GeekMuhit Gazetesi ­čô░

(Do─čan) #1

Herhangi bir partizanl─▒─ča ve siyasi gerilime yer vermeden ├╝lkede ya┼čanan olaylar─▒ konu┼čup dertle┼čti─čimiz, imza kampanyalar─▒ vb. durumlardan birbirimizi haberdar etti─čimiz, bilin├žlendi─čimiz ve bilin├žlendirdi─čimiz bir ba┼čl─▒k olsun bu. Bu sayede Muhit K─▒raathanesi gibi ba┼čl─▒klar─▒n renkli atmosferine de etki etmemi┼č oluruz.

Muhit K─▒raathanesi :coffee:
Genel Anket Koridoru :ballot_box:
(Do─čan) #2

Tacizler, tecav├╝zler, ├žocuk istismarlar─▒... Cinsel sapk─▒nl─▒k ├╝lkede ├Ânlenemez durumda ve giderek daha da ├žirkinle┼čiyor. Bunun en b├╝y├╝k nedenleri bilin├žlenmekten uzak toplumumuz ve hi├žbir yapt─▒r─▒m uygulamayan hukuksal d├╝zenimiz. ┼×a┼č─▒rt─▒c─▒, ├╝z├╝c├╝, korkutucu...

facebook avataria tehlikesi

(Greymane) #3

Birka├ž g├╝nd├╝r herkesin konu┼čtu─ču Avataria yeni bir ┼čey de─čil ki. Senelerdir, ben de 13-14 ya┼č─▒ndayken bu tarz oyun siteleri vard─▒ ve bu tarz muhabbetlere tan─▒k oluyordum. Bu senelerdir artarak devam etti tabii ki.

─░nsanlar─▒n sanki ilk defa b├Âyle bir ┼čey oluyormu┼č gibi tepki vermelerini ├žok aptalca buluyorum ben de. Yani internetin olas─▒l─▒klar─▒n─▒ bilen insanlar b├Âyle ortamlar─▒n neler saklayabilece─čini bilmeli, ona g├Âre etraf─▒ndakileri bilgilendirmeli ve ├Ânlem almal─▒.

H├╝k├╝metin yeti┼čkin i├žerikli siteleri engellemesine laf edenlere laf etmi┼čti Ek┼či'de birisi, ├žocuklar─▒n buraya girebilme ┼čans─▒ ├╝zerinden. E sen etraf─▒ndaki insanlar─▒, ├žolu─čunu ├žocu─čunu bilin├žlendirmez, e─čitmezsen ne kadar engellenirse engellensin, bir yolunu bulur bunlar─▒ yapacak olan.

Bunun ├ž├Âz├╝m├╝ b├╝t├╝n sap─▒klar─▒ yakmak de─čil, korunmay─▒ ├Â─čretmek, ├Â─črenmek.

(Do─čan) #4

A├ž─▒k├žas─▒ ben 5-6 y─▒ld─▒r facebook kullan─▒yorum ve ayda y─▒lda bir payla┼č─▒m yapar─▒m, yani hi├ž aktif bir kullan─▒c─▒ olmad─▒m. Bu tarz oyunlar─▒n facebook gibi bir platformda oldu─ču ve ├žocuklar─▒n bu kadar kolay ula┼čabildi─či konusunda bir bilgim yoktu.Bir ├žok ki┼či, benim gibi bu entry sayesinde ├Â─črenme f─▒rsat─▒ buldu. Yani bu tarz bir tepkinin yersiz oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yorum ben.

Kesinlikle. ─░lk g├Ânderimde de yazd─▒─č─▒m gibi bilin├žlenmekten ka├žan bir toplum oldu─čumuz s├╝rece bu tarz hikayeleri okumak ka├ž─▒n─▒lmaz bir durumdur.

(SNIKT!) #5

Yakla┼č─▒k iki y─▒l ├Ânce ba┼č─▒ma gelen ve sonucunda insanl─▒─ča olan umudumu yitirdi─čim bir an─▒m─▒ anlatmak istiyorum.
Twitter ├╝zerinden 10/12 ya┼č aral─▒─č─▒nda oldu─čum bir foto─čraf─▒m─▒ payla┼čm─▒┼čt─▒m.Takip etmedi─čim bir ┼čahsiyet benim payla┼čt─▒─č─▒m ve kendinin ├ž─▒plak foto─čraflar─▒n─▒ bana dm yoluyla yollad─▒ ve seni yalar yutar─▒m(ne kadar komik dimi)bir i├žim susun gibi tuhaf ┼čeyler yazarak beni taciz etmi┼čti.Tabi bende o anki sinirimden akla hayale gelmeyecek ┼čekilde s├Âv├╝p gerekli yerlere ┼čikayet etmi┼čtim ama adam i┼činde prof oldu─čundan bir ┼čekilde hesab─▒na ve hesab─▒na ili┼čkin verilere ula┼č─▒lamam─▒┼čt─▒.

(Can) #6

Ne kadar tepki al─▒r─▒m ya da yanl─▒┼č anla┼č─▒l─▒r─▒m bilmiyorum ama a├ž─▒kcas─▒ ┼čahsi d├╝┼č├╝ncelerim bu y├Ânde ve kimseye hakaret amac─▒m yok.Sayg─▒l─▒ olursan─▒z l├╝tfen okuyun:

Sistemin ad─▒ E─čitim ├ľ─čretim , lakin haddinden fazla ├Â─čretim verilen bir sistem.2.S─▒n─▒fta ─░ngilizce ve Din K├╝lt├╝r├╝ dersleri. 5.S─▒n─▒ftan itibaren , ayr─▒ ayr─▒ b├Âl├╝nm├╝┼č Din dersleri , Se├žmeli yabanc─▒ diller aras─▒na frans─▒zca , almanca konulup se├žilince utan─▒lmadan Arap├ža s─▒n─▒f─▒ a├žmalar─▒ , komik taraf─▒ birde imam─▒ getirmeleri , Atat├╝rk├ž├╝l├╝k ders kitaplar─▒ndan ├ž─▒kar─▒lmal─▒ denen bir sendika ve milletvekilleri , 23 Nisan , 19 May─▒s ne var ne yok kald─▒r─▒lmas─▒ ve yerine ├╝lkede deliler gibi aral─▒ks─▒z kutlu do─čum haftas─▒n─▒ kutlay─▒p , g├╝zel mar┼člar─▒m─▒z yerine ilahiler dinlenmesi.

Tebrikler , art─▒k yeni bir ─░ran'─▒n vatanda┼č─▒s─▒n─▒z.

(SNIKT!) #7

Dediklerine kat─▒l─▒yorum.├ço─ču ilkokulda s─▒n─▒f mevcutlar─▒ 40 lara yakla┼č─▒rken gereksiz derecede her yere imam hatip okullar─▒ a├ž─▒lmas─▒ndan tutup milli bayramlar─▒n okullarda kutlanamamas─▒ kadar beni rahats─▒z eden birka├ž konudan biridir bunlar.Zaman─▒nda laik bir devlet olma yolunda verilen b├╝t├╝n emekleri p├ž etmeleri beni her ge├žen g├╝n ├╝z├╝yor.

(Do─čan) #8

├ťniversitedeydim, t├╝rbanl─▒ bir arkada┼č─▒m─▒z ''Neden yaz─▒n daha ├žok deprem olur biliyor musun?'' diye soruyor. Ben de s─▒cakl─▒ktan, bas─▒n├žtan, faylardan, oradan buradan bahsederek a├ž─▒kl─▒yorum. M├╝hendislik fak├╝ltesindeyiz ya, bilimin en yo─čun oldu─ču yerlerden birindeyiz ya hani. Bana, ''Yok, onun da etkisi var tabi ama yaz─▒n kad─▒nlar a├ž─▒k sa├ž─▒k giyiniyorlar ya ondan.'' diyor. Kal─▒yorum ├Âyle. Y├╝z├╝mdeki kaslar i┼člevini yitirmi┼č sanki. K─▒z cevap vermememden ├Ât├╝r├╝, beni alt etti─čini d├╝┼č├╝nerek bir gururla gidiyor yan─▒mdan. O k─▒z Makine M├╝hendisi olarak ┼čehir d─▒┼č─▒nda bir fabrikada ├žal─▒┼č─▒yor ┼ču an.

Bunu birilerini a┼ča─č─▒lamak, rencide etmek amac─▒yla anlatmad─▒m. Bahsetmeye ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m bundan y─▒llar evvel ilk├Â─čretim (yeni ad─▒yla ilkokul-ortaokul) ve liseyi, ┼čimdiki gibi olmayan, ilme daha ├žok ├Ânem verildi─či zamanlarda olan bir e─čitim sisteminden ge├žmi┼č bir bireyin bu a├ž─▒klamalar─▒ yaparken; s├╝rekli din vb. ├Âgelerin e─čitim-├Â─čretimde en ├Ânde olmas─▒ gerekti─činin empoze edildi─či bir sistemden ge├žen g├╝n├╝m├╝z ├Â─črencisinin ne durumda olaca─č─▒, beynini ne kadar kullanabilece─či. Evet, ne yaz─▒k ki cevab─▒ asl─▒nda hepimiz biliyoruz.

(SNIKT!) #9

bsducbeufcbwe─▒chbe─▒uwhc─▒bsdc─▒wqbdxuwevc uwe

(Do─čan) #10

Trajikomik dedikleri bu oluyor herhalde :smiley:

(SNIKT!) #11

bu g├Âzler plajda,ba┼č─▒nda t├╝rban ├╝st├╝nde bikini ile denize giren bayanlar g├Ârd├╝ yemesinler ┼čimdi bizi

(Do─čan) #12

Ahahahah, biz─▒mla dey─▒ls─▒n :-1:

(Berkay ├ľzbay) #13

Bu olaydan sabah haberim oldu oyunun varl─▒─č─▒ndan haberim bile yoktu ama hi├ž ┼ča┼č─▒rmad─▒m ├ž├╝nk├╝ d├╝nyada ve ├╝lkemizde sap─▒klar var hasta ruhlu caniler var aram─▒zdalar ve ┼čahsi fikrim insanl─▒k tarihinin her d├Âneminde varlard─▒ ve olmaya da devam edecekler.Bu tip yarat─▒klarla nas─▒l m├╝cadele edilmesi gerekti─či e─čitim ├Â─čretim sistemimiz ├╝zerine bir ├žok ┼čey s├Âylenebilir ama ben ba┼čka bir yerden bakmak istiyorum.En az 3 ├žocuk.Ne g├╝zel slogan de─čil mi.─░nsan denilen canl─▒y─▒ sadece nicelik olarak g├Âr├╝p 3 yap─▒n hay─▒r yetmez 5 yap─▒n diye gazlay─▒p para kar┼č─▒l─▒─č─▒ ├žocuk yapt─▒rmak.Lisans e─čitimini bitirmesine 2 ay kalm─▒┼č bir maliyeciye n├╝fus planlamas─▒ artan ya┼čl─▒ n├╝fus oran─▒ falan demesin kimse bana biliyorum ben onlar─▒ ba┼čka bir ┼čey s├Âylemek derdim.Benim ├žocu─čum yok o duyguyu bilmiyorum ama politika i├žin para i├žin adam─▒n biri yap ya ├žocuk iyidir bereketiyle gelir hehe dedi─či i├žin ├žocuk yapmayaca─č─▒m─▒ biliyorum.├çocuk yapmak i├žin tek bir kriter vard─▒r benim g├Âz├╝mde ├žocu─čumu sevecek miyim? Sizce ebeveynler ├žocuklar─▒n─▒ seviyor mu?Sa├žmalama dedi─činizi duyar gibiyim ama bir d├╝┼č├╝n├╝n ger├žekten seviyorlar m─▒? Onlar i├žin ├Âl├╝rler her┼čeylerini feda ederler tamam bunlar standart ama sevgi bu de─čil ki sevgi ├žocuk yap─▒p soka─ča salmak eline telefon tablet tutu┼čturup 3 ya┼č─▒nda ekran ba─č─▒ml─▒s─▒ yapmak de─čil ki sevmek.Emek ister sevmek vakit ge├žirmek ister insan ├žocu─čuyla nas─▒l vakit ge├žirmez ya biri bana anlats─▒n vakti varsa.Ne diye yapt─▒n ki ├žocu─ču o zaman yaslaninca o da senin alt─▒n─▒ de─či┼čtirsin diye mi?B├Âyle bencil bir sebepten ├žocuk mu yap─▒l─▒r.Ne i├žin yapt─▒n o ├žocu─ču o zaman 9 ya┼č─▒nda k─▒z─▒n─▒n ya da o─člunun sanal reel farketmez tamamen korunmas─▒z bir ┼čekilde tek ba┼č─▒na bir yerlerde vakit ge├žirmesi hi├ž mi rahats─▒z etmez seni.Bu nas─▒l bir mant─▒k?(Ha diyebilirsiniz h─▒rs─▒z─▒n hi├ž mi su├žu yok.Ben de cevaplar─▒m as─▒l h─▒rs─▒z─▒n su├žu yok bu ├╝lkede.Kad─▒nlar ad─▒na konu┼čmak haddim de─čil ama bir sorun ├ževrenizdeki kad─▒nlara kim hangi olayda nas─▒l su├žlan─▒yor anlatsinlar size.) Bir ├žocu─ču g├╝venlikli sitenin 30.kat─▒nda b├╝y├╝t├╝nce tehlikeden uzak m─▒ tutmu┼č oluyorsunuz 21.yy ya┼čad─▒─č─▒m─▒z ├ža─č a├žal─▒m g├Âzleri bir zahmet.Neyse ├žok uzatt─▒m ama bu devirde bu ak─▒ls─▒zl─▒k ben de ba┼č a─čr─▒s─▒ yap─▒yor en hafifinden i├žimi d├Âkmek iyi gelir diye d├╝┼č├╝nd├╝m.Evet geldik sonu├ž paragraf─▒na illa bir slogan istiyoruz biz diyorsan─▒z ├žocu─čunu sev iyi slogan bence vakit ge├žir onunla o senin g├Ârevin de─čil zevk al onunla konu┼čurken ona hayat─▒ ├Â─čret kendi ailenin sana vermedi─či ┼čeyi ver ona tecr├╝belerini ac─▒lar─▒n─▒ sevin├žlerini ver okudu─čun dinledi─čin izledi─čin her┼čeyi ona aktar yol g├Âster ve en ├Ânemlisi yaln─▒z b─▒rakma onu.Bir ├žocu─ču sevebilecek kadarsa y├╝re─čin 3 tane yapma 1 tane yap ama insan gibi yap.(kulland─▒─č─▒m t├╝m ├žo─čul ifadeler muhit insanlar─▒na de─čil sanki herkes okuyormu┼č├žas─▒na t├╝m insanl─▒─č─▒ kapsamaktad─▒r )

(Efsane) #14

Bilir misiniz bilmem ama MSP diye bir oyun vard─▒.Bir s├╝re kuzenimle oynad─▒m sa├žma ama zevkliydi.Ge├ženlerde girdim oyuna sohbet odas─▒nday─▒m bir ├žocuk yaz─▒yor Siki┼čmek isteyen odama gelsin.Ben de dedim nas─▒l yiyecekler o halt─▒ bir girdim ki yerde yat-yerden kalk-z─▒pla gibi komutlarla bunlar bildi─činiz seks yap─▒yorlar i┼čte bu y├╝zden flash oyunlar unutulmaz.

(Bersan ┼×ahin) #15

2000'ler de hen├╝z internete hi├žbir sans├╝r uygulanmad─▒─č─▒ d├Ânemlerde bende ├žocuk halimle, ┼ču anda deep webde bulabilece─činiz i├žeriklere normal bir arama sonucu eri┼čilebiliyordum. Bende o zamanlar ilkokuldayd─▒m ve ├žok de─či┼čik i├žerikleri ben ilk o zaman ke┼čfetmi┼čtim. Ama bu beni bozmad─▒ ┼čahsen. Ama durum bug├╝n iki y├Ânl├╝ ileti┼čim ┼čeklinde ger├žekle┼čiyor. Bir ├žocuk ba┼čka bir ├žocukla olan ilk ileti┼čimini sanal ortamda yap─▒yor ve bunu yukar─▒daki ┼čekilde yap─▒yorsa, o ├žocu─čun ileride insanlara olan bak─▒┼č a├ž─▒s─▒ ve sosyalli─či ├Ânceki nesillere oranla ├žok enteresan bir yap─▒ya d├Ân├╝┼čebilir. E d├Ânemin ┼čart─▒ da bunu kullanmak zorundalar sosyal meyda kullanmayan ├žocuklar, ├ževresinden "asosyal" damgas─▒ yiyor... Karde┼čimden biliyorum. Bilmiyorum bu sorun nas─▒l ├ž├Âz├╝l├╝r. ├ç├Âz├╝lmesi gerekir mi ? Art─▒k yeni sosyok├╝lt├╝rel yap─▒ b├Âylemi olacak buna al─▒┼čmak m─▒ laz─▒m ? Bunlar─▒ d├╝┼č├╝n├╝rken kendimi Cyberpunk evreninde buluyorum :confused:

(Portakalaromali) #16

Bu hikaye sen lisede sayisal okudun o kadar muhendis ol diyen kitleye gelsin.Bilimi sevmek ile para kazanmak icin okul okumak arasinda cok fark var be.

(Greymane) #17

├çocuklara ve ebeveynlerine, hatta b├╝t├╝n cahil halklara internetin ve kar┼č─▒lar─▒na ├ž─▒karacaklar─▒n─▒n ne kadar do─čru ve g├╝venilir oldu─čuna dair yeteri kadar e─čitim verilmesi gerekiyor. ├ç├Âz├╝m bu olabilir anca.

Yani her g├Ârd├╝─č├╝ne "Oha bunlar neler yapm─▒┼č!" diyerek ├çinliler'e sald─▒ran halk─▒ ara┼čt─▒rmaya ve ilk g├Ârd├╝─č├╝n├╝ do─čru kabul etmemeye te┼čvik etmen gerekiyor. Ki bu insan da ├žocu─čunun internette neler ya┼čad─▒─č─▒n─▒ tahmin edip buna g├Âre ├Ânlem alabilsin.

Bunun d─▒┼č─▒nda ├žocu─čun da ailesine g├╝venmesi gerekiyor. Sen bu ├žocu─ču yapt─▒─č─▒ her ┼čeyden su├žlay─▒p, cezaland─▒r─▒p, senden korkmas─▒na neden olursan o da gizli kapakl─▒ yapar bu i┼čleri.

(Can) #18

Ba─č─▒ml─▒l─▒k ├žok y├╝ksek ├žocuklarda , ├Âzellikle tablet.├çocuklar─▒ bundan yoksun tutaca─č─▒m─▒za , denetimle beraber (mesela interneti kapat─▒rs─▒n─▒z eri┼čebilirlik ayarlar─▒ndan bu mevcuttur) ve ya ├žocuklara uygun e─čitici geli┼čtirici ( k├╝├ž├╝k kuzenimin ayn─▒ ┼čekilde tableti var hen├╝z 8 ya┼č─▒nda , toca boca denen oyunlar─▒ falan ayarlad─▒k iPad'e sadece , ┼ču s─▒ralar gayette iyi ) uygulamalar y├╝klenmeli.

(Ercan Berber) #19

Sizce sorun teknolojide mi ya da yeni nesilde mi? Bence de─čil teknolojiyi hem yanl─▒┼č kullanan hemde kulland─▒rtt─▒ran yeti┼čkinler. Yukar─▒da da arkada┼člar bahsetmi┼č ya┼čad─▒klar─▒n─▒.

Bence bunlar─▒n sorumlusu yeti┼čkinler ve iyi yeti┼čtiremedikleri ├žocuklar─▒. Mesela benim ye─čenlerim var 2 tane biri 7 biri 10 ya┼č─▒nda, okula ba┼člar ba┼člamaz kur-an kursuna da yazd─▒rd─▒lar. Ellerinde de telefonlar, ┼čimdi o ├žocuklar─▒ gelecekte nas─▒l olacak kim bilir. ─░n┼čallah kendilerini e─čitebilirler.

(Do─čan) #20

┼×u an laiklik meselesi g├╝ndemde. Meclis ba┼čkan─▒ Kahraman'─▒n konu┼čmas─▒ ┼ču ┼čekilde:

Anayasa inanca g├Âre tasnif edildi─činde, bu 82 Anayasas─▒ da, 61 Anayasas─▒ da dindar anayasalard─▒r. Neden? Resmi tatiller, Kurban Bayram─▒, Ramazan Bayram─▒'d─▒r. Din dersleri mecburidir ve inanca dayal─▒ bir yap─▒s─▒ vard─▒r. Yani sek├╝ler de─čildir, dindar anayasad─▒r. Laiklik tarifi de ona g├Âre olmal─▒d─▒r. Laiklik bir kere yeni anayasada olmamal─▒d─▒r. D├╝nyada ├╝├ž anayasada laiklik var. Fransa, ─░rlanda, bir de T├╝rkiye'de var. Tarifi de yok. ─░steyen, istedi─či gibi bunu yorumluyor. B├Âyle bir ┼čey olmamal─▒d─▒r. Dindar anayasa meselesinden anayasam─▒z─▒n ka├ž─▒nmamas─▒ laz─▒m. Dini olarak bahsetmesi laz─▒m.

Do─čunun siyasi sistemati─čini k├Ât├╝lerken ayn─▒ a─čac─▒n g├Âlgesine oturmaya ├žal─▒┼čmalar─▒ da bu ne perhiz bu ne lahana tur┼čusu dedirtiyor insana. Sizin g├Âr├╝┼čleriniz nedir bu konuyla ilgili?