Felsefe Kulübü - La Scuola di Atene

(Mehmet Ocak) #1

Muhitte felsefe geeki kişiler olduğundan eminim. Burası bizler için en derin düşüncelerin ortaya konduğu, binlerce yıllık felsefe tarihinin derinlemesine konuşulduğu yer olsun. Hayırlı felsefeler.

Kulübün ismi ve teması olan “La Scuola di Atene(The School of Athens)” nedir diyenler için >

Genel Anket Koridoru :ballot_box:
Muhit Kıraathanesi :coffee:
Geek İtiraf Köşesi
Genel Anket Koridoru :ballot_box:
(homofobik hesap lay lay lom) #2

Hazır yerini bulmuşken ben alevlendireyim o zaman. Diyalektik idealizm ve diyalektik materyalizm hakkında düşünceleriniz neler? Bu konuda ne kadar çok fikir duyarsan o kadar geliştirici olur.

(Recep Mutlu) #3

İnsanların anlam yükleme hevesi yalnızca

(Liquidman) #4

Bilgi doğuştan mı gelir deneyle mi gelir yoka ikisi birden midir :pensive:

(Miraç) #5

Felsefe karşısında hep ' Bu düşünce haklı. Eee bu düşüncede haklı. Ama bunların ikisi birbiriyle çelişiyor. O zaman hangisi gerçek doğru? O zaman gerçek doğru yok mu varsa birden fazla olabilir mi?' gibi sonsuz sorularla kafamda kaybolup gidiyorlar.

(büşra) #6

Burada biraz en sevdiğim düşünür Emile M Ciorandan bahsetmek istiyorum. Kendisi septik ve nihilist diyebiliriz. Ama bence olaylara yaklaşımı ve düşünce yapısı Nietzsche'den çok daha net ve anlaşılır. Özellikle varoluşla alakalı tespitleri ve kötülük güzellemeleri gerçekten insana düşüncelerini ve içinde yaşadığı gerçeklik algısını sorgulatıyor. Örneğin sevilmemişlk duyguuyla ilgili "Hiçbir sayıklama senin adını taşımıyor." diyecek kadar cesur.
Burukluk ve Çürümenin Kitabı isimli kitapları gerçekten harika -Benim baş ucu kitaplarım-
İşte onlardan birkaç kesit.

(Deniz Alan Özdemir ) #7

Çok felsefik bir yapım yok ama bu felsefe içerisinde'ki bazı klasik sorular benim düşünceme göre fazla abartılıyor. Mesela "Ben kimim ?" yanlışım yoksa bu o tarz sorulardan biriydi, adam kendine "Ben kimim ?" diye soruyor, sonra dalıyor düşüncelere. Derin derin şeyler arıyor, oysa "Ben kimim ?" sorusuna en güzel cevap sadelikte bulunur (benim düşüncem) kısaca çok derin şeyler aramayacaksın, gözünün önünde olana bakmasını bil yeter.

(Hasan Şengün) #8

Nesnel bilgi diye bir şey yoktur.bir bilgi bir insan için doğru olabilir fakat diğer insana doğru gelmeyebilir. Ayrıca şuan için nesnel olduğu düşünülen bilgi sonradan değişebilir.Örneğin;tarihte kiliseler ve bağnaz insanlar dünyanın düz olduğunu söylediğinde bu bilgi de o zamana göre nesnel bilgi idi.

(Bilgi Atahan ) #9

Evrensel ahlak var mıdır?

(Deniz Alan Özdemir ) #10

Bu bence sadece 1 cevabı olan bir durum değil "Atatürk diye bir insan vardı ve Türkiye'nin kuruluşunda büyük bir parçası oldu" bu durum gelecekte nasıl değişebilir ? imkanı neredeyse yok, biz matematik konuşmuyoruz sonuçta. Yanlışım varsa düzelt lütfen.

(Özkan) #11

Matematiksel bilgilerin nesnel olduğu kanaatindeyim . Ama beşeri bilimler ve felsefi düşüncelere gelecek olursak söylediklerine katılmamak elde değil . Zaten felsefe de öznelliği temel alan bir disiplin olmasıyla göze batmıyor mı azizim ?

(Deniz Alan Özdemir ) #12

Aynen, mesela düşünceden bahsediyoruz, diğerinde ise "X+10=15 ise X nedir" hane birinin kesin cevabı var diğeri ise düşünce. Bilim gibi bir şey sonuçta, bilim dediğimiz şey "If" üzerine kurulu (yanlışım yoksa) öte yandan nesnel bilgide vardır. Tek sebebi matematik bile olsa yinede vardır, tabi bu benim düşüncem.

