GeekMuhit Kitap Kulübü 📚

(Yiğit) #650

Bu başlıkta (ben de dahil :smiley:) Rüzgarın Adı'nı alacakken internet stoklarında tükendiğinden muzdarip olanlar vardı, ben de bugün tekrar bakayım dedim ve yeniden İlknokta vb. stoklarda gözüküyor kitap.

demiş de bu mevzu ne oldu bilemedim, İthaki'ye mesaj atmak lazım o konuda.

(Doğan) #651

http://www.idefix.com/lp17-bahar

İdefix bahar kampanyası ile gelmiş. %35 ve üzeri indirim oranları değerlendirilebilir. 2 adet özel fuar indirimi benim gözüme çarptı ki gayet hoş indirimler.

Sandman 1-2-3 - 56.90 TL
http://www.idefix.com/Kitap/Sandman-Seti-%E2%80%93-3-Kitap-Takim/Neil-Gaiman/Cizgi-Roman/urunno=0001696935001

J.R.R. Tolkien'den Hobbit Resimleri (Kutulu-Numaralı Özel Baskı) - 37,50 TL

Kampanyalar/İndirimler
(Boş İnsan) #652

Yayyyyy :smiley:

(Doğan) #653

Hocam çok karaborsacı gördüm seni olmadı :smile: Hayırlı olsun

(Boş İnsan) #654

Aklımda bu Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni, 200 liraya Nadir Kitapta okutup diğer kopyasını almak var :smiley: Bu Kabalcı insanı karaborsacı eder valla :smiley: Teşekkür ederim :slight_smile:

(Xibalba) #655

Eğer istanbulda oturuyosanız beşiktaşta reeboklica diye bir kitapçı var. Orada Rüzgarın Adı da Bilge Adamın Korkusu da var. Fazla incelemedim ama baskısında da bir sorun yok gibi gözüküyordu.

(Hacı Dante) #656

Hepsiburada da Rüzgarın Adı var ve fiyatı gayet uygun.

(Elif Mine Kılıçaslan) #657

D&R da da benzer bir indirim durumu var ithakiden çıkmış olan dune serisinin 3 kitabı 45.5 tl ye geliyor dün baktım hala devam ediyordur diye düşünüyorum
Sanırım dün için geçerliymiş çünkü yuzde 50 indirim yuzde 35e düşmüş...

(Doğan) #658

Kitaplarınızın üzerine bir şeyler karalayıp, satır altlarını çizip, ufak notlar alıyor musunuz?

• Evet
  • Hayır

0oylayan

Sizlerin bu konuda nasıl davrandığını merak ediyorum. Ben kendimde bunu yapacak güç bulamıyorum, kıyamıyorum kitaplara. Öyle çok abartıp fosforlu kalemle girişmek falan değil de en azından bazı satır altlarını çizmek istiyorum kurşun kalemle falan. Lakin elim bir türlü gitmiyor. Onun yerine ayrı bir not defterine ve ya telefona not alıyorum. Tabi bu durum kitaplıktaki kitabı elinize aldığınızda içi bomboş okunmamış gibi duran bir kitap olmasına sebep oluyor. Yani o ikinci not aldığınız araç olmadığı zaman sıkıntı oluyor. Tabi not aldığınız şeyin kaybolması, silinmesi vs gibi bir durum apayrı bir sıkıntı.

(Anket bölümü çok aktif olduğu için 2-3 post sonrasında kaybolup gitsin istemedim. O yüzden anketi buraya açmayı uygun gördüm.)

Muhit Kütüphanesi 📖
(Taylor Swift Fanboi) #659

Bende kıyamıyorum ya. Ama altlarını çizmeyi de deli gibi istiyorum. Ekonomik gücüm olsa her kitaptan iki tane alıp birinin çizip diğerini temiz bırakacağım öyle ikilemdeyim

(Ece) #660

Bende 1 sene öncesine kadar kitaplarımın kapaklarını tam açmaya bile kıyamazdım. Ama şimdi ince, belli belirsiz sarılıkta bir fosforlu kalemle çiziyorum. İleride kitabı tekrar okuduğumda ya da elime aldığımda etkilendiğim, dikkatimi çeken yerleri görerek seneler içindeki düşünce ve duygu durum değişimimi bile takip edebileceğimi düşündüm :slight_smile:

(Xibalba) #661

Ben de fosforlu kalemle falan çizmiyorum ama kurşun kalemle fazla bastırmadan çizince sorun olmuyor. 1 2 kere de üstüne küçük post-it lerden yapıştırmıştım belki ilerde çıkarırım diye.

(Boş İnsan) #662

(sergen) #663

şu yapikan kagitlar var ya onlardan kullanabilirsin.universite bir matematikçimiz "altı çizili olmayan yazı ya önemsizdir yada okunmamıştır" tarzı birşey söylemişti hos ben o zamana kadar gene altını çiziyordum gene çiziyorum ama böyle tüm sayfa önemli diye baştan aşağı da karalamıyorum.

gerçi bazende sayfayi not alip sonradan bakıyorum falan.

Muhit Kütüphanesi 📖
(ufkclk) #664

Bazı insanların kitapları sanki yeni basılmış gibi durur ya, işte bende öyle olmuyor. Okurken baya kırış kırış ediyorum kitapları. Tabi not almamak, altını çizmemek, sayfayı katlamamak gibi olayım da yok.

(Hande) #665

Kitabın niteliğine göre değişir ama benim kullandığım iki yöntem var, belki faydası olur. İlki, renkli, bir tarafı yapışkan diğer tarafı düz küçük bantlar var, onları daha sonra dönüp bakmak istediğim yerlere yapıştırmak. Kitaba hiç zarar vermiyor ya da en azından ben hiç karşılaşmadım o sorunla. Bana önemli gelen paragraf ya da satırla aynı hizzaya yapıştırdığım için sonrasında orayı bulmak kolaylaşıyor, hatta farklı nedenlerle işaretlediğin yerler için bir renk kodu oluşturmak da mümkün oluyor. İkincisi, bir dosya kağıdını ortadan ikiye katlayıp incelterek kitabın arasında saklamak. Bu sayede, bahsettiğin ikinci aracın olmaması ya da notların sonradan kaybolması ihtimali de kalkıyor ortadan. Başlığa da katkısı olması açısından örnek vermek gerekirse, ben en son Isaac Asimov - Sonsuzluğun Sonu kitabını okurken kullandım bu yöntemi. Kitabın olay örgüsü farklı yüzyıllarda geçiyor, bu ilgimi çektiği için de öyle bir not kağıdı hazırlayıp bir yüzüne yüzyılların özelliklerini, bir tarafına karakterin o yüzyıllarda yaşadıklarını yazdım. Gerçi kitap bir gecede bitirilebilir özellikte olduğu için okurken ihtiyacım olmadı ama daha sonra dönüp hatırlanmak istenirse ya da daha uzun soluklu bir kitapsa daha faydalı olabilir diye düşünüyorum.

(Elif Mine Kılıçaslan) #666

Ben bolumumden oturu kitaplarin altini cizmeye not almaya alistim fakat o kitaplar fotokopi olduklari icin cok sinirimi bozmuyor, kendi kitaplarimi ise daha yeni yeni kursun kalemle belli belirsiz ciziyorum. Herhangi bir olaya "gonderme var,selam cakmislar!" dedigim noktada eger cok bariz bir detay degilse gondermenin kaynagini yaziyorum. Fakat fosforlu kalem asla, o an gorunusunu sevsem bile ertesi gun baktigimda nefret ediyorum kitabi atip yenisini alasim geliyor.

(Sapere Aude!) #667

Bir zamanlar kitaba zarar veririm düşüncesiyle dezenfekte olmadan kitabın başına oturmuyordum. Penguen, Uykusuz dergilerini isteyen kardeşime ellerini gözümün önünde yıkadıktan sonra dergileri verecek kadar aşırıya kaçmışlığım vardı. Üniversiteyle birlikte okuduğum kitapların altını çizmek, rutin bir eyleme dönüştü. Özellikle ders kitabı, makale vb. okuyorsam artık iyice sayfa üzerine uzun uzun notlar almaya dahi başladım. Kurgu eserlerde ise çok sevdiğim paragrafları işaretliyorum sadece, onlara karşı hala bir dikkatim var.

Ancak fosforlu kaleme hayır, fosforlu kalemle çizilmiş bir sayfayı okumak baş dönmesine, mide bulantısına yol açıyor.

(falanfilan) #668

Makaleler, ders kitapları mecbur çiziyorsun.Ama benimde fosforlu kalem kullandığım yok.Rahatsızlığından değil de gerek yok onun için ayrı kaleme tükenmezle oluyor işte.Kurgusal kitaplarda çok hoşuma giden replik olursa onu çizerim.Birde kitap ayracı asla kullanmam kenarı katlarım.

(Mustafa) #669

Kitap kenarı katlamayı bırak kitabı tam açmadan okuyordum bir zamanlar :slight_smile: