Genel Anket Koridoru ­čŚ│

(ÔǬYa arkada┼člar Marvel ├žocuk├ža diyenler cidden s─▒kt─▒ art─▒k.13 ya┼č─▒nda ├žocuklar Dark Knight izliyor karanl─▒k efekt g├Âr├╝yor sonra buraya geliyor hemen ''off ├žok b├╝y├╝k i┼či filmm marvel ├žok ├žocuk├žaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost RiderÔÇČ) #24538

Ben bir ara ÔÇťyaaa ├╝fff yaa sinemay─▒ mahvediyor bu s├╝per kahraman filmleriÔÇŁ tribindeydim ama sonradan baya anlams─▒z oldu─čunu anlad─▒m bu d├╝┼č├╝ncenin. Benim sorunum art─▒k bu t├╝re kar┼č─▒ heyecan─▒m─▒n olmamas─▒ san─▒r─▒m. S─▒k─▒ld─▒m art─▒k ayn─▒ ┼čeylerden. Detaya girdi─činde tabii ki her filmde farkl─▒l─▒klar oluyor ama genel anlamda ├žok farkl─▒ yap─▒mlar ├ž─▒km─▒yor sanki ortaya.

(Berkay K├╝├ž├╝k) #24539

Bana Batman ReturnsÔÇÖtekinden daha Batman gibi bir Batman s├Âyleyebilir misin?

(meta) #24540

Filmlerin ayn─▒ ┼čeyi anlatt─▒klar─▒ndan bahsederken ayr─▒ ayr─▒ konu ├Âzetlerini verece─čini d├╝┼č├╝nmemi┼čtim. Benzerliklerden, paralelliklerden bahsediyorsun sanm─▒┼čt─▒m. Karakterin zaten hali haz─▒rda ├žizgi romanlarda da olan karakter ├Âzelliklerini verip, ┼ču iyi ┼ču k├Ât├╝ demekle yetinmi┼čsin ├žo─čunlukla. Sundu─čun tek elle tutulur benzerlik alttaki ├╝├ž├╝, onlarda da biraz y├╝zeysel bakm─▒┼čs─▒n. (Ant-Man ile Captain America benzetmen ├Âzellikle a┼č─▒r─▒ zorlama. Ciddiye bile alamad─▒m kusura bakma.)

Iron Man, karakter a├ž─▒s─▒ndan, bir miras m├╝cadelesi filmi. Tony Stark o filmin sonunda kahraman olmuyor veya egosunu yenmiyor, tek yapt─▒─č─▒ ┼čey kendi ve babas─▒n─▒n hatalar─▒n─▒n sonu├žlar─▒yla y├╝zle┼čmek. Evet, Iron Man 2 ile aras─▒nda b├╝y├╝k benzerlikler var.

Thor, karakter a├ž─▒s─▒ndan, bir y├╝zle┼čme filmi. Thor g├╝├žs├╝zl├╝k ile y├╝zle┼čiyor, Loki ger├žek ile y├╝zle┼čiyor, Odin ise yalan─▒ ile y├╝zle┼čiyor.

Doctor Strange, karakter a├ž─▒s─▒ndan bir ego fark─▒ndal─▒─č─▒ ve ar─▒n─▒m─▒ filmi. Do─čru olan─▒ yapman─▒n her zaman kazanmaktan ge├žmedi─či anlat─▒l─▒yor.

(├Â─čnk├╝) #24541

Batman Arkham hadi bb.

(Well,what do you expect? The Comedian is dead ) #24542

Bulundu─ču d├Ânemdeki ├žizgi romanlar─▒ dikkate al─▒rsak adam west var

(Umur) #24543

┼×u ├╝├ž├╝n├╝n ├Âz├╝nde ayn─▒ karakter oldu─čunu a├ž─▒klamak yerine filmleri a├ž─▒klayarak karakterlerin neredeyse ayn─▒ olaylar─▒ ya┼čay─▒┼č─▒n─▒ g├Âstermek istemi┼čtim. Anlamam─▒┼čs─▒n san─▒r─▒m. Captain ve Antman benzetmem zorlama de─čil, iki tane iyi kalpli ana karakter(ge├žmi┼čleri ikisinin de farkl─▒ da olsa karakterlerin ya┼čad─▒klar─▒na bakal─▒m), kimse inanm─▒yor, birisi i┼č bulam─▒yor di─čeri asker olam─▒yor. Sonra ikisine de ┼čans veren bir mentor tarz─▒ ya┼čl─▒ bir adam ├ž─▒k─▒yor. Onlar─▒ s├╝per askere ├ževiriyor. Sonra d├╝nyay─▒ kurtar─▒yorlar.

