Geekmuhit! Sinema Kültürü Tartışma Kulübü 🎥

(fza) #466

Deme sebeplerimden biri de, çeşitlilik açısından güzel olacağı. Bir yönetmen seçilip, onun eserlerinden gidilince; arada pek de hoş olmayan şeyler/bayıcı şeyler çıkma olasılığı daha yüksek.

(Fransuva'nın Ayranı) #467

Bu tarz bir şey mi ?

(Salih Alp Gökçek ) #468

Evet bu şekilde olabilir. @Pomeron_Reboot dediğin de doğru tabi. Ama seçilen yönetmenin filmleri de anket yoluyla seçilir, tüm filmlerini izlemezsiniz. Çoğunluk nasıl isterse öyle olur tabi, umarım keyifli bir etkinlik olur.

(anon17803553) #469

Aynı yönetmen bir süre sonra bayar bence. Kült film belirleyip (isteyen herkesin film önerdiği ve anket üzerinden seçildiği olandan bahsediyorum) onu konuşmak daha iyi olur gibi.

(Mert Özden) #470
  • Teker teker üzerine konuşulacak bir film belirlemek.
  • Yönetmen belirleyip, belli bir izleği takip etmek.

0 oylayan

(Salih Alp Gökçek ) #471

İzlenecek filmleri neye göre belirleyeceksiniz?

(Mert Özden) #472

Hiçbir fikrim yok.

(Salih Alp Gökçek ) #473

Hani neye göre kült film? Ben bu konuda şöyle düşünüyorum: Kült yönetmenler vardır, önce onlardan bir liste hazırlanır, sonra da sırayla seçilen filmleri izlenir. Yönetmenler de etkinliğe katılacak kişilerin kendi listelerinden toplanan isimlerin oylanmasıyla, sırayla belirlenir.
Ekleme: Neyse o zaman aynı şekilde katılan herkes bir film listesi atar, sonra oylama ile içlerinden seçilerek sırayla izlenir. Böyle daha derli toplu olur gibi.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #474

Yönetmenlerden ilerlenmemeli bence. Yönetmenin tarzı herkese hitap etmeyebilir, dolayısıyla ardı ardına aynı yönetmenden 4-5 film de izleneceği için çok katılım olmayabilir.

(Oneironaut) #475

Aynen, bunu David L. Başlığı atılınca hatırladım.
Eraserhead izledikten sonra diğer filmlere katılmamıştım.

(Kid A) #476

Filmleri nasıl belirleyeceğiz bakalım. :confused:

(Gizem) #477

Önerileri anket yaparak?

(anon17803553) #479

İsteyen herkes bir kült film önersin. Yeteri kadar olunca anket yapılsın. Seçilen film belirli bir süre boyunca konuşulsun.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #480

Blockbuster filmler gayet iyi filmler de olabilir bence.

Hatta ben daha ileri giderek şunu söylüyorum, bir film eğer çok yoğunsa, "derinliği"ni çok suratına vuruyorsa bir insanın veya izleyiciyi tutacak bir şeyi yoksa (mesela aynı karenin bir saat tutulduğu bazı sanat filmleri, o kare benim için bir anlam ifade ediyorsa izlerim ama mesela tutup benim için hiçbir anlamı olmayan bir kareyi uzun uzun izlemem, örneğin benim gözümde en üst düzey yönetmen Kubrick’tir, onun filmlerinde de bu tarz sahneler var ama bu sahneler benim için bir anlam ifade ediyor) o film benim için iyi bir film değildir.

O yüzden mesela yüzeysel bir bakış açısıyla anlamı yokmuş gibi gözüken filmler benim için suratıma suratıma dram vuran veya suratıma suratıma “anlamlılık” vuran filmlerden çok daha iyidir.

(Salih Alp Gökçek ) #481

Zaten sahnenin konmuş olması için değil de, dolu metinle konulmuş olması gerekir. Yoksa her yıl arthouse kaygısıyla yola çıkıp başarısız olan yığınla festival filmi de var. Kubrick de zaten büyük bir sanatçı, buna itirazı olacak olan da yoktur ki onun filmleri de kastettiğim blockbuster filmlerden değil. Ben blockbuster filmlere kötü demiyorum ama IMDb listesindeki çoğu bu tarz film, sinema sanatı anlamında benim gözümde değerli değil. Film zaten kitlesine hitap eder, herkes zorla sanat sineması takip etmek zorunda değil.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #482

Böyle bir iddiam yok zaten ben şunun için konuşuyorum:

Yani benim gördüğüm kadarıyla IMDb’nin ilk yüzündeki filmler genel olarak gayet güzel filmler.

Hani puan olarak çoğuna katılmıyorum, hak ettiğinden çok daha düşük puanlı filmler var bence de ama eğer belli bir standart belirlenecekse böyle bir olay için bence IMDb’nin sıralaması Metacritic veya RT’den daha iyi bir sıralama.

(Salih Alp Gökçek ) #483

Ben güvendiğim eleştirmenlerin puanlarına, IMDb izleyici oylarından daha çok güvenirim. Filmi izleyenlerin de, izlemeyenlerin de veya sadece, öylesine 0-10 veren, karışık bir kitlenin verdiği puanlar benim için çok da güvenilir değil. Direk Metacritic veya RT’yi zaten hiçbir zaman baz almam.

(Salih Alp Gökçek ) #484

Isles Of Dogs’u çok merak ediyordum, festival sonrası daha da merak etmeye başladım. Gus Van Sant da hayal kırıklığı yaratmış sanırım, genel olarak filmin tek iyi yanı Joaquin Phoenix deniyor ki biyografik bir karakter canlandırdığı için yüksek ihtimal Oscar’a da gider. U: 22 July da merak ettiğim bir yapım oldu, İskandinav Sineması adına iyi bir film olmuş gibi. Plan-sekans tekniği açısından da Victoria ile benzeşiyor olması çok güzel:

(Berkay Küçük) #485

Yazdıklarınla alakalı değil kesinlikle, yanlış anlamazsın umarım yeri gelmişken söylemek istiyorum.
Kerem Akça’yı beğenmiyorum.
Başka eleştirmenlere olan tavrı başta olmak üzere özellikle de. Ben bu filmi Torontoda izledim çünkü çağırıldım. Sen vizyona girmeyen filmin nasıl eleştirisini yaparsın ne demek? Korsanla suçlamak nedir? Youtube’ta film eleştirisi yapan adamlara bile festival filmleri için izleme kodları veriliyor. Profesyonel bir eleştirmene, meslektaşına böyle bir ithamda bulunmak niçin?

Ve birde özellikle festival ve ödül törenlerine davet alabilmek için tarafsız eleştirinin dışına çıktığına inanıyorum.

Ancak şu da bir gerçek ki kendisini beğenmesem ve içeriklerini takip etmesemde adam eleştirileriyle başarılı oluyor.

(Salih Alp Gökçek ) #486

Ben sadece filmler ile verdiği mülakatlarla ilgileniyorum açıkçası, Türkiye’de eleştirilerine güvenebildiğim çok fazla eleştirmen yok. Neredeyse tüm festivallere gidebildiği için, filmlerle alakalı bilgi sahibi olmak açısından iyi oluyor kendi adıma. Tarafsız eleştiri dışına çıkamama durumu da çoğu eleştirmende mevcut aslında. Bu arada estağfurullah neden yanlış anlayayım, teşekkür ederim görüşün için. @TheChangeling