En Son Ne İzlediniz/Oynadınız/Okudunuz? Yorumunuz&Naçizane Notunuz 🎬🎮🃏

(Emre) #854

Bense tam aksine romantizmden pek hazzetmeyen biri olarak o kısımlarda zevk bile aldım, acayip bir durum oldu bende.

(Oneironaut) #855

Witcher kitapları konuşuluyor.
Çok mutluyum.

@TurinNeithan Essi dedin içimi yaktın.
Çok üzülmüştüm ona. AS bu tek bölümlük karakter yazma işinde muhteşem ötesi yetenekli. Misal; Renfri de çok iyi yazılmış biz karakterdi. Ona da çok üzülmüştüm. Hatta Ehvenişer bölümü, Yen sevgim beni kör etmeseydi, birinci kitaptaki en iyi bölüm derdim.

Yen mükemmeldir.

Ciri ile kavuşma beni çok duygylandırmıştı

Diyaloglar konusunda ise artırarak katılıyorum. AS bu işi biliyor. Her bir kelime anlam yüklü, duygu yüklü.

@Audomarus_Fridia beni sıkmamıştı. Zaten romantizmin bu şekilde işlenmesine (Geralt - Yen) acayip varım. Çok hoşuma gidiyor.

1. Kitap için iki günde bir taciz ediyorum. Sonbaharda “2018’in ilk ayları” demişlerdi, fakat henüz bir haber yok.

Edit: Şunu da şuraya bırakayım.

(Geek Velet) #856

BatmanGothamByGasLight izledim,blemiyorum,çizgi romandan uyarlamaymış, filmde gerçekten çok güzel kareler var, başka bir evrende geçtiğini biliyorum ama komise Gordon’a hakaret olmuş bu film,çok güzel bir ‘Dans Eden Adamlar’ göndermesine sahip,ama film dedektiflik filmi mi olsam ile Batman filmi mi olsam arasında çok kalmış, çok güzel göndermeler, easter egg’ler var ama film ne olacağını bilememiş ve çok iyi bir Scooby Doo filmi olmuş.
7 verirdim ama müzikler çok başarılı olduğu için 8 olsun hadi.

(Ataberk ) #857

Romantizm kısımları beni sıkmadı hatta gerçek hayatta uzun süredir romantizm yaşamadığım için hoşuma gitti bile diyebilirim.

Renfri’nin hikayesi çok ayrı hoşuma gitmişti.Ehvenişer ile birlikte Witcher evrenini çok iyi özetleyen hikayelerdi.

(İlayda Uğurlu) #858

Müziklerini ben de çok sevdim.Jack’in Gordon çıkmasıysa bana çokta mantıklı gelmedi. Ne bileyim içime sinmedi belki de.Klasik kurgularda iyi adam olduğundan böyle görmeye alışkın değiliz herhalde.

(Umur) #859

Spoiler içine alabilir misin o bilgiyi?

(İlayda Uğurlu) #860

Çoook pardon,hemen. Teşekkürler uyarı için

(elif) #861

Bugüne kadar izlediğim Netflix dizilerinin tümünde olduğu gibi Dark da çok sürükleyiciydi. Beni diziye bağlayan şey oyunculuklar ve senaryodan ziyade dizinin atmosferi oldu. Fırtınalı bir havada Almanya’daki bir kasabayı izlemek çok hoştu. 1986’da geçen sahneler diziler çok farklı bir havada olsa da Stranger Things’le karşılaştırmama sebep oldu. Hala Stranger Things’i daha çok sevsem de Dark’ın birçok noktada Stranger Things’den daha kaliteli bir iş olduğunu düşünüyorum. Müzikleri çok güzeldi. Çocukların kaybolmasının aile içi ve aileler arası ilişkilere olan etkisinin işlenişi dizinin en iyi yaptığı şeylerden biriydi. Senaryonun tek sevmediğim yönü sürekli bir twist yapmaya çalışmaları oldu. Onun dışında her şeyiyle çok beğendim. 8/10 :chocolate_bar:

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #862

Başka bir evrende farklı bir karakter, eğer ana evrende James Gordon’ın motivasyonlarını hiçe sayan bir olay olsaydı o zaman hakaret olurdu. Tamamen başka bir yorumlama ve çok iyi bir twist. Beğenmemek için ise bence çok saçma bir neden.