Iron Man, Thor, Doctor Strange ├žok net ├Âzlerinde ayn─▒lar. ├ť├ž egoist adam, ├╝├ž├╝ de onlara egosunu veren ┼čeyi kaybediyorlar. Iron Man ilk film esir tutularak paras─▒n─▒, Thor babas─▒ taraf─▒ndan kovularak g├╝c├╝n├╝, Strange ise ellerini. ├ť├ž├╝ de g├╝ya de─či┼čiyor. ├ť├ž├╝n├╝n de yan─▒nda onlara ilham kayna─č─▒ olan ki┼čiler oluyor. Iron Man ve Strange i├žin ise o ilham kaynaklar─▒n─▒n sonlar─▒ bile ayn─▒. ├ť├ž├╝ de s─▒f─▒r sorgulama s─▒f─▒r geli┼čim hikayesiyle bir anda b├╝y├╝l├╝ bir ┼čekilde geli┼čmi┼č gibi gelip egosuz bir iki hareket yap─▒yor. Sonraki filmlerinde hepsinin egosu hala duruyor. O ayr─▒ bir konu.

(K├╝r┼čad (Chieh-she-shuai) ┼×ahin) #24544

Yani evet bu d├╝┼č├╝nce anlams─▒z say─▒l─▒r, iyi filmler h├ól├ó ├ž─▒kaca─č─▒ varsa ├ž─▒k─▒yor. Sadece bu filmlerde 80-90 puanlar─▒n havada u├žtu─čunu g├Ârmek biÔÇÖ ├ž─▒t sinir bozucu olmaya ba┼člad─▒. Ama tabikide bu filmlerin ba┼čar─▒s─▒ gidipte P.T. AndersonÔÇÖa falan ÔÇťbende sanat─▒ sal─▒p aksiyon blockbuster ├žekeyimÔÇŁ dedirtmedi. H├ól├ó ├ž─▒k─▒yor kap─▒ gibi filmler.

(Umur) #24545

PTA demez zaten onun gibi isimler demez ama gidip de gelece─čin PTAÔÇÖs─▒na dedirtirse ├╝z├╝l├╝r├╝m.

Edit: Laf─▒n geli┼či gelece─čin PTAÔÇÖs─▒ dedim belirli bir y├Ânetmenden bahsetmedim haberiniz olsun da onu da sormay─▒n.

(meta) #24546

Filmleri b├╝y├╝k ├Ân yarg─▒lar ile izlemi┼čsin diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Tony Stark ile Stephen StrangeÔÇÖin tav─▒rlar─▒ benzer, karakterleri de─čil. Birisi ba┼čar─▒ ba─č─▒ml─▒s─▒, di─čerinin bu hi├ž umurunda de─čil. Ortak yanlar─▒, maddi durumlar(bunda da u├žurum olsa da, zengin diyebiliriz ikisine de) sarkastik replikler ve sakal ┼čekli. Filmlere ba┼člama ┼čekilleri bile benzer de─čil, hele filminlerin sonu tamamen farkl─▒. Tony Stark egosundan filan ar─▒nm─▒yor.

(Berkay K├╝├ž├╝k) #24547

Hak verdim.
@Edward_Nygma do─čru ancak Crisis ├Âncesi Batman ├žok farkl─▒ benim de akl─▒ma gelmi┼čti yazarken Adam West ama i┼čte.

