Genel Anket Koridoru ­čŚ│

(marko) #30913

O bir Bar─▒┼č Man├žo ┼čark─▒s─▒ yaln─▒z.

(alana) #30914

Seni cahilli─činle ba┼č ba┼ča b─▒rak─▒yorum

(marko) #30915

S─▒rf bunu yapmak i├žin mi b├Âyle sordun fdsfcxz

(Palya├žo gibi giyinen ucubelerle k├Ât├╝ bir ge├žmi┼čimiz var!) #30916

Allah─▒m goooollll :joy::joy:

(alana) #30917

Hay─▒r ger├žekten ├žok sevdi─čim bir ┼čark─▒s─▒. Son zamanlarda en ├žok dinledi─čim iki ┼čark─▒s─▒ndan da biri. Daha ├Ânceden yazacakt─▒m ama unuttum :woman_shrugging:t2:

(marko) #30918

Gol yiyeceksek kendi kalemize yiyelim abim.

@elpis yaln─▒z ben bu ┼čark─▒y─▒ bildi─čim halde anlamad─▒m he, bana da ay─▒p.

(Palya├žo gibi giyinen ucubelerle k├Ât├╝ bir ge├žmi┼čimiz var!) #30919

Yalniz de─čilsin. Bende onu sordu sand─▒m

(Serkan of ─░zmir) #30921

Gol de─čil -da ayr─▒ olacakt─▒. OfsaytÔÇŽ

(alana) #30922

Ay─▒rm─▒yorum a─člaaaaa

(Umur) #30923

─░nsanlar─▒n cinsel ili┼čkiye girmesinin her hayvanda oldu─ču gibi ├Âz├╝nde sadece genin kendisini koruma iste─čiyle gelmesini, kal─▒t─▒msal bilgi devam─▒n─▒ g├Âz ├Ân├╝ne al─▒rsak. E─čer gelecekte, insanl─▒k sonsuz bir ├Âl├╝ms├╝zl├╝─č├╝ ke┼čfederse, cinsel ili┼čki/├žocuk yapmak gibi ┼čeyler anlams─▒zla┼č─▒r m─▒?

• Evet
  • Emin de─čilim
  • Hay─▒r

0 oylayan

Peki bu gelecekte, kad─▒nlar─▒n ÔÇťanneÔÇŁ i├ž g├╝d├╝s├╝ diye bahsetti─čimiz duygular─▒na ne olur?

• Yava┼č yava┼č silinerek yok olur veya bast─▒r─▒l─▒r.
  • Emin de─čilim.
  • Oldu─ču gibi kal─▒r, o ┼čekilde ya┼čama devam edilmeye ├žal─▒┼č─▒l─▒r.

0 oylayan

A├ž─▒klayarak cevaplarsan─▒z seviniriz.

(Kid A) #30924

Temel i├žg├╝d├╝lerden yola ├ž─▒kmas─▒na ra─čmen g├╝n├╝m├╝zde toplumlar─▒n k├╝lt├╝rlerinin temellerine yerle┼čmi┼č halde bulunan ├žocuk yapma, evlilik, annelik gibi de─čerlerin kolay kolay hi├žbir ┼čart alt─▒nda silinebilece─čini sanm─▒yorum.

(Sapere Aude!) #30925

Cinsellik sadece biyolojik bir gereklilik oldu─ču i├žin ger├žekle┼čtirilmiyor. Elbette o yan─▒ var, ancak bana kal─▒rsa art─▒k iyice arka planda. K├╝lt├╝r├╝m├╝ze girmi┼č, hayat─▒m─▒z─▒ etkilemi┼č ve belirli ├Âl├ž├╝lerde de toplumsal kurumlar─▒m─▒zda de─či┼čikli─če sebep olmu┼č; ├Ârne─čin ÔÇťensest yasa─č─▒ÔÇŁ, antropologlar─▒n insanlar─▒n koydu─ču ilk kural oldu─čunu ve hayvan do─čam─▒zdan uzakla┼čmam─▒z─▒n ilk ad─▒m─▒ olarak g├Âr├╝yorlar. Yeni geli┼čmeler olduysa takip edemedim, kusura bakmay─▒n. K├╝lt├╝rel yan─▒m─▒z, cinselli─či sadece t├╝r├╝n devam─▒ olarak g├Ârm├╝yor ve bu nedenle ciddi bir tehlike te┼čkil etmedi─či s├╝rece cinsel ili┼čkinin anlam─▒n─▒ yitirece─čini sanm─▒yorum.

(Volkan ┼×ahin ) #30926

Sadece kal─▒t─▒msal bilgi devam─▒ ya da kendini koruma i├žg├╝d├╝s├╝n├╝ de─čil de cinsel ili┼čkiden al─▒nan zevki de d├╝┼č├╝n├╝rsek, ├Âl├╝ms├╝zl├╝─č├╝n bunu anlams─▒zla┼čt─▒raca─č─▒n─▒ zannetmiyorum. Belki ├Âl├╝ms├╝zl├╝kle beraber duyular─▒m─▒z da k├Ârelirse olabilir. ├çocuk yapmak ┼ču anda da baz─▒ bireyler taraf─▒ndan ├žok tercih edilen bir ┼čey de─čil. ├ľl├╝ms├╝zl├╝kle birlikte ├žocuk yapma iste─či azalabilir ama anlams─▒zla┼čaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yorum.

(Umur) #30927

Ben temel i├ž g├╝d├╝leri baz alarak ├ž─▒k─▒yorum yola, ┼č├Âyle a├ž─▒klayay─▒m kendimi.

├ľl├╝ms├╝z oldu─čunda, gen s├╝rekli kendisini koruyup t├╝r├╝ devam ettirmeyi mant─▒ks─▒z ve anlams─▒z buldu─čunda az da olsa i├ž g├╝d├╝sel olarak bir etkisi olacakt─▒r gibi geliyor, bir yerden sonra da bu etki b├╝y├╝meye ba┼člayacak, ve belki de uzun bir zaman sonra cinsel ili┼čki ve ├žocuk yapma toplum genelinde mant─▒ks─▒z, anlams─▒z hatta belki de uygun olmayan bir hale gelecek. G├╝n├╝m├╝zde enseste nas─▒l bak─▒l─▒yorsa cinsel ili┼čkiye girenlere de o ┼čekilde bak─▒lacak. Kafamda senaryo o ┼čekilde i┼čliyor benimÔÇŽ

Annelik i├ž g├╝d├╝s├╝ ise ilk ba┼člarda hi├žbir ┼čekilde bast─▒r─▒lamayan bir nesil b─▒rakarak, devam─▒ndan gelenlere, o s─▒rada gen├ž olanlara b├╝y├╝k bir etki yaratmay─▒p bast─▒r─▒l─▒p, yok olacak bir g├╝d├╝ gibi geliyor.

(Volkan ┼×ahin ) #30928

Çare vasektomi.

Annelik i├žg├╝d├╝s├╝n├╝n yok olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yorum. V├╝cudunda b├╝y├╝tt├╝─č├╝ bir canl─▒n─▒n, e─čer kad─▒nda psikolojik/mental herhangi bir problem yoksa, zarar g├Ârmesine kolay kolay hi├žbir anne dayanamaz. Hatta ├žocuk yeti┼čtirmenin garipsendi─či bir toplumda bu i├žg├╝d├╝ ├žocuk sahibi olanlarda daha canl─▒ olabilir.

(Taylor Swift Fanboi) #30929

Hangi Bernardo Bertolucci filmi?

• Me and You
  • The Dreamers
  • Besieged
  • Stealing Beauty
  • Little Buddha
  • The Sheltering Sky
  • The Last Emperor
  • Tragedy of a Ridiculous Man
  • Luna
  • 1900
  • Last Tango in Paris
  • The Conformist
  • Partner
  • Before the Revolution
  • The Grim Reaper

0 oylayan

(Berk Kaynak) #30930

@Evsiz Kesin konu┼čmak m├╝mk├╝n de─čil. Muhtemelen ├╝reme fonksiyonu bir s├╝re sonra devre d─▒┼č─▒ kalacakt─▒r. Ancak ┼č├Âyle d├╝┼č├╝nelim, ├Âl├╝ms├╝zl├╝─če ki┼čiler istedi─či takdirde son verebiliyorsa bu hayattan al─▒nan keyfin bir raddede silinmemesi gerekiyor. Cinsellik de insanl─▒─č─▒n en i├žg├╝d├╝sel keyiflerinden birisi oldu─ču i├žin bunun bir noktada muhafaza edilmesi gerekebilir. Yani insanlar sonsuza kadar ya┼čad─▒klar─▒ i├žin ├žocuk yapmaktan vazge├žseler de sekse devam ederler ve ├╝reme fonksiyonlar─▒ dursa bile muhtemelen cinselli─čin i┼člevi tamamen keyife kayar.

