Geekyapar! | YouTube kanalı

(Umur) #585

Kaliteli içerik. :+1:

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and I’m fucking retarded.) #586

İkili oyun adamdır.

(Al-Buraq) #587

Sen ne diyonların eski tadı kalmadı.Bu eksikliği her ne kadar soğuk savaş ile kapatsamda eski soğuk savaşların tadı kalmadı diyeceğimi de biliyorum.

(Yiğitcan Erdoğan) #588

bu dediğinin iktisat biliminde adı var. “azalan marjinal fayda” diyorlar. bir ürünü ilk tükettiğin anda aldığın fayda, ikinci ve sonraki tüketimlerde katman katman azalır. ürünün tüketimi devam ettikçe, marjinal fayda sıfıra iner. tüketici maksimum faydayı sağlamış olur. bir noktadan sonra da negatife düşer. birinci gossen kanunu da denir. atalarımız da “bal yiyen baldan bıkar” diyerek konuyu kapatmışlar ayrıca zamanında :slight_smile:

(Dovahkiin) #589

Ah ah nerede o eski YorumluYorum, SorguluYorum’lar…

(Wet Meatball) #590

Peki neden her hafta spor karşılaşmalarını seyrettiğimiz halde onlardan sıkılmıyoruz?

(Wet Meatball) #591

Goblin kafası vardı bir ara ne oldu ona?

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #592

Aslında bu durumu azalan marjinal fayda kanunu ile açıklamak doğru olmaz; çünkü mesela Soğuk Savaş’ın her bölümü aynı ürün değil. Bir Soğuk Savaş videosu çok komiktir, “dur şunu bir daha izleyim” dersin ve daha az gülersin, “çok komik ya bir daha izleyim” dersin ve yine daha az gülersin, ve artık dördüncüye izlemek istemezsin. Bu azalan marjinal fayda olur. Belki Soğuk Savaş’lar benzer esprileri tekrar edip tekdüzeleşirse buna girebilir ama o zaten başlı başına bir eleştiri.

(Yiğitcan Erdoğan) #593

Soğuk Savaş’ın her bölümü aynı ürün. Aynı rafta gördüğün tüm tekil Ülker Çikolatalı Gofret’lerin aynı ürün olması gibi. Bazı gofretler banttan bayat çıkmıştır, o hafta Ülker’in anlaşmalı olduğu sütçü teslimatı aksatmış yedek sütçü kullanılmıştır, tecrüben değişebilir. Ancak oradaki ürün tekil gıda malzemesi değil, gıda malzemesinin kategorik ailesidir. YouTube öznelinde de iki tip ürün var. Biri format; yani: Soğuk Savaş, Sen Ne Diyon, Yorumluyorum, Sohbetli Makyaj, How It Should Have Ended, CinemaSins… Diğeri ise persona; yani: Zıbın, CS, Yiğitcan, Danla Bilic, PewDiePie, Superwoman…

Ancak işte burada objektif bir yargılamada bulunamazsın. Sadece kategorilere ayırabilirsin esprileri, yani mesela CS’nin mizah anlayışı daha ziyade canlandırmalı el hareketleri ve çok detaylı tasvir üzerinden gider, ürünü odur. İlk dinlediğinde karnın ağrır gülmekten. Sekseninciye tebessüm edersin. Bu her birden seksene mizah tüketiminde olduğu için artık sübjektif olarak açıklanamaz.

Bakınız Cem Yılmaz, stand-up gösterisinde tam da bu kanunu anlatırken:

Çok güzel soru. Ben hipotezimi sunuyorum sana: Buradaki ürün müsabaka ya? İzlerken kimse sahadaki müsabakayı vakumda izlemiyor. Geniş çaplı müsabakanın bir parçası olarak izliyor. Yani aslında hepimiz dokuz ay boyunca aynı Süper Lig’i izliyoruz. Başından bitimine. Bir yatağı alıp, on iki sene üstünde uyumak gibi. Ürünün kendi tüketim süresi uzun. Bittikten sonra da her sene üç - dört ay ara vererek, bu marjinal fayda azalmasını donduruyor.

(İnadına Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #594

Bence Sen ne diyon?daki en büyük sıkıntı,içeriğin ve kanalın keşfedilip,arabesk tayfanın işgali ile başladı. Daha doğrusu programın “güzin abla” ya dönmesi ile başladı. Derdi olan yazıyor :joy::joy:

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #595

Ama Soğuk Savaş’ın her bölümü farklı espriler, farklı konuklar, farklı olaylar içeriyor. Sübjektif olarak bazı bölümlerin espirileri daha komik, bazılarının daha kötü olabilir. Bu her bölümün farklı şakalar ve konuklar içermesinin doğasından gelen farklılıklar var. Ülker Çikolatalı Gofret’in ise bir tane formülü var, tüm gofretler olabildiğince bire bir aynı şekilde üretilmeye çalışılıyor. Bayat gofret, farklı süt bunlar normalde olmaması gereken istisnai durumlar.
Sübjektif olacak ama ben burada aynı kafada farklı ürün üretmek ve aynı ürünü üretmeyi ayırıyorum. Mesela Rick and Morty’de episodik ilerleyen bir dizi. 31 bölüm izledik ve hâlâ sıkmadı. Çünkü aynı kafayı koruyarak farklı bölümlerle bizi tatmin ediyor.

(Yiğitcan Erdoğan) #596

Soğuk Savaş’ın da bir tane formülü var: Soğuk espriler yapıp, karşındakini güldürmeye çalışıyorsun.

Soğuk Savaş’ta da espriler hemen hemen aynı kategoride ve genelde kamera açıları, kadrajlar, koltuk yerleşimleri ve montaj yaklaşımı aynı şekilde üretilmeye çalışılıyor.

kötü şaka, akmayan montaj da öyle :slight_smile:

ama çok, çok farklı bir şeyden söz ediyorsun. hikayeler ürün, ürünler hikaye olamaz. rick and morty seri bir hikayedir. bu hikayeyi dinleme hakkının parayla satılması ya da bu hikayeyi anlatan insanların para kazanması için hikayenin başına kıçına ürün reklamı sokuşturulması hikayeyi ürün yapmaz.

soğuk savaş, sen ne diyon, yiğitcan erdoğan, pewdiepie; bunlar hikaye değil. ürün.

(Kürşad (Chieh-she-shuai) Şahin) #597

Evet ama;

Kötü şaka, sıkıcı konuk gibi durumlar sübjektif durumlar. Bunları formülün dışına çıkınca oluşan hata gibi değerlendiremeyiz. Bu yüzden her bölüm farklı bir tat verebilir. Ama Gofret bir şeydir. Ne olduğu, ne tatda olduğu her Gofret için sabittir. Farklı tatda Ülker Çikolatalı Gofret’in olmaması gereken durum olduğunu objektif dile getirebiliriz

Hikaye konusunda hak veriyorum. Aslında şöyle düşünüyordum:

Summary

Rick and Morty kurgulanan bir hikaye, Soğuk Savaş doğal gelişen bir hikaye. Sen Ne Diyon’da öyle. Her bölümün bitiminde bir hikayesi var. Mehmet Demirkol’un “bu maçın hikayesi şuydu, buydu” demesi gibi (aslında sık kullanılan bir tabir ama Demirkol’dan duyduğumu hatırlıyorum).

Ama bu durum ikisini aynı kefeye koymuyor sanırım.

(y) #598

Kanalın kötü gidişatı orta da bana sorarsanız.Yeni kişiler gelmeli yeni konsepte sahip videolar gelmeli çizgi roman günlükleri güzeldi her ay yeni çıkan çizgi roman fasiküllerinin tanıtıldığı bir video olmalı dizi film incelemeleri çok cıvık geçiyor ciddi inceliyen tek bobin kafa var.Yeni içerikler insanlar şart bence.İşte cs kanaldan uzaklaştı kendi kanalını açtı kendi için iyi de oldu bence içerikleri çok güzel ateş meclisi gibi vs.Senin videolarını da severek takip ettim hep geekyapar da ama sen gittikten sonra bir boşluk oldu doldurulamadı da bu boşluk.
Sen de kendi kanalını açıp oradan devam etmelisin bana sorarsan incelemelerini dinlemek çok keyifli oluyor.

( ◉) #599

Bu kanala katkıda bulunan iki isim de kanaldan uzaklaştığı için dibe doğru hızla ilerliyor kanal.

Geek içerik açısından Yiğitcan, mizah açısından CS.

Ömercan veya Can Türkdoğan’ın kanala bir katkısı yok. Biri mıy mıy kadın seslendirme taklidi yaparak katkı sağlıyor. Diğeri ise ikide bir ota boka ‘‘niye canım eşcinsel de olabilir’’ duyarı kasarak. Son SND öpüşme videosunda CS, bi kızı ilk öptüğünde derken lafını kesip ‘‘sınırlandırmayalım erkek de olabilir’’ dedi amk ya. Yeter.

