Geekmuhit! Sinema Kültürü Tartışma Kulübü 🎥

(Ertunç Doğan) #610

Source Code da iyiydi fakat Netflix’i açıp her “Sessiz Kahraman” ı gördüğümde Jones a üzülüyorum.

(Kid A) #611

Source Code’un hakkını yeme bence.

(Uçan Tavuk) #612

Orson Welles sayılıyormu bilmiyorum ama sonuçta, adam Citizen Kane’i 25 yaşında çekti

(meta) #613

Yazılmayan bir tane yazayım.

Fede Alvarez

(Kid A) #614

(Salih Alp Gökçek ) #615

Hatrına düzenli olarak 24 Frames’in fragmanını izliyorum arada. Hayatımda izlediğim en güzel şeylerden biri.
Çok büyük bir sanatçıydı, çok büyük bir isimdi. Benim için de yeri ayrıdır, mekanı cennet olsun :disappointed:

(Doğan) #616

Bir filmi izledikten sonra, film hakkında notları okuduğunuzda/araştırma yaptığınızda filme karşı düşünceleriniz değişiyor mu? Yoksa izledikten sonraki etki varlığını koruyor mu?

• Değişebiliyor, çünkü…
  • Değişmiyor, çünkü…

0 oylayan

Not: Cümleyi tamamlamak tamamen opsiyonel.

(meta) #617

Üzerine düşündükçe fikirlerimin değiştiği filmler oluyor. Bu bazen yaptığım araştırmayla, bazen farklı bir bakış açısı edinmeyle/fark etmeyle, fakat genelde sadece oturup kendi başıma düşündüğümde gerçekleşebiliyor. Notların ise neredeyse hiç etkisi olmuyor.

(Salih Alp Gökçek ) #618

Benim için de öyle. Filmle alakalı, fark etmediğim ipuçlarına dair okuduğum eleştiriler bakış açımda değişiklik yapabiliyor. Puanlamalara çok takılan biri değilim, çok değişken ve kişisel olabiliyor.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #619

Değişebiliyor çünkü ekranda gördüğü her şeyi anlayabilecek, sürekli doğru bakış açısıyla yaklaşabilecek bir sinema birikimim yok.

(Kid A) #620

Dünya üzerinde milyarlarca insan ve milyarlarca farklı bakış açısı var. Bir şeye sadece tek bir pencereden bakmak yeterli olamıyor bazen. Bu noktalarda da bahsettiğim milyarlarca farklı bakış açısından birine ihtiyacınız oluyor.

Ayrıca filmleri hiç beklemediğim noktalardan ele alıp değerlendirebilen insanlar da mevcut. Tutup da at gözlüğü takıp sadece kendi pencerenden bakarak yaptığın değerlendirmeyi putlaştırıp direkt olarak kabul etmek doğru değil bence.

( ◉) #621

Değişiyor, hatta öyle ki bir filmi izledikten sonra kendime dahi yorum yapmadan internetten diğer yorumlara bakıyorum.

Biraz kaypaklık sanki ne bileyim. Ama öyle kaçırdığım şeyler olabiliyor ki, filmi beğendim dedikten sonra göt olmak istemiyorum açıkçası. Tüm yorumları değerlendirip, kafamda bir orta yol buluyorum.

Tam tersi yaşanmıyor ama bende. Film sonuç olarak beni sarmadıysa, görüntüsü, detayı artı puan eklemiyor.

(Doğan) #622

Ben de hem üzerine tekrar düşündüğümde hem de filmle ilgili araştırma yaptığımda bir değişim olabiliyor. Bazen bu minimal düzeyde, bazense önemli ölçüde bir etki oluyor. Aynı zamanda -özellikle eski filmlerde- filmin yaratıldığı dönem hakkında bilgi sahibi olamamak ve @evethearteyes’ın yazdığı gibi filmi bütünüyle kavrayabilecek sinema birikimimin olmaması (ki bu kimde vardır) nedeniyle gerçekleşiyor bu durum. Belki bu objektif yaklaşımı etkileyen bir unsurdur, bilemiyorum. Bu da ayrı bir tartışma konusu.

(fza) #623

Filme karşı olumsuz bakış açısına sahipken, kaçırdığım detayları ya da ekstra okumam gereken bilgi ile çıkarılmış bazı göndermeleri vs görmek görüşümü yumuşatıyor ama bir filmin çoğunluğu bu süreç sebebiyle anlaşılır olursa ‘‘Hadi lan oradan!’’, deyip daha da sinir oluyorum. Dengeyi korumak önemli. Eyes Wide Shut’ta da benzer bir durum olmuştu mesela, birebir değil ama çok fazla imge vs vardı. Bir sürü ekstra şey okumam gerekmişti. Bir yerden sonra ‘‘Abi, sen bize rehber filan ver; öyle izleyelim filmi. Ne dersin?’’, kıvamına geliyor ki orası da koparan nokta beni.

(Salih Alp Gökçek ) #624

Nimet gibi bir video buldum, izlemek isteyenler kaçırmasın. Buradan çeviri için kanala ve Sinematopya’ya çok teşekkürler:

(imnotevensorry) #625

Gerçekten nimetmiş:)

Özellikle bağımsız bir sinemanın neden olmayacağına dair söyledikleri çok önemli. ‘Ölümü işledikten sonra ne işleyebilirsin?’ devamında gelen Nietzscheyle çok anlamlı olmuş. Aynı zamanda ‘Tanrı öldü!’ sözünü de çok güzel yorumlamış. En çok da ona hayran kaldım.

(Ali) #626

Değişiyor kesinlikle. Bazı filmlerin verdiği mesajları anlamadığım zaman internetten birkaç yorum okuyup aydınlanma yaşıyorum adeta. Sonucunda benim için 6 puanlık film 8 veya 9 puana kadar çıkabiliyor.

(Salih Alp Gökçek ) #627

Benim de çok beğendim bir video oldu. Sadece şu:

kısım, ismi hafiften basit biri gibi göstermiş. Bu filmler haricinde de başyapıt olarak nitelendirilen filmleri var ve tanınmıştan ziyade “efsane veya usta isim” gibi sıfatlar daha çok uyardı.
Bu tarz videoları çok bulamıyoruz, tekrar tekrar teşekkür etmek gerek.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #628

Güzel yazı ha. Bi bakın derim.

(‪Ya arkadaşlar Marvel çocukça diyenler cidden sıktı artık.13 yaşında çocuklar Dark Knight izliyor karanlık efekt görüyor sonra buraya geliyor hemen ''off çok büyük işi filmm marvel çok çocukçaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost Rider‬) #629

Aşırı canım sıkıldı. 2000 yılından itibaren her sene için birer tane film yazalım diyorum. Her yönetmenden bir tane film yazmaya çalışırsanız mutlu olurum. Son olarak objektif olmaya çalışmayın, en sevdiklerinizi yazmaya çalışın. Ben başlıyorum.

2000 - Dancer in the Dark
2001 - Mulholland Dr
2002 - The Two Towers
2003 - Oldboy
2004 - GORA
2005 - Batman Begins (mecburiyetten)
2006 - The Departed
2007 - Zodiac (bu sene beni nefessiz bıraktı)
2008 - Hunger (in bruges seviliyosun)
2009 - Inglourious Basterds
2010 - Inception
2011 - Warrior
2012 - Seven Psychopaths
2013 - Rush (üzgünüm llweyn davis abi)
2014 - Nightcrawler
2015 - Mad Max: Fury Road (bb inarritu)
2016 - Hell or High Water
2017 - Phantom Thread