Fyodor M. Dostoyevski Okuyoruz!

(Sapere Aude!) #1

İyi akşamlar sevgili edebiyat severler!

İnsan bazen en imkansız, en çılgın düşünceye, sanki bir şeyler olacakmışçasına öyle bir inanır ki, gerçek olması için olmadık fikirler geçer aklından.

diyen Dostoyevski’nin bütün eserlerini okumak ve üzerine konuşmak, çılgın bir düşünce gibi gelse de kulağa, olmadık fikirler ile yola çıkmaktan korkmamak gerekir. (En azından alıntının hatrına!)

image

Çok sevdiğim ve yaptığım anket sonuçlarına göre (belgeler var!) okumak isteyenlerin bulunduğunu gördüğüm Dostoyevski’nin eserlerini okuyalım, üzerine düşünelim ve serbestçe tartışalım. Dönemin Rusya’sına bakalım, insanlığın en saf duygularının nasıl detaylı tasvir edildiğine hayran kalalım ve bırakın, bazı şeylerin de farkına varmadan/varamadan okuyup konuşalım. Çünkü;

Sevgili okuyucularım, her şeyin tam anlamıyla farkında olmak bir hastalıktır; hem de tümüyle gerçek bir hastalık.

Öncelikle hangi kitaptan başlayacağımıza karar verelim isterseniz, sonrasında tartışmanın başlayacağı tarihi seçeriz.
Şimdiden iyi okumalar!

Ursula K. Le Guin - Mülksüzler Okuyoruz! #14
GeekMuhit Kitap Kulübü :books:
Muhit Kütüphanesi 📖
(marko) #2

Yeraltından Notlar, çünkü okumayı düşünüyorum ve bendeki tek Dostoyevski kitabı şu an bu (evde de var ama okuyabileceğim bu).

(Mert Özden) #3

Yararlı bir başlık olacaktır. Ben de bir şekilde kendisinin eserlerine girmek istiyordum. Önerilerinizi bekliyorum.

(Volkan Şahin ) #4

Pain and suffering are always inevitable for a large intelligence and a deep heart. The really great men must, I think, have great sadness on Earth.

@FordPrefect Bu arada reyizin ilk hikayesi İnsancıklar’ı okuyarak başlayabiliriz. Çok bilen olduğunu sanmıyorum, böylece Muhittaşlarımızın güzel bir esere daha ulaşmasını sağlarız.

(Sapere Aude!) #5

Ben kitaplarını sırayla okuyalım derim ama demokrasi kazanacak elbette.

(Deniz) #6

Güzel olmuş başlık. Rahmetliyi epey severim. Çoğu kitabını okudum sanırım. Yakın bir zamanda Suç ve Ceza’yı tekrar okumayı düşünüyorum.-ortaokulda okumuştum, Dostoyevski ile tanışmak için talihsiz bir zaman- Onu seçerseniz size katılabilirim. Aksi takdirde de sorun yok, başlıkta takılırım her türlü.

“Aşkı ilk defa yaşamak gibi, denizi ilk defa görmek gibi, Dostoyevski’yi keşfetmek de insanın hayatında önemli bir tarihtir.”

Jorge Luis Borges

İlk kez tanışacaklar için Borges güzel bir laf etmiş. Yazmadan geçmeyelim :dancer:

(İkbal Kartal) #7

88994136-6D3A-4547-839A-710D0F039E87-2983-000003151A7C012D

(falanfilan) #8

Ecinniler okuyacaksanız ben gelirim uzun zamandır planlıyorum okumayı.

(Dipsomanik Kullanıcı) #9

İlk kitap İnsancıklar olmazsa ben pek katılamam ama ondan sonra ki kitaplara kesin katılırım. Derslerim biraz yoğun da bu sıralar :frowning:

(Oneironaut) #10

Suç ve Ceza veya Karamazov Kardeşler’den birinin ilk kitap olması halinde ilk etkinliğe katılabilirim.

(.) #11

İnsancıklar olabilir bence

(Gizem) #12

Yorumları okudum da herkes farklı bir kitap söyleyip bu olmazsa katılamam demiş :smile:

(Sapere Aude!) #13

Ben de fark ettim, nasıl yapsak diye kara kara düşünüyordum.

(İkbal Kartal) #14

Anket yapalım,anket adamdır!

(Dipsomanik Kullanıcı) #15

Ben bu seferlik katılamam sadece. Bundan sonra kesin varım. Hatta boş zamanımda okumak için seçtiğiniz ilk kitabı okuyup geçte olsa ona da katılırım

(Sapere Aude!) #16

Sanıyorum herkesin sınav haftasına denk geliyoruz. Kitabı belirleyip uygun sürede okuma faslını geniş tutabiliriz. Böylece rahat rahat sınavlarınıza çalışabilirsiniz (çalışın ama).

(İkbal Kartal) #17

Ben suç ve ceza taraftarıyım,okuyodum bi ara yarım kaldı,tamamlamış olurum bende ama başka kitap olursada katılırım yine,çok şaapmam yani

@FordPrefect
biraz beklenebilir tabi,haftaya da benim sınavlarım var🙂

(Volkan Şahin ) #18

(Sapere Aude!) #19

Birkaç öneri daha gelsin, açacağım.

(. ) #20

Öteki olabilir, hem kendisi de “İlerde Öteki Ben’den başyapıtım olarak bahsedecekler.” diyor. Elimde bir tek o var ve onu da kütüphaneden aldım. Sürenin uzunluğuna ve kütüphanede olup olmamasına bağlı olarak katılırım.