DC/Vertigo Haftası

(Muhsin Bayram) #1

Batman'in son sayısında (#47) yaşanan sürpriz gelişmeden sonra çizgi roman cephesinin bu tarafında kalan bu tip konuları konuşabileceğimiz bir başlık olsun istedim.

Bu haftanın en büyük olayı şüphesiz Batman #47'de yaşananlardı. Bunun dışında yeni Vertigo serisi The Twilight Children harika devam ediyor. Ayrıca bir başka yeni seri New Romancer da bu hafta yayın hayatına başladı.

İndie Çizgiroman Haftası
Daily Planet - DC Genel Sohbet Köşesi
Türkçe Çizgi Roman Haberleri
(Muhsin Bayram) #2

Batman ve Joker'in birlikte çalışması nasıl bir şey olur merak edenler, bu hafta ikincisi çıkan Batman: Europa'ya başlasın. Çok ilginç anlar yaşanıyor ikisi arasında.

(Kendi İsteği İle Hesabı Kapatılmıştır) #3

Batman 48 neydi öyle :open_mouth:

Uzun süredir böyle bir sayı gelmemişti. Superheavy'nin en güzel sayısı idi şüphesiz ki.

(Muhsin Bayram) #4

Son birkaç sayfasında inanılmaz bir tempo vardı. "Ne oluyoz ya?" diyerek bitirdim sayıyı. :smiley:

(Kendi İsteği İle Hesabı Kapatılmıştır) #5

Ya Bloom karakterini az da olsa tanıdık artık sevdiğimi söyleyebilirim. Detaylı orijinini ise 50. sayıda görecekmişiz. Double size olacakmış zaten. Fakat sayının ilk yarısı, Bruce Wayne - Joker konuşması buram buram epiklik kokuyordu. :smiley:

Yalnız Scott Snyder yaptığı röportajlarda hep şey dedi. Hafızasının geri gelmesi gibi bir durum yok. Çünkü o olaylar hiç yaşanmamış gibi şu an. Beyninden o kısımlar komple silinmiş yani. Bildiğimiz hafıza kaybından biraz farklı. Fakat tekrar Batman olacağı zaman her zamankinden daha güçlü olacakmış.

Buradan şunu çıkardım ben. En sonda hafızası geri gelmiyor bunun yerine artık tekrar önceden olduğu kişi olması gerektiğini düşünüyor. Zaten bu nedenle Alfred'e gelip beni mağarama götür diyor. :sweat_smile:

(Muhsin Bayram) #6

Snyder röportajlarında ve twitlerinde biraz laf oyunu yapmış. Bir twitinde "Bruce will never coming back" yazmıştı. Bu açıklamadan birkaç gün sonra #50'den itibaren Bruce Wayne'i tekrar Batman olarak göreceğimiz duyuruldu. Herhalde Snyder senin tahminini bir nevi doğrulamış oldu.

Geçmişte yaşadığı travmaları hatırlamayan bir Batman ilginç olacaktır. Her ne kadar "Keşke Dick Grayson'ı Batman yapsalardı" desem de yeni Bruce/Batman'i merakla bekliyorum.

(Kendi İsteği İle Hesabı Kapatılmıştır) #7

Haftalık incelemelerim
Batman #48'i de içeren haftalık incelememi bırakıyorum buraya. Belki okumak isteyen olur. :sweat_smile: Hem DC hem Marvel serileri içeriyor fakat en büyük yeri Batman kapladığı için bu konuyu uygun gördüm.

Bu hafta biraz durgun bir hafta gibiydi ayrıca.

(Muhsin Bayram) #8

Şu Omega Men ne güzel seri arkadaş. 12. sayıda sonlanacak diye ağlamak istiyorum. DC'nin bugüne kadar çıkardığı işler arasında en yoğun politik alt metine sahip olanı olsa gerek.

(Atak Emin) #9

Ya ben de DC'de güncel takip etmek istiyorum. Bir yolu var mı? Mesela bu Darkseid War'a dalayım mı? Öyle 50 sayı falan okuyamam bir anda. O yüzden Batman bana uygub değil galiba. Şöyle daha ilk 5-6 sayısında olan güzel bir seri yok mu önereceğiniz?

(Muhsin Bayram) #10

Darkseid War'un gelişi Justice League'in ilk sayısından itibaren arka planda yavaş yavaş işlenen bir konu. Ben 50 sayı okuyamam diyorsan bir yerlerden Trinity War ve Forever Evil eventlerinin özetini bulup oku. Sonra 31. sayıdan itibaren okumaya başla. 40. sayıyı okuduktan sonra DC Sneak Peek: Justice League #1 mini sayısını oku ve 41. sayıdan itibaren devam et. 45. sayıyla birlikte karakter odaklı one-shot'ları oku.

Yeni seri olarak Grayson ve Omega Men'i öneririm. Grayson henüz 16. sayısında. Forever Evil'ın özetini okuyup direk başlayabilirsin. Omega Men ise 12 sayılık bir mini seri. Henüz 8 sayı yayınlandı. İlk sayının anlaşılmazı biraz zor ama DC'nin elinden çıkan en kaliteli bilim kurgu hikayelerinden biri. Şiddetle öneririm.

