En Son Ne İzlediniz/Oynadınız/Okudunuz? Yorumunuz&Naçizane Notunuz 🎬🎮🃏

(Not only WitchDentist but also Casper.) #1505

Bence kar amacı gütmeyen hiçbir yazar kitabının filme aktarılmasını istemez. Çünkü kitapta okuduğun karakterleri, yerleri sen hayalinde şekillendiriyorsun. Evet betimleme var tabii ama yine sen yorumunu katıyorsun. Şiir okumak gibi aynen ama filmi yapılınca tek bir görüş aktarılıyor filme. Belli bir Legolas, belli bir Gandalf, belli bi’ Barad-dûr vs.

Yani ben mesela, filmi izledikten sonra karakterleri çok da fazla yorumlayamadım kitapta. Belki de sadece benimle alakalıdır.

(Ömer Taşkaya) #1506

Yok ya senlik değil valla, cidden böyle oluyor evet.

(Umur) #1507

• Marjorie Prime 100/100

Film aşırı ilginç, merak uyandırıcı bir konuyu aşırı farklı bir anlatım biçimi kullanarak dört farklı zaman dilimine bölerek bizlere anlatıyor. Psikolojik açıdan bir kusurunun olmadığını düşünmekteyim, bu sene izlediğim net en iyi film oldu. Gerek yönetmenliği, gerek bizlere çizdiği tablolar, gerek oyunculuğu… Her şey harikaydı, müzik kullanımına da hasta kaldım.

Uzun zamandır böyle saf bir drama da izlemediğimi fark ettim, iyi oldu. John Hamm’i daha çok böyle işlerde görerek şu oyunculuğunu görmeye devam etmek isterim. Ağır başlı drama karakterleri adama çok güzel gidiyor. Neyse, diyecek başka bir şey yok henüz, herkese öneririm. İzleyiniz.

(Ozan Patlar) #1508

Narnia Günllükleri serisinin ilk kitabı olan Büyücüğünün Yeğeni’ni okudum. Serinin ilk kitabı henüz bitti ve ben çok beğendim, hemen serinin 2. kitabını aldım. Sanırım çok güzel fantastik bir dünyaya giriş yapmak üzereyim, sizin kitap hakkında görüşleriniz neler?

(Not only WitchDentist but also Casper.) #1509

Efsane, kesinlikle tüm seriyi oku. Çocukça gelebilir biraz ama C.S. Lewis çok güzel betimliyor, yorumluyor. Tolkien’in kankisi sonuçta. Hele son kitabı, of ki ne of. Valla hoca ödev vermişti de ortaokulda okumuştum, belki o yüzden de çok sevmiş olabilirim.

Filmleri de güzel bence, belki genel olarak sevilmemiş olabilir ama idare eder yani.

(Ozan Patlar) #1510

Çok merak ettim şimdi serini sonraki kitaplarını. Yaşımdan olsa gerek bu yaşlarda okuduğum kitaplarda çok gaza geliyorum, kitapta çocuk kitabı havası var ama bence pek önemli bir şey değil.

(Not only WitchDentist but also Casper.) #1511

Kesinlikle oku dostum, herkes okusun imkanı olursa. :blush:

(I hope they remember you) #1512

Ya çok güzel filmdi be. Uzun zamandır hiç bu kadar güzel film izlemiştim. Tam bir geek filmi. Oyuncu kadrosu zaten muhteşem. Seth Rogan var seslendirmede. Simon Pegg var. Sigourney Weaver bile var. Güzel oyunculuklar var. Filmin içindeki göndermeler bir geeki çok memnun edecek şekilde. Hem komik ama aynı zamanda da ciddi ve sert olabilen bir film. Bence her geekin bu filmi izlemesi gerekiyor. Paul’u tanıyın. Onu sevin. Ve uzaylılara saygılı davranın.
Ben şimdi filmi bir daha izlemeye gidiyorum.

(Muhsin Bayram) #1513

Yüksek bütçeli aksiyon filmi gibi çekilmiş komedi filmi. Sözel mizahı ortalama üstü, görsel mizahı ise bir Edgar Wright seviyesinde olmasa da beklediğimin çok üstündeydi. Jason Bateman ve Rachel McAdams’ın karakterleri çok sevimli, Sharon Horgan filmin gizli yıldızı.

Rachel McAdams’ın ne kadar sevimli olduğunu söylemiştim değil mi?

(Gizem) #1514

:open_book: Watchmen
Aynı sayfada bile birkaç şeyin aynı anda olması çizgi romanın hızına yetişmemi zorlaştırdı. Birkaç ay sonra yeniden ayrıntıları kaçırmadan okumayı planlıyorum. Çok sevdim çünkü 9.5/10

Who watches the watchmen?

(Kürşad the Falcone) #1515

Muhitte sıkça övülen Nightcrawler izledim.

Övgüleri hak eden bir filmmiş. Bana bir Taxi Driver havası verdi. Jake gerçekten bu rahatsız psikopat karakteri o kadar iyi oynamış ki, sahneleri aynı ortamdaymışızcasına rahatsız edici hissettirdi. Tipini Al Pacino’nun gençliğine benzetirdim hep, bu filmde oyunculuğunu da benzettim. Aslında Pacino’yu böyle bir rolde hiç görmedim ama nedense o olsa böyle oynardı gibi hissettirdi. Villain’ın başrol olduğu bir film daha. 8 5/10

(Kaan ) #1516

Kesinlikle oku tüm seriyi, ben küçükken okumuştum çok eğlenmiştim. C.S Lewis ne kadar doğru olur bilemiyorum ama atanamamış Tolkien’dir benim gözümde.

(Gizem) #1517

Watchmen🎬(Director’s cut)
Aslında Çizgi romanı dün bitirir bitirmez izleyecektim. Bazı aksilikler sonucu yeni izledim.
Filmi beğendim. Daha ne kadar aktarılabilirdi diye düşündüm. Çizgi romandan olabilecek en iyi şekilde aktarılmıştı bana göre. Sevmediğim bir iki kısım dışında sorun yoktu 8/10

(fza) #1518

Ultimate Cut’ı izlesen daha iyi olurdu.

(Gizem) #1519

Senin dediğinin süresi kaç dakika?

(fza) #1520

3 saat 35 dakikaydı yanlış hatırlamıyorsam.

(marko) #1521

OKUDUM

Paper Girls Deluxe Edition Book One (#1 - #10 )

Günlerdir düşünüyorum hakkında ne yazsam, ne söylesem de bu çizgi romanı size hem iyi anlatıp hem de iyi satabilsem diye ama galiba tam olarak hakkını verebileceğim bir şey değil bu; o yüzden dümdüz anlatacağım. Eğer Brian K. Vaughan’ın eserlerini okuduysanız (ki okumadıysanız neden okumadınız) Paper Girls’ün size tanıdık gelecek çok fazla yönü ve yazarda ilk defa göreceğiniz çok daha fazla yönü var. Hikaye basitçe Stranger Things’e benzeyen yapısıyla dikkat çekiyor, “80’lerde yaşayan birkaç arkadaşın başından geçen fantastik maceralar” denildiği zaman iki hikaye de aynı şekilde tanımlanabiliyor. Peki Paper Girls’ü Stranger Things’den daha iyi yapan ne? Bu iki eseri aynı kulvardaymış gibi incelersem (yani biri dizi diğeri çizgi roman gibi değil de ikisine de hikaye olarak bakarsam) birkaç şey sayabilirim.

Görsellik: Kesinlikle Paper Girls çok iyi gözüken bir çizgi roman. Cliff Chiang’i daha önce Wonder Woman çizimleriyle tanımıştım ve çok sevmiştim, burada daha iyi bir renklendirici olan Matt Wilson ile çalışmış ve çizimlerine daha çok yakışmış. Renkler genelde bir anlam taşır Brian K. Vaughan eserlerinde, burada “şimdilik” bir anlam taşıyor gibi gözükmüyor ki gerek de yok aslında.

Gizem: Hikaye müthiş bir gizem barındırıyor, ilk on sayıyı okuduğum halde hala daha cevaplanmamış çok fazla soru var ve sürekli yeni sorular sorduğunuz bir hikaye olduğu için karakterlerin yaşadığı allak bullaklığı çok fazla yaşıyorsunuz. İkinci ciltte iyice işlenen zaman yolculuğu temasıdan tutun yaşlı hippi villian’a, garip zaman polisimsi tiplerden değişken olabilen zaman çizgisine kadar çok fazla kafa karışıklığı yaratan nokta var. Y - The Last Man ve Saga çok daha az gizem barındırıyor buna göre.

Karakterler: Karakterlerin her biri çok iyi yazılmış, şimdilik okuduğum yerden diyebilirim ki hepsi çok iyi potansiyel barındırıyorlar. 80’lerde yaşayan birinin zaman yolculuğuna bakışını da alıyorsunuz, karakterlerin davranışlarındaki çocuksu havayı da. Hepsi sevilesi karakterler, Mac hariç. Seni hiç sevmedim kızım, ayağını denk al.

Zaman Yolculuğu: Yukarıda da dediğim gibi, Paper Girls kızların olduğu ve zaman yolculuğu içeren bir Stranger Things gibi. Saçma sapan korkunç boyutlar veya yaratıklar yerine zaman yolculuğu yapan karakterlerle ve geleceğin kendisiyle yüzleşen karakterleri okuyorsunuz ki bence bu fikir daha güzel. Genelde zaman yolculuğunu merkezine alan hikayeler çok risklidir, güzel ve orijinal bir şey çıkarmaları pek beklenmez ama ben Paper Girls’ün bir istisna olduğunu düşünüyorum. İyi bir zamanda yolculuk hikayesi isteyenler kesinlikle okumalı.

Bazı alt başlıklarıyla olay bu şekilde, kesinlikle tavsiye ediyorum okumanızı. Şu an itibariyle çıkmış 20 sayı var, okuması dil itibariyle çok kolay sayılmaz çünkü MacKenzie bayağı pis bir sokak jargonuyla konuşuyor ve gelecekteki karakterlerin İngilizcesi acayip bozulmuş olduğu için anca tahmin edebiliyorsunuz (Google’da konuşmaların ne demek istediğini arayıp bulabilirsiniz ama bence çok da gerekli değil). Umarım iyice anlatabilmişimdir, benden bu kadar.

9/10

(meta) #1522

Daha az materyal olsa da, Director’s cut daha derli toplu bi film. Black Freighter hikayeyle çizgi romanlardaki kadar doğal ilerleyemiyor filmde.

(fza) #1523

Çizgi romanı okumadım. Ultimate Cut’ı izlediğimde ‘‘İyi ki bu halini izledim’’, demiştim filmi sevdiğim ve en dolu halini gördüğüm için.

(meta) #1524

O animasyon filme katılması için yapılmamıştı. Blu-ray ekstra içeriği olarak yapıp, daha sonradan eklediler. Filmi ayrı animasyonu ayrı izlemek ikisi için de daha uygun geliyor bana.