Felsefe Kulübü - La Scuola di Atene

(Umur) #1719

Belirli bir yere kadar doğru, ancak genel anlamda aşırı karşı olduğum bir düşünce. Hayatının %98lik kısmı senin kontrolün dışında yaşanır, verdiğin tepkilerin bile büyük bir çoğunluğu kontrolün dışındadır. Buna rağmen sen gidip hayatın senin elindeymiş gibi davrandığında evrendeki en büyük absürt olursun.

Tabii bu kötü bir şey değil, ben kendimi de bu absürtlerden birisi olarak görürüm mesela ancak bazı şeylerin farkında olan bir absürt oldupumu düşünürüm.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #1720

0.47’de başlıyor konuyla alakalı kısım.

(Sapere Aude!) #1721

Çok büyük ve emin olamayacağımız bir oran.

Hayatım, her şeye rağmen benim elimde. Kontrol edemediğim kısımlar var. Ancak verdiğim tepkilerim kontrolüm dışında değil. En azından büyük bir kısmı değil. Stoacılık’ın temel noktalarından biri burada zaten. Kontrol edemediğin olaylar karşısında vereceğin tepkiye yönelik, o tepkiyi yönlendirmen için Stoacı pratikler yapmanı öneriyor. Ben faydasını gördüm, bu nedenle de önerebilirim.

(Not only WitchDentist but also Casper.) #1722

Ben mesela kendime göre yorumlayayım, ben başıma kötü şeyler geldiğinde vardır bunda bir hayır diyorum. Elinde sonunda da bir hayır olduğu ortaya çıkıyor, o zaman anlıyorum bunu veya daha sonra. O yüzden başıma kötü bir şey geldiğinde hayırlısı olsun derim her zaman.

(Ali) #1723

Açıkçası Audo varken kısa yazılanları okuyorum. Ama o yokken direk okundu olarak işaretle yapıyorum. Sorry guys bu başlık Audo ile özdeşleşti

(Berk Kaynak) #1724

Şerefsizim bunu atmaya gelmiştim.

Şerefsizim bunu atmayı düşündüm.

Fordy yazmış zaten ama, ben insanların olumlu veya olumsuz yönde değişebilmesinin tamamen kendi elinde olduğunu düşünürüm. Bana kalırsa insanı insan yapan şey iradedir ve bu iradenin söz geçirebildiği tek alan da kişinin kendi düşünceleri ve yaşamıdır. Benim için hayat, sürekli istence doğru dönmeye çalışan bir çarktan ibarettir.

Madem Aurelius ustam atıldı, ben de doğudan bir Stoa felsefesi atayım.

(s) #1725

saniyorum bununla ilgili bir baslik acilmamis. ben de felsefe kulubu basligi altinda su soruyu yoneltmek istiyorum: Turkiye’de felsefe egitimi hakkinda ne dusunuyorsunuz?

(İbrahim Korkmaz) #1726

Öyle bir şey mi var??? :open_mouth:

(s) #1727

:joy: tam olarak ben de boyle dusunuyorum. liselerdeki felsefe egitiminden soz etmek dahi istemiyorum. universitedeki egitimler ozellikle de cok bilinen universitelerde daha iyidir tabi ama genel olarak baktigimizda biz felsefenin ne oldugunu bilmiyoruz. Eline bir tane felsefe kitabi almamis kisiler felsefe ogretmenligi yapiyor.

(İbrahim Korkmaz) #1728

Ah ah! Felsefe öğretilir mi hiç? Çocuklar dini filan sorgularlar ya Allah korusun! Şaka maka geçen gün anneme “ben Batı felsefesi okuyacağım” dediğimde kadının suratındaki telaşı ve dehşeti gördüm :joy: Çok komikti. Türkiye’de felsefe bu yani.

(s) #1729

maalesef oyle ama bu algiyi anca felsefe ogretmenleri duzeltebilir. gerci bircogunun da sadece aldigi maas onemli baska bir seye onem vermiyorlar.

(İbrahim Korkmaz) #1730

Sadece meraklısının yapabileceği bir şey artık felsefe. Üzücü ne diyeyim.

(s) #1731

meraklisinin da yapmasina izin vermeyecekler yakinda ama bakalim

(İbrahim Korkmaz) #1732

Eşcinselleri Kuran dinleterek karakola götürdüklerinden sonra umudumu kaybettim ben de :joy:

(s) #1733

ben gecen gun kitap okumuyorum ama ak partiye oy veriyorum diyen kadini gordukten sonra tamamen kestim :joy:

(s) #1734

Not: bu cevabi kitap okuyor musunuz sorusuna yonelik vermisti.

(İbrahim Korkmaz) #1735

Nasıl bir etki yaratmak istedi acaba?
Not: Çok konu dışı olmasın da :smile:

(s) #1736

bu soruyu bir felsefe dersinde hocama yoneltecegim…

(Bulut ) #1737

seve seve dostum. https://yalinayaklobo.wordpress.com/ kısım kısım atacağım.

(Berk Kaynak) #1738

“Ey kul, gerçekten, bahsetsene bana kendinden. Nesin sen? Kimsin? Nedir bu ıstırabı çekme sebebin? Ey kul! söyler misin bana, doğumundan bu yana hayata nasıl baktın? Neyinle yaşadın ve neyi örnek aldın? Kaç kere zihninin tüm seslerine kulak verdin? Yoksa zihninde mırıldanan ses misin sen? Ah buldum, zihninde durmaksızın çalan şarkısın sen! Yoksa şarkı mıydı sana söylenen sahte gerçeklik? Ey kul! Sinirlenince alevlenen yüreğin midir seni sen yapan? Çektiğin acıya katlanırken hayalini kurduğun tanrı mısın sen?”

Çok çok iyi. :slight_smile: