Felsefe Kulübü - La Scuola di Atene

(İbrahim Korkmaz) #1511

Sanırım ölümün en “korktuğum” kısmı, kaçınılmaz olması. Hayattaki neredeyse diğer her şeyin aksine ne yaparsak yapalım kurtulamayacak olmamız asıl dehşet verici kısmı.

(Fransuva'nın Ayranı) #1512

Ölümden korkmak insanı hayatta tutan şeydir. Bize çarpabileceğini düşümüz arabanın önünden çekilmek aslında bu duygunun ürünüdür.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #1513

Yaşayanın başına gelebilecek en kötü şey ölümdür.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #1515

Hayatımda beni ölüm kadar rahatsız eden ya hiçbir şey olmadı ya da çok az şey oldu. Beni gerçeklik namına teselli eden tek şey belki de kendi varlığımdan emin olmam. Bütün farkındalığımın, "ben"in yok olacağı, bütün ideal varlığımın ve bütün düşüncelerimin biteceği düşüncesi kesinlikle katlanılmaz bir şey.

Tanrı’nın varlığına dair olan rasyonel temellendirmelerimin yerini bilinmezliğin dehşetengiz hissiyatı doldurmaya çalışıyor.

Ve Yaradan’ın ahireti yaratacağına dair sözünü tutmasını gerektirecek bir zorunluluk olmadığını hatırlıyorum. Tutmaması için de bir sebep yok.

Nitekim bu insanın akli sağlığına cidden zarar veren bir şey.

Neden Almanca bilmiyorum ama bana ait bir söz, sanırım poetik buluyorum:

Dann lasst uns beten, dass es ein Leben nach dem Tod gibt.

(Wet Meatball) #1516

01-41-01-images

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #1517

Her şeye kadir olan kendi sözünü dahi tutmak zorunda değil. Ama tutacağını söylüyor ve aksini düşünmek (benim kabul ettiğim şeyleri kabul eden biri için) sadece paranoyakça sanırım.

(i) #1518

Yaratıcının aldatıcı olamayacağı kesin bir sonuç değil midir sence ? Zira zihnimizdeki yaratıcı idesi her şeyiyle mükemmel olan, yetersizlik barındırmayan, hatalara ve yanlışlara yatkın olmayan bir varlık ise böyle bir varlığa aldatıcı niteliğini atfetmek onu kusurlu ve bir eksikliğe sahip şekle büründürmez mi ?

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #1519

Eğer Tanrı, insan olsaydı yapardı. İnsan için kusurlu bir harekettir. Ama Tanrı insan değildir, insanın kusursuzluk algısıyla yargılanamaz, insansı beklentiler beklenemez, Tanrı’nın niteliklerinden sadece a priori mantığın talep ettiği kadar emin olabiliriz o da eğer a priori mantığı kabul ediyorsak. Benim düşündüğüm kadarıyla a priori mantık Tanrı’nın evrimsel süreç sonucu oluşmuş dünyevi insan ahlakıyla yargılanabilir olduğunu talep etmiyor.

(Berk Kaynak) #1520

Aldatmak, söz tutmamak, yalan söylemek toplu halde daha rahat yaşayabilmemiz için oluşturduğumuz ahlak kuralları dahilinde kusurlu hareketler. Kaldı ki ahlaki anlamda kusurlu olduğumuz bu eylemleri yaparken bile kişiden kişiye değişen parametreler ile bu eylemler çok rahat aklanabiliyor. Çok temelde yalan söylüyor olmanın herhangi bir iyi ya da kötü tanımlaması olamaz. Yıllarca “Tanrı sonsuz merhametliyse çocuk ölümlerine neden izin veriyor?” sorularıyla oyalandı insanlar. (Ben de dahil.) Halbuki çocuk ölümü, tecavüz gibi kavramlar yine aynı oluşturulmuş ahlaki düzlemde insan eliyle yaratılmış belli başlı kanunlardan ibaret. Bir saniyeliğine anda olmayı başarıp hayata gözlemci olarak baktığımızda bile hayattaki tüm iyilik ve kötülük diye atfettiğimiz şeylerin yalnızca zaman akışında gerçekleşmekte olan bazı olaylar olduğunu görmemiz çok olası. Bütün yaşanan olaylar yalnızca var olan bir aklın bu olayları yorumlamasından ibaret. Sırf bu sebeple birçok filozof nesnelerin gerçek özünün asla kavranamayacağını savunuyor. Çünkü çevreyi aklımızın süzgecinden geçirerek görüyoruz. Her şeyin özünü kavrayabilen bir varlığın süzgece ihtiyacı olmadığı gibi belli başlı bir ahlak anlayışına da ihtiyacı yoktur.

(İbrahim Korkmaz) #1521

Nasıl?

(Umur) #1522

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #1523

Ölümden korkuyorum,ama unutulmaktan daha çok korkuyorum.

(İbrahim Korkmaz) #1524

Hepimiz er geç unutulacağız.

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #1525

Eğer yeterince büyük şeyler yaparsan en azından en son unutulan olursun.En büyük amacım da bu.Sanırım sadece kazanmak,en iyisini yapan olmak istiyorum.

(İbrahim Korkmaz) #1526

Bunun için Hitler veya Atatürk büyüklüğünde şeyler yapman gerek :smile:

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #1527

Evet, hayat amacım da (her ne kadar neredeyse imkansız olduğunu bilsem de) bu.

(Wet Meatball) #1528

İmkansız olsaydı kimse yapamazdı.

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #1529

Ee yani.Yapamam demedim, sadece gideceğim yol zor,çünkü en uzağa gidebilmek için yolu açan olmam,ya da yolu yeniden dirilten olmam lazım.

(i) #1530

“Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda, her şeyin seni unutacağı günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın.”

(*) #1531

Çocuklarım en azından babam eğlenceli adamdı desin yeter.Torunların amk zaten.