GeekMuhit Gazetesi ­čô░

(imnotevensorry) #104

Bildi─čim kadar─▒yla Makedonya'dan g├Â├žen T├╝rkler, oradaki sosyal durumlardan dolay─▒ g├Â├ž ettiler. Yine s─▒k─▒nt─▒l─▒ bir durum ama sava┼č vb bir ┼čey yoktu diye biliyorum.

Irak'tan ve Suriye'den yap─▒lan g├Â├žler de sava┼č sebebiyle. Bu kadar d├╝zensiz olmas─▒n sebebi de durumun aciliyeti zaten.

Bir de Makedonya'dan g├Â├ženler T├╝rk't├╝. Direk vatanda┼čl─▒klar─▒n─▒ ald─▒lar. Dil ayn─▒yd─▒. K├╝lt├╝r de neredeyse ayn─▒ oldu─ču i├žin s─▒k─▒nt─▒ ya┼čanmad─▒.

Di─čer Arap g├Â├žlerinde veya Arap ├╝lkelerinden yap─▒lan T├╝rk-T├╝rkmen g├Â├žlerinde ise ├Âzellikle k├╝lt├╝r ve g├Â├ž edenlerin ekonomik durumunda b├╝y├╝k farkl─▒l─▒klar oldu─ču i├žin b├╝y├╝k sorunlar ya┼čand─▒-ya┼čan─▒yor. T├╝rkmenler yine Arapla oranla daha kolay adapte oluyorlar tabi.

(ÔǬYa arkada┼člar Marvel ├žocuk├ža diyenler cidden s─▒kt─▒ art─▒k.13 ya┼č─▒nda ├žocuklar Dark Knight izliyor karanl─▒k efekt g├Âr├╝yor sonra buraya geliyor hemen ''off ├žok b├╝y├╝k i┼či filmm marvel ├žok ├žocuk├žaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost RiderÔÇČ) #105

Bu konuda ortac─▒ d├╝┼č├╝nen biri olarak ge├žen sene k─▒y─▒ya vuran bebe─čin foto─čraf─▒na bak─▒p "Ayyyy yaz─▒k" diyenlerin iki g├╝n sonra "Gelmesin lan amk Suriyelisi yeter be" diyenleri g├Âr├╝p fena ├╝z├╝lm├╝┼čt├╝m.

(aytacesmebasi) #106

kavgalar─▒ okumad─▒m ama noldu ┼čimdi ne karar verdiniz suriyeliler gitsin mi kals─▒n m─▒ sizin karar─▒n─▒z─▒ bekliyorlar :sleeping:

(Emirhan) #107

Makedonya'dan gelenler T├╝rkt├╝ ama onlar da biraz dil sorunu ya┼čam─▒┼č. Herkes mi T├╝rk├že bilmiyordu emin de─čilim ama ananem anlat─▒rd─▒ ├žocuklu─čunu, ilk zamanlar─▒ falan. T├╝rk├že bilmedi─či i├žin sokaktaki ├žocuklar ananemi ve abilerini d─▒┼člam─▒┼č, bazen d├Âvm├╝┼čler. Cahil insanlar─▒n yabanc─▒ya kar┼č─▒ tutumu hi├ž de─či┼čmiyor san─▒r─▒m.

(Taylor Swift Fanboi) #108

Hayko Ba─čdat'─▒n 'Kurtulu┼č ├çok Bozdu' diye bir yaz─▒s─▒ var Kafa Dergisinde. Bulabilirseniz okuyun bu konuyu ├žok g├╝zel anlatm─▒┼č.

(imnotevensorry) #109

Bu sene Makedonyal─▒ T├╝rk bir abiyle tan─▒┼čm─▒┼čt─▒m. O T├╝rk├že biliyoruz biz hep falan demi┼čti, ordan akl─▒mda kalm─▒┼č :slight_smile:

(.) #110

Anneannem sava┼č korkusuyla g├Â├žt├╝klerini s├Âylemi┼čti Makedonya'dan. Tabii 10 ya┼č─▒nda ├žocuk, ne kadar do─čruyu bilir, bilemedim. Belki g├Â├ž etmelerinin alt─▒nda ba┼čka bir neden vard─▒r. Ama orada ya┼čad─▒klar─▒ d├Ânemlerde di─čerleriyle iyi anla┼čt─▒klar─▒n─▒ falan anlat─▒yordu, yani i┼čte Hristiyanlarla aralar─▒nda bir sorun yokmu┼č. Ya da ben kafamdan uyduruyorum :smile:

Dille ilgili ├žok bir bilgim yok, Makedonca bir ┼čeyler hat─▒rl─▒yor hala kendisi ama geldi─činde T├╝rk├že bilip bilmedi─čine emin de─čilim. T├╝rkiye'de akrabalar─▒ ├žok oldu─ču i├žin ilk geldikleri zaman anla┼čmayla ilgili bir sorun olsa bile kolay halledilmi┼č san─▒r─▒m. Yine de bir sormak laz─▒m.

