Geekmuhit! Sinema Kültürü Tartışma Kulübü 🎥

(Kid A) #527

İsteyen tabii ki paylaşabilir ancak ben yine de Cumartesi gününü bekleyeceğim. Daha fazla katılımcının konuda aktif olduğu bir zaman diliminde filmin üzerine yapacağımız tartışmaların daha zevkli olacağını düşünüyorum.

(Deniz) #528

Her film için başlık açılacak mı? Ayrı ayrı olmasını öneriyorum. Daha sonra biri yorumları okumak istediginde kolay olur, hem de bir önceki filmle ilgili yorum da yazabiliriz, karışıklık olmaz. Arşivsel (?) açıdan da güzel olur.

• Ayrı başlık olsun
  • Burada tartışalım

0 oylayan

(Burak) #529

(Mert Özden) #530

Kameraya dansı öğreten adam.

(anon17803553) #531

@VivaLaVida Citizen Kane için ayrı başlık açılacak mı, yukarıdaki ankette sonuç ‘ayrı başlık olsun’ çıkmış.

(Salih Alp Gökçek ) #534

Özellikle auteur sineması ile ilgilenenlere tavsiye ederim:

Videoda en sevdiğim yönetmenlerden Béla Tarr, Ingmar Bergman, Andrei Tarkovsky ve Abbas Kiyarüstemi’nin de filmlerinden kareler var, tabi ki Nuri Bilge Ceylan da mevcut:

Yahu bu ne güzel video! İzledikçe izleyesi geliyor insanın…

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #535

Keşke zamanında uygun demeseydim, bu listeye bir Life of Brian eklemek lazım.

(Burak) #536

Şu sahneyi 2018 yılında bile etkileyici buluyoruz, acaba ilk defa 1968’de sinemada izleyenler ne hissetmiştir?

(Salih Alp Gökçek ) #537

Bu arada yayınlanalı bir ayı geçti ama buraya atılmadığı için paylaşayım. 2016’da vefat eden, efsane yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin son filmi 24 Frames’in, olağanüstü güzellikteki fragmanı. Kaç kez izlediğimi hatırlamıyorum.
Kendisi Tahran pazarlarında cebinde teyp ile dolaşıp diyalog toplarmış, böyle usta bir sinemacıydı. Huzur içinde yatsın:

(Kerem) #538

Abdellatif Kechiche filmin prodüksiyonu için Palme d’Or ödülünü satmış diyorlar

(Salih Alp Gökçek ) #539

Kötü olmuş :confused:. Bu ödül satılması olayı enteresan, Oscar’ı satmak istesen de satamıyorsun mesela. Önceden bir anlaşma imzalıyorsun ve olur da satmak istersen Akademi senden 1$’a satın alıyor. Anlaşma imzalanmadığı zaman epey para ediyormuş ama. Orson Welles’in Oscar’ını 300.000 $’a satmışlardı sanırım :face_with_monocle:

(Kerem) #540

Anlayamıyorum ya sinema sektöründeki herkesin bir noktada film yapmasının sebebi ödül alıp, takdir edilmek. Çok bencilce geliyor bana yaptığı hareket.

(Salih Alp Gökçek ) #541

Prodüksiyon oluşturulamayınca yapacak bir şey kalmıyor, destek çıkmayanlar utansın.

(Kerem) #542

Bitwc dan kitlesi de vardı halbuki, Kickstarter açsa millet para verirdi. Gururuna yedirmedim herhal.

(Kid A) #543

Bu insanların çoğu için film yapmak, yemek yemek gibi, su içmek gibi hayati öneme sahip. Bir noktadan sonra film yapmanın, duyguların boşaltımının verdiği hazzın her türlü ödülün önüne geçtiğini düşünüyorum.

(fza) #544

Bu müthiş bir olaymış.

(Gizem) #545

Ya birine hediye(!) ederse ödülü?

(Salih Alp Gökçek ) #546

Hediye edilebilir sanırım, sadece satma konusunda prosedürler var diye biliyorum.

(.) #547

Hediye ettiği kişi karşılık olarak para hediye edemiyor.

(Kid A) #549

Abi yaa… Şu resimde kocaman bir tarih yatıyor be.