Fantastic Beasts Valizi

(bayrak) #81

tam olarak dusundugumu yazmissin :+1:

(Loony Lovegood) #82

Çok kötü değildi ama No-Maj yerine Büyüdışı demeseler iyiydi :disappointed_relieved:

(Evren) #83

Suan ilk yari bitti yaratiklarin tanitimi vs keyifli ilerledi. Aranin sonlarına dogru ya gözlüğümu getirmedigimden ya da salonun azizliginden baya yoruldum ara istedim.

(Kürşad Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez) #84

Başlığın adının Fantastic Beasts Çantası olarak değiştirilmesini talep ediyorum.

(Evren) #85

Filmi genel olarak çok beğendim. İlk yarının ortalarına doğru biraz sıkılsam da ki etraftan arkadaşım ve bende dahil esneme sesleri çıksa da final de

Depp'i görmek beni şaşırtmadı değil.

Onun dışında müzikleri hele ki gerilim anında çalan müzik çok hoşuma gitti. Olmuş ya baya, 2. filmini merakla bekliyorum.

(Kürşad Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez) #86

Ya bide Graves'in Grindelwald çıkması twisti şaşırtıcı iyi bi twisttide, beni bi noktada üzdü. Ben Graves karakterini çok sevmistim ve bi daha göremeyeceğiz artık. Hatta en sevdiğim karakterdi.

(Tsuchigumo) #87

Obscurial olayına girmeden, sırf hadi hayvanlar kaçtı toplayalım hikayesini işleyip, o bittiğinde filmi bitirseler bayağı eğlenceli, bayağı iyi bir film olarak kalıcaktı gözümde. Sonra gidip direk Green Lantern filminden Parallax'ı getirdiler filme, bayağı dandirik bir hikaye işlediler sonra da anlamsız bir sonla bitirdiler. İlk yarısını ne kadar da sevmiştim oysa ki. Elindekinin değerini bilmeyip daha fazlası olsun istemişler filmi yaparken, ama işte her şeyin fazlası zarar. Bu film iki buçuk saat değilde bir buçuk saat olsa, kat kat daha iyi bir film olurdu. Yine de ilk hikayenin muhteşemliği, Katherine Waterston'un oyunculuğunun 2016 filmlerinde izlediğim en iyi kadın aktör performansı olması ve bu fantastik yaratıklarımızın bir yandan fantastikliğini, o dünyaya aitsizliğini yansıtabilirken bir yandan da yeterli derecede gerçekçi gösterilebilmesi gibi etkenler sayesinde filme puanım 8/10, Doctor Strange'den daha iyiydi bence.

(Berna Ece Gündüz) #88

Bu konuda yanıldığını düşünüyorum. Wikia bilgilerine göre, Graves ailesi var olan bir aile, öylesine Grindelwald'ın yarattığı bir kişilik değil. Percival Graves'in yerine geçmesi için kullanacağı bir Çok Özlü İksir fikrinin şu anlık sallantıda olan bir teori olduğunu düşünsem bile, eğer gerçekse bu, Percival'ın kesinlikle var olması gerekiyor, çünkü ondan bir parça elde etmesi gerek. Ama yok, onun yerine bir çeşit kara büyü ile kılık değiştirdiyse, bu konudaki bazı cevaplarımı yanıtsız bırakacaktır. Ben her şeye rağmen bir şekilde Colin Farrell'ı tekrar göreceğimizi düşünüyorum. Cursed Child'daki Harry'nin Voldemort haline bürünmesi olayında olduğu gibi, birinin başka birinin görüntüsünü alabilmesi için onu görmesi gerektiğini düşünüyorum. (Tam sınırından emin değilim bu kılık değiştirme büyülerinin, daha ayrıntılı araştırma yapacağım bunun hakkında.) Ki bu konuda Grindelwald'ın Percival'ı da görmesi gerekecek. Ve böylece aslında Percival var olan biri olacak. Bilmiyorum, çok teorisel şeyler şu an bunlar ama elimizde kitap olmadığı için belli bir kararlılıkla konuşamıyorum.

(Kürşad Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez) #89

Eğer Graves gerçek bir karakterse bile bu filmde gördüğümüz gibi bir karakter olmayabilir. Umarım yine bu karizma düzeyinde bir karakter çıkar. Ya keşke Graves Grindelwald'ın bi adamı çıksaydı.

(Berna Ece Gündüz) #90

En başta benim fikrim tam da bu yöndeydi aslında. Bakanlık içindeki bir köstebek olduğunu düşünmüştüm, hatta Grindelwald'ın yükselişinde önemli bir mürit rolü üstleneceğinden şüpheleniyordum. Credence'a davranış şeklinden de, Obscurial'a olan ilgisinin, Grindelwald'a katacağı güç için olduğunu sanmıştım. Voldemort'un Ölüm Yiyenleri ne demekse, Grindelwald'a bir çeşit mürit olacaktı Graves gözümde, başta öyle hayal etmiştim. Sonda Farrell amca Depp'e dönüşünce ister istemez dumur oldum. Çoğu hayran çok tahmin edilebilir bir şeydi, twist değildi o kadar da diyor ama bence değildi. Obscurial'a olan ilgisi ya da Greater Good repliği ile tahmin edilebilecek bir olay olduğunu da düşünmüyorum. Obscurial için herkes bir şekilde çılgına dönebilir, ki Newt bile bununla ilgileniyordu, bir baloncukta tuttuğuna göre önemli olduğunu biliyor. İlla kötü amaçla kullanmak zorunda değil tabii kişi. Greater Good repliği için de, mürit olayı işe girer diye düşünmüştüm. Beklenmedikti, güzeldi. Ama ben göreceğimizi düşünüyorum, şu an sadece tahmini konuşsam da, Colin Farrell'ın etinden sütünden sadece bir filmlik yararlanmazlar.

Edit: Zaten Graves MACUSA'da çalışan bir adam olduğuna göre, gördüğümüz gibi sinsi biri olmayacaktır diye düşünüyorum. Bir şekilde bir şeylerde başarılı ya da en azından iyi amaçları olan biri OLABİLİR.

(Kürşad Benedicto Pacifico Juan Maria Ramirez) #91

Aslında evet, Mad-eye gibi çıkabilir Graves'in akibeti. Güzel de olur.

(Evren) #92

Benim içinde geçerli Graves karakterini bende sevmiştim. Depp çıkınca üzüntü ile şaşırma arasında kaldım diyebilirim ama film içinde üzüldüğüm kısımlardan biri Credence'n durumu oldu. Ben onun da bir şekilde toparlayıp güçlü bir büyücü olabilme ihtimali hoşuma gitmişti. Bunun bir diğer nedeni Ezra Miller'ı daha fazla görme isteğiydi tabi ama severim o yönde karakter gelişimlerini. Beklemediğim şekilde sonuçlandı o kısım.

(Sinan Onur Altınuç) #93

Filmde baya hoşuma giden şeyler , hoşuma gitmeyen şeyler ve çok daha iyi yapabilirlerdi dediğim şeyler var....

Önce iyi olanlar:

• Oyunculukları beğendim Newt Scamander, Tina, Queenie, Jakob hepsi iyiydi bence. Çok fazla bilmediğimiz oyuncular böyle bir filmle ortaya çıkınca seviniyorum çünkü yeni beğenebileceğimiz oyuncular kazanıyoruz. Salemci çocuk da iyiydi bence baya. Baskılanmış birisini güzel yansıttı ekranda çok uzun zaman görünmese de...
  • Bir şekilde sizi dünyaya bağlayan hikaye parçaları. O adamın Grindelwald falan çıkması işte...
  • Büyücü olmayan birisinin kafasının farklı çalışabileceğini ufak bir sahnede de olsa göstermesi Aaa kapı açılmıyo büyüyle diye kızın pes etmesi sonra Jakobun tekmeleyerek açması :D
  • Plot twist genel oalrak iyiydi.

Hoşuma gitmeyenler:

• Birkaç sahne dışında büyücülerin birbiriyle kapışmasını zayıf buldum ben. Harry potter değil star wars izler gibiydim. Force puslar force lightningler falan.... Daha ilginç yapılabilirdi bence. Harry potter serisini bu konuda çok daha iyi hatırlıyorum.
  • Biliyorum filmin ismi fantastik canavarlar ama bazı yerlerde sanki çok uzattılar. Mizah falan da tamam ama fazla uzatılmış gibi geldi. O zamanlar daha ilginç hikaye öğeleri için kullanılabilirdi. çaydanlığın içine hepsettikleri o yaratıkla ilgili kısım gerçekten ilginçti benim için mesela. Onun dışında "her yaratğın bir triği vardır" hissiyatını az yaşadım. Hani o gergedanlı sahne güldürse de biraz fazla uzun ve daha az yaratıcı olmuş gibiydi.
  • Bazı şeyler fazla güçlü olmuş bence. Çok da potterhead bir insan değilim ama O bütün binaları tamir etmeler falan çok acayip şekillerde kullanılaiblme potansiyeli olan büyüler. Herşeyi zamanda geri sarabiliyo adam.
  • Newt insanların dünyasını resmen dağıttı. Fakat tina dışında "Aga sen nabıyon yaaaa" diyen olmadı doğru düzgün.

Daha iyi olabilecek şeyler:

• Ana karakter olmayan bazı karakterlerin de biraz daha hikayede aktif görev alması hoş olurdu. Bir auror ordusu var ve resmen armut topladılar. Hiç bir işe yaramadılar ve hepsinin baya da güçlü büyücüler olduklarına eminim.
  • O zamanın nework temasını yansıtmak... Yoo bence iyiydi diyenler olacaktır. Görsel olarak gerçekten öyleydi ama benim bahdettiğim tema görsel tema değil sadece. O devirdeki aletlere benzer sihirli aletler görebilirdik. Daha önemlisi biraz daha ajan polisiye teması olabilirdi bence filmde. O dönemin karakteristik şeylerinden daha fazla şey görebilirdik.
    * Tamam güzel bir twist vardı. Ama büyücülerin adeta bir istihbarat teşkilatı gibi çalışıp bir büyücü ortalığı karıştırdığında anında süper ajanlar gibi ortada bitip olay yerini temizlemeye çalışması hoş olmaz mıydı? Onun yerine bir Holywood klişesi kullanarak bizim azimli karakterimiz Tina'yı dinlememeyi seçtiler.
  • Belki diğer filmlere saklıyolardır ama mükkemmel bazı tematik fırsatları kaçırmışlar. New york mesela teknolojinin çılgın gibi geliştiği bir zaman döneminde o zamanlar büyü dünyasının buna ayak uydurmaya çalışması Daha önceden daha zayıf kabul edilen insanların biraz daha beklenmeyen şekilde güç elde etmesi. Büyücülerin Nomag icatlarına anlam verememeleri ufak alt temalar olurdu.
  • New yorktaki büyücüler normal insanlarla daha iç içe mi yaşıyor yoksa daha kopuk mu yaşıyor onu anlayamadım. Daha katı kurallar var görünüşe göre ama normal insanlarla birlikte yaşıyorlar. Büyücülerin büyücü olmayan inasnların hayatına daha entegre olmuş halini daha iyi görebilirdik. Ya da kopuk yaşıyorlarsa harry potterdaki gibi muggle icatlarının ilginçliği gibi o dönemdeki yeni teknolojik gelişmelere "Oha bunlar da mı büyü yapmaya başladı acaba" gibi bir tepkiyle yaklaşmaları...
    • Düşünsenize mesela filmde bir nicola Tesla olsaydı. Aslında efsanevi bir büyücü de olabilirdi (ki adama wlwktrik büyücüsü deniyormuş gerçekte de) Ya da bizim akrakterlerimiz bir şekilde onun icatlarıyla karşılaşıp "Bu ne çeşit bir büyü böyle yaaa" falan diyebilirdi. Çok hoş fırsatlar kaçmış gibi...
    • Daha da önemlisi Harry Potter serilerinin altında hep bir mesaj olmuştu. Yani Voldemortun kendisi safkan olmadığı halde bu konuda ırkçılık yapamsı aslıdna doğrudan gerçek dünya görüşlerine bir referans. O dönemler amerikadaki Cinsiyetçilik ve Irkçılık temaları üzerinden bir şeyler de yapılabilirdi. Bu temayı büyücü dünyasında net bi şekilde işlemeleri çok hoş olurdu bence.

Kısacası aslında güzel film ama neler ypaılabileceğine dair beklentilerim daha fazlaydı. Yani gidip eğlenmekten daha fazla şeyler de alabilirdik filmden onun hafif hayal kırıklığı var. Bazı holywood klişeleri de vardı tabi. Ama güzel filmdi.

(Pureblood Witch) #94

Ben filmi çok beğendim. Cursed Child'dan sonra şifa gibiydi yani. Sadece HP filmlerinde yanlış gösterilen zırt pırt asaların bağlanması durumunun tekrarı ufaktan canımı sıktı. Olur o kadar. Grindelwald'ın eline geçen ilk fırsatta Scamander'a Dumbledore'u sorması hoşuma gitti. Karşısındaki adamı, eski sevgilisi için özel kılan şeyin ne olduğunu bilmek istiyor. :slight_smile: ben ilk orada uyandım, normal bir bakanlık çalışanı herhalde böyle bir detaya takılmazdı.

Maalesef David Heyman gelecek filmlerde olmayacağını açıkladı. :disappointed: Kaynak: http://www.snitchseeker.com/harry-potter-news/fantastic-beasts-david-heyman-reveals-graves-and-colin-farrells-futures-in-series-105821/#post12078998

(Barış Boz) #95

Zaten başta newt scamanderin rolünün matt smithe verilmesi konuşuluyordu

(Tsuchigumo) #96

(Çağlayan) #97

(The Hızır) #98

Abi bu konseptin gözlerinden öpüyorum, yeminle normalinden daha iyi...

(burak) #99

Uyarı: Spoiler içerir.
Selam ahali!
Fantastic Beast hakkında birazcık karalamak istedim izninizle;
Yukarıda atmış olduğum postu görenler varsa film hakkında ne kadar olumlu bir beklenti içine girdiğimi anlamışlardır. Hiç negatif yaklaşmadım, felaket olabileceği ihtimali üzerinden düşünüp bunaltı ülkesinde daha da bunalmak istemedim. David Yates'in iyi taraflarına Rowling ile olan uyumlarına odaklanıp Harry Potter filmlerinde kaçırdığı ayrıntılar ile ilgilenmedim. Genel olarak inandım, beklentimi de o derecede yüksek tuttum. Keşke bu kadar olumlu yaklaşmasaymışım.
Rowling'in bizzat senaryoya el atacak olması beni inanılmaz heyecanlandırmıştı. Karakterlerin arkaplanlarının harika işleneceğini düşünmüş, senaryonun mutlaka ve mutlaka bir yerlerde beni dumur edeceği hakkında hiç bir şüpheye mahal vermemiş, Warner Bros logosunun 3D ekrana girişi dışında film hakkında muhtemelen hiçbir şey tahmin edemeyeceğimi düşünmüştüm. Lakin filmin ilk 15 dakikası bana Harry Potter filmlerini biraz koklattıktan sonra ne yazık ki devam adımlarının hepsini tahmin edebiliyordum. Obscurus olayının Credence'a bağlanacağı barizdi bence çoğu insan küçük kızdan şüphelenmiş ama filmde Ezra Miller varken nedense o küçük kıza pek ihtimal vermemiştim. Canavarlar konusunda bir sıkıntım yoktu ancak bazı sahneler gereksiz o kadar uzadı ki inanın sıkıldım. Karakterler arasında oluşturulmuş arkadaşlık bağları o kadar zayıf ve tutarsızdı ki film boyunca zaman kavramını tam olarak çözümleyemedim mi diye düşünüp durdum. Bir sahne önce yeni tanışmış iki karakter sanki bir sahne sonra iki dosta dönüştü. Arada bir zaman atlaması falan mı oldu lan acaba dedim, sonra olamayacağını canavarların hali hazırda yakalanmamış olmasından çıkardım. Yani işin özünde dostlar karakterlerin altyapıları, aralarındaki bağlar, aralarında geçen diyaloglar vesayire bence çok zayıftı.
Film hakkında başarılı bulduğum şeylerden de bahsetmek gerekir ise Graves'in -her ne kadar Colin Farrell'in harcandığını düşünsemde- Grindelwald'a dönüştüğü andı. Hiç beklemiyordum açıkçası. Bir de geleceğe dair bir kaç teori okuduktan sonra aslında kaçırmış olabileceğim gizli noktalar olduğunu farkettim, sonraki filmler için ümitlendim. Jacob Kowalski karakterini de başarılı bir şekilde yansıtmışlar. Ben çok güldüm kendisine, çok da beğendim.
Not: Abi neden çaydanlığa Accio yapmadılar bana birisi açıklayabilir mi?

(Greymane) #100

Accio'nun işlemesi için çağırdığın eşyanın nasıl göründüğünü kafanda şekillendirmen ve konsantre olman gerekiyor. Bulundukları yerde bir çaydanlık olup olmadığını, nasıl göründüğünü bildiklerini sanmıyorum. Bunun dışında içinde bulundukları durumda da bir çaydanlığı kafalarında canlandırsalar bile konsantre olmaları bayağı zor olurdu.