Genel Anket Koridoru 🗳

(B) #30853

Bu vesileyle Rolling Stones’un Paint it Black şarkısını Erkin Koray’ın Bir Eylül Akşamı şarkısından “esinlenerek” yaptığını da hatırlatalım.
1995’te Jagger bir röportajında bunu kabul etmiş.

(Kerem) #30854

Beyazıt Öztürk milletin üzerine şey yapmıyor muydu ya

(marko) #30855

İşleri kızıştırıyorum.

• Selda Bağcan
  • Grup Yorum
  • Zülfü Livanei
  • Ahmet Kaya

0 oylayan

(Ertunç Doğan) #30856

İddia ediyorum Deniz Üstü Köpürür Cem Karaca’nın seslendirdiği en iyi şarkıdır.

(marko) #30857

Konu Cem Karaca olunca benim çok fazla favorim var ya, bir insanın bu kadar iyi şarkı söylemesi ve sesinin altında ezilmeyecek bir müzikle bize sunması müthiş bir olay. Türkiye’de çok yaşanmıyor bu olay.

(Kürşad the Falcone) #30858

Birde Maden Ocağı var.

(Ertunç Doğan) #30859

Her şarkısını seviyorum fakat Deniz Üstü Köpürür’ün bana çok dokundurduğu şeyler var.

(marko) #30860

Eğer demek istediğin şarkı Maden Ocağının Dibinde ise benim de favorilerimden olan o şarkıyı popüler olmadığı için koymadım, ama Maden Ocağı bir Kurtalan Ekspress şarkısı olansa onun Cem Karaca’yla ilgisi yok diye biliyorum.

(B) #30861

Şeyh Bedreddin Destanı da ankette olsaymış keşke. Bir de 5 şarkı çok az olmuş seçemedim :confused:

(Kürşad the Falcone) #30862

Şunu diyorum.

(Berkay Küçük) #30863

Muhitteki ilk postlarımdan biriydi diriltiyorum.

Nükhet Duru’nun Oysa Şimdi şarkısının soundu ile Pink Floyd’un efsane şarkısı High Hopes’un soundlarının benzerliği sizce tesadüf mü yoksa ortada bir esinlenme var mı?

• Evet, var.
  • Hayır, yok.

0 oylayan

(marko) #30864

O bence o kadar popüler bir şarkı değil, ama çok severim ben de.

@Kursad_Sahin fun fact, Maden Ocağının Dibinde’nin de yer aldığı “Yoksulluk Kader Olamaz” Türkiye’nin ilk konsept progressive rock albümü olabilir. Her bir şarkı devrimci bir bakış açısıyla ülke sorunlarını ele alır ve hemen her şarkı tamamen aynı akustik gitar opening’inden sonra Cem Karaca’nın o şarkının ismini söylemesiyle başlar. O dönem öğrenci grupları “Tek Yol Devrim” gibi sloganların yanında “Yoksulluk Kader Olamaz” yazarmış, gençler arasında o dönem çok popülermiş.

(Ertunç Doğan) #30865

Roger Waters’a sormalı :man_shrugging:

(alifromboston) #30866

Sen bunu diyince benzerlik var gibi geldi ama bilmeden dinlesem ikisini de sıradan bir benzerlik farketmezdim sanırım.

(marko) #30867

High Hopes’ta Roger Waters’ın bir olayı yok, şarkı çıkmadan 10 yıl önce gruptan atıldı (çok da iyi oldu).

(Ertunç Doğan) #30868

O zaman Gilmour’a :joy: :sweat_smile:

(Koala lordu/Koç Lisesi Bebeğim! ) #30869

SAFINAZ!!! açmak gerekirse, SAFINAZ șarkısı Benim gözümde gelmiș geçmiș en iyi șarkıdır, 18 dakka boyunca Bohemian Rhapsody’nin 2 kaçtı tarz değiștirir, ciddi ciddi hikaye anlatır.

(Palyaço gibi giyinen ucubelerle kötü bir geçmişimiz var!) #30870
  • Ellere var da bize yok mu
  • Ben sizin babanızım
  • Turkish kovboylar

0 oylayan

(Eren) #30871

Naber

• İyi
  • İyidir
  • İyiyim

0 oylayan

(The Dude) #30872