DC/Vertigo Haftası

(Muhsin Bayram) #734

Janin/Chung ikilisinden beklenmeyen güzellikler bunlar.

(Berkay Küçük) #735

Wonder Woman #40

Dr. Manhattan sen misin?

(Muhsin Bayram) #736

Dark Knights Rising: Wild Hunt #1 son yılların en Grant Morrison, en silver age en yüksek konsept sci-fi sayılarından biri olmuş. Her bir panelinden tuhaflık akıyor ve bu detayı yüzünden sayıya aşık oldum.

Şu terimlere bakar mısınız. Musica Universalis, Living Music, Empathic Drive. Final Crisis’in sonunda Superman’in Darkseid’ı bir müzik notasıyla alt etmesinden beri DC çoklu evreninin canlı bir müzik olduğu hikayelere bayılıyorum. The Multiversity de böyleydi.

Şu üçlü ile Multiverse Warriors konseptinde bir seri yayınlasınlar istiyorum

(Berkay Küçük) #737

Flash War Tease’i geldi. Flash’ın son sayısından spoiler var.

(Berkay Küçük) #738

Jorge Jimenez çizimlerini devamlı geliştiren çok beğendiğim genç bir çizer. harikalar yaratmış.
No Justice’deki çizimlerini oldukça merak ediyorum.

(Oolong) #739

Super Sons çizimleri çok güzeldi.

(Muhsin Bayram) #740

The Terrifics #1

Hikaye hızlı ve sağlam bir şekilde başladı. İlk üç sayıyı takımı bir araya getirmekle harcarlar diye düşünmüştüm ama sayı bittiğinde takım toplanmış ve ilk görevini almıştı. Takım içi dinamikler konusunda konuşmak için erken ama Plastic Man’in varlığı bile karakter etkileşimlerini eğlenceli kılıyor.

(Berkay Küçük) #741

Flash #41 Hakkında konuşacağım çoğunlukla sitem içereceğini belirtmek istiyorum.

Uzun zaman önce bıraktım Flash Rebirth’ü ancak Flash War başlamadan bir göz gezdirmek istedim.
Ben Wally’i bu halde görmeye dayanamıyorum. Gerçekten dayanamıyorum.

Bu sayıda Wally’nin kostümünün özellikle mora boyandığını düşünüyorum. Barry’e benzememesi için. Peki neden? Wally Rebirth’ün başında yeni kostümünü giydiğinde hepimiz Flash kostümü ve Kid Flash iken giydiği kostümün bir hibritini gördüğümüz için bayılmadık mı? Wally’nin lakabı hala Flash neden itin götüne sokuyorsunuz adamı

Gerçekten sayının en sevdiğim anıydı. Wally için Central City’nin anlamı Keystone City’den fazla oldu her zaman. Wally nerede olursa olsun orayı güzelleştiren bir detay Wally’li Gwenpool sayısı çıksa yine okurum.

Son olarak ben Barry’nin motivasyonunu zerre anlamadım ya gerçekten anlamadım. Geçen sayı kendisinin gücünü kaybettikten sonra Flash olmayacağını Wally’nin Central City’nin Flash’ı olacağını söyledi. Daha Wally bir kere Flashlık yapmadan önce kazayı tekrarlayarak güçlerini geri kazanmayı denedi sonra da Godspeed’ten yardım istedi. Ben ömrümde bu kadar aciz bir kahraman görmedim. Barry bu kararları vermemeli, veremez.

Gerçekten Flash Rebirth ona verdiğim her şansın ardından okumaya değmez bir çizgi roman olduğunu kafama kazıyor. Rebirth’ün en kötü serisidir bana göre.

(marko) #742

Jason Todd’un yeni kostümüymüş. :nauseated_face:

(Berkay Küçük) #743

Jason, Penguin’i öldürdü. Batman’in öldürme kuralını çiğnedi kısacası. Sonraki hikaye arcı Red Hood vs Batman tarzı bir şey. Batfamily ile olan bağını koparacaklar sanırım. Seri çok iyi gidiyordu alelacele böyle saçma bir değişiklik hoşuma gitmedi.

(Yanıyorsun Fuat Abi) #744

Shredder + Mortal Kombat Karekteri yapmışlar adeta

(K) #745

Allah belanızı versin

(marko) #746

Batgirl #26’nın varyantıymış, just wow

(Berkay Küçük) #747

Middleton’ın variantları inanılmaz gerçekten.

(meta) #748

Tom King’in bu yönüne Batman #53’ten iyi örnek bulamam sanırım.

Bruce Wayne içsel bir sorgulama yaşıyor. Bu sorgulamaya zemin hazırlayan somut vaka da oldukça ilgi çekici. Batman detektifliğinin kibrine kapılıp yanlış bir karar veriyor ve sonra bu durumu fark edip olayı olması gerektiği gibi açığa çıkarma gayreti içine giriyor. Ya da biz öyle olduğunu sanıyoruz hikayenin “Batman Deconstruction” olan yanıyla birlikte.

Fakat hikaye öyle bir şekilde sonlanıyor ki ortada hiçbir çözüm yok, sadece yıkım var. Bruce, jüriyi gerçeklerin bütün ışığından uzaklaştırıp, tamamen duygusal manipülasyonla yönlendiriyor. Bu tavizin ise bağlandığı bir olay akışı yok. Dick’in, Bruce’un bu “kafa karışıklığında” Batman olarak görev alması da tamamen havada bir şekilde sonsuzluğa karışıyor. Sadece tematik bir son var somut bir son yok. Bu beni deli ediyor. Bu feda etmen gereken bir şey değil ki, bu ikisini aynı anda işleyebilmeli bir Batman yazarı.

Böylelikle bırakıyorum King’in Batman’inini, en azından haftalık olarak takip etmeyi. Yoruldum. 100 sayı tamamlandıktan sonra belki dönüp elle tutulur yerlerini tüketirim.

(Berkay Küçük) #749

Bazı konular ve cevapları, Cold Days’ten sonraki arc’a taşındı. Orada Batman ve Nightwing Team-Up’ı işlenecek. Cold Days kendi içinde çok başarılı bir hikaye olsa da bahsettiğin gibi bir çok şey cevapsız kaldı. Seri 103 sayılık bir arc olduğu için pek çok cevabı ileride göreceğiz. I’am Gotham’da da böyleydi mesela cevapları I’am Bane’de almıştık. Rules of Engagament’ta aklımda kalan bir şeyin cevabını da #50’de almıştım aynı şekilde. Batman bu yüzden okurken en yorulduğum serilerden biri çünkü seri pek çok konuyu bir arada işliyor ve bu yüzden adeta labirent gibi geldi bana tüm 50 sayı ancak seri ile bağ kurduğumda iş çok ta heyecanlı bir arayış oldu kendi adıma. Bence Cold Days’te bırakma seriyi ileride almak istediğin pek çok cevabı tatmin edici bir şekilde alacaksın. I’am Gotham okuyup bırakan arkadaşıma da aynı şeyi söylemiştim. Şuan oldukça zevk alarak okuyor.

Bu arada Tom King’in Batman’i ana akım serilerinden çok daha farklı bir işleyişe sahip bu yüzden seriye ısınamayanları ya da seriyi bırakanları gayet anlayabiliyorum.

Bence bu seriyi tamamlandıktan sonra baştan okumak çok doğru bir tercih yukarıda bahsettiklerimden dolayı.

Bruce, Batman’e olan yaklaşımlarından uzaklaştırmak istedi insanları sadece. Onların koruyucusu olamak istedi. Tanrı gibi olmak için hayatını adadı. Ancak bir tanrı değil. Yanlış yaptı pek çok kez. İnsanları manipüle etmekten daha çok insanlara Batman’in bu yüzünü göstermek istedi. Benim çıkarımım buydu en azından bu hikayenin kendi içinde sonunun o odada bitmesinden memnunum açk kapıları başka hikayede ziyadesiyle kapatacaktır King.

Son olarak Cold Days’de filme uyarlanabilecek mükemmel bir malzeme var. İyi bir yönetmen bu hikayeyi biraz kırparak bir iki şey ekleyerek şaheser yaratır.

Ne çok imla hatası yapmışım ya :cry:

(Berkay Küçük) #750

Doomsday Clock #8

Bu kapağa ihtiyacım var.

(marko) #751

Üff galiba şu ana kadar serinin en iyi kapağı ya.

(Oolong) #752

Bunu Türkiye’de kimin basacağı belli değil sanırım? En azından ben duymadım. JBC biz basmayacağız demişti. İçimdeki ses YKY diyor.

(marko) #753

Koşullar göz önüne alındığında (serinin bitmesine ve ciltli versiyonunun çıkmasına çok uzun süre olması, çeviri hatası kabul etmeyecek bir dili olması, çizimlerin orijinal boyutta görülmeyi hak etmesi gibi) Türkçe’sini beklemektense sayıları toplamaya başla derim, halihazırda tüm sayılar bulunabiliyorken almak lazım.

Kaldı ki bu hikaye bir Superman hikayesinden çok bir Watchmen hikayesi gibi gidiyor, YKY’nin bu yüzden basacağını sanmıyorum.