En Son Ne İzlediniz/Oynadınız/Okudunuz? Yorumunuz&Naçizane Notunuz 🎬🎮🃏

(Geek Velet) #1626

Clone Wars ikinci sezon ilk 14 Bölüm.
İlk sezondan çok daha iyi gidiyor. Özelllikle komplolar ve politika konusunda. Ahsoka ve Anakin’in ilişkisi çok daha ilgi çekici. Obi-Wan’ın arragent yanlarını görünce ilk kez “Oh be.” oldum. Ancak birazcık daha Force dünyaları lazım. Onlar da ilerleyen sezonlarda inş.

(K) #1627

Ahlat Ağacı veya Yaratmanın Sancısı

Filmden yeni çıktım ve Nuri Bilgenin bana ve genel olarak yeni nesil yazar, çizer, yönetmen, aktörlere yazdığı 3 saatlik bir tavsiye mektubunu okumuş kadar oldum. Çok kişisel bir deneyimdi aynı zamanda.

Sinan benim, sensin, yaratmaya çalışan ve bunun baskısı altında gerçek hayatın gerçek sorunlarıyla cebelleşen herkes Sinan.

resim

Film şunu tekrarlıyor, sen özel değilsin. Yazdığın ve muhteşem olduğunu düşündüğün eseri de sandığın kadar özel değil. Sen yolun başındasın ve başarısızlık senin için en muhtemel sonuç, bunların farkında ol, bu kurala göre yaşa.

Kimse sana yatırım yapmayabilir, senin aylarca hatta yıllarca üzerine çalıştığın eser okunmayabilir, insanların ruhu bile duymayabilir. O küçük gördüğün insanlar ve sınıf, sen her an onlara dahil olabilirsin. Hayallerini bırakmak, onlardan vazgeçmek bazen kalan tek seçenek olabilir senin için. Romantizm tutkudan gelir ama bunun gözünü karartmasına izin verme, akıllı davran, kimse bir şeyi bedavaya sunmaz demek istiyor yönetmen. Gerçekten, eğer bir şey yarattıysanız ve onu insanlara sunmaya çalıştıysanız film boyunca dönen bu döngüye yabancı değilsinizdir.

Gittiğiniz her kapıda insanların yüzünüze gülerek size onay vermemesi veya kimsenin umursamaması en ağır şeydir. İnsan yediremez, Sinan da yediremiyor, ben de yediremiyorum.

Film yeni ve eski sanat/sanatçı kavramını birbiri ile kapıştırıyor. Mesleğe daha çok iş gözü ile bakanlar ve romantik ilerleyenlerin birbirlerine karşı argüman ürettiğini görüyorsun. Toyluğu, gençliğin verdiği o aşırı özgüveni ve aslında hiçbir şey bilmediğimizi anlatıyor. Yolun başında olduğunu ve daha çok yol olduğunu gösteriyor film. Sancı burada giriyor işin içine, bir şeyi yaratıp tüm kalbinle sevsen de o eser için kan ve ter akıtarak çalışsan da bazen ve genellikle olmaz, olmayacak diyor film.

Galiba ana karakterin insanlara karşı görüşü ve genel sektöre bakışı kendimle empati kurabildiğim en büyük unsur. Ama benim için bu 3 saat, bir masaya oturup yönetmenle münakaşaya girmek gibiydi. Ahlat Ağacı döngüyü anlatıyor özetle, kırılmış hayaller ve yeni neslin sabırsızlığı da meze oluyor hikayenin yanında. Hazır vizyondayken ve anlamlı bir kaç cümle tavsiye işitmek isterseniz kaçırmayın derim.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #1628

Bana en çok koyan Sinan’ın yaşadığımız bu iğrenç dönemin hışmına uğrayan standart gençlerden biri olması. Bir yolculuğa çıkmak istiyor ama bu yolculuğun anahtarı kendisi dışında herkesin ve her şeyin elinde. Ve yaşadığı bu zorlukların etkisiyle boş vermiş, aymaz, gamsız bir insana dönüşmüş. Ne bir işe girip çalışmak istiyor ne de bir kadının elinden tutup onu sevmek istiyor. Tüm bunları görünce NBC’nin bizim nesli ne kadar güzel analiz ettiğini anlıyoruz çünkü anlattıkları bugün elinizi attığınız her gençte bulunan sorunlar.