Bunların dışında Superman okumak istersen Action Comics'in 26. sayısından itibaren okumaya başlayabilirsin. 30. sayıyla birlikte Doomed adında birden fazla Superman dergisine yayılan crossover event başlıyor. Diğer dergilerin event ile ilgili sayılarını okuman yeterli. Şöyle bir okuma sırası bırakayım. http://www.readingorders.com/ReadingOrderList/SupermanDoomed (8. sıradan başla)
Doomed bittikten sonra ana Superman dergisine de 32. sayıdan başlayabilirsin. İki dergi de 41. sayıya ulaştığında, Superman'in halen devam eden yeni hikayesi başlıyor ve paralel ilerliyor.

Ayrıca Batman Endgame'i okuduysan We Are Robin serisine başlayabilirsin. Joker ve Luthor grafik romanlarını yazan Lee Bermejo yazar koltuğunda oturuyor. Oldukça farklı bir seri. Henüz dördüncü sayısında olan Titans Hunt'a başlayabilirsin. Orijinal Teen Tİtans kadrosunun neredeyse tamamı var.

Benim okumadığım ancak çok övülen Starfire, Midnighter, Black Canary, Cyborg serileri de yeni başladı sayılır.

Edit: Ayrıca şu konuda yazdığım 12 yeni Vertigo serisine bak. En eskisi bile dördüncü sayıda şu an.

(Kendi İsteği İle Hesabı Kapatılmıştır) #11

Karakteri az çok tanıyorsan Martian Manhunter serisine göz atmanı tavsiye ederim. 8 sayı çıktı şimdiye kadar.

(Muhsin Bayram) #12

Batman #49: Wow. Snyder her sayıda aşıyor kendini. Daha fazla aşamaz derken tak, bir sonraki sayıda yine aşıyor, durduramıyoruz. Gider ayak en kaliteli sayılarını yazıyor adam. 50. sayıda çok acayip şeyler olacak.

Bruce sonunda geri döndü be!

(Kendi İsteği İle Hesabı Kapatılmıştır) #13

Ellinci sayıda benim kalbim nasıl dayanacak bilmiyorum. :scream:

Bu arada Bruce geri dönmedi! For Batman to live, Bruce Wayne always has to die! :grin:

(Muhsin Bayram) #14

Şu Bruce'un gelecek nesiller için stok Batman planını Detective Comics #27 özel sayısında görmüştük yanlış hatırlamıyorsam. Yani ortada bir Bruce Wayne var ama hangi Bruce Wayne olduğu önemli :smiley:

(Kendi İsteği İle Hesabı Kapatılmıştır) #15

Ben Dedective Comicsi okumadığım için bilmiyorum. :frowning: Öyle bir muhabbet var ama nette evet.
Şimdi Bruce'un dediğine göre her zamankinden daha iyi bir Batman olacak. O makine eğer sadece Batman'in hafızalarını yüklediyse ki ben öyle tahmin ediyorum, Bruce'un çocukken yaşadığı travma şu an yaşanmamış gibi. Olaya böyle bakınca evet travmasız bir Batman güçlü olabilir. Ama acaba o "absolute justice" kavramına aynı şekilde sıkı sıkıya sarılabilir mi?

Bir de şey soracağım sen iyi takip eden bir hayrana benziyorsun bilirsin. :m O gördüğümüz diğer gerçeklikler, "what if" tarzı senaryolar demi? Yani başka boyutlarda gerçekliklerde bunlar yaşanmadı da bir nevi yazarların senaryoları gibi.

(Kendi İsteği İle Hesabı Kapatılmıştır) #16

Yeri gelmişken ayrıca sorayım Dedective Comics serisini önerir misin? Batman kadar iyi olmadığı söylendiği için hiç yanaşmadım fakat villain galerisi olarak daha geniş bir yelpazesi var o yönden ilgimi çekiyor.

(Muhsin Bayram) #17

John Layman'ın dümeni devraldığı sayıları okumanı öneririm. Tony Daniel dönemi meh. Brian Buccaletto dönemini okumadım. 41. sayıdan bu yana aralıksız takip ediyorum. Doğrudan 41. sayıdan da başlayabilirsin.

Diğer soruna gelirsek. Bence o sahneler sırf konsepti daha iyi anlayalım diye oraya kondu. Tabii gelecek öngörüsü veya what-if senaryosu da olabilir. Ancak tahminimce çok ciddi bir şeye bağlanmayacak.

(Muhsin Bayram) #18

Scott Snyder Batman #50'den bir panel payaştı. Bat Army?

(Emirhan) #19

Batman #49

Böyle önemli bir sayıda farklı bir çizer görmek hoşuma gitmedi. 48 çok güzel bitmişti. 49'da aklımda bir sürü soru işareti oluştu. 50. sayı bomba gibi olacak galiba.

Şimdi merak ettiklerim şunlar. Bruce'un yaptığı makinenin ne olduğunu tam anlamadım. Dedective Comics'te gösteriliyor demişsin @Symphobia. O makinedeki dünyalar simülasyon muydu? Batman olması için o simülasyonun ne yararı oluyor Bruce'a? Ve hafızası geri gelmedi sanırım?

Flash #48

Zoom hikayesinden sonra sakin bir bölüm oldu. Wally güçlerini farketmeye başladı. Şu çocuğu biraz daha sevimli çizerler umarım. Kaç yıl oldu hala alışamadım yeni Wally'e.

(Muhsin Bayram) #20

Detective Comics'te geçen hikayeyi okuyalı neredeyse iki yıl oluyor. O yüzden pek hatırlamıyorum, tekrar okumam gerek. Ancak hatırladığım kadarıyla temel mantık, Batman'i ölümsüzleştirmekti. O gelecek simülasyonları da yoktu yanlış hatırlamıyorsam.