Daily Bugle - Marvel Genel Sohbet Köşesi

(Berkay Küçük) #5881

Spider-Man çok fazla okuduğum bir karakter değil en klasik hikayelerinden de bahsetmek istemiyorum. Bu yüzden farklı bir seriden yararlanacağım:Fantastic Four
Fantastic Four’dan önereceğim sayı olan #588 Peter’ın Ben Amca’ya olan bağını Hickman Fantastic Four spoiler içerir Johnny’yi kaybettikten sonra suçluluk ve çaresizlik hisseden Franklin’in yanına günlerce gitmesi, Ben amcayı kurtarabilecekken kurtaramadığından bahsetmesi, Johnny ile olan Buddy’liği ve Franklin’in Spider-Man sevgisi eklenince kusursuz bir hal alıyor. Eğer okumadıysanız gidin okuyun. Benim burada yazdıklarımdan binlerce kat daha etkileyici çünkü. Bence bu sayı hem Spider-Man’in Marvel evrenindeki konumu hem de Ben amca ile olan bağının yansıtılışı açısından çok değerli bir sayı.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #5882

Bilemiyorum. Human Torch öldükten sonraki Future Foundation meselesinde Spidey’i biraz jenerik bulmuştum ben açıkçası. Konuşma güzel ama genel olarak çok iyi yazıldığını düşünmüyorum o hikayede.
(Beğeni hakkım yok)

(Berkay Küçük) #5883

Hiç katılmıyorum. Johnny geri gelene kadar Spider-Man ekibe katıldığı her zamanki gibi yine ekiple çok güzel etkileşime girmişti. Susan ve Ben ile aralarında geçen diyaloglar halen aklımda.

Fantastic Four #588’teki o hissi (özellikle karakterlerin köklerinin bu kadar başarılı yansıtılması) yıllardır bana yaşatan Return of Jean Grey dışında başka bir Marvel çizgi romanı yok.

(GENERAL) #5884

Ben bu comcastin …

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #5885

(İsmail) #5886

Bunun cevabı basit bana kalırsa. Stan Lee’nin yazdığı, sırasıyla Steve Ditko ve John Romita tarafından çizilen ilk 100 sayı. O yıllarda Marvel Time dediğimiz mevzu pek ortalarda yokken, yani zaman gerçeğe daha yakın bir hızda ilerlerken bu 100 sayıda lise çağındaki bir karakteri alıp üniversite hayatının ortalarına kadar getirilmesi hem bahsettiğim zaman durumundan ötürü bugün hem de eskiden neredeyse hiç solo seriye sahip ergen kahraman yazılmadığı için süper kahraman türü anlatıcılığında tekrarlanması çok zor bir etki bıraktı. Spider-man’i özel bir konuma getirenin de bu olduğuna inanıyorum.

Prime time’ındaki Bendis bile Ultimate evreninde 160 sayı Peter Parker yazmasına rağmen (daha sonrasında Miles devraldı biliyorsunuz) 60’lı yıllarda Lee, Ditko ve Romita’nın gerçekleştirdiği karakter gelişimini ortaya koyamadı ki Bendis’in USM run’ı da modern zamanlardaki 3-4 favorimden biridir. Bu karakter gelişimini tek bir sayı veya hikaye özelinde her yönüyle özetlemek zor, ama Ditko zamanındaki lisede ezik çocuk olmaktan öte dönem dönem kendini insanlardan tamamen soyutlayan ve çoğunlukla insanlar hakkında olumsuz yargılara sahip olan bir karakterin Romita döneminin ilerleyen sayılarında üniversite yıllarının ortasında nasıl açıldığını, kazandığı arkadaşlarına değer vermeye başladığını görmek çok güzel bir deneyim. İlla tek bir hikaye istiyorsan da Ditko döneminden Peter’ın üst üste binen sorumluluklarının altında ezilmemeye çalıştığı ve bunun da tonlarca çelik altında kalma sahnesiyle harika bir şekilde somut hale getirildiği 30-33. sayıları (Master Planner Saga diye geçer, “Spider-man’i Spider-man yapan” ifadene de en çok uyan bu olabilir sanırım), Romita döneminden de Harry’nin uyuşturucu batağına düştüğü ve Peter’ın arkadaşı için çabaladığı 96-98. sayıları önereyim.

Bu arada buraya bir de Slott’un “It’s Spider-man. With a hyphen.” tweeti gelecekti ama twitter’ını bir süre önce kapattı kendisi :frowning:

(1675) #5887

Fox başka bir firmaya satılsa bile Fox’daki Marvel karakterlerinin film hakları Marvel’a yani Disney’e geri döner deniyordu. Doğruluğu var mı bunun?

(fza) #5888

Ben de öyle biliyorum. Bu sebeple(eğer doğruysa yani) Fox’u Disney yerine başka bir şirket alsa daha güzel olur gibi.

(Hakan) #5889

(Serkan) #5890

320 bin dolar değerindeki zırhı çalan hırsız ve 0 bin dolar değerindeki kalbimi çalan sen…

(Can) #5891

Zırh kötü ellere geçmiş umarım bir yeri bombalamadan geri alırlar.

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #5892

Bence Disney ile FOX arasında yapılan anlaşmaya pekte güvenmeyin her an herşey olabilir. :slight_smile:

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #5893

(Babayaga) #5894

Marvel, “Marvıl” diye okunmuyor mu? Nasıl okunuyor? Tartışıyoruz da şu an. :upside_down_face:

(Acıktım) #5895

Moarvıl :laughing: :laughing:

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #5896

(Friendly Neighborhood Spider-Man ) #5897

Umarım Comcast alır. Nedir bu ya ? Yılan hikayesine döndü.

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #5898

Bence de Comcast alsın disney her şey hükmetmesin istemiyorum. Ama bir şekilde disney X-MEN ve FANTASTİK dörtlü hakların alması lazım.

(Gürkan) #5899

Comcast’in almasını isteyenler bence Comcast’in nasıl bir şirket olduğunu araştırsın derinlemesine. Disney’in kontrolü lafları hep dönüyor ama Comcast, Fox’u alırsa ne derece bir tekel olacağını biliyor musunuz ? Disney’in olup olabileceğinden daha büyük bir tekele dönüşürler. Comcast’in yanında Disney melek kalır.

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #5900

Yani 2 uç boklu deynek diyorsun.