Geekmuhit! Sinema Kültürü Tartışma Kulübü 🎥

(Kid A) #1

Muhitte sinemanın, sinemacının tartışıldığı net bir başlık yok maalesef. Bu başlıkta tartışalım…

Güncel sinema haberleri lütfen bu başlığa :

Muhit Kıraathanesi :coffee:
En Son Ne İzlediniz/Oynadınız/Okudunuz? Yorumunuz&Naçizane Notunuz :clapper::video_game::black_joker:
Muhit Kıraathanesi :coffee:
(Salihalpo Anısına) #2

Başlık hayırlı olsun, nice faydalara…

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #3

Hayırlı olsun, ne diyelim.

(InMemoryOfEmirBK) #4

Olmamış, kapatın.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #5

OLLEYBE!

Yönetmen-Wes Anderson
Bilinen filmleri- Grand Budaphest Hotel, Moonrise Kingdom, Fantastic Mr. Fox

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

0 oylayan

(Salihalpo Anısına) #6

Haftalara bölerek başlığı sistematik hale getirebiliriz bence. Örneğin haftanın yedi gününü 7 konu yani 7 türe bölerek tartışabiliriz. Mesela pazartesi dram ise o gün boyunca dram konuşuruz, hem konuştuğumuz filmi izlemeyen varsa onun için de faydalı olur, ayrıca gün boyunca o tür hakkına konuşulduğu için doyurucu olur.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #7

Bence rastgele istediğimiz bir şeyle alakalı yazalım.

Jonathan Nolan(JONATHAN)
Film/dizileri: Westworld-Person of Interest-The Dark Knight.

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

0 oylayan

@Audomarus_Fridia benim gözümde Wes Anderson’un en iyi 2. filmi(1. Grand Budaphest) nedensizce çok seviyorum Fantastic Mr. Fox’u. Hatta iyi hatırlattın soundtrackini açayım.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #8

Çok güzel ama çok garip kafası olan bir filmdi, biraz Tim Burton gibi hissettiriyordu ( stop-motion yüzünden muhtemelen) . Çok underapreciated bir film.

(Kid A) #9

Haftalara bölmekten ziyade haftanın veya günün konusu üzerinden mi gitsek direkt?

Mesela @Burak_Ozdemir Wes Anderson üzerinden bir anket başlatmış, mesela belli bir süre boyunca Wes Anderson konuşulsun, tartışılsın.

(Salihalpo Anısına) #10

İsteğe bağlı tabi nasıl daha rahat ederseniz. @VivaLaVida olabilir tabi, neden olmasın.

(Kid A) #11

Konunun ilerleyişi :

• Rastgele
  • Gün, gün farklı konu.
  • Belli süre, farklı konu

0 oylayan

(Kid A) #13

İlk konu olarak o zaman:

• Olsun
  • Olmasın

0 oylayan

Süre?

• 1 Gün
  • 2 Gün
  • 3 Gün
  • 1 Hafta
  • Diğer

0 oylayan

(Kid A) #14

O zaman 1. konumuzu başlatıyorum.

Wes Anderson

IMDB Profili

(Salihalpo Anısına) #15

Harika ötesi renkler:
49D5B6C1-8D7B-4765-BC39-6F2A3A72B2A6-1152-000000DDEFAB173CBA7E4F10-B031-4820-A7B2-AE4C592C3E39-1152-000000DDE5AD84FE37D81C7F-A796-46BA-93F2-1B2124366608-1152-000000DDDCE21EFEF2B1F80F-AB2F-46E9-874E-B7FFE12B24D9-1152-000000DDFB4EE98D

(anon17803553) #16

Wes Anderson’ın filmlerini izlemek benim için seans gibi. Renk paletiyle yarattığı atmosfer ile hikaye anlatıcılığı çok üst düzey.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #17

Simetri ve sinema kelimeleri birleşince akla ilk gelen adam. Sinemaya uzaktan bakan birisi için çok benzer filmler yapan bir adam gibi gözükebiliyor ki ben katılmıyorum buna.

Çok geniş ve kaliteli oyuncu kadrosu kullanıyor hep, rolleri büyük veya küçük olsun. Mesela Grand Budapest’in kadrosu Fiennes-Jude Law-Brody-Dafoe-Goldblum-Harvey Keitel-Bill Murray-Edward Norton-Saoirse Ronan-F Murray Abraham kadrosu var. Ama Goldblum, Keitel ve Norton çok az var. İşini hep sağlama alıp kaliteli aktör/aktrisleri oynatması güzel ama bazenleri “Keşke bu adam daha çok olsaydı” diyebiliyorum.

Ayrıca her yönetmen gibi birçok filmde ortak olduğu isimler de var. Edward Norton,Bill Murray,Harvey Keitel, Jeff Goldblum bunlardan bazıları.

En sevdiğim 2 filmi ise Budapest Otel ve Fantastic Mr. Fox. Kendine özel stilinden sonra en göze çarpan şey ise filmlerindeki müzikler. Kendisi yapmıyor tabii ki ama gene de bu istikrar beni şaşırtıyor. Renk paleti ise çok özel. Neredeyse yeni bir bakış açısı gibi herhangi bir filmden sonra Wes Anderson filmiin ilk 30 saniyesine bakmak.

Siz de yazın da burası tutsun yoksa Anket Koridoru’na çullanan felsefeciler gibi çıkacağız.

(Kid A) #18

Adamın şöyle bir özelliği var : Pastel renkleri sadece görüntüleri göze hitap edecek şekilde kullanmıyor sanki gönle hitap ediyor. Mesela bir kış sekansında adam öyle renkler seçiyor ki sen o an gerçekten üşüyebiliyorsun, iki karakterin aşkını ekrana yansıtmak istiyorsa, adamın muhteşem renk kullanımı sayesinde sanki sen de aşkı hissediyorsun.

Adam hiçbir rengi boşa kullanmıyor.

Mesela filmlerindeki müzikleri de kullandığı renklerin yücelttiğini düşünüyorum. Müziği, rengi, duyguları ve mizahı muhteşem bir ahenk içerisinde kullanabiliyor bu adam.

(anon17803553) #19

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #20

Bu videoyu izlemenizi de öneririm. Stili ve yönetmenlik dışında gayet iyi bir yazar bu arada. Zaten birçok bilinen yönetmen gibi kendi filmlerinin arkasında kendi kalemi var.

@Fransuva sen de yorum yap herkese kalp atıp geçme.

(anon17803553) #21

Karşıt görüşlü kimse yok mu ya, öyle daha eğlenceli oluyor.