En Son Ne İzlediniz/Oynadınız/Okudunuz? Yorumunuz&Naçizane Notunuz 🎬🎮🃏

(Tuğrul ) #978

Dom Hemingway

En son izlediğim film bu. Jude Law’un muazzam oyunculuğu ve duymaya değer aksandan başka hiçbir artısı yok. Hapishaneden çıkan bir adamı anlatıyor film. Hapse girmesine sebep olan işte, patronu olan Rus mafya babasını ele vermemiş ve ödülünü almaya gidiyor. Bir yandan da kendisi hapisteyken ölen karısı, ve artık kendisini istemeyen halihazırda da bir torun bahşetmiş kızının acısını çekiyor. Kahramanımız gerçek erdemin parada değil, sevgide (bkz. kızına baba olabilmesi, babalık yapabilmesi) olduğunu, olabilecek en kıt hikaye anlatımı eşliğinde anlıyor. Filmin yükselme noktası yok, nerde kopacak aksiyona nerede girecek diye beklerken film bitiyor. Hikaye ise boş. Zaman zaman eğlenceli de olsa, Jude Law’un oyunculuğu müstesna izlemeye değer bir yapıt değil.

Stranger Things

En son bitirdiğim dizi ise bu. Başlamamla bitmesi iki gün sürdü. Art arda altı bölüm izlediğim oldu. Bu, sanırım hem benim bu aralar fazla boş olmamla, hem de dizinin müthiş sürükleyici olması ile alakalı. Küçük bir kasabada ABD Enerji Bakanlığının yaptığı deneyler sonucu oluşan bir dizi doğaüstü gibi görünen sci-fi olayların vuku bulması, ve bu olayların çözümlenmesini izliyoruz. Kahramanlarımız ise, çocuklar. Oyunculuğu bizim tvlerimizdeki aktörlere taş çıkartacak çocuklar. Film hakkında uzun uzadıya yazacak çok şey var lakin, zaten halihazırda sanırım geekyaparın kendisi de dahil olmak üzere birçok yer yazdı bunları, o sebepten ben yalnızca başlığa istinaden son bitirdiğim eser olmasından bahsedip, naçizane tavsiyemi sunuyorum.

(Umur) #979

Ölümlü Dünya

Ali Atay çok başarılı bir adam. Gerçek anlamda yönetmenlik olsun, yazarlık olsun, oyunculuk olsun helal olsun. Film aşırı başarılı olmuş, kara komediyi ülkemizde harika bir şekilde yapmış. Hani; In Bruges, Snatch vb. yapımlar varya, onları Türk sinemasında gördüm bir nevi. Film hakkında tek bir sıkıntım oldu o da tam sıkıntı sayılamaz. Puanım, 9,5/10.

Muhitin Muhit Arşivi!
(Sapere Aude!) #980

Nedir? Merak ettim.

(Umur) #981

Ahmet Mümtaz Taylan’ın karakterinin vurulduğu sahne, çok bariz bir sahneydi. Hani o da belki bana öyle gelmiştir ondan da bir şey olmaz dedim. Çünkü film gerçek anlamıyla bahsettiğim yer hariç hiçbir sıkıntıya sahip değildi. Sahipse de ben göremedim.

(Sapere Aude!) #982

Katılıyorum, bana da çok belli gelmişti.

Ben Sarp Apak’ın oyunculuğunu pek beğenmedim. Puan kıracaksam oradan kırarım. Bir de kız isteme sahnesi gereksiz geldi bana.

(Umur) #983

Benim çok hoşuma gitmişti o sahne, çok doğal hoş görünüyordu. Bir de Türkiye’de geçiyor ya olay, hani yapılmasa akılda kalır belki diye de yapılmış olabilir.

(.) #984

This Is Us

Henüz 10. bölümdeyim. Ve eğer izleyenler için bir terapi grubunuz, çember kurup dizi hakkında dertleştiğiniz, gözleriniz dolduğunda bir yandan gülmeye başladığınız bir topluluğunuz varsa, ben de katılmak isterim.

