Geekmuhit! Sinema Kültürü Tartışma Kulübü 🎥

(Salih Alp Gökçek ) #550

Belki çoğu kişi biliyordur: Bu filmde, Marlon Brando’nun kucağındaki kedi durumu tamamen spontane gelişmiş.

Kedi o sırada sette dolaşıyormuş, Marlon Brando’nun da kediyle oynadığını gören Francis Ford Coppola görseli çok sevmiş, kediyi filme de dahil etmiş.

image

image

(Mert Özden) #551

Bu daha efsane bir kare. Brando, yine repliklerini unutmaya başlar. Coppola da, Robert Duvall’ın önüne repliklerin yazılı olduğu kağıdı yapıştırır :smiley:

(Salih Alp Gökçek ) #552

Yine Dünya Kadınlar Günü vesileyle, sinema tarihinin ilk kadın yönetmeni Alice Guy-Blaché hakkında birkaç bilgi paylaşayım:

(Salih Alp Gökçek ) #553

İki ustanın sinematik paralellikleri:

Nuri Bilge Ceylan, özellikle Bir Zamanlar Anadolu’da’da, Abbas Kiyarüstemi’nin Ta’m e Guillas (Kirazın Tadı) filmindeki geniş açılı yol çekimlerinden bayağı esinlenmiş.

(Devrim) #554

İstanbul Film Akademi kanalını takip eden vardır belki Youtube’da. Bu videolarında kompozisyon hakkında konuşuyor İlker hoca. Konuyla ilgili fikrinizi merak ediyorum.

Üşengeçlere büyük hizmet:

Bu filmdeki kadrajlar çok güzeldi diyorsun mesela, kompozisyonlar. Fakat öyle bir şey yok. Form ve fonksiyon bütündür. İyi kadraj diye bir şey yok.

Aslında çok iyi bir özet değil, videoda daha iyi anlatılıyor fakat aşağı yukarı sinematografiyi filmden bağımsız ele alamayız, hepsi bir bütündür diyor. Ben tam tersini düşünüyorum ama sizce nasıl? Bir filmi eleştirirken renkler, kadrajlar gibi parçaları ayrı ayrı ele alabilir miyiz?

(Mert Özden) #555

İlker hoca tüm bölümlerde bunu savunuyor. Hiçbir parçayı bütünden ayıramayız. Hiçbir şey tek başına parlamaz diyor. Bilemiyorum. Bir insan film müziğini, o filmi sevdiği için mi sever, yoksa müzik iyi olduğu için mi sever? Veya görsellikten etkilenmesi için, ilk başta filmde anlatılan hikayeye tanıklık etmesi mi gerekir?

(Emre) #556

Sadece bu kısım için kendi adıma örnek verecek olursam BvS’yi çok sevmesem de müzikleri çok hoşuma gider. Bir filmi eleştirirken geneline bakarak eleştirmek en doğrusu olur fakat ayrı ayrı şu kısmı iyiydi falan demekte de bir sakınca yok bence.

(Salih Alp Gökçek ) #557

Bunun biraz kişisel olduğunu düşünüyorum. Kompozisyon oluştururken belirli standartlar (ekranı üçe veya dokuza bölme gibi) var ve bu standartlar üzerinden giderek, risksiz ama güzel görseller yakalarsın ki bu tarz çalışan yönetmen ve sinematograflar var. Peki bu filmi direk kaliteli bir film haline getirir mi? Bence hayır.
Ben de filmin bir bütün olduğunu düşünüyorum ama bu bütünü oluşturan her parçanın ayrı olarak değerlendirilebileceğini de düşünüyorum. Yani film için iyi müzikleri var, çekim açıları ve renkler çok güzel, oyuncu yönetimi çok iyi, senaryosu iyi işlenmiş gibi eleştiriler yapılabilir (ben eleştiri durumuna da mesafeliyim o ayrı).
Özetle kötü olarak atfedilebilecek bir filmde iyi bir kompozisyon olabilir. İkisinin kesinlikle ayrı olamayacağına dair yaklaşımlar; her şeyin yönetmenin elinden çıktığı eski dönemlerden kalma bence.

(Devrim) #558

Katılıyorum. Mesela Three Billboards filminde gerçekten göze batacak düzeyde iyi kadrajlar vardı. Bunu film daha başlarken de görebiliyoruz. Filmin henüz ilk sahnesi olmasına ve filmle ilgili hiçbir fikrim olmamasına rağmen gördüğüm şeyi beğenebilirim. Bunun bütünlüğe karşı gelmesi gerekmiyor.

(imnotevensorry) #559

Film izleyicisi ve film işçisinin sinemaya bakışı bambaşka oluyor genelde. Sebebi ise film işçisinin garipliği bana kalırsa:)

Üç yıl beraber çalıştığım görüntü yönetmeni asla film izlemezdi mesela. Üniversite yıllarından sonra bir kaç filmi büyük ısrarlar sebebiyle izlemiş. Sebebini kendi çekimini etkileyecek olması olarak söylemişti bana.

2-3 yönetmenle birden fazla kez, proje bazlı olarak da bir çok yönetmenle çalıştım. En normali bile normal değildi.

Kısacası film eleştirisinde film işçilerine pek takılmamak gerekiyor, genellikle.

(Winston Smith) #560

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #561

Ya İlker hodjam daha dün Kubrick belgeseli izledim, o kadar hava atacaktım millete bilgilerimle, geldin her şeyi herkese ulaştırdın hemen. Biz bilmiyoruz sanki 2001’in topa tutulduğunu. Te allam ya.

Edit: 2001’i çocukken de izlesen etkilenirsin demiş. Kim verdi bu fikri sana acaba :wink::wink::wink::wink:

(Devrim) #562

Kısa filmi için kamera titremiş eleştirisine çok kızmış, böyle eleştiri olmaz diyor. :grinning: Ressama gidip sen bu fırçayı neden böyle sürdün demeye benzetmiş hatta. Ne alakası olduğunu anlamadım, bilerek yapılmış bir şey olduğunu da sanmıyorum çünkü Kutu filminde de aynı şey vardı.

Not: Eleştiriyi ben yapmışım gibi anlatmışım da yok ben yapmadım.

(Mert Özden) #563
  1. dakikadayım. Barry Lyndon’dan henüz bahsetmedi. AYIP.

(Berkay Küçük) #564

(Mert Özden) #565

Tam da bu yüzden bilerek yapılmış aslında. Adamın tarzı bu. Gerçi geçen American Horror Story’e baktım. Allegretto da kullanılan kamera tekniğinden tut, alan derinliğine kadar her şey aynı. Belki kendisi onu çok seviyordur.

Ben hiç sevmem mesela. Kendisinin de, Kubrick’in filmlerindeki uhreviliği sevdiğini öğrendikten sonra iki kat daha fazla şaşırdım. Çünkü kendi filmlerinde hep bir bozukluk/pislik var.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #566

Videoda Nolan’ın adı geçince kalp krizi geçirdin sinirden klavye tuşlarını yedin dimi

(Mert Özden) #567

Videoda Nolan ismi mi geçiyordu? :smiley:

Hmm, tamam hatırladım. Nolan yeni Kubrick mi meselesi. Nolan yeni Kubrick’se, gerçekten vahim durumdayız. PTA denilse daha yakın olurdu. Lars Von Trier benzetmesini de beğenmedim mesela.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #568

Bence Nolan, değişen sinemada Kubrick tarifine en uygun isim olabilir. Elbette Kubrick kadar iyi bir yönetmen değil ama İlker hodjamın da dediği gibi festivallere film çekmeden, kendi başarı formunda başarılı oluyor.

(Devrim) #569

İyi de kameranın titremesinin anlatıma nasıl bir katkısı olabileceğini anlamadım. Bunu bir tarz olarak ele alacaksak, Kutu’daki sahneyle bu filmdeki sahnenin anlatımında bir parelellik olması gerekiyor ancak öyle bir bağlantı da yakalayamadım. Bana kısıtlı bütçe ve zaman sebebiyle yaşanmış bir aksilik olarak geliyor çünkü başka amatör yönetmenlerde de yer yer bunu görüyorum.