Genel Anket Koridoru ­čŚ│

(Witch-Dentist of Muhit) #29509

2000 y─▒l─▒nda ÔÇťD├╝nyan─▒n Yeni 7 Harikas─▒ÔÇŁ se├žildi. Sizce aralar─▒ndan hangisi daha harika?

Çin Seddi

Yap─▒m─▒na 2 bin 227 y─▒l ├Ânce ba┼članm─▒┼č olan bu devasa yap─▒ d├╝nyan─▒n en uzun abidesidir. Pasifik OkyanusuÔÇÖndan Orta AsyaÔÇÖya kadar uzan─▒r. B├╝y├╝k ├çin Seddi, ├çinÔÇÖi Mo─čol sald─▒r─▒lar─▒ndan koruma amac─▒yla i├žin in┼čaa edilmi┼čtir. ─░nsan eliyle bug├╝ne dek yap─▒lm─▒┼č en b├╝y├╝k ve uzaydan g├Âr├╝lebilen tek yap─▒ olan ├çin SeddiÔÇÖnin yap─▒m─▒nda binlerce ki┼činin hayat─▒n─▒ kaybetti─či ifade ediliyor.

Petra Antik Kenti

Petra, ├ťrd├╝nÔÇÖ├╝n Lut G├Âl├╝ ile Akabe K├Ârfezi aras─▒ndaki topraklar─▒ ├╝zerinde yer alan antik kenttir. Kral IV. AretasÔÇÖ─▒n (M.├ľ. 9 M.S. 40) imparatorlu─ču d├Âneminde NebatilerÔÇÖe ba┼čkentlik yapm─▒┼čt─▒r.

Kurtar─▒c─▒ ─░sa Heykeli

Kurtar─▒c─▒ ─░sa heykeli, BrezilyaÔÇÖn─▒n Rio de Janeiro ┼čehrinde Corcovado Da─č─▒ ├╝zerinde yer al─▒r. ┼×ehrin en ├Ânemli sembol├╝ olan bu heykel Brezilyan─▒n kurulu┼čunun 100. y─▒l─▒ ┼čerefine ba┼člat─▒lm─▒┼č ve 12 Ekim 1931ÔÇÖde resmi t├Ârenle a├ž─▒lm─▒┼čt─▒r. Bu devasa heykel 30 m y├╝ksekli─čindedir ve 8 m y├╝kseklikteki bir kaide ├╝zerinde durur. A─č─▒rl─▒─č─▒ 635 tondur. Yaln─▒zca ba┼č─▒ 3,75 m y├╝ksekli─čindedir ve 30 ton a─č─▒rl─▒─č─▒ndad─▒r. A├ž─▒lm─▒┼č kollar─▒n─▒n geni┼čli─či 28 mÔÇÖdir. Yap─▒m─▒nda in┼čaat malzemesi olarak beton, ├╝zerinde katman olarak da sabun ta┼č─▒ (talk) kullan─▒lm─▒┼čt─▒r. Bug├╝n y─▒lda 1 milyon kadar turist an─▒t─▒ ziyaret eder.

Chichen Itza Piramidi

Chichen Itza, MeksikaÔÇÖn─▒n Yucat├ín Yar─▒madas─▒ÔÇÖnda, Valladolid ve M├ęrida aras─▒nda yer al─▒r. Kristof Kolomb ├Âncesi d├Ânemde kurulmu┼č bir ─░tza Maya kentidir. Maya medeniyetinin ekonomik ve politik merkezi olarak hizmet vermi┼č en me┼čhur Maya tap─▒nak sitesidir.

Machu Picchu

Inka ─░mparatoru Pachacutec 15. y├╝zy─▒lda Manchu Picchu (ÔÇťEski Da─čÔÇŁ) olarak bilinen da─čda bulutlar i├žinde bir ┼čehir in┼ča ettirmi┼čtir. Bu muhte┼čem yerle┼čim merkezi And platosundan ba┼člayarak balta girmemi┼č Amazon ormanlar─▒n─▒n Urubamba Nehrine kadar uzanmaktad─▒r. ┼×ehir, ─░nkal─▒ bir h├╝k├╝mdar olan Pachacutec Yupanqui taraf─▒ndan 1450 y─▒llar─▒ civar─▒nda in┼ča ettirilmi┼čtir. ─░spanyol istilac─▒lar 1532 y─▒l─▒nda buralar─▒ i┼čgal ederken s─▒k da─člar aras─▒nda kalm─▒┼č bu ┼čehir, istilac─▒lar taraf─▒ndan fark edilmemi┼č ve bu sayede zarar g├Ârmemi┼čtir. Machu Picchu 200ÔÇÖden fazla merdiven sistemiyle birbirine ba─čl─▒ olan ta┼č yap─▒dan olu┼čur. ┼×ehrin 3000 basama─č─▒ bug├╝n h├óËÇ├ó gayet iyi durumdad─▒r. ─░nkalar taraf─▒ndan ├ži├žek hastal─▒─č─▒ salg─▒n─▒ndan dolay─▒ terkedilmi┼čtir. ─░spanyollar─▒n ─░nka ─░mparatorlu─čunu ele ge├žirmelerinden sonra ┼čehir ├╝├ž y├╝z y─▒l boyunca ÔÇťkay─▒pÔÇŁ olarak kalm─▒┼č ve 1911 y─▒l─▒nda Hiram Bingham taraf─▒ndan tekrar bulunmu┼čtur.

Roma Kolezyumu

Roma ┼čehrinin merkezinde bulunan bu muhte┼čem amfi tiyatro ba┼čar─▒l─▒ lejyonerlerin ve Roma ─░mparatorlu─čuÔÇÖnun onuruna in┼ča edilmi┼čtir. ├ľzellikle Gladyat├ÂrlerÔÇÖin d├Âv├╝┼čt├╝r├╝ld├╝─č├╝ bu aren─▒n sadece a├ž─▒l─▒┼č─▒nda 5000 hayvan ├Âld├╝r├╝lm├╝┼čt├╝r. Tahminin o g├╝nden beri de KolezyumÔÇÖda yakla┼č─▒k 1 milyon insan ve hayvan hayat─▒n─▒ kaybetmi┼čtir.

Tac Mahal

D├Ânemin kral─▒ ┼×ah CihanÔÇÖ─▒n b├╝y├╝k a┼čk─▒ e┼či M├╝mtaz MahalÔÇÖ─▒n ├Âl├╝m├╝nden sonra u─čruna in┼ča ettirdi─či Taj Mahal, b├╝y├╝k a┼čk─▒n─▒n ├Âl├╝ms├╝zl├╝─č├╝n├╝ g├╝n├╝m├╝zde dahi konu┼čturacakken, tabii ki ┼×ah CihanÔÇÖ─▒ da ├Âl├╝ms├╝z yap─▒yor. Hem de in┼ča s─▒ras─▒nda kral─▒ ├Âl├╝me g├Ât├╝ren bir b├╝t├žeyle.

• ├çin Seddi
  • Petra Antik Kenti
  • Kurtar─▒c─▒ ─░sa Heykeli
  • Chichen Itza Piramidi
  • Machu Picchu
  • Roma Kolezyumu
  • Tac Mahal

0 oylayan

(Fransuva'n─▒n Ayran─▒) #29510

Petra + Machu Picchu

(Axl Rose Fanboyu) #29511

Big Show.

(falanfilan) #29512

hangisini se├žerdiniz?

• 100 metre ├žap─▒ndaki herkesin d├╝┼č├╝ncelerini isteseniz de istemeseniz de duyacaks─▒n─▒z
  • Size dokunan herkes d├╝┼č├╝ncelerinizi duyacak

0 oylayan

(*kahkaha atan ├žay barda─č─▒*) #29513

Herkesin d├╝┼č├╝ncelerini duymak inan─▒lmaz korkun├ž bir ┼čey ya,ne kadar s├╝rede ├ž─▒ld─▒r─▒rd─▒m tahmin edemiyorum bile.

(Fransuva'n─▒n Ayran─▒) #29514

Kendi d├╝┼č├╝ncelerinin duyulmas─▒ daha korkun├ž.

(falanfilan) #29515

Sadece dokununca duyuyorlar ama. S├╝rekli herkesin i├žindekileri duymak kafay─▒ yedirtir bence.

(The Dude) #29516

Mesaj kavram─▒ndan s├Âz ederken hangi k─▒saltmay─▒ kullan─▒yorsunuz?

(K├╝r┼čad the Falcone) #29517

Hi├žbiri, mesaj yeterince k─▒sa bir kelime.

(Bat of Gotham or Muhit) #29518

Msj.

(Witch-Dentist of Muhit) #29519

Knight Online oynarken PM diyorduk be, vay eski g├╝nlerÔÇŽ

(Ali) #29520

Pmyi oyunlarda kullan─▒yorum da fazla de─čil. Mesaj da demiyorum. Bana yaz veya direk ÔÇťYazÔÇŁ diyorum. Hen├╝z mesajdan ba┼čka bir ┼čey anlayan ├ž─▒kmad─▒.

(Witch-Dentist of Muhit) #29521

Sizce ejderhalar ger├žekten var m─▒yd─▒?

• Evet
  • Hay─▒r

0 oylayan

(Umur) #29522

Hay─▒r dedim ancak tan─▒m─▒ a├žmak laz─▒m.

(Witch-Dentist of Muhit) #29523

┼×imdi filmlerde bahsedilen, u├žabilen veya u├žamayan ama a─čz─▒ndan alev p├╝sk├╝rten asl─▒nda bizim mitolojik olarak g├Ârd├╝─č├╝m├╝z g├╝zellerden bahsediyorum. :upside_down_face:

(Umur) #29524

O zaman hay─▒r.

(Palya├žo gibi giyinen ucubelerle k├Ât├╝ bir ge├žmi┼čimiz var!) #29525

Aynadaki yansimanizin sizden farkl─▒ hareketler yapt─▒─č─▒n─▒ fark edersenizÔÇŽ

• Orac─▒kta ├Âl├╝r├╝m
  • Akl─▒m─▒ kaybedebilirim
  • Tertemiz delirdigimi d├╝┼č├╝n├╝r mutlu olurum
  • Umurumda olmaz
  • Aynadaki benle ileti┼čime ge├žmeyi denerim
  • Aynay─▒ k─▒rar─▒m
  • Bir daha hicbir aynaya bakamam
  • Nereden ├ž─▒kard─▒n simdi bunu gece nas─▒l aynaya bakaca─č─▒m simdi ben

0 oylayan

(Witch-Dentist of Muhit) #29526

Zaten korkuyorum bakmaya geceleri. :joy:

(I hope they remember you) #29527

Neler yapt─▒─č─▒na bakar─▒m yani. Merak─▒m daha bask─▒n olur.

(Gazi Audomarus Fridia DCLXVI PFVV Pipinpadaloxicopolis the First) #29528

Burada bile ne bo┼č muhabbetler d├Ânm├╝┼č :frowning:

├ço─čunu okumad─▒m, sadece evrim muhabbetini biraz okudum, arada ├Ânemli bir ┼čey ge├žtiyse bilgilendirmeniz durumunda m├╝te┼čekkir olurum.

Evrim meselesine gelirsek. @Evsiz 'in de (epey sert bir ┼čekilde) ifade etti─či ├╝zere evrim bir inan├ž meselesi de─čildir.

Mevcut Evrim Teorisi elimizde, t├╝rlerin k├Âkenini a├ž─▒klamak konusunda, sahip oldu─čumuz verilere en ├žok uyan teori. Bu ÔÇťHani olur da ├žok abs├╝rd bir ┼čey olmazsa do─čru olan ┼čey buÔÇŁ veya ÔÇťDo─čru olan ┼čey buÔÇŁ demenin bilimcesi.

Beni en ├žok rahats─▒z eden mevzulardan biri de Evrim TeorisiÔÇÖnin bu kadar inan├žsal bir mevzu h├óline getirilmesi, bunun da dolayl─▒ yoldan hem epistemolojik, hem ontolojik, hem de teolojik tart─▒┼čmalara bula┼č─▒p bu tart─▒┼čmalar─▒ da s─▒─čl─▒─ča ├žekmesi.

├ľte yandan @Evsiz 'in bir ifadesinin yanl─▒┼č veya yanl─▒┼č anla┼č─▒lmaya m├╝sait oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. Evrim, g├Ârece ├žok k─▒sa s├╝relerde dahi m├╝┼čahede edebilece─čimiz bir do─ča olay─▒.