(K├╝r┼čad (Chieh-she-shuai) ┼×ahin) #24548

Yok can─▒m, blockbuster aksiyonu s├╝per kahraman sinemas─▒ getirmedi ya sonu├žta. O i┼če giresi olan her zaman girer. Ha k├Ât├╝ bir ┼čey de de─čil ger├ži bu. S├╝per kahraman sinemas─▒ da keyifli iyi i┼čler veriyor. Yukar─▒da da biraz t├╝m bu sekt├Âre Transformers muamelesi yapt─▒m sanki, o ho┼č olmam─▒┼č.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #24549

├ť├ž├╝ de egosunu kaybetmiyor, bir tek burada ThorÔÇÖun kaybediyor olmas─▒ gerekiyor. Tony sorumluluk alma bilincini kazansa da h├ól├ó kibirli bir adam, ├ž├╝nk├╝ mesele d├╝nyadaki k├╝├ž├╝kl├╝─č├╝n├╝ alg─▒lamas─▒yla ilgili bir mesele de─čil, mesele bir silah fabrikas─▒n─▒ miras alm─▒┼č olmas─▒yla ilgili bir mesele. Tony miras─▒n─▒, babas─▒n─▒ ve bir silah yap─▒mc─▒s─▒ olarak mesle─činin eti─čini sorguluyor.

Dr. Stephen Strange ise egosunu kaybetmiyor, sadece d├╝nyas─▒n─▒ de─či┼čtiriyor ve ├Ânceliklerini tekrar g├Âzden ge├žiriyor. Mesleki egosu h├ól├ó yerinde duruyor asl─▒nda, sadece art─▒k bir b├╝y├╝c├╝ olarak. Ama filmin ana konusu bu de─čil, filmin ana konusu zaman, do─ča ve ├Âl├╝m ile sava┼čan, mesle─či bu olan bir adam─▒n tamamen ayr─▒ bir meslek dal─▒na girmesi ve bunun ├╝zerinden bu olgular─▒ sorgulamas─▒. Ayn─▒ zamanda b├╝y├╝c├╝lerin de kendi i├žlerindeki, kendi felsefelerine riyakarl─▒klar─▒ ve usta ├ž─▒rak dinamikleri.

(Burak) #24550

Bu soru birka├ž ay ├Ânce sorulsa bal─▒klama atlay─▒p Ben Affleck derdim de, ├žok ciddiyetsiz ve role sayg─▒s─▒ olmayan bir adamm─▒┼č maalesef sonradan ├Â─črendim. Filmleri ve rol├╝ benim a├ž─▒mdan tats─▒z bir an─▒ olarak kalacak. DCEU ya┼čanmam─▒┼č gibi davrand─▒─č─▒m i├žin live-actionÔÇÖlar i├žerisinde Batman BeginsÔÇÖteki Christian Bale seviyesine kimse ula┼čamad─▒ bana kal─▒rsa. ├ľyle ki kendisi bile devam filmlerinde o performans─▒n─▒ ge├žmeyi b─▒rak yakalayamad─▒ bile. ┼×imdilik ├ž─▒ta Batman Begins/Christian BaleÔÇÖd─▒r, bence.

(Salih Alp G├Âk├žek ) #24551

S├╝per kahraman filmlerini, di─čer bahsetti─čimiz filmlerle ayn─▒ ko┼čulda de─čerlendirmeyi ben de do─čru bulmuyorum. ├ç├╝nk├╝ bunu yaparsak ├žo─ču s─▒n─▒fta kal─▒r.
S├╝per kahraman filmlerini, o bahsetti─čimiz sanat filmlerine g├Âre daha zay─▒f bulmam─▒z─▒n nedeni, bence ger├žek├žilikten uzak olmalar─▒. Bu y├╝zden The Dark Knight, Logan gibi ger├že─če daha yak─▒n i┼čler daha ├žok be─čeniliyor. Festival filmi a─č─▒rl─▒kl─▒ zevkleri olan birine Thor izletince, yad─▒rgamas─▒ ├žok olas─▒d─▒r ama Logan veya The Dark Knight izlese bir miktar kendine daha yak─▒n hissedecektir. Belirtti─čim gibi; bence mesele filmin ger├žek├žilik tonu ve atmosferi.

(Umur) #24552

Egosunu veren ┼čeyi kaybediyor ile egosunu kaybediyor aras─▒nda bir u├žurum var. Egosunu veren ┼čeyi filmin ba┼č─▒nda kaybedip tekrar alabilirsin. ThorÔÇÖun ilk film sonunda g├╝c├╝n├╝ geri almas─▒, TonyÔÇÖnin paras─▒n─▒ ve ├Âzg├╝rl├╝─č├╝n├╝ geri almas─▒ gibi. Strange aralar─▒nda geri almayan tek ki┼či.

Do─čru. Buna da kar┼č─▒ ├ž─▒kmad─▒m zaten al─▒nt─▒lad─▒─č─▒n yerde g├╝ya kaybediyorlar ancak sonraki filmlerde hepsi hala ayn─▒ egoda devam ediyor dedim. De─či┼čim hi├ž olmuyor anlam─▒nda demi┼čtim onu.

Bak, anlat─▒lmak istenen o olabilir, potansiyel o olabilir ama anlat─▒lan─▒n o oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yorum. O sorgulamay─▒ yapabildi─čini hi├ž d├╝┼č├╝nm├╝yorum. O kadar ba┼čar─▒l─▒ de─čildi. ├ťst├╝ kapal─▒ ge├žme vard─▒. Her MCU filmindeki gibi bir ├╝st├╝ kapal─▒ ge├žmeydi.

Aksine b├╝y├╝k umutlarla izlemi┼č oldu─čumu d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Ar─▒nmad─▒─č─▒n─▒, ar─▒nm─▒┼č gibi bir iki hareket yapt─▒─č─▒n─▒ sonraki filmlerde ayn─▒ egoda devam etti─čini s├Âyl├╝yorum. Demek ki, asl─▒nda de─či┼čim hi├ž ya┼čam─▒yorlar diyorum. Bunu Strange i├žin de s├Âyledim de sen egosundan ar─▒nd─▒ diyorsun ona. Karakterleri a├ž─▒s─▒ndan da birisi ba┼čar─▒ ba─č─▒ml─▒s─▒ di─čeri de─čil ├ž├╝nk├╝ di─čeri zaten o ba┼čar─▒y─▒ elinde tutuyor. Filmlerin ba┼č─▒ ve sonunun farkl─▒ oldu─čunu da d├╝┼č├╝nm├╝yorum. Dedi─čim gibi, Tony ona egosunu veren en b├╝y├╝k ┼čeyleri ├Âzg├╝rl├╝─č├╝n├╝ ve paras─▒n─▒ kaybetme e┼či─čine geliyor. Ka├ž─▒r─▒l─▒yor. Strange ellerini kaybediyor. ─░kisi de sorgulama evresine ge├žiyor. Yerlerini anl─▒yorlar. De─či┼čiklikleri fark ediyorlar. De─či┼čmi┼č bir adam kafas─▒nda ├ž─▒k─▒p devam ediyorlar ancak egolar─▒ de─či┼čmiyor. Hala sabit, ki┼čiliklerinde de ├žok farkl─▒l─▒k yok ucundan bir ayd─▒nlanma ya┼čam─▒┼č gibiler. Sa├žmalar.

(meta) #24553

"festival filmi tarz─▒"ndaki filmlerin ├žo─čunun iyi oldu─čunu mu d├╝┼č├╝n├╝yorsun? Onlar─▒n iyi ├ž─▒kma oran─▒ s├╝per kahraman filmlerinden bile d├╝┼č├╝k. Sadece iyi olanlar g├╝ndeme geldi─či i├žin ├Âyle bir alg─▒ var.

(Salih Alp G├Âk├žek ) #24554

Festivale gelen filmler ├Ân elemeden ge├žerek geliyor. Mesela 19 filmlik yar─▒┼čma listesi haz─▒rlan─▒yor, bu filmler ├Ân elemeye tabi tutulanlardan kalanlar. Ekseriyeti de s├╝per kahraman i┼člerinden iyi oluyor. T├╝m se├žki i├žin demiyorum bunu.

(meta) #24555

Festivale gidenlerden de─čil, o tarzdan bahsediyorum.

(I sexually Identify as an Attack Helicopter. Ever since I was a boy I dreamed of soaring over the oilfields dropping hot sticky loads on disgusting foreigners. People say to me that a person being a helicopter is Impossible and IÔÇÖm fucking retarded.) #24556

O de─čilde muhite geldim geleli en g├╝zel s├╝per kahraman filmi tart─▒┼čmas─▒ d├Ânm├╝┼č.

(Salih Alp G├Âk├žek ) #24557

Yok i┼čte diyorum ya, yar─▒┼čma filmlerinden bahsediyorum ben. T├╝m se├žkiden zorlama filmler de, ucuz gelebilecek i┼čler de ├ž─▒k─▒yor. 1-1,5 puan alan y─▒─č─▒nla film var ele┼čtirmen / j├╝ri listelerinden.