(K) #1629

Yeni neslin çoğunu pesimistik havaya iten şey de bu bence. Artık eskisi kadar basit değil yarattığın eseri yoğun bir kitleye okutmak çünkü dışarıda tonlarcası var. Bunu anladığın an istemesen bile topluma karşı bir antipatin oluşuyor, bencillik belki ama insan bir şeyin üstünde bu kadar çalışıp, kendinden bir şey koyduğunda takdir edilmek istiyor. Ne kadar sanat sanat içindir vesaire deseler de olumlu veya olumsuz eleştiri her türlü okunduğunu veya izlendiğini hissettirerek gurur okşar diye düşünüyorum. NBC cidden çok iyi gözlemlemiş. Çağımızın yaratıcılık açısından görünmeyen problemi bu, doğrudan buna oynamış.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #1630

Filmden çıkarılan sonucun film içindeki küçük sebeplerinden biri bu bence. Genelinde bunu söylemeye çalışmamış, sen böyle şeyler yaşadığın için daha çok buna tutunmuşsun :d

(Berk Kaynak) #1631

Çok güzel bir yazı olmuş. Filme ben de gittim dün ve çok derinden etkiledi beni. Özellikle baba-oğul ilişkisi ve sanatçı olma istencinden yola çıkarak birçok varoluşsal sancıda beni yakalamayı başardı.

Kendim de bir şeyler üretmek ve en büyük hayali düşüncelerini insanlara aktarmak olan bir insan olarak Sinan’ın geçtiği düşünsel yolculuktan bir süre önce geçtim. Sinan’ın ve bizim gibi insanların en temel problemi, derinlerde hayallerimizi başaramama korkusunun açtığı yarayı kapatmak için “kibir” denen kabukla sarılmış olmamız. Büyük beklentiler, büyük fırsatlar, büyük sahneler… Üretmeye başlayan ve içindeki ateşi dışarıya bir patlama olarak veren insanlar beklemeye tutsak bir şekilde ve çoğu zaman da beklemekten dermanı tükenmiş olarak hayatın bir döngüsüne kapılıyorlar. Sinan filmin sonunda bana kalırsa bu döngüyü kırıyor. Kibir denen kabuğunu parçalıyor ve gerçekten sanat için gerekeni yapmaya karar veriyor. Film boyunca hor gördüğü babası, neticede kitabını okuyan tek kişi oluyor. Rüyada ipte sallanan Sinan da kendisinin bu kabuğu oluyor aslında. Kibirli tarafını öldürüyor ve sonunda o çukura giriyor. Kazıyor, kazıyor ve kazıyor. Ağacın meyvesi şekilsiz de olsa, sabahları yeyince pek de bir keyif veriyor aslında.

Film her şeyden önce o kadar gerçek ki, her bir karakter, her bir diyalog, her bir anlatı daha önce hayatımda yaşadığım bir anı çağrıştırıyor. Kesinlikle büyük bir gözlemcinin yapabileceği, toplum hakkında yapılabilecek en iyi tespitlerden bazılarının yapıldığı, bana kalırsa fevkalade bir film olmuş.

Filmin temasını çok iyi açıkladığını düşündüğüm, Nietzsche’nin iki sözü var. Birisi, yazmak ile ilgili. Diğeri filmdeki gerçeklik hissinin aslında trajikomik bir hal almasıyla ilgili, çoğu zaman.

“Tüm yazılmışlar arasında sevdiğim tek şey birilerinin kendi kanıyla yazdığıdır. Kanla yaz: Fark edeceksin ki kan ruhtur. Kolay bir iş değildir, meçhul kanı anlamak: Nefret ederim, avare okurlardan. Her kim ki okuru tanır daha fazlasını yapmaz onun için. Cümle âlem okumayı öğrenecek olsa yalnız yazmak değil, düşünmek de çürürdü. Vaktiyle ruh tanrıydı, sonra insanlaştı ve şimdi neredeyse avamlaşmak üzere. Kanla ve hikmetle yazan kişi, okunmayı değil ezberlenmeyi ister.”

“En yüksek dağlara çıkan bütün trajik oyunlara ve bütün trajik ciddiliklere güler.”

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #1632

Özel: Ega neden okumadan beğeniyosunuz yav :d

(K) #1633

Sonunu daha farklı yorumladım ben. Bana göre o çukur ve gördüğümüz o rüya aslında Sinanın en sonunda vazgeçişi ve babası veya diğer hor gördüğü kimselere dönüşme çabasıydı gibi. Çünkü dediğim gibi ya kabullenirsin yada ölene kadar devam edersin. O da bu iki seçenek arasında seçimini yaptı ve hayallerini, olmak istediği kişiyi kafasında öldürerek kazmaya başladı. Elini kirletti.

