Geekmuhit Mini-Dizi Kulübü

(Umur) #42

İşte diziyi izlemediğin belli :smile: Dizi propaganda değil, dizi savaş iyi demek değil, dizi izleyiciyi gaza getirecek bir yapım değil, dizi “X tarafı kötü Y tarafı iyi” diyen bir dizi değil.

Mesela en basitinden çoğu savaş filmi/dizisi WW2 konusunda Almanlar puşt der, geçer. Bu yapım diyorki, kimse kötü değil, kimse suçlu değil. Herkes emirleri uyguluyor, herkes hayatta kalmaya çalışıyor. Herkes ülkesini kurtaracağını, kahraman olacağını sanarak savaşa gidiyor. Ki dizi zaten direk askerleri anlatmıyor.

Dizi, iki asker kardeşi, bir şarkıcıyı, bir hemşireyi ve bir yahudiyi anlatıyor. Bunlar savaştan önceki en yakın arkadaşlar, savaş başladığında herkes dağılıyor bir nevi, savaşın biteceğini, iyi adamlar olduklarını, iyi bir şey yapacaklarını sanarak gidiyorlar gittikleri yerlere. Kısacası dizi sandığın gibi bir dizi değil, ana konusu savaş bile değil aslında. Çoğu criticin dediği gibi, dizinin asıl konusu, insan psikolojisi bir trajedi yaşadığında buna nasıl tepki verir, yaptığı şeyin kötü olduğunu gördüğünde, çok sevdiği ülkesinin ne hale geldiğini gördüğünde, sevdiği insan karşısına geçtiğinde, ne yapar? Ne kadar ileri gidebilir?

Alman teğmen, Rus subaya bir sigara ikram ediyor. İki delikanlının gözünde “Savaşta olmasaydık, iyi arkadaş olurduk” bakışı…

Esir subayın, teğmenleri tarafından öldürüldüğünü duyduğu zaman Alman askerler kendi aralarında konuşmakta. “Teğmenimizin esiri öldürdüğü doğru mu?” “Evet.” “Teğmenin bu yaptığını aklım almıyor.” “Bunu hepimiz için yaptı.” Ve içlerinden biri lafa giriyor. “Benim için değil.” Diğeri cevap veriyor. “O yapmasaydı bizden birinin yapması gerekecekti.” ”Hayır gerekmezdi.“ “Ruslar farklı mı davranırdı sanıyorsun?” dedi diğeri. Ve genç asker, verilebilecek belki en güzel cevabı verdi. “Belki bizden doğrusunu öğrenirlerdi.”

Edit: Buyrun fragman, oylamayı da yarın bitiririz seçileni izleriz :smile:

(Burak) #43

Alman perspektifinden WW2 dizisi… Hmmm… Olabilir okey bir şans verebilirim :d

(Umur) #44

Unsere Mütter Unsere Vater seçildi arkadaşlar başlığını bir iki saate açarım bir tarih belirleyelim şimdi. Ne kadar süre verelim bitirmeye, dizi üç bölüm zaten.

(Sapere Aude!) #45

3 bölüm de bölümler 90 dk değil mi? En az bir hafta olsun bence.

(Burak) #46

Bölüm süreleri çok uzunmuş. 2-3 günde bitmez bu rahat rahat. Bir hafta süre verilsin ya da beş gün falan ne bileyim.

(Umur) #48

(Umur) #49

Devam edelim mi ara verelim mi? Okullar falan açıldı diye soruyorum müsait olan çok yoksa bir süreliğine rafa kaldırırız :smile:

(Sapere Aude!) #50

Ciğer sökmeyecek bir dizi varsa devam edelim.

(Umur) #51

Var var, ciğer sökecek de var tabii… Seçim sizin, zorlama yok, ağlamak bedava. :smile: Kimler müsait ona bir anket açalım.

• Devam edelim!
  • Biraz duralım, nefes alalım!

0 oylayan

(Gizem) #52

Daha okulların yoğun olmadığı dönemde 1 dizi daha izleyebiliriz bence

(Volkan Şahin ) #53

Tek duygusuz benmişim demek ki…

(Umur) #54

Hiç mi üzülmedin lan?

(Volkan Şahin ) #55

Yani… Biraz içim burkuldu ama çok da ciğerim sökülmedi. Beni muhatap almayın olm bu konularda, ben Inside Out animasyonuna ağlamış adamım.

(Gizem) #56

Bende öyle üzülmem gereken yerde üzülmem.komedi ve animasyon filmlerinde falan ağlarım

(Volkan Şahin ) #57

Ted’te ağlamıştım ben…

(Umur) #58

(Burak) #59

Eeeeeee ne olucak şimdi ne izleyeceğiz??

(Umur) #60

Anketini akşam yaparız sizin yeni öneriniz varsa yapıştırın yoksa eski ankettekileri oylarız yine.

(Col Serra) #61

Rica ediyorum Freaks and Geeks’e oy vermeyin. 18 bölüm mini dizi mi olur allaşkına?

(Kyle Reese) #62

Akıp gidiyor. 5 bölümmüş gibi hissettiriyor.