(imnotevensorry) #30931

┼×imdi o kadar filmin aras─▒ndan tek film izleyip ona oy vermek ho┼č de─čil ama tek film ÔÇśDreamersÔÇÖ oldu─ču i├žin oy veriyorum.

(Sapere Aude!) #30932

Ben de tam olarak bundan bahsediyordum. Cinselli─čin bir y├Ân├╝ ortadan kalksa da di─čer y├Ân├╝ ki bence olduk├ža etkili olan y├Ân├╝, devam ediyor.

Kafandaki senaryo olduk├ža ilgin├ž olabilirdi. Belki de o zamanki toplumsal dinamiklerle ├žocuk yapmak, dedi─čin gibi ka├ž─▒n─▒lan, ho┼č kar┼č─▒lanmayan bir ┼čey olarak g├Âr├╝lmeye ba┼članabilir. Ancak bu noktada da neden diye sorusu akl─▒ma geliyor. Neden b├Âyle g├Âr├╝ls├╝n?

(b├╝┼čra) #30933

Burada senin kafandaki ├Âl├╝ms├╝zl├╝k fikrinin ya┼čl─▒l─▒─ča olan bak─▒┼č─▒n─▒ merak ediyorum Umur, birazc─▒k a├žabilir misin? Hi├ž yaslanmamaktan mi bahsediyoruz ├Ârne─čin. Cinsellik fazlas─▒yla hormonlara ba─č─▒ml─▒ bir olay ve hormonlar─▒n ├╝retimi ya┼čla ├žok fazla de─či┼čiklik g├Âsteriyor. Ya┼čl─▒l─▒ktaki menopoz ve andropoz d├Ânemleri bunun bir ├Ârne─či.

Kafamdaki mevcut geli┼čim de ┼ču benim; ├Âl├╝ms├╝zl├╝k cinselli─či ├žocuk mevzusu y├╝z├╝nden ├Âld├╝rmez muhtemelen, hepimizin s├Âyledi─či gibi bu yaln─▒zca ├╝remek i├žin yap─▒lan bir ┼čey de─čil. Ancak benim kafamda ┼č├Âyle bir sorun var. Ben ├Âl├╝ms├╝zl├╝k fikrinin genel olarak bir tats─▒zl─▒k yarataca─č─▒ fikrindeyim. Nedeni de zaman─▒n k─▒sa olmas─▒n─▒n bir ┼čeylerin tad─▒n─▒ ├ž─▒kard─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝nmem. Yaln─▒zca cinsellik olarak de─čil bir arkada┼čl─▒─č─▒ d├╝┼č├╝nelim ├Ârne─čin; sonsuza de─čin ya┼časam ayn─▒ fedakarl─▒klar─▒ yapar m─▒y─▒m, ayn─▒ sorumluluklar─▒ al─▒r m─▒y─▒m bilmiyorum. ├ç├╝nk├╝ sonsuza de─čin ya┼čayaca─č─▒m, sonsuza de─čin arkada┼č edinme hakk─▒ demektir bu. Ayn─▒ ┼čey cinsellik i├žin de ge├žerli. Birinden ho┼član─▒yorum diyelim; ayn─▒ eforu harcar m─▒y─▒m kar┼č─▒mdaki i├žin; sonsuza de─čin ya┼čama, sonsuz partner ┼čans─▒m varken? Bana baz─▒ hisler ├Âl├╝rm├╝╚Ö, tutku k├Ârelirmi╚Ö gibi geliyor. Bunu bir arkada┼č─▒mla da konu┼čmu┼čtuk.

Annelik i├žg├╝d├╝s├╝n├╝ de bir kolayl─▒k yaparak evrime b─▒rak─▒yorum. ├ç├╝nk├╝ bu da ├žo─čunlukla bir hormon i┼či. Uygarl─▒─č─▒n geli┼čimi ile evrimle ┼čekillenen insan─▒ annelik d├╝rt├╝s├╝ de kaybolabilir; bunun i├žin de cook uzun zaman gerekebilir diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Ama tabii yine ayn─▒ soruya geliyorum; do─čurganl─▒k insan ├Âmr├╝n├╝n belli bir ya┼č aral─▒─č─▒n─▒ kaps─▒yor, senin ├Âl├╝ms├╝zl├╝k fikrinin temelinde bu soru nas─▒l yanitlaniyor bilmiyorum. :cherry_blossom: