel kafalar bunlar.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4295

Yok ben zaten böyle kalması taraftarıyım. Konu “diziler sinemaya bağlanmalı” dan buraya geldi. Böyle olacaksa aynen böyle devam etsin. Ama sinemada bu karakterler bu kostümlerle, dizide olan olaylar kabul edilerek gösterilmesin.

(öğnkü) #4296

Ya bir de konudan bağımsız şuna değinmek istiyorum,

Üstteki birkaç ay önce çıkmış Defenders’ın Daredevil’ı, alttaki birkaç ay sonra çıkacak Ant Man ant the Wasp’tan Ant-Man ve Wasp. ALLAH MUHAMMED AŞKINA şu kostümler arasında UFFF SİNEMA MİLYOR DOLARLAR HARCANMIŞ MMM SANNNNNAT BEEE diyecek ne fark görebiliyorsun? Daredevil ve Ant-Man tasarımları bile neredeyse aynı, bence bu konuda haksızlık ediyorsun. Genel olarak kostüm tasarımı MCU için bir sıkıntı, film dizi demeden. Ayrıca dizide yaşanan olayları kabul etsen de etmesen de ne değişecek yani zaten çok bağlantılı şeyler dönmüyor genelde.

(4 8 15 16 23 42 hey gidi lost) #4297

Bu bu konu üzerinde son cevabım, siz de kurtulun benden, ben de kurtulayım aynı şeyleri yazmaktan.

Birincisi, kostümlerin benzediğine katılmıyorum, bu çok nesnel olmayacağı için zevk renk deyip geçelim.
İkincisi, Bu kostümlerin süper özel tasarımlar olmamasının sebebi zaten Ant-Man filminde kostümün 60’lardan kalması ve bu nostaljik tasarımı koruyarak modifiye edilmesi ile alakalı. Keza Hope Van Dyne’ın kostümü de öyle, 60’lar zamanında tasarlanan kostüm.

Daredevil’a gelecek olursak, o Daredevil kostümü falan değil. Çöp o.

(GENERAL) #4298

Diziler filimler kadar kaliteli olamaz filimleri dizilere tercih ederim…eger bir karakterin filmi cikmayacaksa dizisi cikmasi tabiki de cok guzel olur aos dizisini bu yuzden seviyorum (ghost rideri diziye sokmalari hosuma gitmedi cgi iyiydi ama daha iyisi olabilirdi ) ama defenders dizisi ve sololari maalesef netflix tarafindan fazla onemsenmiyor gibi yada bana oyle geldi birde kisa filimlerin olmasi bence muhtesem olur cunku item 47 gibi bazi eksiklikler tamamlaniyor

(Burak) #4299

O çöpse bu ne acaba çok merak ediyorum.

Sinemada iyi dizide kötü diye bir şey yok, kötü her yerde kötüdür.