GeekMuhit Gazetesi ­čô░

(Ercan Berber) #84

Gelsinler eyvallah ama adam gibi gelsinler. Ailem Bulgaristandan g├Â├žm├╝┼čler ama ben do─čma b├╝y├╝me ─░stanbulluyum. ┼×uan T├╝rkiyede K├╝rtlerden sonra en cok ya┼čayan irk Bulgarlar (m├╝ltecileri saymad─▒m)

Bulgarlar bu ├╝lkeye zarar vermiyor bak ┼čuan ben Yalovadayim neredeyse tamami g├Â├žmen k├Âkenli gel bak bi burda gayet guzel ya┼č─▒yoruz ulkeye zararimiz yok birsey yok. Ama Kurtler yada Suriyeliler oyle de─čil. Araplar cidden cok pis insanlar temizlik imandan gelirmis falan kolpa. Olduklari yerlere git g├Âr├╝rs├╝n. Pis olmalar─▒n─▒ gec toplumsal huzuru da bozuyorlar.

Senin o ├Ârnekte g├Âsterdi─čin LGBT ├╝yelerinin yada hayvanlarin bu ├╝lkeye zarari yok. Hal b├Âyle olunca insanlar onlar─▒ seviyor.

Yani bence bunlarin ─▒rk├ž─▒l─▒kla alakasi yok, pis insani, ya┼čad─▒─č─▒m─▒z ├╝lkeye zarar veren insan─▒ kimse sevmez

(anon95884643) #85

B├╝t├╝n Araplar─▒ pis diye etiketledin, valla bravo. Ba┼čka s├Âze gerek yok.

(Ercan Berber) #86

Tamam duzeltiyim, Turkiyeye gelenler ├Âyle

(imnotevensorry) #87

Kurunun yan─▒nda ya┼č─▒ da yak─▒yorsun, bile bile. Yakmak da mecazdan ziyade ger├žek anlam─▒na yak─▒n.

Ayr─▒ca Bulgar g├Â├žmeninin iyisini de k├Ât├╝s├╝n├╝ de tan─▒d─▒m. Ayn─▒ ┼čekilde K├╝rtlerin de, Araplar─▒n da. ┼×uan ki i┼čim gere─či Araplarla i├žli d─▒┼čl─▒y─▒m. Nefret etti─čim de var sevdi─čim de.

Ki en son havaliman─▒ olay─▒nda ki taksiciler ve ad─▒ ge├žen otel sahibi de T├╝rk't├╝ heralde.

(Ercan Berber) #88

E tabiki ben burda Bulgarlar yada Turkler kusursuz, Araplarin hepsi pis ┼čerefsiz demiyorum. Ama maalesef kurunun yaninda yas yanacak yanmal─▒ yoksa bu ulke cok zarar gordu daha da gorucek.

(anon95884643) #89

E─čer bir toplumda k├Ât├╝ler var diye o toplumu d─▒┼člayacaksak, d├╝nyada insan kalmaz.

K├Ât├╝ olan ─▒rk de─čil, ─░NSANLARDIR.

(imnotevensorry) #90

Olay─▒n, ├Âl├╝m├╝n, ciddiyetini anlamad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Yanl─▒┼č anlama ama bu d├╝┼č├╝nce tarz─▒n─▒n bir iki t─▒k ilerisi Mad─▒makt─▒r. Ge├žen g├╝n videosunu izledim ve bir M├╝sl├╝man olarak kan─▒m dondu. Oradaki o yakan insanlar da, yakt─▒klar─▒n─▒n toplumu bozdu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorlard─▒.

(Ercan Berber) #91

Ee tamam iste bende diyorum ki bu ├╝lkeye ald─▒─č─▒m─▒z, alamaya devam etti─čimiz insanlar k├Ât├╝. Ben al─▒nmamas─▒ taraftar─▒y─▒m hatta yetkim olsa geri bile g├Ânderirim. Gelen insanlar kotu olunca insanlarin onlara hayvanlardan daha az deger vermesi gayet do─čal.

(Ercan Berber) #92

Abi kimseyi ├Âld├╝relim dedim mi? ─░lk cevap verdi─čim sey ├ľmer demi┼čki insanlar LGBT ├╝yelerine ve hayvanlara, m├╝ltecilerden, araplardan, k├╝rtlerden daha ├žok deger veriyor. Bende cevap olarak bu ulkeye zarar verenleri insanlarin d─▒┼člamas─▒ gayet do─čal. De─čil mi?

Sonda da eklemi┼čim bu ─▒rk├ž─▒l─▒k de─čildir diye.

(Ozan Cem ) #93

Ben en ├žok neye ├╝z├╝l├╝yorum biliyor musunuz? Temiz y├╝rekli, berrak ak─▒ll─▒ olan insanlar neyi ho┼č g├Ârd├╝─č├╝ konusunda birbirlerini hor g├Âr├╝yorlar. Dine, dile, ─▒rka, cinsiyete, en sevdi─či spor dergisine, ba─čc─▒klar─▒n─▒n rengine kimin neyine sayg─▒ duyarsan─▒z duyun d├Ân├╝p bir g├╝n y├╝z├╝n├╝ze ekseriyetle t├╝k├╝r├╝yor. Ben Antalya'da ya┼č─▒yorum, Suriye'li gen├žlerin tacizi y├╝z├╝nden bayanlar halk plaj─▒na gidemedi─činde k─▒z─▒yorum ve bir HO┼× G├ľR├ťL├ť arkada┼č─▒m d├Ân├╝p bana ─▒rk├ž─▒ diyor. Ben ateistim, Ramazan ay─▒nda sokakta su i├žince HO┼× G├ľR├ťL├ť bir vatanda┼č bana sayg─▒ duy i├žme diyor. Ben heteroseks├╝elim, bizzat izlemeye, destek vermeye gitti─čim LGBT toplant─▒s─▒nda bir lezbiyen ├Âb├╝r lezbiyenle meydanda ├žocuk var m─▒ d├╝┼č├╝nmeden neredeyse sevi┼čir hale geldi─činde abart─▒yorlar dedi─čimde HO┼× G├ľR├ťL├ť bir gen├ž bana homofobiklik yapma hangi y─▒lday─▒z diyor. Ben h─▒rs─▒zl─▒─č─▒n da, 40 derece s─▒cakl─▒kta susuz kalman─▒n da, ├žok fazla ├žocu─čun paten s├╝rd├╝─č├╝ ko┼čturdu─ču bilinen meydanda g├Â─č├╝s ellemenin de do─čru ┼čeyler olmad─▒─č─▒n─▒ bilirim arkada┼č. Ben bunlar─▒ bilirim ve tepkimi ona g├Âre veririm.

(Do─čukan) #94

(imnotevensorry) #95

Sen ├Âyle dedin demiyorum. Sadece d├╝┼č├╝nme y├Ânteminin bir ka├ž t─▒k ilerisinden ├Ârnek verdim.
A─č─▒r bir itham fark─▒nday─▒m, kusura bakma. Amac─▒m sadece durumun vehametini daha fazla g├Âstermeye ├žal─▒┼čmak.

(Emirhan) #96

Bu insanlar ┼čehirlere kontrols├╝zce da─č─▒lmamal─▒yd─▒. Di─čer ├╝lkeler se├žerek insan al─▒yorlar. ┼×imdi milyonlarca Suriyeli an─▒nda vatanda┼čl─▒k al─▒rsa i┼čler iyice krize girer. Ailem, tan─▒d─▒klar─▒m─▒z ve akrabalar─▒m─▒z ├ževremizdeki Suriyeli kom┼čulara ve ├žal─▒┼čanlara maddi ve manevi elimizden geldi─čince yard─▒m yap─▒yoruz. ─░nsana biz de de─čer veriyoruz detaya girmek istemiyorum yard─▒mlarla ilgili. Ama devletin yapamad─▒─č─▒n─▒ neden biz yap─▒yoruz? Sorun burada. M├╝lteciler ne kadar artacak? Dilini bilmeyen bir s├╝r├╝ insan bir anda arana kar─▒┼č─▒yor. Ekonomik olarak s─▒k─▒nt─▒ ya┼čad─▒─č─▒m─▒z bir d├Ânemde bir s├╝r├╝ insan geliyor. Hem bize, hem onlara zorluk ├ž─▒k─▒yor. T├╝rkiye'de kalmak istemiyorlar zaten. Sokaklarda millete ters ters bakan Suriyelilere kar┼č─▒ bir ├Ânlem var m─▒? Biraz geliri olanlar fai┼č fiyata rutubetli evleri al─▒yor. Birka├ž ay ├Âncesine kadar evimin dibindeki park Suriyeli evsizlerle doluydu.

Birka├ž ay ├Ânce Suriyeli bir profes├Ârle konu┼čmu┼čtum. Ziraatle ilgili bir b├Âl├╝md├╝ galiba. Tam anlamam─▒┼čt─▒m. Adam ─░ngilizce ve Almanca biliyor. Ben konu┼čtu─čum zaman 2 haftad─▒r T├╝rkiye'deymi┼č ve Maltepe'de bir s├╝r├╝ Suriye'linin bir arada kald─▒─č─▒ bir yerde yat─▒yormu┼č. O s├╝re zarf─▒nda ├žok fazla ki┼čiyle muhabbet edememi┼č. ├ťniversitelere CV'sini yollam─▒┼č. ─░┼če girince ailesini yan─▒na alacakm─▒┼č. Kabul edilece─čini hi├ž sanm─▒yorum. Bu insanlar─▒n iyisi de k├Ât├╝s├╝ de peri┼čanl─▒k ya┼č─▒yor burada.

(imnotevensorry) #97

Benim s├Âyledi─čim de burada as─▒l su├žlunun bir ─▒rk de─čil, devlet oldu─ču. Fakat bu s├╝re├žte Suriyeliler evine d├Âns├╝n diye s├Âylemek yanl─▒┼č diyoruz. Do─čru olan─▒n devletten kontrol beklemek oldu─ču. Anadolu'nun ├že┼čitli yerlerine yerle┼čtirilebilirler yani.

Dedi─čin gibi onlar da burada olmaktan memnun de─čil. Kim evinden uzakta ya┼čamaya zorlanmak isterki.

(Emirhan) #98

─░┼čte devletler bu kontrol├╝ sa─člayamazsa i┼č vatanda┼ča kal─▒yor. Vatanda┼č da yard─▒mc─▒ olmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ halde k├Ât├╝ bir olay ya┼čarsa, haliyle ├Ânce kendi toplumunu d├╝┼č├╝n├╝p en kolay yolu (geri yollamay─▒) se├žebiliyor. Abi ben de ne d├╝┼č├╝nece─čimi bilemiyorum art─▒k. Bir Suriyeli kom┼čular─▒m─▒z─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum, ne kadar iyi insanlar. Vicdan─▒m el vermiyo geri yollanmas─▒na destek olmaya; bir de her an b─▒├žak ├žekebilecek potansiyeldeki meymenetsiz tipler. Soygun ve cinayet i┼čleyen Suriyeliler.

Bir ├ž├Âz├╝m laz─▒m. Herkes tespit kas─▒yor da ├ž├Âz├╝m bulam─▒yoruz.

(Ozan Cem ) #99

Evlerinin ├Ân├╝nde top oynad─▒klar─▒ yerden al─▒n─▒p hi├ž tan─▒mad─▒─č─▒ ve sevilmedi─či bir ├╝lkeye getirilen 5 ya┼č─▒ndaki ├žocuklar bundan 6-7 y─▒l sonra elleri b─▒├žak tutacak ya┼ča geldiklerinde kime k─▒zacaklar─▒na karar veremediklerinde ya┼čanacak ger├žek g├Â├žmen sorunu. Kimsenin de k─▒zmaya hakk─▒ olmayacak. Gelenlerin de getirenlerin de git diyenlerin de kal diyenlerin de o ├žocuklar ├╝st├╝nde k├Ât├╝ etkileri olacak.