Bi kanalın en çok izlenen videosu, 3 koca adamın oturup, 12-14 yaş aralığındaki takipçilerinin kolpa hikayelerini okuyarak espri kasmaya çalışmaksa o kanal zaten çok da matah bir şey değildir. MEH diyin geçin. Abone olmayı da unutmayın ki çikolata banyolarını yapabilsinler.

Ayrıca Geekyapar bir devlet olsaydı, asırlar sonra tarih kitaplarında yıkılış sebebi olarak bu anlayış gösterilirdi:

Aynen her şey iyi güzel oyna devam.

(“Daisy Ridley Fanboi” ) #600

Aslında @acyberexile da CS de isteseler yine eskisi gibi baskın olurlar. Ayrıca sinema bilgisin de dolayı Cevdet abi de seviyorum.

@acyberexile abi bazı konularda arkadaşlar haklı son 30 40 bölümdür sen ne diyon güldüğüm hatırlamıyorum.(gerçi artık doğru düzgün de izlemiyorum. )Bir de @Yusuf da dediği gibi keşke kendi kanalın açsan. :slight_smile:

(İnadına Reylo(Geekiz ama ergeniz)) #601

@acyberexile aynen abi ya,seninle konuşmak, iletişime geçebilmenin tek yolu burası olmamalı.

(Captain America fanboy) #602

Eskiden ne güzel fragmanları ayrı videoda incelerlerdi. Şimdi haftalıkta üstünkörü şekilde geçiyor ve haftalıktan memnun olan izleyici görmedim.

(Umur) #603

Yerli ve Yabancı Sinema Günlükleri
Belgesel Melgesel
Çizgi Roman
İlk Gece
O Tarz Mı
Rock Almanak
Geek Muhabbbeti
İkili Oyun

Bunlar gayet iyi, hoş şeyler. Ben bunlardan memnunum, kanal sadece bunlar bazlı olsa videoyu yapan adam(sizler) sıkılır, bıkarsınız. Bunun da farkındayım. O yüzden SND’ye falan da çok lafım yok.

Hani tek sıkıntı, Haftalık’ta biraz daha güncel gidip daha fazla konuyu ele almak iyi olacaktır. Üzücü olan şey de sizlerin bu serileri daha önemli görmediğinizi düşünmem, hani buradaki belki de en önemli, en iyi seri Sinema Günlükleri’dir desek. Ayda bir falan video attığını düşününce, ne diyeyim… Ön plana çok çıkmıyor, ondan sonra da takipçilerin 12-14 ağırlıklı bir yaşa sahip olması, olmayanlarında kanalın gidişatı kötü demesi falan kaçınılmaz oluyor hocam. Benim düşüncelerim bunlar yani…

Bir de milyonuncu kez söyleyeceğim, şu Sinema Günlükleri’nin dizi versiyonunu yapıp o işe de mi el atsanız?

(Captain America fanboy) #604

Geekyapar da 2 dominant kişi var Yiğitcan ve Cs. Ömercan ve Türkdoğan ikisi nasılsa onlara uyuyor. Yiğitcan ın olduğu zamanlar ortam daha ciddi ve incelemeler olsun içerikler olsun daha kaliteliydi (bence) ben videoyu açtığımda acaba bu sefer Yiğitcan nasıl kaliteli bir yorum yapıcak diye izlerdim. Yiğitcan gittikten sonra Cs nin olduğu dönemde ortam cıvıklaştı inceleme kalitesi düştü çünkü Cs daha az ciddiye alıyordu her şeyi (bu arada Cs ciddiye alarak yorum yaptığı zaman yiğitcan kadar iyi yorum yapıyor sinema günlükleri nde mesela) ne yazık ki ömercanla Türkdoğan ın bi katkısı olduğunu ben de düşünmüyorum, dediğim gibi Yiğitcan olduğu zamanlarda acaba ne öğrenicem nasıl yorumlayacak diye bakarken şimdiki incelemeleri açmıyorum bile üstünkörü yorumlardan dolayı. Şuan kanalda inceleme tarzı olarak yiğitcan a en çok benzeyen Ozan bence onun olduğu videolar artarsa durum bir nebze düzelir belki.