Fyodor M. Dostoyevski Okuyoruz!

(Dipsomanik Kullanıcı) #21

Her okumada farklı anket yapmak taraftarı değilim ben bu arada. İlk yaptığımız anketin sırası geçerli olsun ve değiştirmeyelim bence. Kitapları da ona göre elimizde bulundurabiliriz.

(elif) #22

Üç hafta boyu sınavım var ama yakın zamanlarda Yeraltından Notlar’ı okumuştum. Tartışmasına katılabilirim.

(Sapere Aude!) #23

Katılıyorum, vakit kaybı olmaz hem.

(öğnkü) #24

Sizi rahatlatayım ben her türlü kitabına varım :vulcan_salute:

(Invictus Maneo) #25

Güzel fikir. Hem benim gibi kütüphaneden alacak varsa da kolaylık olur.

(Dipsomanik Kullanıcı) #26

O zaman daha fazla öneri bekleme. Yaz tüm kitaplarını. Anket sonucuna göre belli bir süre belirleyip sırasıyla gidelim.

(İsmail Deniz Demirkan) #27

Yeraltından Notlar elimde bulunduğu için kolayıma geliyor benim de, ama başka bir kitap belirlenir ve kütüphaneden başka biri almamış olur ise (son zamanlarda çok zorluk yaşıyorum o konuda :frowning:) katılırım ben de.

(Oneironaut) #28

Aaa kütüphane var değil mi ya!
Tamamdır, ben de her kitaba katılabilirim(kütüphanede bulmak kaydıyla).

(Sapere Aude!) #29

Evet arkadaşlar, bütün kitapları içeren anketi alta ekliyorum. Tek anketimiz bu olacak, buradaki sıralamaya göre okuma sırasını belirleyeceğiz. Herkesin 2 oyu olmalı diye düşündüm, böylece sıralamayı daha rahat ayarlayabiliriz. Yarın 00:00’da anketi kapatacağım.
Anketi İletişim Yayınları’ndan çıkan kitaplara bakarak oluşturdum. Dostoyevski çevirisinde bildiğim kadarıyla İş Bankası ve İletişim Yayınları’nın çevirileri iyi oluyor. Ben İletişim’in çevirilerinden memnun kalmıştım. Kitabın başına ve sonuna kitapla alakalı yazı eklemeleri de ayrıca güzel oluyor. Ancak herkes, istediği basımı okumakta özgür elbette. Şimdiden iyi seçimler!

İlk (ve bundan sonraki kitaplarımız) sizce hangisi olmalı?

• Delikanlı
  • Yeraltından Notlar
  • Üç Novella
  • Beyaz Geceler
  • Suç ve Ceza
  • İnsancıklar
  • Netoçka Nezvanova
  • Öteki
  • Kumarbaz
  • Budala
  • Karamazov Kardeşler
  • Öyküler
  • Puşkin Konuşması
  • Ezilmiş ve Aşağılanmışlar
  • Cinler (Ecinniler)
  • Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları
  • Stepançikovo Köyü ve Sakinleri
  • Ölü Bir Evden Hatıralar

0 oylayan

(lou) #30

eğer daha önce geeklemediiyseniz ilk kitabınız yeraltından notlar olmalı. kanımca dosto kalemine hakim olan o çatışma psikolojisini en iyi o romanda sergilemiştir. kimileriniz buna spesifik dosto da diyebilir… ondan sonra karamazov kardeşler şöleniyle mest olup ve hala hiç geeklemediyseniz sıra suç ve cezaya verilebilir diye düşünüyorum. daha sonra budala, kumarbaz, stepançikovo köylüleri ve insancıklar diye ilerleyebilir. sıralama bu olmalı diye düşünüyorum. oy vermiyorum. oya karşıyım. malumunuz seçsis, ysk filan.

(Oozaru) #31

Sanırım Dostoyevski’nin kitaplarını eksiksiz basan tek yayın evi, İletişim Yayınları. İş Bankası Kültür Yayınları halâ Delikanlı kitabını basmamış mesela.

(Sapere Aude!) #32

Aslında Iletişim’in de eksiği var galiba. Ben Amcamın Rüyası diye bir kitabına rastladım ama İletişim basmamış.

(Oozaru) #33

Amcanın Rüyası, Üç Novella adlı kitabın içinde

(Sapere Aude!) #34

Iyi o zaman, ben de eksik bıraktığım olabilir diye rahatsızdım. Teşekkür ederim.

(Deniz) #35

İletişim’in çevirisi de güzel. Tavsiye ederim yeni alacaklara

(Sapere Aude!) #36

Herkese iyi geceler, anket sonuçlarına göre sıralama yukarıdaki gibidir. Böylece ilk kitabımız Yeraltından Notlar oldu. Şimdi tek mesele, süreyi belirlemek ve okumaya başlamak. Önce bir konuşalım, gün içerisinde süre için de anket açacağım.

(Volkan Şahin ) #37

Tekrar okumak istediğim bir kitap denk geldi, kendi adıma sevindim. 157 sayfalık bir kitap için bence 15 gün yeterlidir. :thinking:

(öğnkü) #38

Benim vizeler 12’si bitiyor, 19-20’sinden önce biterse katılamayabilirim.

(Dipsomanik Kullanıcı) #39

Ben size uyarıım.
Sormak istediğim bir şey var ama, kitabı bitiş tarihinde mi tartışmaya başlayacağız yoksa kitabı bitiren gelip düşüncelerini yazabiliyor mu?

(Sapere Aude!) #40

Bence bir ilk tarih belirleyelim. O tarihten sonra tartışmaya başlayalım. Katılım daha fazla olur gibi geldi.