(Berk Kaynak) #1634

Bu da mümkün ama bana öyle gelmedi. Çünkü hiç beklemediği halde babası kitabını okuyor ve tam o diyalog esnasında babası son zamanlarda en çok ümit bağladığı şeyden, en büyük hayali olan kuyudan vazgeçtiğini söylüyor. Su çıkmayacak artık buradan diyor. Sinan ise bir ümitle, kitabını okumuş babasına hala daha su çıkabileceğini kanıtlamak için kuyuya giriyor ve kazmaya başlıyor. Sen kitabımı okudun, ben de bu kuyudan su çıkaracağım, diyor sanki.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #1635

Bu arada ben bi noktada buna katılmıyorum. Diyaloglar, eylemler çok gerçekçiydi ama filmdeki herkesin nihilist olması biraz göze batan bir unsur. Zorlama olmuş gibiydi.

(Berk Kaynak) #1637

Filmdeki herkes nihilist değil ki canım. Ailedeki tüm bireyler tükenmişlik sendromu yaşıyor sadece. Hayat rutinler ve borç harç içinde geçip gitmiş ve ne yapacağını bilemiyor kimse. Bugün metrobüse bindiğinde insanların yüzünde ne görüyorsan, filmdeki karakterlerde de o seziliyor. Sokaktaki bu insanlar nihilist değil. Istırap, rutin ve istenç eksikliğinden çürümüş insanlar. İmamlar tam nihilizmin aksine yol alıyor zaten. Hatice yine aksine, hayatın bir anlamı olduğunu ve yaşamak için birçok güzelliğin onu beklediğini savunuyor. Tabii onlara ulaşamıyor ve muhtemelen ulaşamayacak da. Ama anlatıyor işte yine de. Sinan’ın annesi, şimdiki kafamla olsam, yine aynı adamı severdim diyor mesela. Karakterlerden birçoğu “nihilist” gibi tek bir sıfat ile adlandırılamayacak kompleks bir yapıya sahip. Sinan’ın anlam arayışından kaçan, baskın tavrı - filmde en çok gözüken karakterin de o olduğunu düşünürsek - filmin geneline ve diğer karakterlere de baskın çıkıyor. Muhtemelen bu sebepten sana öyle geldi.

(Mert Özden) #1638

Kış Uykusu’nda da Ahlat Ağacı’nda da insanların durup dururken ağdalı konuşup, felsefe yapması muhtemelen NBC’nin sistemi çözmesinden kaynaklanıyor. Bize izlediğimiz Amerikan filmlerinde atılan tiradlar veya karizmatik cümleler son derece normal geliyor.

NBC, bu filmi festivale yaptığına göre, yabancıların Türk insanının günlük halini bilmediğini varsayıp, bol keseden derin cümleler kurdurmuş olabilir. En azından benim düşüncem böyle.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #1639

Bunun da etkisi olabilir de filmde a’dan z’ye her karakter için demedim yau onu. Sinan, babası ve biri daha vardı da unuttum şu an. Bu kadarı bile yeterli geldi bana.

@KansasBoy Kış Uykusu’nda karakterizasyonlardan dolayı o tiradlar çok sırıtmıyordu ama bu filmde yer yer hissettim bunu.

(alana) #1640

Peki sizce kuyudan su çıkar mı?

(Berk Kaynak) #1641

Kazmadan bilemezsin. :slight_smile:

(bite my shiny metal a**) #1642

Çerezlik bir film izleme isteği ile açtım ve umduğumu da buldum.Birgün ana karakterlerimizin yaşadığı çevrede(Dünya’da böyle bir sorun var mı film bize aktarmıyor veya ben kaçırmış olabilirim) elektirik,su,internet gibi birçok kaynak kesiliyor bunun ardından süre gelen yaşama tutunma hikayesi başlıyor.Film kendi içinde tutarlı,fazla olay barındırmayan fakat gelişme bölümünde gerçekleşen olayların toplumsal veya kişisel yaralara dokunduğundan dolayı film sizi kendisine kolayca çekiyor.Film genel olarak bakarsak tek bir mekanda geçiyor ve büyük yük oyunculara kalıyor.Bu filmi az da olsa merakla açmamın sebebi Evan Rachel Wood’tu,Westworld’ten sonra onu başka bir yapımda izlemek istiyordum ancak vakit bulamıyordum,Westworld’teki oyunculuğu gibi abartılı olmayan ortalama bir oyunculuk sergiliyor,Ellen Page ise bildiğimiz gibi devam ediyor kariyerine.6/10

(Dread it. Run from it. Tinkywinky still arrives.) #1643

Yakın zamanda @Audomarus_Fridia’nın tavsiyesiyle listeme almıştım bu diziyi. Dün gece itibariyle bitirdim ve oldukça beğendim. 90’lardaki çizgi filmini izlediğimden beri aradığım Spidey tadını aldığım bir yapım oldu.

Artıları

• Lise muhabbetleri hiç sıkmadığı gibi oldukça doğal ve güzeldi, hatta çoğu bölümde aksiyon bitse de gidip okuldakilerle konuşsa dedim. Sanırım bunun en büyük nedeni Gwen, MJ, Liz, Flash, Harry, JJ gibi yan karakterlerin aslına sadık kalınarak işlenmeleri olmuş.
  • Eddie Brock’un orijinini burada daha çok sevdim. Peter için daha kişisel bir noktada durması(çocukluk arkadaşı olmaları, ailelerinin aynı uçak kazasında ölmesi, ilkokulda Flash gibi bullylerden Peter’ı koruması, Connors’un yanında asistanlık yapması, vb…) ve karakterin motivasyonu çok hoşuma gitti. Keşke orijinal hikayesi de burada olduğu gibi olsaymış.
  • Villain çeşitliliği eski serideki kadar olmasa da fazlaydı. Bunu da dizinin 2. sezondan sonra iptal edilmesine bağlıyorum. Keşke iptal olmasaymış.

Eksileri

• Çizimlerini sevemedim, fazla çocuksu kaçmış. Bir de dövüş sahneleri çok hızlı olduğu için bazı yerlerde gözümü ağrıtmadı değil.

• Olmasını istediğim bazı karakterleri(Carnage, Fisk, Hobgoblin) ve gerçekleşmesini istediğim bazı olayları(Gwen’in ölümü, Peter-MJ birlikteliği) görememem. Ama bu dizinin iptaliyle ilgili bir durum olduğu için çok da eksi bir durum değil.

Sonuç olarak Spidey’in neden en sevdiğim kahraman olduğunu hatırlatan, sürükleyici bir yapımdı. Umarım Young Justice’te olduğu gibi bunda da bir geri dönüş olur ve 3. Sezonu çıkar. 8,3/10

(Geek Velet) #1644

Favori Spider-Man dizim. DVD’si falan da var ben de iki sezonun da. Victor Cook ve Greg Weisman’a teşekkürlerimi sunuyorum. :hugs:

(Serkan of İzmir) #1645

An itibariyle Kralın Dönüşü’nü okudum ve Yüzüklerin Efendisi’ni bitirdim. Yine her zaman olduğu gibi bu kadar geç kalmanın pişmanlığını duyuyorum. Filmleri yıllar önce izlemiştim o yüzden unutmuşum hikayede olan biteni, sadece karakterleri az çok tanıyıp hatırlayabiliyordum. Okudukça her birini daha da çok sevdim.

Aragorn, Gandalf, Frodo, Sam, Pippin, Merry, Legolas, Gimli, Galadriel, Eowyn, Eomer, Faramir, Boromir hepsini ayrı ayrı sevdim, hepsine ayrı ayrı üzüldüm, ayrı ayrı sevindim.

Açıkcası beklemiyordum 1000 sayfayı okuyabileceğimi ama su gibi aktı ya, arada finallerim ve bitirme tezim olmasına rağmen yine de aksatmadan okumaya devam ettim.

J.R.R. Tolkien… Vallahi senciyiz senci…

Kitap bittikten sonra Ekler kısmında “1541, Bu yılın 1 Mart günü, Kral Elessar göçüp gider.” yazısını okuduktan sonra ağlamaya başladım ya. Ölene kadar da Yolgezerciyiz.

Kitap da daha kötü olur diyordum ama daha dikkatli okumaya çalışınca iyi dayandı.

(And Now My Watch Begins) #1646

“Valerian and a city of a thousand planets” izledim

İzledim ve insanların neden üzerine kötü yorumlar yaptığını anladım. He bence o kadar da kötü değildi çünkü hikaye ve replikler ne kadar klişe olsa da evren güzeldi.