Dizide her şey o kadar gerçek ki, o samimiyet duygusu sizi sarıyor. Hikaye muazzam, oyuncular harika, verilmek istenen duygu temiz bir şekilde veriliyor, hissetmemeniz imkansız.
Her karakterin hem bütünde hem de kendi içinde yaşadıkları, yansıttıkları şeyler sizi bağlıyor. Bir de Jack var… Sanırım Milo Ventimiglia’ya Heroes’dan sonra bir kez daha aşık oldum. Sen ne kadar güzel bir adamsın Jack. Üzerine konuşmak istediğim o kadar çok sahne var ki…
Belki klişe gelebilir ama, dizide yaşanan bir çok şeyde kendimden parçalar görüyorum bazen. Bu kadar çok sevilmesinin nedeni de bu sanırım. Hem güldürüyor, eğlendiriyor, yeri geldiğinde içinizden taşarcasına ağlatıyor. Ve bunun için sizi zorlamıyor, doğal bir şekilde yapıyor.
Bu zamana kadar beklettiğim ve izlememek için direndiğime pişmanım. Şimdi gidip kalan bölümlerimi izleyeceğim. Size de küçük bir sahne bırakıyorum birinci sezondan. :’)

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #985

O kız isteme sahnesinde benim çok tadım kaçtı. Çünkü o İrem Sak’ın karakteri film başından beri tüm bu tuhaf ve tehlikeli olaylara çok gerçek ve doğal tepkiler verdi. Sonra birden bire ölüm kalım savaşı içinde gelin beni babamdan isteyin gibi çok absürd bir karar verdi. Tutarsız ve cok gereksiz sahnelerdi bi yüzden. Bu olmasa çok daha iyi bir film olurdu

(Sapere Aude!) #986

Katılıyorum, filmin başında çizilen karakterine aykırı bir durumdu. Arabada geçen muhabbetten dolayı böyle bir şey düşünmesi de mantıklı gelmedi.
Çünkü bir önceki otel sahnesinde başlarından geçenler ortada. Bu yüzden kız isteme sahnesi eğlenceli olsa da altı boş, hikayede pek yeri yok.

(H. Yakup) #987

Belki dizisine bir şans verebilirsin. Dizisi iyi olduğundan demiyorum ama ben filme göre daha iyi diye aklımın bir kenarında kaldı.

(Geek Velet) #988

V For Vendetta okudum, WOW, WOW, WOW. Evey o kadat iyi yazılmış ki, V’yi zaten söylemeye gerek var mı? Karakterler çok iyi gelişiyor, kurgu muhteşem, hiçbir şey gereksiz değil. Her karakterin bir amacı var, gram sıkılmadım. Çizimler çok güzeldi dğnyayı ve karakterleri yansıtma açısından. 11/10

([Godwoken]) #989

Bir göz atarım mutlaka. Sevdiğim konuyla ilgili daha fazla içerik tüketmek istediğim için bir noktada pişman olacakmış gibi hissediyorum ama hadi hayırlısı.

(H. Yakup) #990

@Aybrk Diziler için bir tık daha kabul edilebilir diyebilirim. Açıkcası ‘‘Jodorowsky Dune’’ belgeselini izledikten sonra insanın içine bir hüzün çökmüyorda değil.

([Godwoken]) #991

Hmm :+1:

Belgeselin adını görünce bende bir eksiklik hissi oluştu. Bir hayali anlattığı için olsa gerek. 2013 veya 2014’de izlemiştim. 4 sene olmuş yahu. Yeniden izlemem gerekecek. Yeni uyarlamaya belki kaynak materyal sağlar kim bilir.

(İbrahim Özaydın) #992

Darkest hour tek kelimeyle bir başyapıt. Sinematografisiyle, oyunculuklarıyla, yükseliş ve inişleriyle, anlattığı hikayeyle hayatımda izlediğim en etkileyici yapımlardan biri. Bence Oscar ödüllerini silip süpürmesi gerekli olan bu şaheser Winston Churchill’in omuzlarındaki o yükü adeta sizin omuzlarınıza yükleyip ilerliyor. Gary Oldman’la beraber darlanıyorsunuz, üzülüp ağlıyorsunuz, sevinip yükseliyorsunuz. Bende yarattığı etkiyi tam olarak kelimelere dökmem mümkün değil. Çok fazla söze gerek yok.

SUCCESS IS NOT FINAL, FAILURE IS NOT FATAL . IT IS THE COURAGE TO CONTINUE THAT COUNTS

(Ülkü Bozkurt) #993

Black Panther izledim. Hikâyeden çok, müzikler, Wakanda gelenekleri vs. ilgimi çekti açıkçası. Zaten büyük bir beklentiyle gitmemiştim. Ama izlemesi keyifliydi.

(fza) #994

Ali Baba ve 7 Cüceler’i sonunda izledim.

Sözlerime bugüne kadar film için ‘‘Leş gibi, berbat, Allahım nasıl bir işkenceydi’’, diyen herkese ‘‘Allah cezanızı vermesin!’’, diyerek başlamak istiyorum. Kimsenin görüşünü dikkate almamak gerektiğini bir kez daha anladım.

Mükemmel mi? Hayır ama kesinlikle kötü,leş, berbat değil. Tökezlediği yerler var, karakterler pek ilginç değil(Avrupa özentisi karakter müthiş olmuş!) ama olay olarak, akış olarak, filmin kısımlara ayrılması olarak gayet ortalamayı geçen bir film. Her Şey Çok Güzel Olacak dışında bütün CY filmlerini izlemiş biri olarak(senaryosunu yazdığı filmlerden bahsediyorum) ben memnun kaldım. Hatta kahkaha attığım 2-3 sahne bile oldu. Komedi kısmından ziyade hikaye ön plana çıkmış ki bu da güzel bir olay bence, bu yöne kaymış olmasını seviyorum. Gittikçe daha iyi olur inşallah.

Son olarak eklemek istediklerim:

-Arif v 216’dan fersah fersah üstün bir film.
-İnsan avı olayı çok güzel düşünce, daha önce hayal meyal duyduğum bir meseleydi.
-Yabancı kızın oyunculuğu sırıtıyor bence ama oyunculuk yeteneği için seçmemiş zaten.
-Can Yılmaz’ın karakterine çok uyuz oldum, başarılı bir canlandırma olmuş demek ki.
-İlber karakteri olmasa da olurmuş ya, be sevmedim.
-Küfür kullanımı genel olarak çok iyiydi. Zamanlamalar cuk oturmuş ve kahkaha attığım sahnelerin bazıları bu sebepten oldu.

Cem Yılmaz’dan beklediğim şey bu filmin benzeri bir film yapması. Bu kez farklı olarak; film direkt ciddi olsun ve absürdlükler, komiklikler vs olmasın. Adamda bunu yapacak potansiyel var. Hollywood filmi gibi izledim valla genel itibariyle, bu hissi en çok yaşadığım CY filmi. İyi anlamda söylüyorum tabi.

7.5/10

Sinema Salonu :popcorn:
(imnotevensorry) #995

Sırıtmıyor, adeta üzerimize random kahkahalar fırlatıyor. Nutellasını yerken sandalyeden düşüyor :d Flash TV de yok öyle oyunculuk :smiley:

Filme dayanamayıp 2. yarının ortasında çıkmıştım sinemadan. Ve oraya kadar bom boş bir filmdi. Cem Yılmazın en büyük kara lekesi bence. Ki komediden ziyade iyi hikaye seven biriyim ben. Yani az komediyle hiç bir alakası yok.

Direk ÇÖP denmeyi hak eden bir film bence:(

(fza) #996

Beni o kadar da rahatsız etmedi.

Geri kalan kısımlar da aynı benim yazdıklarım gibi, bayağı kişisel düşünceler. Beğenilmeyebilir ama çoğunluk olarak bu kadar gömülmesini anlamlandıramadım filmi izledikten sonra. Maksimum ‘‘Pek beğenmedim’’, der geçersin ama insanlar sanki Cem Yılmaz 2 saat boyunca şahıslarına küfür yağdırıyormuş tepkisi vermişti çıktığı zamandan bu yana.

(Ali) #997

Black Panther ve The Incredibles izledim bugün.

The Incredibles mükemmeldi ya. Valla Black Panther beklediğim kadar değildi ama The Incredibles inanılmazdı. Karakterlerin hepsi çok sevimliydi, film çok epikti. Ne desem bilmiyorum. Dash ve kovalamaca sahnesi filmin en güzel yanıydı özellikle.