Geekmuhit! Sinema Kültürü Tartışma Kulübü 🎥

(Salih Alp Gökçek ) #446

Guillermo Del Toro sevdiğim hatta çok sevdiğim bir yönetmendir ama bu filmle beraber bendeki saygısını hafif kaybetti. Öncelikle filmin Oscar’da orijinal senaryo ödülüne aday gösterilmesi doğru olmamış. Düşünün ki Meksikalı bir yönetmen, daha önce milyon kez işlenmiş Amerikan-Rus ilişkisini ve Soğuk Savaş dönemini kaleme alıyor. Bunu da çok farklı bir konseptte sunuyor gibi gösterip aslında ana materyali The Space Between Us adlı kısa filmden alıyor:

image

image

ve böylece de orijinal senaryoda Oscar adayı oluyor. Zaten filmde geçen koltuktaki ikili dans sahnesi de büyük tartışma yarattı:

Senaryo başı ve sonu itibariyle klişeler silsilesiydi. El Labirento Del Fauno çok sevdiğim bir filmdir ve Del Toro bu filmle onun yanına bile yaklaşamamış. El Labirento Del Fauno’da en azından kendisine yakın bir kültürü anlatıyor ve bunu da gerçekten güzel ve orijinal bir konseptte sunuyordu. Burada ise son 2-3 yılın popüler konularını sentez edip, üzerine de politik doğruculuk ekleyerek; tribünler için iyi ama kendi adına olumsuz bir yapım ortaya çıkarmış. Filmin sinematografisini beğendim; yeşilin tonlarını, insanlar adeta akvaryumda yaşıyormuş gibi kullanmaları güzel bir metaforik anlatım olmuş. Ses ve müzik kullanımı da güzeldi. Sally Hawkins’in oyunculuğu kolay bir iş değildi ve altından çok iyi kalkmış. Octavia Spencer yine kendisini oynamış, bu nokta da Downsizing’teki Hong Chau, The Killing of a Sacred Deer’deki Nicole Kidman veya The Big Sick’teki Holly Hunter’a haksızlık edilmiş, üçünden biri daha çok hak ediyordu, filmlerinin azizliklerine uğramışlar. Gerçi The Killing of a Sacred Deer 2017 yılı içinde izlediğim en iyi filmdi, total olarak hakkı yendi bence. Genel olarak özetlemek gerekirse: alıntı senaryo üzerinden işleyen, klişe bir hikayeyi anlatan, güzel oyunculukların ve renklerin olduğu, orta sınıf bir film olmuş. Üzerine konuşulacak çok fazla unsur ihtiva ettiğini düşünmüyorum.

(Taylor Swift Fanboi) #447

Bunun aynısı geçen sene 14 dalda adaylık aldı. Akademiyi çok takmayın.

(meta) #448

GDT ve kısa filmi yapan ekip/öğrenciler bir araya gelmişler, ortada bir çalıntının olmadığı ortaya çıkmış. Filmin baş rolü Sally Hawkins de filmdeki rolü için del Toro’nun kendisine ile 2014’te ulaştığından bahsetmiş bir röportajda.

(Salih Alp Gökçek ) #449

Tamam da aynı konsept 3 yıl önce kullanıldıysa, bu konseptin orijinalliğine gölge düşürmez mi? Sonuçta ortada büyük bir görsel benzerlik var ve kısa film olmasına rağmen çoğu sahneler benzer.

(meta) #450

Özgünlüğüne biraz gölge düşürebilir ama filmi çalıntı yapmaz bana kalırsa. İkisi arasında fark var. İki farklı grup, birbirlerinden habersiz benzer ögeler taşıyan farklı filmler yapmış. Ki iki filmin de ufak ufak esinlendiği farklı farklı bir sürü film daha var. Bu filmlerden birisini yapmak daha kısa sürmüş, daha önce ortaya çıkmış. Sonuçta birisi uzun metraj diğeri kısa film. Ne yapabilirlerdi ki? Aaa buna benzer bir şeyi daha önce yapmışlar deyip filmi vizyona sokmaktan vazgeçemezler sonuçta.

(Salih Alp Gökçek ) #451

Zaten çalıntı imasında bulunmadım da alıntı dedim çünkü senaryo içeriğinden de ziyade görsel tasarımda da çok benzer yerler var. Filmi tabi vizyona sokmaktan vazgeçemezler, filmlerin senaryo ve işlenişleri de benzeyebilir bu da problem değil ama sen orijinal senaryo dalında ödül verirsen işin rengi değişiyor bence. Ben bu tarz konularda hangi yapımın daha önce gösterime girdiğine daha çok dikkat ediyorum.

(Mrs Mercedes'i Arıyor) #452

Hani orijinal senaryolar için çok güçlü bir sene iken (Beguiled,Phantom Thread gibi) Shape of Water’a vermeleri bana biraz garip geldi.

(meta) #453

Ondan mı bahsediyorsun emin değilim ama Golden Globe dikkate alınması gereken bi ödül töreni değil zaten, ödülü verenler sinemacı veya eleştirmen değiller çünkü. 40-50 tane gazeteci, ne kendi kesimlerinde popülerse ve ne hoşlarına giderse ona ödül veriyorlar. Çoğu filmi izlemiyorlar bile. (Yeterli sayıda film izlememe işi akademinin çoğu üyesi için de geçerli aslında.)

(Salih Alp Gökçek ) #454

Altın Küre ve Oscar’ın işleyiş biçimlerini biliyorum, Oscar adaylığından bahsetmek istedim aslında. Sinema değerlendirme sistemi sadece Akademi’den oluşmuyor zaten. Filmin Venedik’ten filan da ödül alması şaşırttı beni açıkçası, neyse hakim görüşe göre ödül renkleri de değişiyor.

Bana da öyle…

(İbrahim Kaya) #455

Az önce 3 dakika 25 saniye boyunca yüzümü gülümseten bir fragmana denk geldim.

(Kid A) #456

Çok güzel bir fotoğraf değil mi ya!

(Mert Özden) #457

Wes Anderson, Sinan Akkol gibi çıkmış :smiley:

(Kid A) #458

Başlığı canlandırmak adına birkaç etkinlik mi düzenlesek, ne yapsak?

Mesela kült filmleri izleyip tartışabileceğimiz bir etkinlik düzenlesek katılır mısınız?

• Evet
  • Hayır

0 oylayan

(Salih Alp Gökçek ) #459

Kendi favori yönetmen listemi atacaktım, onun üzerinden de diğer arkadaşlardan da atmalarını rica edip; yönetmenler ve tarzları (ya da akımlar vs.) üzerinden konuşalım diyecektim ama film izleme etkinliği istiyorsanız o da yapılabilir tabi.

(Ali) #460

Filmleri belirle ve anketi aç o zaman. Yapalım etkinliği.

(fza) #461

IMDb 250 listesinin güncel halini alalım; son 10 senede çıkmış olanlar hariç, sırasıyla izleyelim filmleri en alttan başlayıp.

(Salih Alp Gökçek ) #462

IMDb Top 250 listenin yarısından çoğu nitelikli filmler değil bence. Eğer nitelikli filmler de olsun istiyorsanız yönetmen sinemaları üzerinden gitmeniz daha iyi gibi, önce yönetmen belirleyip sonra da sırayla filmlerini izlersiniz.

(fza) #463

Ben oranın dediğin kadar yüksek olduğunu düşünmüyorum. Genel bir liste açısında takip etmesi faydalı bir şey bence. Hepsi o listede olacak kadar iyi değil tabi ki ama birçok kült filmin yanı sıra 2000’lerden itibaren çıkmış güzel eserler de var.

(Oneironaut) #464

Yönetmen belirleyip -kronolojik sırasıyla- onun filmlerine gömülelim bence de.

(Salih Alp Gökçek ) #465

Güzel filmler de var tabi ama listeye baktığında birçok blockbuster film de görürsün. Sonuçta o liste izleyici oyları ile oluşuyor, nice sinema değeri çok yüksek film izleyiciden yeteri kadar ilgi görmediği için o listede değil.