Geekyapar Muhit'e Hoş Geldiniz - Bunlar Kurallar!


(system) #1

Geekmuhit, geek muhabbeti yapmak isteyenlerin sosyal mecrasıdır. Her zevk, ilgi alanı, hobi, merak, tutku, sevda, takıntı, yolu duygudan geçen herkese, kısaca geeklere ve geeklerin fikirlerine her zaman yer vardır. Mis gibi mekandır, mis gibi tutulması için aktif çalışılacaktır.

 1. Güzel başlıklar, güzel Türkçe, yerinde yabancı dil, konusuna hakim olmak, öğrenmeye açık olmak, hatayı ve yanlışı kabullenmeye açık olmak, eleştiriyi doğru karşılamak, hoşgörü sahibi olmak, anneannenizi utandırmayacak bir torun olmak aradığımız ve ısrar ettiğimiz niteliklerdir.

 2. Nefret söylemi, yani her türlü ırkçılık, homofobi, cinsiyetçilik gibi dışlayıcı, aşağılayıcı, ayrımcı ve rahatsız etmeye yönelik söylem, dil ve üslup kullanan kullanıcıları barındırmayacağız. Şakası yok.

 3. https://xkcd.com/1357/ (Çevirisi listeden sonra)

 4. Başka kullanıcıların kimlik ve şahsi bilgilerini açıklayıcı, doğrudan şahsa yönelik saldırgan tavır besleyen ve kin uyandırmaya çalışan, tehditkar ve kişisel güvenliğe karşı söylemlerin sahiplerini barındırmayacağız.

 5. Muhitte puan ve raporlama sistemi çok değerlidir. Beğendiğiniz içerik ve kullanıcıları destekleyin, beğenmediklerinize göz açtırmayın. Raporlayın, puanlayın. Devamını sistem içinde halledecektir.

 6. Muhtarların şahsi kanaatlerine göre karar alma ve hareket etme hakları vardır. Bu yetki saklı değil, açık açık kullanılmaktadır. (Demokrasi arayışına girecekseniz önce: http://en.wikipedia.org/wiki/Democracy)

 7. Yasadışı, çalıntı, korsan, pornografik içerikler, crack, warez, torrent, şifre kırma kalan fıstık bu tarz içerikler silinecek, devam ederse kullanıcı hesabı iptal edilecektir. Bilhassa korsan dizi/film siteleri, Türkçe basımı olan çizgiromanların paylaşımına izin verilmemektedir. Böyle dünyalara girmeyin, akıllı olun, Türkiye'deki üç kuruşluk dizi/film/çizgiroman sektörünü de küçültmeyin.

 8. Her mesajın IP adresi ve giriş tarihi yasal bir kovuşturma ve/veya yetkili makamların talebi olması durumunda paylaşılabilir. Kullanıcılar, muhit muhtarlarının kendi iradeleri doğrultusunda herhangi bir içeriği silme, taşıma, kilitleme, yakma, rüzgara savurma, fırına veme, balona bağlayıp göğe salma yetkisi olduğunu kabul etmektedirler.

 9. Düzgün kullanıcı adı seçin, profilinizi, kapak fotoğrafınızı, detaylarınızı düzgün girin. Sonra “vay benim kullanıcım silinmiş” diye veryansın etmeyin. Üstteki maddeleri göz önünde bulundurun.

 10. Kullanıcı adı olarak lisanslı marka ve karakter isimleri seçmeniz, öngörülemeyen bir tarihte sıkıntı yaratabilir, hak sahiplerinin başvurusu ile kullanıcınız silinebilir ve hak sahibine teslim edilebilir. Parodi hesap gibi güzellikler için lisanslara dikkat ederek kullanıcı adı oluşturun.

 11. Her kategoriye izahını yaptık, okumadan konu açmayın. Yeni kategori istiyorsanız, meta kategorisi altında belirtin. Bakarız.

 12. Muhit içerisinde ikinci el satış için ayrı bir kategori mevcuttur. Satışların sitemizle bir bağı olmadığı gibi, güvenlik taahhüdü de vermiyoruz. Dolandırılmayın, dolandırmayın. Hoş değil.

 13. Harici linkler haricidir, sorumluluk kabul etmiyoruz çünkü bize ne? Diğer maddelere dikkat.Muhtarların zamanını boşa harcamayın, kendi aranızda çözün. Çözemiyorsanız uzatmayın. Uzuyorsa yetkili mercilere başvurun, ama yetkili merciler orantısız güç kullanabilir, şaşırmayın.

 14. Muhitimizde “İlk o başlattı” yoktur, sonuçta kimlerin ne kadar hödükleştiğine bakılır. Çizginizi bozmayın.

 15. Muhitte süpersonik kullanıcı olmanız sizi Geekyapar yazarı yapmayacağı gibi, Geekyapar yazarıyız diye muhitte artislik yapmanız da pişmanlık olacaktır.

 16. “Karıya kıza sarkıntılık”, “Anaya bacıya laf”, “Çıkışa adam çağırma”, “Adres verme”, “Özelden küfretme” gibi ve benzeri, hödüklük ile anılan konulara bir şekilde bulaşan istisnasız herkesi saha dışına alıyoruz.

 17. Yeni başlık açmadan önce "bu başlık var mı yea" diye bir kontrol edin. Başlıklarda devam etmekte olan muhabbeti ısrarla baltalamaya, mikropluk edip konuşanların canını sıkmaya, "abi troll yaa troll be abi ahaıhahıaıh" diye iticiliğinizi kappalar ve troller ya da o dönemin iticiliğine kalıp trend kelimesi neyse onun altına saklamaya, "it's just a prank bro" mantığına girmeye, 'gereksiz flood' yapıp yer işgal etmeye, küçük çeteler oluşturup beğenmediğiniz diğer kullanıcıları ısrarla rapor ederek silahlı örgüt kurmaya kalkışmayın. Burası Twitter değil, sizler de hem ev sahibisiniz, hem misafir. Saldırganlık, saldırganlığı büyütür, güzel güzel iletişim kurun.

3’üncü madde çeviri:“Vatandaşa duyurudur: İfade özgürlüğü, fikrinizi ifade ediyorsunuz diye devletin sizi tutuklayamayacağı anlamına gelir. Başka kimsenin sizin boktan fikirlerinizi dinlemek ya da sitesinde barındırmak zorunda olduğu anlamına gelmez. İfade özgürlüğü, sizi eleştiri ya da söylediklerinizin sonuçlarından muaf kılmaz. İfade ettikleriniz yüzünden bir internet topluluğundan dışlanmanız, ifade özgürlüğünüzü kısıtlamaz. Aksine insanların sizi dinleyip, tam bir hödük olduğunuza karar verdiklerine ve size kapıyı gösterdiklerine delalettir.”


Müdavimlerden Mesaj Var!
Yine Yeniden SPOILER Meselesi
Bildiri Panosu
Muhit Kıraathanesi II
Batman v Superman: Dawn of Justice Platformu
Muhit Kıraathanesi :coffee:
Justice League Gözcü Kulesi :star2:
Geekmuhit! Yönetimine Söylemek İstediğiniz Bir Şey Var mı?
Üstteki Üyeyi Saçma Bir Nedenden Banlama Oyunu
Justice League Gözcü Kulesi :star2:
Muhit Kıraathanesi II
KRALKATİLİ GÜNCESİ’ni Efsane Yapan Ortak Derdimiz: KVOTHE’nin PARASI
CIVIL WAR'daki O Duygusal Sahneyi, Hep Yanlış Anlamışız; Meğerse Durum Başkaymış!
Muhit Kıraathanesi :coffee:
Stranger Things [Netflix]
Avengers: Infinity War Kulesi :space_invader:
Game of Thrones Avlusu
Agents of S.H.I.E.L.D. Parkı
Genel Anket Koridoru :ballot_box:
Justice League Gözcü Kulesi :star2:
EŞCİNSEL EVLİLİK Yasallaşınca, Erken İntihar Oranları Düşüyor, Müthiş Araştırma!
EŞCİNSEL EVLİLİK Yasallaşınca, Erken İntihar Oranları Düşüyor, Müthiş Araştırma!
Bir Forum "DÜNYA DÜZDÜR" Lafıyla 150 Mesajda Nasıl Çığırından Çıkar? İşte Şöyle!
SPIDER-MAN: HOMECOMING'deki Uhrevi Detaylar: MCU'da Thor'a Tapanlar Varmış!
Genel Anket Koridoru :ballot_box:
Futbol Geekleri :soccer:
Justice League Gözcü Kulesi :star2:
The Defenders Platformu
Muhit Kıraathanesi :coffee:
Muhit Kıraathanesi :coffee:
Muhit Kıraathanesi :coffee:
Base42 [Youtube kanalı]
Muhit Kıraathanesi :coffee:
Spider-Man: Homecoming Lisesi :spider_web: