Geek İtiraf Köşesi

(i) #8905

5-6 kitap demeyelim de hadi biraz daha fazla olsun. Arkadaş büyük oranda haklı.

(Sapere Aude!) #8906

Hadi listeleri paylaşalım da okumadan hangilerine çöp denildiği konusunda aydınlanalım.

(Kürşad the Falcone) #8907

İnsanlar devasa hacim kaplayan oluşumları bu kadar net değerlendiren yorumlar yapacak özgüveni nereden buluyorlar acaba? Ya bilgelikten ya cehaletten heralde. Bilge arkadaşlara burdan selamlar.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #8908

Aman aman dünyanın en net ve kibar linci gerçekleşiyor şu anda

(Kürşad the Falcone) #8909

Ben ortam bulmuşken genelleyici kalıplar sıkmaya geldim. Genelleyici kalıplar tartışmada hayat kurtarır :+1:.

(Sapere Aude!) #8910

Ben gerçekten listeyi merak ettiğimden soruyorum.

Taşı yavaşça cebime koyayım.

(Umur) #8911

Are you sure about that?..

(Kürşad the Falcone) #8912

En azından acil durumda camı kırın seçeneği olarak.

(Hohenheim) #8913

Kusura bakmayın gönderileri alıntılamayı bilmiyorum.

Listem:
-İnce Memed- Yaşar Kemal
-Kurt Kanunu- Kemal Tahir
-Aylak Adam- Yusuf Atılgan
-Tutunamayanlar- Oğuz Atay
-Huzur ve Saatleri Ayarlama Enstitüs- Ahmet Hamdi Tanpınar

Bunlardan ayrı edebi yönden geride kalsada sevdiğim Bir Bilim Adamının Romanı- Oğuz Atay.

Postlara kısa cevaplar vermeliyim sanırım.

Fridia senin gözünde değer kaybettim sanırım :smile: neyse ki pek umrumda değil. Fakat yine de biraz üzüldüm. Sakladığım JD’yi açtım, gel içelim.

Linç kültürü demeyelimde Standart linç kültürü diyelim. Kibar bir muhit burası, linçte kibar oluyor :slight_smile:

Evet belki okumadığım, popülizme kurban giden bir kitap olabilir kenarda köşede :smile:

Evet sadece 6 kitap okudum ve hepsi mükemmeldi, kalanını okumadıysam kesin çöptür diye düşündüm :ok_hand:t2:

Genel oluşumlar hakkında nasıl özgüvenli yorum yapıyorum? Buna ciddi cevap vereceğim. Türk Edebiyatını temsil eden kitaplardan. Mesela Rus edebiyatını temsil eden kitaplardan da ne kadar müthiş bir şey olduğunu anlayabiliyorum. Teşekkür ederim :smile:

İyi günler

(Umur) #8914

Şu yazıdan sonra iyi değil sanırım ama eyvallah ne diyelim.

(Sapere Aude!) #8915

Biraz canım sıkıldı açıkçası. Çok hoş kitaplar okumuşsun, Türk edebiyatının farklı dönemlerinden yazarlara da aşinasın. Peki bunlar dışında, Türk edebiyatını neden çöp olarak görüyorsun?

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #8916

aaokswjfkekwmwmqow çok sevdim ben bu cevabı. Artık bir şeyi boklamak için bu mantığı kullanacağım.

500 tane Amerikan filmi izledim ve çoğu da gayet iyiydi, kalanını izlemediysem çöptür herhalde Amerikan filmleri.

(Hohenheim) #8917

Teşekkür ederim. Canının sıkılmaması gerekiyor. Kısaca yetersiz, fazla kişisel fikirlere bulanmış ve romantik olduğunu düşünüyorum. Tabii ki her kitap için farklı. Bir Rus, Fransız Edebiyatından kitap çekip okuyunca, Türk Edebiyatı ne bileyim… eksikliklerini fark ediyorsun.

Burası itiraf köşesi, müsait olduğum zaman edebiyat başlığında sizinle-hepinizle- gereksiz laf dalaşı olmadan konuşabiliriz. Belkide güzel birkaç kitap söyleyebilirsin-iz.

(Ali) #8918

Hayatımda gördüğüm en mantıklı savunma. Ben ikna oldum arkadaşlar ssdadadadas

(Sapere Aude!) #8919

Kelime tercihlerin itirafı zayıflatıyor. Türk edebiyatı farklı yüzyıllara yayılmış, aynı yüzyıl içerisinde dahi farklı akımların etkisinde kalmış, farklı kalibrede ve değerde eserler çıkarmış bir edebiyat. Sen genel bir ifadeyle Türk edebiyatı diyince bunun içine hem zaman olarak hem de tür olarak çok sayıda, sayamayacağımız ve belki de adını dahi duymadığımız eserler, sanatçılar da giriyor. Mesela Türk şiiri, mesela Garip akımı, İkinci Yeni, Nazım Hikmet. Ya da 80 sonrası gelişen Türk romanı, çağdaş Türk romanı, vs. Böyle diyince de aşağıdaki:

Bu beyanın belirli dönemler için ileri sürülebilecek olsa da kalan kısımlara yönelik makul bir eleştiri olmuyor.

(Hohenheim) #8920

Peki tamam. Sanırım haklısın, düşündümde itirafım zayıfmış. Kendimi biraz daha ikna edip geleceğim.

(Sapere Aude!) #8921

Umarım karşına çok seveceğin kitaplar çıkar. Öhöm Sait Faik, Nazım Hikmet, Orhan Pamuk, Salah Birsel, Nurullah Ataç, vs. öhöm.

(s) #8922

Türk Edebiyati bence ozellikle de siirler konusunda gayet basarili.
Hüzünlü Bir Ponçik gibi kitaplardan bahsetmiyorum…

(B) #8923

Sabahattin Ali (kürk mantolu Madonna haricinde bir eseri olursa daha iyi olur), Bilge Karasu, Hasan Ali toptaş, İhsan Oktay Anar, Peyami Safa gibi isimleri de okumanı öneririm.
Ama her şey bir yana Nazım Hikmet okumadan Türk Edebiyatı hakkında varılan yargıların sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Memleketimden insan manzaraları bir başyapıt.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #8924

Bu sana özel bir şey değil de, arkadaşlar bakın daha önce de uyarı geçtim bu konuda. Yok efendim çöp, yok efendim “let the linç begin” çok ukala çok antipatik sözler. Şaşırdım sen kullanınca bu ifadeleri.

Daha önce bu konuyla ilgili attığım mesajı bulabilen varsa alıntılarsa müteşekkir olurum.