Genel Anket Koridoru ­čŚ│

(meta) #24558

Y─▒l olarak bakt─▒─č─▒m─▒zda, bir tarafta 5-6 film var, di─čer tarafta onlarca/belki y├╝zlerce film aras─▒ndan se├žilen filmler var. Bunlar─▒n ortalama kalitesi kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒lm─▒yor, bir taraf─▒n en iyileri ile di─čer taraf─▒n hepsi kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒l─▒yor. Bu akla yatk─▒n bir kar┼č─▒la┼čt─▒rma m─▒?

(Salih Alp G├Âk├žek ) #24559

Ben akla yatk─▒n veya de─čil demedim ki. Festival filmi (sanat filmi) izlemeye al─▒┼č─▒k birinin, s├╝per kahraman i┼člerine nas─▒l bakt─▒─č─▒n─▒ anlatt─▒m. Festival yar─▒┼čma filmlerinin ├žo─čunun daha iyi olmas─▒ de─čil mesele.

(Umur) #24560

O tarz─▒n ad─▒ Avrupa Sinemas─▒ olabilir mi? Festival filmlerinin belirli bir tarz─▒ olmak zorunda de─čildir ├ž├╝nk├╝, ancak genellikle %99 falan avrupa sinemas─▒ndan etkilenen y├Ânetmenlerin, senaristlerin filmleri olur festivallerde. Avrupa sinemas─▒ndan bahsediyorsak da koskoca isimleri gidip de s├╝per kahramanla kar┼č─▒la┼čt─▒rmak komik olmas─▒ kadar ay─▒p.

(Burak) #24561

Ben s├╝per kahraman filmi yapanlar─▒n bile filmleri ├╝zerinde bu kadar kafa yorduklar─▒n─▒ sanm─▒yorum ama, kaliteli bir tart─▒┼čma oluyor arkada┼člar l├╝tfen devam edin.

(ÔǬYa arkada┼člar Marvel ├žocuk├ža diyenler cidden s─▒kt─▒ art─▒k.13 ya┼č─▒nda ├žocuklar Dark Knight izliyor karanl─▒k efekt g├Âr├╝yor sonra buraya geliyor hemen ''off ├žok b├╝y├╝k i┼či filmm marvel ├žok ├žocuk├žaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost RiderÔÇČ) #24562

Art─▒k olay hangi filmin neyi vaat etti─čiyle alakal─▒ bence. Bir s├╝per kahraman filminin sana az ├žok verecekleri bellidir, bu parametreler ├╝zerinden yorum yapmak daha sa─čl─▒kl─▒.

(meta) #24563

O di─čer filmlerin s─▒n─▒fta kalma oran─▒ daha ├žok diyorum i┼čte ben de. Bu bir tahmin de─čil, ger├žek. Sorun t├╝rde de─čil.

Bunun nedenini s├Âyledim. Bir taraf─▒n sadece belli bir seviyenin ├╝zerinde olanlar─▒ de─čerlendiriliyor. S├╝per kahraman filmlerinden daha iyi festival filmleri ├ž─▒k─▒yor her sene bu do─čru. Fakat bu festival filmlerinin daha do─čru bir t├╝r olmas─▒ndan kaynaklanm─▒yor. Daha ├žok deneme, daha ├žok eleme ve bunun sonucunda daha ├žok geli┼čim.

(Umur) #24564

Onun ├╝zerinden yorum yaparsak s├╝per kahraman filmleri gayet beklendi─či ┼čekilde gidiyorlar hi├ž s├╝rpriz falan ya┼čamad─▒m uzun zamand─▒r. Homecoming de ┼ča┼č─▒rarak be─čendim sadece.

(nemo potest beate vita sine sapientiae studio) #24565

Christian Baleli BatmanÔÇÖin ├žizgiroman BatmanÔÇÖi ile alakas─▒ yok yaln─▒z. Bir s├╝per kahraman filmi i├žin ba┼čar─▒l─▒ say─▒labilir ancak.
Ben AffleckÔÇÖin BatmanÔÇÖ─▒ orijinaline daha yak─▒n. Karanl─▒k ve olgun BatmanÔÇÖi de Ben AffleckÔÇÖin daha iyi verdi─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum.

Edit: Artt─▒r─▒yorum ve Ben Affleck BatmanÔÇÖinin ┼ču ana kadarki en iyi Batman oldu─čunu d├╝┼č├╝nd├╝─č├╝m├╝ s├Âyl├╝yorum.

(ÔǬYa arkada┼člar Marvel ├žocuk├ža diyenler cidden s─▒kt─▒ art─▒k.13 ya┼č─▒nda ├žocuklar Dark Knight izliyor karanl─▒k efekt g├Âr├╝yor sonra buraya geliyor hemen ''off ├žok b├╝y├╝k i┼či filmm marvel ├žok ├žocuk├žaa'' diyor.Marvel'da Daredevil,Blade,Ghost RiderÔÇČ) #24566

D├╝nyan─▒n en k├Ât├╝ kli┼česi.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #24567

Bence s├╝per kahraman filmleri genel olarak -ki bence b├Âyle bir genelleme yapmak ├žok yanl─▒┼č, bence s├╝per kahraman janr─▒ diye bir janr yok, varsa bile ├žo─ču s├╝per kahraman filmi bu janr─▒n i├žinde de─čil- kendi kriterlerine g├Âre k├Ât├╝ ama bir film olarak g├╝zel filmler.

(Umur) #24568

Normalde yok ama ┼ču aralar varm─▒┼č gibi konu┼čan o kadar fazla isim ├ž─▒kt─▒ ki, var edecekler.

