Geek İtiraf Köşesi

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #8926

Türk edebiyatıyla pek ilgilenmiyorum şahsen. Burada meselem tamamen bunu ifade ediş şeklinle alakalıydı.

(Sapere Aude!) #8927

O zaman edebiyat başlığına geçelim müsaitsen?

(i) #8928

Siz şimdi çıkıyor musunuz ? Yaradan tamamına erdirsin.

(Sapere Aude!) #8929

Dur bakalım, bir şeyler olacak gibi.

(.) #8930

Ejısjrjdjejdjwjdjejwlfone Sabahattin Ali sever misin? Severim. Çok iyidir ya özellikle ana karakterin böceğe dönüştüğü şiirleri, ya da ruha seslendiği şiirleri…

(Hohenheim) #8931

Elektriklenme oldu :smile:

(Witch-Dentist of Muhit) #8932

Dan Brown hakkında kötü yorumlar görüyorum, okuyorum. Genel olarak çoğu yerde ama bence bana öğrettiği şeyler yeter. Dante’yi okudum, Antoni Gaudí’yi öğrendim mimarisine hayran kaldım, ne bileyim Vatikan hakkında bir şeyler öğrendim, heykeller, resimler, freskler hakkında araştırmalar yaptım ve bana en çok araştırma yaptıran yazardır kendisi, bahsettiklerinden dolayı. Origin: A Novel’ı daha bitiremedim, zamanım olmuyor ama zevk alarak okuyorum, okumak için de can atıyorum. Çok yaşa Dan Brown! :slight_smile:

( ◉) #8933

Eleştirenler tüm kitaplarının aynı sistematiğe sahip olmasından dolayı eleştiriyor sanırım.

Bir adet Harris tüvit ceket
Bir adet Mickey Mouse saat. Bu ikisinin en az 20şer kere tekrarlanması şarttır.
Bir adet aksiyona koşulacak önemli adam kızı-torunu(sonu genelde seksle biter)
Bolca komplo teorisi
Bolca kanıtlanması imkansız sözde bilgi.

Dan Brown tarzı roman yazma rehberimiz bitti.

Öte yandan ben betimlemelerini ve insanın içinde patlattığı kültür bombasını epey severim. Senin gibi ben de bu sayede epey araştırmada bulundum, mesela Melekler ve Şeytanlar kitabını 13 14 yaşlarında okuduğumda Vatikan arşivlerini, Rönesans sanatkarlarını ilk kez duymuş ve hayran kalmış ve Hristiyanlık dininin doğuşundaki siyasi etkileri sonrasında daha detaylıca araştırarak ufuk katlamıştım. Paganizm ile tanışmam da o döneme rastlar.

Keza Da Vinci Şifresi kitabıyla(kitapta doğrulanabilir hiçbir bilgi bulunmamakta) sembolizm hakkında merak duymamı ve yine araştırmamı sağlayan bir yazar.

Ya yazının başında gömme niyetiyle başladım da ben seviyormuşum baya, Dan Brown adamdır iyi geceler.

(curiositas) #8934

Bir keresinde üst komşumuzun küçük oğlu misafirlikleri sırasınca salonda uyuya kalmıştı. Kulağını şırıl şırıl diye diye çocuğu işetmiştim.
Yaptığım en büyük kötülük olabilir. (pişman değilim yaklaşık 14 yaşındaydım.)

(Geek Velet) #8935

Bir ülkenin edebiyatını temsil eden kitaplar o ülkenin kitaplarının genel kalite seviyesini belirlemez.

(Witch-Dentist of Muhit) #8936

Hahah o kadar haklısın(ız) ki, ben de bunu tabii ki görüyorum. Yani Robert Langdon’ı mitleştirip işin içinden sıyırıyor, her zaman haklı haksız, haksız haklıya dönüyor. Bugün okurken özellikle düşündüm kız olayını. :sweat_smile: Neden bi’ erkek olmuyor ya da neden hep aynı kurgu? Bilerek yapıyor bunları, eleştirileri de göre göre. Adamın tarzı bu, Robert Langdon hariç iki kitabı var, birini çok severim (Deception Point-İhanet Noktası). Yani konunun dışına da çıkabiliyor istese. Benim için çok da önemli değil yani, Dan Brown okurken yeni ne öğreneceğim acaba diye başlıyorum romanlara. Her yazar küçücük bir şey katsa yeter. :blush:

Bu arada bence en ağır romanı The Da Vinci Code, arkadaşlarım genelde ağır olduğundan şikayet ediyorlar, hatta bir kitabını okuyan diğerine başlamaya cesaret edemiyor halbuki ben lisede bile okurken öyle çok ağır gelmemişti.

( ◉) #8937

Ağır bir kitabı yok aslında, uzaktan bakanlar kavram kargaşası yaşıyordur belki. Olabildiğince basit ve akıcı bir yazım tarzı var. Altın Kitaplar sağolsun çevirileri de düzgün kitapların.

Bir de bazı tipler var ki, 150 sayfanın üstündeki her şey onlar için ağırdır. O tarikata denk gelmiş olabilirsin :slight_smile:

(Witch-Dentist of Muhit) #8938

Çok fazla bilgi veriyor ya bazen, o konuda böyle düşünüyor olabilirler belki. :man_shrugging:t2:

İnşallah o tarikata denk gelmemişimdir. :upside_down_face:

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #8939

Kleptomanim var, ya da ona yakın bir șey. Bir șey çalabiliyorsam, bir șansım varsa Elim gidiyor. Sonra da gidip parasını ödüyorum.

genellikle

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #8940

Sever misin kendisini_?

resim

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #8941

Çocukluğuma ver, Kim olduğunu bilmiyorum.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #8942

Breaking Bad karakteri.

( ◉) #8944

Pusuya yatmış,

Son Oz büyücüsü
Arsen Lüpen’in babaannesi

tarzında bi diyalog bekliyordum hocam, yakışmadı…

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #8945

Masum bir soruydu abi kıyamıyorum naif bir kişiliğim var

(Hohenheim) #8946

Peki tamaam :slight_smile: