GeekMuhit Kitap Kulübü 📚

(büşra) #751

Eğer sıkıcı olmayan arı bir Türkçe ile yazılmış romanlar okumak istersen Barış Bıçakçı tavsiyemdir, Veciz Sözler en sevdiğim kitabı olmakla birlikte tüm kitaplarını öneririm. :cherry_blossom:

(Buğra) #752

Aynı yazarın kitabı olan Kaplan! Kaplan!'ı okudun mu? Ona kıyasla nasıl bir kitap sence Yıkıma Giden Adam? Ve benzer tarzları mı var yoksa farklı mı? Okuyan başka birileri varsa onların da Kaplan! Kaplan! ve Yıkıma Giden Adam kıyaslarını merak ediyorum. :slight_smile:

(Özgür Birinci ) #753

Ulusların Düşüşü
Hayvanlardan Tanrılara : Sapıens
Sineklerin Tanrısı
Akıl Çağı
Milletlerin Zenginliği
Türlerin Kökeni
Gulliver’in Gezileri
Savaş Sanatı
Prens
Fahrenheit 451
Madde 22

Bunlar bazı bilim insanları ve girişimcilerin önerileri.

(Col Serra) #754

Kitapları okurken kesinlikle Alfred Bester işi olduğunu fark ediyorsunuz. Üslupları çok benzer, dünyaları birbirine yakın. Ana karakterler de birbirini andırıyor. Ama şöyle bir şey var:
Yıkıma Giden Adam, konusu gereği olayların hızlı gelişmesine müsait. Bir olayı anlamaya çalışırken yenisi üstüne geliyor ve bu olay kitabın işlediği konu gereği çok normal.
Kaplan! Kaplan!da ise konu ağırdan, geniş geniş alınabilecek haldeyken Alfred Bester bunu yapmıyor. Yıkıma Giden Adam temposunda, oldukça hızlı, zaman zaman atlamalar yaparak işliyor. Biraz kopma hissi yaşatıyor kitapta. Harika bir kitap olduğu gerçeği sabit.
Her iki kitap da harika. Yıkıma Giden Adam daha derli toplu, konuyu tam tadında işleyen bir kitap. Bence Kaplan! Kaplan!dan bir tık önde.

(Sapere Aude!) #755

Hobsbawm’ın tarih serisinden iki kitap okudum. Cortazar’ın çoğu öyküsünü de okumuştum. Dostoyevski’den bir kitap olabilir, muhtemelen Öteki, olabilir :slight_smile:

@boklukirpi Barış Bıçakçı’yı ben de severim ancak son kitabından sonra biraz hayal kırıklığına uğradım. Belki barışmak için bir kitabıyla tekrar görüşebiliriz :slight_smile:

@zgrbrnc_1 Listedekilerden birkaçını okudum, ‘Çocukluğun Sonu’ benim de listemde vardı. İleri alabilirim. Teşekkür ederim :slight_smile:

(büşra) #756

Seyrek Yağmur diğer kitapların gölgesinde kalıyor haklısın ama tüm kitaplarını okuduktan sonra çok güzel bir anlam kazanıyor. Bir de Barış Bıçakçı’nın diğer gönderme yaptığı yapımları izleyip/dinleyip/okuyunca daha da güzel geliyor. Yani bende böyle olmuştu. :cherry_blossom:

(Sapere Aude!) #757

Seyrek Yağmur tamamlanmamış bir kitap, diğer kitaplardaki kendi içerisinde herkesin tamam olduğu, bir parçanın bile önem kazandığı Barış Bıçakçı kitabı hissi vermiyor. Ama yine de diğer kitaplarına bir şans daha verilebilir.

(Fransuva'nın Ayranı) #758

Tüfek mikrop çelik insalık tarihini anlatıyor. Bulması zor bir kitap basımı yok

(Sapere Aude!) #759

Okudum, teşekkürler :slightly_smiling_face:

Kitap önerisi aldım, bir tane öneride ben yapayım. Alejandro Zambra. Herhangi bir kitabını alıp okuyabilirsiniz, başlangıç için Ağaçların Özel Hayatı güzel bir tercih olacaktır.

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #760

(Afra) #761

Ben de uzay bilimleriyle ilgili akademik dili olmayan ama bilgi verici, akıcı kitaplar okumak istiyorum. Uzay bilimlerine ilgim var ama genelde internet, belgeseller ve bir de sayısal okumam üzerine oluştu şimdi biraz daha ilerletmek istiyorum. Önerilerinize açığım :smiley:

(Col Serra) #762

Romalılar, yoldaşlarım! Ne zamandır kitap kulübü etkinliği yapmıyoruz. Şöyle bir Mozart ve Deyyuslar etkinliği mi patlatsak? Ne dersiniz?

• Evet
  • Hayır
  • Seçenek sunalım da arasından seçim yapalım

0 oylayan

@sifatkanseri @thargalin abi Dune Çocukları etkinliği orada paşa paşa yatıyor yalnız. Şimdiden söyleyeyim de sonra gelip “dyün nerde dyün” demeyin bana :smiley:

Bence evet seçeneğine basmalısınız da şimdi etkilemek gibi olmasın

(sergen) #763

DYÜN NERDE DYÜNN

başlık orada ama katılımcı yok ki :confused:
4. kitapa 3 gün kaldı. ona başlamadan tekrar okuyalım diyen varsa varım ben haberi olsun.

(Col Serra) #764

Anketimiz sonuçlandığına göre kitap önerilerin alalım. Haydi pamuk eller cebe

(Melih Erpulat) #765

İnsanlık ne demek, insanlığı sevmek mümkün mü? Doğru olan ne? Irkçılık ve benzeri konulara baya sert dalan Ray Bradbury’nin Mars Yıllıkları adlı kitabını hepinize öneriyorum. 376 sayfalık, tek seferde bitirmelik bir kitap. Yer yer kitaba devam etmekde zorlana bilirsiniz çünkü çok rahatsız edici karakterleri var fakat kitap 376 sayfadan daha çok şey anlatıyor, öneririm, alın okuyun ve insanlıktan nefret edin.

(Taylor Swift Fanboi) #766

Tüfek Mikrop Çelik’i mi okusak hazır evde yatıyor bana da okumak için gaz olur.

(sergen) #767

muhitte o kadar tolkien sevdalısı varken hiç silmarillion etkinliğinin olmaması beni üzdü.

(Fransuva'nın Ayranı) #768

Ben okumuştum güzel kitap.

(Taylor Swift Fanboi) #769

Okuyan herkes çok övüyor. Bende bir ders için bir kısmını okumuştum ama bir türlü başlayıp tam okuyamadım

(Fransuva'nın Ayranı) #770

Bana okulda hocam önermişti. Üniversite seviyesinde olduğundan ağır gelebilir demişti ama kitap gayet akıcı.