(imnotevensorry) #100

Maalesef devlet berbat y├Ânetiyor hakl─▒s─▒n.
Benim kendimce kulland─▒─č─▒m mant─▒k ┼ču; hayatta kald─▒─č─▒n s├╝rece imkan vard─▒r ve bu insanlar─▒n Suriye'de hayatta kalma ┼čans─▒ ├žok d├╝┼č├╝k.

Benim eni┼čtem Irak g├Â├žmeni bir T├╝rkmen. Sava┼čtan ka├ž─▒p T├╝rkiyeye g├Â├žm├╝┼čler 7 ya┼č─▒ndayken. ┼×u an ├Â─čretmen kendisi. Doktoras─▒n─▒ da bitirmek ├╝zere. Yani imkan vermek gerekiyor.

(Emirhan) #101

Bu kadar insan─▒ hangi h├╝k├╝met y├Ânetebilir ve imkan verebilir ki? B├╝t├╝n y├╝k T├╝rkiye'ye kald─▒. Bu i┼čin sonunda alk─▒┼č─▒ toplayan yine Avrupa ├╝lkeleri olacak. Zaten tahsilli olup se├žtikleri Suriyelilerin, imkanlar sa─član─▒p nerelere geldi─činden falan bahsedip kendilerini pohpohlarlar.

Eni┼čtenler milyonlarca ki┼čiyle g├Â├ž etmemi┼člerdir san─▒r─▒m. ┼×uanki pozisyon daha vahim gibi geliyo. K├╝resel bir krize girdik. Ekonomik olarak k├Ât├╝ye gitmek bir yana, bizim de can g├╝venli─čimiz kalmad─▒ ter├Âristler y├╝z├╝nden. Bombal─▒ eylemleri de her yerde artt─▒rd─▒lar. Ne yapmak gerekiyo bu ter├Âristleri art─▒k temizlemek i├žin. Atom bombas─▒ m─▒?

Edit: Benim de iki taraf─▒m Makedon g├Â├žmeni. 50'lerde gelmi┼čler T├╝rkiye'ye. Bu iki g├Â├ž aras─▒nda ne kadar benzerlik var bilmiyorum. Ki┼či say─▒s─▒ ayn─▒ m─▒, d├Ânemin ekonomisi nas─▒ld─▒ gibi.

(imnotevensorry) #102

Evet bu kadar insan─▒ m├╝kemmel bir ┼čekilde hi├žbir h├╝k├╝met kontrol alt─▒na alamayabilir. Fakat bizimkiler ekstradan daha k├Ât├╝ler. Mevzunun ├ž─▒kmas─▒na sebep olan olay mesela, sava┼čan iki taraf─▒ ayn─▒ yere koyuyorlar.

Eni┼čtemlerin geldi─či d├Ânemde de baya bir insan g├Â├ž├╝ olmu┼č fakat g├╝n├╝m├╝zdeki kadar yoktu heralde. Ayr─▒ca politik olarak da farkl─▒ mevzular yoktu.

Can g├╝venli─čimizin sebebi onlar de─čil yaln─▒z. PKK ve i┼čid. Ki son i┼čid eylemini yapanlarda kafkas b├Âlgesinden gelen T├╝rk k├Âkenli insanlard─▒ diye biliyorum.

50'lerin g├Â├ž├╝yle bu g├Â├žler aras─▒nda da─člar kadar fark var yaln─▒z.

(Emirhan) #103

Ter├Âr olay─▒na ├žok alakas─▒z girdim daldan dala atlam─▒┼č gibi oldum :smiley: PKK ve ─░┼×─░D'i kastediyordum, Suriye'yle bir alakas─▒ yok. Benim hatam oras─▒. Bizim de sava┼čla ilgili kendi s─▒k─▒nt─▒m─▒zdan bahsetmek istemi┼čtim.

Ne gibi farklar var g├Â├žler aras─▒nda bilgin var m─▒?