(├Â─čnk├╝) #24569

Bale BatmanÔÇÖinin 1 kere karakterle alakas─▒ yoksa Affleck BatmanÔÇÖinin 5 kere yok.

(Salih Alp G├Âk├žek ) #24570

E ├Âyle tabi. Ben ┼ču an ikisini kar┼č─▒la┼čt─▒rm─▒yorum, izleyici fark─▒ndan bahsetmek istiyorum.
Sanat Sinemas─▒ÔÇÖna al─▒┼č─▒k birinin, s├╝per kahraman i┼člerine bak─▒┼č a├ž─▒s─▒ndan bahsetmek istiyorum.
Dakikalarca s├╝ren plan-sekanslara veya uzun diyaloglara al─▒┼č─▒k biri, ┼ču an g├╝n├╝m├╝zdeki bir s├╝per kahraman i┼čini izlerken bocalayabilir. Bak─▒┼č a├ž─▒s─▒ ve mantalitesi farkl─▒d─▒r ├ž├╝nk├╝.
Bu y├╝zden The Dark Knight veya Logan gibi filmler, ger├žek├žili─če daha yak─▒n olduklar─▒ i├žin genel ├ževrede daha ├žok be─čenilirler.

(anon17803553) #24571

Festival filmi a─č─▒rl─▒kl─▒ zevkleri olan birinin bu kadar d├╝z ve s─▒─č bir bak─▒┼č a├ž─▒s─▒na sahip oldu─čunu bilmiyordum.

(Well,what do you expect? The Comedian is dead ) #24572

En iyi batman adam westtir,hadi bakal─▒m

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #24573

Ger├žekd─▒┼č─▒ konular─▒n sanatsal de─čeri ger├žek konulardan ├žok daha y├╝ksektir benim g├Âz├╝mde. Ger├žekd─▒┼č─▒ veya ger├žek├╝st├╝ konularda sanat├ž─▒ deneyimi olmayan bir alanda, hi├žbir empirik veriye sahip olmad─▒─č─▒ bir seviyede dola┼č─▒yordur. Bunun yan─▒ s─▒ra ger├žek├╝st├╝ al─▒┼č─▒lagelmi┼č ger├žeklik s─▒n─▒rlar─▒n─▒n -illa ger├žek ger├žeklik s─▒n─▒rlar─▒n─▒n de─čil zira bir ger├žek├╝st├╝ eserin i┼čledi─či bir konu ileride pek ├ól├ó ger├žek olabilir- d─▒┼č─▒ndad─▒r, bunlarla s─▒n─▒rlanmaz dolay─▒s─▒yla potansiyeli sonsuzdur, i┼čleyebilece─či konular─▒n s─▒n─▒r─▒ yoktur ve alegori vb.'ne -ki ger├žekten ger├žek├╝st├╝ bir eser alegoriye vb.'ne gerek duymadan ger├žekten ger├žek├╝st├╝ olabilir- ├žok daha yatk─▒nd─▒r.

Bu arada ├žok g├╝zel tart─▒┼čma d├Ân├╝yor ama be─čeni hakk─▒m yok.

(├Â─čnk├╝) #24574

Hald─▒r hald─▒r ne yaz─▒yorsunuz ya Oracle m─▒s─▒n─▒z

(Salih Alp G├Âk├žek ) #24575

Ger├žek├žilikten kast─▒m i├žerik de─čil yaln─▒z, bunun aktar─▒l─▒┼č ┼čekli. Renkle, diyaloglarla ve duygularla aktar─▒l─▒┼č ┼čekli.

(meta) #24576

─░zleyicinin kendini k─▒s─▒tlamamas─▒ gerekti─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. Bir filmin ne boyutu, ne temposu, ne tonu, ne t├╝r├╝ iyi veya k├Ât├╝l├╝─č├╝n├╝ belirler. Dedi─čin do─čru, bu k─▒staslar─▒ a┼čamay─▒p her filme belirli ├žer├ževelerden bakmak zorunda kal─▒nca ilgisini ├žekemiyor ├žo─ču film insanlar─▒n. Ben b├╝y├╝k prod├╝ksiyonlu film yapman─▒n da ayr─▒ bir yetenek ve zorluk oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. Mesela, d├╝nya ├╝zerinde Mad Max yapabilecek 10 y├Ânetmen yoktur, fakat ├žo─ču yerde yeterince ├Ân plana ├ž─▒kam─▒yor "tarz"─▒ uymad─▒─č─▒ i├žin.

Bir taraf abart─▒l─▒ bir ┼čekilde ├žizgi roman filmlerini birbirine benzetip ├žo─čunun ayn─▒ oldu─čunu iddia ederken, di─čer taraf da ba─č─▒ms─▒z sinema filmlerini, ├Âzellikle de ├Ân plana ├ž─▒kanlar─▒n─▒ birbirine benzetiyor. Bu sonu kolay kolay gelmeyecek bir kar┼č─▒la┼čt─▒rma.

(Salih Alp G├Âk├žek ) #24577

Demek istedi─čim de bu; bak─▒┼č a├ž─▒lar─▒ ├žok ayr─▒k. ┼×u s─▒ralar Sanat Sinemas─▒ da hafif evrilmeler ge├žiriyor ama bak─▒┼č a├ž─▒s─▒n─▒ de─či┼čtirecek kadar de─čil.
Ben izleyicinin, kendisini ne bekledi─čine kar┼č─▒ bilin├žli olmas─▒ gerekti─čini d├╝┼č├╝n├╝yorum. Kar┼č─▒ndaki eserin niteli─či ne ise ona g├Âre de─čerlendirme yapars─▒n. Tek tip bir inceleme sistemi veya skalas─▒ do─čru olmayacakt─▒r.