(Enis Selim ) #13

Felsefe konusunda şu içimi çok acıtır. Biz felsefe dersi görmüyoruz. Biz felsefe tarihi dersi görüyoruz. Kim ne demiş ezberlememizi istiyorlar sonra sınavlarında soruyorlar, hoş değil. Sağolsun idealist öğretmenler müfredatın dışına çıkıyor da bizi felsefe yapmaya zorluyor kimimiz de bu şans bile olmuyor. En fazla sorgulamayı destekleyen dersi sorgulamadan öğreniyoruz. Hiç hoş değil.

(nappH) #14

X in cevabı her zaman kesin olmuyor. Matematiğin güzelliği de burada aslında. Mesela:

1+2+3+4+... sonsuza kadar giden tüm sayıların toplamının cevabı 1/12' dir. Buyrun beyinleri fırına alalım:

(homofobik hesap lay lay lom) #15

Yalnız olaya yanlış bakıyorsunuz bence. Felsefe bir bilgi yığınıdır zaten. Dolayısıyla sade düşünme ve yorumlama üzerine olmaz. Önce zamanin Filozoflarinin goruslerini bilmek gerekir ki bir fikir sahibi olasin. Felsefe tarihini gereksiz hissettiren bi yorum o. Bugün Kant olmadan nasıl Kritisizm hakkında bir cümle bile kuramıyorsak Kant'ın fikirlerinden kendimizi mahrum bırakıp sadece kendi beynimizin sınırlılığıyla yetinmek niye? Tabii ki felsefe Tarihi öğretilir. İstediğiniz şey için ayrı bir ders açılabilir. Düşünme dersi. Sadece düşünmek ve ifade etmek üzerine bir ders. Bunun için felsefe tarihini ittirmeyelim. Çözüm her halükarda bulunur.

(Deniz Alan Özdemir ) #16

Şu yorumun aklıma dün izlediğim filmi getirdi "dead poets society". Aynen bu durum bizim Resim dersinde'de var, tarihin yada insanların kabul ettiğini öğretiyorlar resimlerle ilgili, kendi fikirlerimizi çıkarttırmak yerine. Sanat dediğin hayal gücü üzerine kurulu, eğer çoğunluğun kabul ettiği ile ilerler'isen nasıl sanatçı olursun ki deme ?

(Deniz Alan Özdemir ) #17

Çok bilgili biri olmayarak'tan bir cevabım var bu soruya, çok üstüme gelme lütfen :). Peki felsefeyi başlatan ilk insan yada insanlar ? sonuçta bir yerden başlamalı bu, hane felsefe düşünmek üzerine deme ? uzaman düşündüğün sürece bir felsefeci değil misin ? gereksiz demiyorum yalnız yanlış anlama.

(homofobik hesap lay lay lom) #18

Felsefe tabii ki aktif bir düşünce üretimidir. Düşünürsün. Merak böyle doğar zaten. Önce düşünürsün merak edersin soru sorarsın ve tutarlı cevaplar üretmeye çalışırsın ve sonra tekrar sorarsın. Süreç en basit anlatımıyla budur. Fakat felsefe tarihinin muhteşem bir öyküsü var. O öyküleri incelemek seni düşüncende, sorularında daha ileriye götürür. Bu yüzden elimizdeki sayısız dahinin kaynaklarıyla isabetli düşünmeler yapmak varken niçin felsefeyi tıpkı ilk kez onunla uğraşanlar gibi yeniden yeniden keşfedelim? Onun yerine bütün sesleri duyalim ki müziğe katkimiz tınıyı bozacak şekilde değil, melodiye uyum sağlayacak biçimde olsun. En basit bu kadar aciklayabilirim sanırım. Ayrıca neyinden kaciyorsunuz arkadaşlar? Bacon, Marx, Sokrat iyi herifler bunlar. Hobi olarak okuyun ne olacak sanki.

(And Now My Watch Begins) #19

Felsefe bence insanın kendine sorduğu sorulardır başkasının sorularını dinleyince , okuyunca çok gıcık oluyorum şahsen çünkü eğer sen felsefi bir eser veriyorsan sen soruyu değil sen kendi sorunun cevabını vermelisin o eserin içinde

(Deniz Alan Özdemir ) #20

Çok güzel cevaplamışsın valla diyecek bir şeyim yok.