Felsefe Kulübü - La Scuola di Atene

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #1697

Ne bileyim, çok yazdığını görmedim, üzgünüm.

(İkbal Kartal) #1698

Ne zamandır bu başlığa girmeye çekiniyorum,şöyle araya kaynayıp başlıkta yerimi alayım

(İbrahim Korkmaz) #1700

E Aynı olsalardı isimleri farklı olmazdı :smiley: :stuck_out_tongue:

(Berk Kaynak) #1701

@Edward_Nygma Yahu kaç defa bu başlığa girmeye çekinmemeniz gerektiğini anlattık. Sağda solda yazdık. Girin konuşun. Kendinizi sıkmayın. Kimsenin kimseden üstün olduğu yok. Bir tek Audo farklı düşünüyor ancak fazla irdelemeyin işin o kısmını. :slight_smile:

(Volkan Şahin ) #1702

Ben okumuyorum.

(İkbal Kartal) #1703

Ona ne şüphe efenim

(Berk Kaynak) #1704

Beğeni almak için hıyarlık yapma okuyunca yükselip özele geldiğin zamanlar yalan mı? Beyazıt kıraathanelerinde az muhabbetini çevirmedik o yazıların.

(Volkan Şahin ) #1705

Ben senin yazdıklarını okumayı değil, söylediklerini dinlemeyi seviyorum. :heart:

(Umur) #1707

With that new pic, I must agree.

Bir tek Audo değil diye biliyorum ben.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #1708

Beğeni hakkım yok. İmledim.

(Umur) #1709

Daha dur ne zaman geldin ne zaman bitirdin dost?

(Witch-Dentist of Muhit) #1710

Bir insanın asıl benliği değişebilir mi? Mesela ben duygusal biriyim, bu değişebilir mi? Yaşadıklarım, gördüklerim bunu değiştirebilir mi?

Kızgın biriydim zaten, zamanla bu arttı. Şu an eskiden olan şeylere de tahammül edemeyip kızabiliyorum. Bunun gibi mesela artabilir mi? Ya da kızgınlığım da geçebilir mi? Bir arkadaşım bana psikoloğa görün dedi, bu çok kırıcı geldi bana. Gelmemesi gerekiyor belki ama bunu kendim de yenebilirim. Her şey değişebilir bence, “Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir.” diye düşünüyorum ben de.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #1711

(Umur) #1712

Evet, ancak bu değişim asla pozitif olamaz diye popüler olmayan bir düşünceyi savunuyorum ben. Değişim kaçınılmazdır ancak her zaman olumsuzdur.

Bu konuda ise genel anlamda kayda değer büyük bir değişim yaşanmaz. Hafif şeyler olsa da sonunda sen yine duygusal olursun.

(Witch-Dentist of Muhit) #1713

Neden peki?

Saklayabilir mi peki bir insan duygusallığını? Sağlayabileceğini de zannetmiyorum. Bu duygusallık çok ağır bir şey, diğer şeylere benzemiyor.

(Umur) #1714

Çok uzun uzun yazmaya gerej duymayacağım. Murphy zamanında benim yerime uzun uzun açıkladı. Onun sözlerini alıntılarken tek bir kelimeyle de edebi bir şekilde özetlemeye çalışayım, hayat.

If anything can go wrong, it will

Tabii ki saklayabilir, ancak belli bir yere kadar olur bu. Karşısındakini tanıyan ve mimik okuyabilen birisinden çoğu şey saklanamaz zaten.

(Witch-Dentist of Muhit) #1715

Hayat hep kötüye gitmez ki veya kötüye yönlendirmez ki. Bazen gerçekten her şey üst üste geliyor ben tükeneceğimi hissediyorum ama bir şekilde altından kalkıyor insan. Sonra iyiye gittiği de oluyor. Ben iyi yönden değiştiğimi de düşünüyorum başka konularda. Eskiden daha kırılgan bir insandım mesela. Gerçi kime göre iyi kime göre kötü…

“Lie to Me” diye bir dizi vardı sanırım, o aklıma geldi sen bunları söyleyince.

(Umur) #1716

Tartışma bu cümleyle anlamsızlaşıyor sanırsam ancak bana göre hayat belirli bir noktadan sonra tepe noktasını aşmış bir parabolden ibaret. Sürekli düşüş olmasa da asla eskisi kadar iyi bir durumda değilsin.

(Witch-Dentist of Muhit) #1717

Bardağın dolu tarafına bakabilirsen aslında hep yukarıya doğru çıkar grafik, güzel tarafları da var olanların.

(Sapere Aude!) #1718

Ve o sırada, Marcus Aurelius’un sesi duyulur:

‘‘Düşünceleriniz ne ise, hayatınız da odur. Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, düşüncelerinizi değiştiriniz.’’