Fyodor M. Dostoyevski Okuyoruz!

(tulpar) #81

Arkadaşlar hala okuma şansımız var mı? Yoksa başka bir kitaba mı geçiş yapacaksınız? Bu arada @FordPrefect yapay zekana hayran kaldım dostum :slight_smile:

(Sapere Aude!) #82

Kitap üzerine konuşmaya yeni başladık, sen de katılabilirsin.

(Volkan Şahin ) #83

Geç de olsa bir düzeltme yapayım; L’homme de la nature et de la vérité

(Sapere Aude!) #84

Herkese tekrar merhaba,

Yeraltından Notlar’ı okuduktan sonra yeni kitaba yavaş yavaş geçmeyi düşünüyordum. Ancak madem kitabı okuduk, kitabı biraz daha tüketmek adına Zeki Demirkubuz’un Yeraltı filmini de izlemeyi öneriyorum. Kitaptan esinlenilmiş, üzerine konuşabileceğimiz, kitap ile karşılaştırabileceğimiz bir film. Dilerseniz bu hafta sonu izleyip üzerine konuşalım.

(elif) #85

Kitabı önceden okumuştum, sınavlardan dolayı tekrar okumaya vakit bulamadım. O yüzden buraya yorum yapamamıştım ama bu haftasonu biraz zamanım var, film etkinliğine seve seve katılırım :smile:

(Xibalba) #86

Ben filmi pek sevemediğim için içimde yorum yapacak heyecan yok ama siz de mi yapmayacaksınız, izlemediniz mi hiçbiriniz? :pensive:

Tabii şu anda herkes yılbaşı eğlencesinde olabilir ve ben burada tek başıma konuşuyor olabilirim…

(Sapere Aude!) #87

Neden beğenmediğini yazabilirsin aslında, istersen elbette.

(Xibalba) #88

Beğenmedim diyemem aslında. Belki de kitabı fazla sevdiğimdendir, ısınamadım bir türlü. Kitapla kıyaslamak pek de doğru olmayabilir aslında ama bana kitaptaki duyguları veremedi mesela, kendimi onun yerine koyamadım. Mesela otel sahnesi güzeldi ama sanki kitabı okumasam o sahnenin altı bende hiç dolmayacakmış gibi hissettim.
Aslında hep beraber tartışsak daha düzgün ifade edebilirim belki kendimi. İzleyin…

(Salih Alp Gökçek ) #89

Zeki Demirkubuz’un kendine has, fazla karamsar bir yapısı vardır. Bir de filmlerinin hepsinde kendi ağırlığını hissedersin. Zaten filmler kitaplardan çoğunlukla zayıf kalırlar ama yönetmenin bazı tercihleri de konuyu hafif saptırabiliyor veya izleyicide farklı izlenimler oluşturabiliyor.

(Sapere Aude!) #90

Kitap ile karşılaştırırsak benim kitaptan daha fazla sevdiğim yer yemek sahnesi oldu. Karakterin yaşadığı sıkıntıyı, içinde bulunduğu ikilemi daha iyi hissettim. Devamındaki otel sahnesi de bu yüzden anlamlı gelmişti. Ama aynı şeyi filmin tamamı için söyleyemem. Mesela kitapta anlatılan Liza olayı ile filmdeki olay hiç benzemiyor.

Buna da katılıyorum. Bu yüzden net bir uyarlama diyemiyorum. Kitaptan fazlasıyla esinlenilmiş ama kitabı uyarlama gibi bir amaç güdülmemiş bence.

(imnotevensorry) #91

Uyarlama olmadığını Demirkubuz kendisi diyordu heralde, tam hatırlayamadım.

Bunu atıp kaçayım ben de

(Sapere Aude!) #92

Elbette, bir de bu sahne var. Gerçi ben Dostoyevski alıntısı yapıldığı sekansı daha çok seviyorum. Bütün sahneyi kitaptakinden daha iyi bulmamın sebebi biraz da o.

(Xibalba) #93

Otel sahnesi derken bunu kastetmiştim aslında ama pek doğru söyleyememişim sanırım. Bu sahne gerçekten güzeldi. @Ubermensch 'in attığı sahne de.

Sorunum filmin karamsarlığıyla ilgili değil, ki bence kitap daha karamsardı.

Dediğin gibi kıyaslamak doğru değil, çünkü bu bir uyarlama değil.

(Sapere Aude!) #94

Kitap karakterimizin umursamazlığıyla bittiği için o karamsarlık yerini boşvermişliğe bıraktı bende. Filmin sonu daha sert geliyor.

Bir de patates olayı var, ne anlam yüklememiz gerektiği konusunda kararsız kalıyorum.

(Volkan Şahin ) #95

Hadi ben de bunu bırakıp gideyim:

(Sith olmaya adım adım...) #96

Sıradaki kitap neydi? Listeme kitap topluyorum. Ve ne zamana kadar okunacak?

(Sapere Aude!) #97

Sırada Suç ve Ceza var, ancak tarih henüz belirsiz.

(Can Cenk KELEŞ) #98

“Kitap okumaya zaman bulamıyorum, ama çok okumak istiyorum!” Diyen sevgili Geeklerimiz için önerim, Dostoyevski demek, klasiklerin şahı Raskolnikov’un( Suç ve Ceza ) mimarı demek. Pek tabii, Raskolnikov abimizden bahsedip onu önermemek bir ironi ama önereceğim kitaptan sonra, eğer okumadıysanız, mutlaka okumanız gereken kitapların başında gelir “Suç ve Ceza.” Yeraltından Notlar, gerek YouTube’de sesli okuma ve gerek okuyup kavrama açısından Dostoyevski’nin kitaplarının başını çeker. Yazımın başında da belirttiğim gibi, “vakti olmayanlar” için YouTube sesli okumayı, gözünden kaçan Geek dostlarım için ise kitabın bizzat kendisini tavsiye ediyorum. İyi okumalar efenim!

(Oneironaut) #99

Sevgili yurttaşlar, vefalı(!) dostlar, Romalılar!
Kandırıldık.
Terk edildik.
Üstümüze basıp geçtiler!
Verdikleri sözler havada kaldı, koklattıkları umut yok oldu. Bize yalan söylediler.

Sevgili muhitkarlar, Petersburg’un fakir sakinleri!
Daha ne kadar bekleyeceğiz? Daha ne kadar bu üst sınıfın isteklerine göre yaşayacağız?
Daha ne kadar aç kalacağız?
Daha ne kadar onların gözünde basit insancıklar olarak kalacağız?
Varenka’mıza kavuşmak için daha ne kadar bekleyeceğiz?

Derhal anketimizi verin.
Derhal tarihi belirleyin.
Aksi takdirde bu halk kaçıncı dereceden memur olduğunuza aldırmayacak ve sizi indirecektir!

(Volkan Şahin ) #100

Raskolnikov’un gözü yaşlı, senden haber bekliyor. @FordPrefect