Geek İtiraf Köşesi


(Hohenheim) #8917

Teşekkür ederim. Canının sıkılmaması gerekiyor. Kısaca yetersiz, fazla kişisel fikirlere bulanmış ve romantik olduğunu düşünüyorum. Tabii ki her kitap için farklı. Bir Rus, Fransız Edebiyatından kitap çekip okuyunca, Türk Edebiyatı ne bileyim… eksikliklerini fark ediyorsun.

Burası itiraf köşesi, müsait olduğum zaman edebiyat başlığında sizinle-hepinizle- gereksiz laf dalaşı olmadan konuşabiliriz. Belkide güzel birkaç kitap söyleyebilirsin-iz.


(Ali) #8918

Hayatımda gördüğüm en mantıklı savunma. Ben ikna oldum arkadaşlar ssdadadadas


(Sapere Aude!) #8919

Kelime tercihlerin itirafı zayıflatıyor. Türk edebiyatı farklı yüzyıllara yayılmış, aynı yüzyıl içerisinde dahi farklı akımların etkisinde kalmış, farklı kalibrede ve değerde eserler çıkarmış bir edebiyat. Sen genel bir ifadeyle Türk edebiyatı diyince bunun içine hem zaman olarak hem de tür olarak çok sayıda, sayamayacağımız ve belki de adını dahi duymadığımız eserler, sanatçılar da giriyor. Mesela Türk şiiri, mesela Garip akımı, İkinci Yeni, Nazım Hikmet. Ya da 80 sonrası gelişen Türk romanı, çağdaş Türk romanı, vs. Böyle diyince de aşağıdaki:

Bu beyanın belirli dönemler için ileri sürülebilecek olsa da kalan kısımlara yönelik makul bir eleştiri olmuyor.


(Hohenheim) #8920

Peki tamam. Sanırım haklısın, düşündümde itirafım zayıfmış. Kendimi biraz daha ikna edip geleceğim.


(Sapere Aude!) #8921

Umarım karşına çok seveceğin kitaplar çıkar. Öhöm Sait Faik, Nazım Hikmet, Orhan Pamuk, Salah Birsel, Nurullah Ataç, vs. öhöm.


(s) #8922

Türk Edebiyati bence ozellikle de siirler konusunda gayet basarili.
Hüzünlü Bir Ponçik gibi kitaplardan bahsetmiyorum…


(B) #8923

Sabahattin Ali (kürk mantolu Madonna haricinde bir eseri olursa daha iyi olur), Bilge Karasu, Hasan Ali toptaş, İhsan Oktay Anar, Peyami Safa gibi isimleri de okumanı öneririm.
Ama her şey bir yana Nazım Hikmet okumadan Türk Edebiyatı hakkında varılan yargıların sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Memleketimden insan manzaraları bir başyapıt.


(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #8924

Bu sana özel bir şey değil de, arkadaşlar bakın daha önce de uyarı geçtim bu konuda. Yok efendim çöp, yok efendim “let the linç begin” çok ukala çok antipatik sözler. Şaşırdım sen kullanınca bu ifadeleri.

Daha önce bu konuyla ilgili attığım mesajı bulabilen varsa alıntılarsa müteşekkir olurum.


(Hohenheim) #8925

Daha önce fikrimi söylediğimde büyük tartışmalar yaşadım Fridia. Türk edebiyatına kutsalmış gibi davranan, “at gözlüklü” bir kitle var. Sadece öngörümü paylaştım linç konusunda.

Arkadaşlar edebi konuda daha fazla meşgul etmeyelim burayı, bahsettiğiniz yazarları okumadığımı düşünmüyorsunuzdur umarım. Şahsi fikrimdi.


(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #8926

Türk edebiyatıyla pek ilgilenmiyorum şahsen. Burada meselem tamamen bunu ifade ediş şeklinle alakalıydı.


(Sapere Aude!) #8927

O zaman edebiyat başlığına geçelim müsaitsen?


(i) #8928

Siz şimdi çıkıyor musunuz ? Yaradan tamamına erdirsin.


(Sapere Aude!) #8929

Dur bakalım, bir şeyler olacak gibi.


(.) #8930

Ejısjrjdjejdjwjdjejwlfone Sabahattin Ali sever misin? Severim. Çok iyidir ya özellikle ana karakterin böceğe dönüştüğü şiirleri, ya da ruha seslendiği şiirleri…


(Hohenheim) #8931

Elektriklenme oldu :smile:


(Witch-Dentist of Muhit) #8932

Dan Brown hakkında kötü yorumlar görüyorum, okuyorum. Genel olarak çoğu yerde ama bence bana öğrettiği şeyler yeter. Dante’yi okudum, Antoni Gaudí’yi öğrendim mimarisine hayran kaldım, ne bileyim Vatikan hakkında bir şeyler öğrendim, heykeller, resimler, freskler hakkında araştırmalar yaptım ve bana en çok araştırma yaptıran yazardır kendisi, bahsettiklerinden dolayı. Origin: A Novel’ı daha bitiremedim, zamanım olmuyor ama zevk alarak okuyorum, okumak için de can atıyorum. Çok yaşa Dan Brown! :slight_smile:


( ◉) #8933

Eleştirenler tüm kitaplarının aynı sistematiğe sahip olmasından dolayı eleştiriyor sanırım.

Bir adet Harris tüvit ceket
Bir adet Mickey Mouse saat. Bu ikisinin en az 20şer kere tekrarlanması şarttır.
Bir adet aksiyona koşulacak önemli adam kızı-torunu(sonu genelde seksle biter)
Bolca komplo teorisi
Bolca kanıtlanması imkansız sözde bilgi.

Dan Brown tarzı roman yazma rehberimiz bitti.

Öte yandan ben betimlemelerini ve insanın içinde patlattığı kültür bombasını epey severim. Senin gibi ben de bu sayede epey araştırmada bulundum, mesela Melekler ve Şeytanlar kitabını 13 14 yaşlarında okuduğumda Vatikan arşivlerini, Rönesans sanatkarlarını ilk kez duymuş ve hayran kalmış ve Hristiyanlık dininin doğuşundaki siyasi etkileri sonrasında daha detaylıca araştırarak ufuk katlamıştım. Paganizm ile tanışmam da o döneme rastlar.

Keza Da Vinci Şifresi kitabıyla(kitapta doğrulanabilir hiçbir bilgi bulunmamakta) sembolizm hakkında merak duymamı ve yine araştırmamı sağlayan bir yazar.

Ya yazının başında gömme niyetiyle başladım da ben seviyormuşum baya, Dan Brown adamdır iyi geceler.


(curiositas) #8934

Bir keresinde üst komşumuzun küçük oğlu misafirlikleri sırasınca salonda uyuya kalmıştı. Kulağını şırıl şırıl diye diye çocuğu işetmiştim.
Yaptığım en büyük kötülük olabilir. (pişman değilim yaklaşık 14 yaşındaydım.)


(Geek Velet) #8935

Bir ülkenin edebiyatını temsil eden kitaplar o ülkenin kitaplarının genel kalite seviyesini belirlemez.


(Witch-Dentist of Muhit) #8936

Hahah o kadar haklısın(ız) ki, ben de bunu tabii ki görüyorum. Yani Robert Langdon’ı mitleştirip işin içinden sıyırıyor, her zaman haklı haksız, haksız haklıya dönüyor. Bugün okurken özellikle düşündüm kız olayını. :sweat_smile: Neden bi’ erkek olmuyor ya da neden hep aynı kurgu? Bilerek yapıyor bunları, eleştirileri de göre göre. Adamın tarzı bu, Robert Langdon hariç iki kitabı var, birini çok severim (Deception Point-İhanet Noktası). Yani konunun dışına da çıkabiliyor istese. Benim için çok da önemli değil yani, Dan Brown okurken yeni ne öğreneceğim acaba diye başlıyorum romanlara. Her yazar küçücük bir şey katsa yeter. :blush:

Bu arada bence en ağır romanı The Da Vinci Code, arkadaşlarım genelde ağır olduğundan şikayet ediyorlar, hatta bir kitabını okuyan diğerine başlamaya cesaret edemiyor halbuki ben lisede bile okurken öyle çok ağır gelmemişti.