(imnotevensorry) #111

Ben de sava┼č sonras─▒ sosyla kar─▒┼č─▒kl─▒klar oldu─čunu biliyordum i┼čte ama emin de─čilim. Sava┼č korkusu da olabilir tabi, zaten ilerde kar─▒┼č─▒yor balkanlar tekrardan. Neyse bir ara adam ak─▒ll─▒ ara┼čt─▒ral─▒m bari :slight_smile:

(Ozan Cem ) #112

Kimse kavga etmiyor be Ayta├ž abi.

(Emirhan) #113

Biraz ├Â─črendim. Ekonomik olarak sorun ya┼čamaya ba┼člam─▒┼člar. "Kom├╝nizm geldi, tavu─ča bile vergi almaya ba┼člad─▒lar. ├çok ├žal─▒┼č─▒p para kazanam─▒yorduk" dedi ananem. Sonra T├╝rkiye'ye gelmi┼čler i┼čte. Dil konusunda da, T├╝rk├že konu┼čan k├Âyler de varm─▒┼č ama bizimkiler Arnavut├ža ve Makedonca konu┼čuyormu┼č.

(aytacesmebasi) #114

okumad─▒─č─▒m i├žin anlamad─▒m o k─▒sm─▒ i┼čte bazen ├žok uzun fikir payla┼č─▒m─▒ yap─▒yorsunuz benim gibi tembelleri de d├╝┼č├╝n├╝n :innocent:

(.) #116

Ge├ženlerde bir e─čitim u├ža─č─▒ d├╝┼čm├╝┼čt├╝. Bug├╝n de Giresun'da bayram ziyareti yapan bir askeri helikopter d├╝┼čt├╝. ─░├žindeki askerler ve ailelerinden birka├ž ki┼či hayat─▒n─▒ kaybetti.

http://mobil.hurriyet.com.tr/son-dakika-haberi-giresunda-askeri-helikopter-dustu-iddiasi-40132165

(Can) #117

https://eksisozluk.com/entry/61582261

Daha d├╝n minib├╝ste gen├ž bi k─▒z─▒n tacizine ┼čahit oldum : ├žantan─▒ ver bana diyor i─čren├ž i─čren├ž s─▒r─▒t─▒yor , biri diyor yer versene ona , sonra pis pis bak─▒p arap├ža bir┼čeyler s├Âyl├╝yor bakarken g├╝l├╝yor , i─čren├ž ya , cidden i─čren├ž.Ne de olsa bir t├╝rk k─▒z─▒n─▒n taciz edilmeye , onun da daha nice insan─▒ taciz etmeye hakk─▒ var.Buda devletin sorunu (!)

(He served well) #118

Bu g├Ânderi topluluk taraf─▒ndan bildirildi ve ge├žici olarak gizlendi.

(Dogmatik Efekt ) #119

├çok garip bir ├╝lkede ya┼č─▒yoruz :fearful:

(Berkay ├ľzbay) #120

├çi├žek yetmez s─▒rtlar─▒nda ta┼č─▒salarm─▒┼č ke┼čke diyecektim ki omurgalar─▒ olmad─▒─č─▒ndan bu pek m├╝mk├╝n de─čil haliyle.

(aytacesmebasi) #121

Elektrik Da─č─▒t─▒m, son olarak Batman'─▒n Kozluk il├žesine ba─čl─▒ Bekirhan'da elektrik saya├žlar─▒n─▒ konutlar─▒n d─▒┼č─▒na alarak beldede y├╝zde 90'lara varan ka├žak kullan─▒m─▒ ├Ânlemek i├žin saha ├žal─▒┼čmas─▒ yapmak istedi. Ancak, saya├žlar─▒n konut d─▒┼č─▒na al─▒nmas─▒ durumunda art─▒k ka├žak elektrik kullanamayacaklar─▒n─▒ anlayan belde sakinleri, bu uygulamaya kar┼č─▒ ├ž─▒karak, ├žal─▒┼čan g├Ârevlileri engelledi. Tehdit edilen ve hakarete u─črayan g├Ârevliler, beldeyi terk etmek zorunda kald─▒lar.

http://www.noktadergisi.info/turkiye/fatura-odemek-istemeyen-belde-halki-elektrigin-tumden-kesilmesini-istedi-h14849.html

(aytacesmebasi) #122

http://sosyal.hurriyet.com.tr/Yazar/melis-alphan_350/makale/niye-alacati39-da-kaziklanalim-aptal-miyiz_494365

(He served well) #123

(He served well) #124