Batman:

World’s Greatest Detective

(korhan) #863

Hayatımın özeti bu valla. Artık gerçek ilişkileri aramıyorum bile. Dizilerde, filmlerde, kitaplarda ve oyunlardaki kurgusal ilişkiler beni tatmin etmeye başladı. Üst düzey bir empatiyle bütün romantik ihtiyaçlarımı karşılıyorum asdfagshfj

(Geek Velet) #864

Gordon’ın motivasyonu bence yetersizdi.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #865

Gordon’unki gibi motivasyonlarla hareket eden yüzlerce terör örgütü var.

(Sonlu Bir Varlık) #866

Hayvan Çiftliği
Hayvan çiftliği Orwell’ın komünizm eleştirisi yaptığı okuması rahat nadide bir parça. İlk başlarda hayvanların hayallerini gerçekleştirmek için başlattığı baş kaldırının sonucunun nasıl kötüye gittiğini eleştirel ve mizahla anlatıyor. Orwell’ın SSCB göndermeleri de dikkat çekiyor, “Ocak ayında yiyecekler tükenmeye yüz tuttu. Tahıl tayınlarının iyiden iyiye azaltıldığı ve açığı gidermek için fazladan patates verileceği açıklandı.” (Göndermesiyle aklımızda kamusal mizahın gönderme var! Videosu canlanmıyor değil). Tek oturuşta bitirilebilecek eser size neler katacağı tartışılır ve bence bu karşılatırmayı yapmak gerekirse bir 1984 değil.

Karakterlere gelecek olursak Orwell çiftlikteki hayvanları komünist lider ve araç gereçlerine benzetmiş anlaması çok zor değil. Hayvanların en bilgesi olan domuzlar lider konumunda

Napoleon: çiftliğin en hırslı hayvanı sayılabilir, kıskanç ve koltuk sevdalısı tip. Liderliği paylaştığı domuz olan Snowball’ı saf dışı etmiştir. Stalin’i temsil ettiğini anlamak çok zor değil

Snowball: Çiftliğe teknoloji getireceğim! Yol, köprü, tünel gelecek (!) sözleriyle halkını etkilemeye çalışmış ancak

Napoleonun kirli ve hırslı emellerine kurban gitmiştir. Troçki’yi temsil ediyor gibi geldi bana.

Squealer: Çiftlikte Napoleonun kontrolü altında olan halka seslenen hitabeti yerinde olan domuzumuz. Bence hükümet yanlısı gazeteyi temsil ediyor.

Boxer: Çiftlikte “Daha çok çalışacağım!” sözü gözümüze çarpar durur. Tahminimce İşçi sınıfını temsil ediyor.

Moses: Balbadem diyarıyla ilgili söylemlerde bulunan karga. Din olarak tanımlanabilir.
Yel Değirmeni: SSCB Sanayisini temsil ettiği anlaşılıyor.

Gelelim Yedi Emir’e ilk başlarda Yedi Emir şu şekildeydi:

1. İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin.
  2. Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin.
  3. Hiçbir hayvan giysi giymeyecek.
  4. Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.
  5. Hiçbir hayvan içki içmeyeceklerdir.
  6. Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecek.
  7. Bütün hayvanlar eşittir.

Ancak Muriel adlı keçi 4. Emiri Hiçbir hayvan çarşaf serili yatakta yatmayacak diye okuyarak işlerin değişmesini başlatmıştır.

Unutmuş olduğum ve eklemek istediğiniz bir şey olursa eklemekten çekinmeyin.

(fza) #867

Ben Snowball’un sözlerinin göz boyamaya yönelik palavra olduğunu düşünmüyorum; gerçekten bir şeyler yapma hedefi olan bir liderdi bence.

(Ömer Taşkaya) #868

Bende daha bu hafta 2.kez okumuştum kitabı. İyi denk gelmişiz :grinning:

(Sonlu Bir Varlık) #869

onun da sonunun aynı olacağını tahmin ediyorum

(fza) #870

Ben öyle hissetmedim. En baştan beri dürüst davranıyordu bence. Napolyon ise en baştan beri şerefsizdi.

(Sonlu Bir Varlık) #871

komünistin komünistliği parayı görene kadar diyerek saldırgan bir tavır almak istiyorum.

(fza) #872

Bu konuda çok bilgili olmadığım ve siyaset konuşmayı sevmediğim için çekilen bir tavır alıyorum. :DD Başka tartışmalara diyelim.

(Gökçe Yıldız) #873

-Murder on the orient express.
Ekseriyetle sıkılmadan izleme keyfinde bulundum. Sizlere de öneririm
murder-on-the-orient-express