Genel Anket Koridoru ­čŚ│

(Taylor Swift Fanboi) #30934

Bo┼čver hepsini izleyen ├ž─▒kmaz zaten :slight_smile:

(Umur) #30935

├ľncelikle, be─čeni hakk─▒m yok. Be─čendim say─▒n─▒z.

Yok bu anlamda bahsetmiyorum ├Âl├╝ms├╝zl├╝kten.

Kafamdaki ├Âl├╝ms├╝zl├╝k 30lu ya┼člar─▒n ba┼č─▒nda bir beden, asla ya┼članm─▒yor, asla ├Âlemiyor, hi├žbir ┼čekilde zarar g├ÂremiyorÔÇŽ ┼×imdi, ├žocuk mevzusu y├╝z├╝nden cinsellik ├Âlmez zaten, sadece k├╝├ž├╝k bir etki yarat─▒r. Ancak zamana b─▒rak─▒ld─▒─č─▒nda, evrim i┼čin i├žindeyken ben bu k├╝├ž├╝k etkinin gitgide b├╝y├╝yerek cinselli─či direkt olarak ho┼č kar┼č─▒lanmayan, mant─▒ks─▒z bir yere ├žekece─čini d├╝┼č├╝nd├╝m. Tabii arada yine anormallikler olarak bak─▒labilecek bir kesim olacakt─▒r. Ensest ├Ârne─čini o y├╝zden vermi┼čtim mesela.

─░┼čte neden konusuna geldi─čimizde de tam anlam─▒yla bir a├ž─▒klamam yok, cinsellik e─čer bir sonu├ž getirmeyecekse sadece zevk amac─▒yla yap─▒lacaksa ve bir ka├ž uzun y├╝zy─▒l i├žerisinde asla ├Âlemeyen bir insan ─▒rk─▒nda anlams─▒z, ho┼č olmayan bir hale gelebilir. ─░lkel bir ┼čey gibi g├Âr├╝lebilir diyorum.

Bana ise tam tersi geliyor ├žo─ču ┼čey, ├Âl├╝ms├╝zl├╝k, sonsuz bir ya┼čam. Sonsuz say─▒da olas─▒l─▒─č─▒n her birini ya┼čama ┼čans─▒, sonsuz say─▒da ┼čey yapabilmekÔÇŽ Yeni ├ž─▒kan her ┼čeyi g├Ârmek, denemek, sonsuza kadar geli┼čmek. Tabii arkada┼čl─▒k konular─▒nda hakl─▒ olabilirsin, belki de o zaman g├╝n├╝m├╝zde ortada olan ├Ân├╝ne gelene arkada┼č─▒m deme olay─▒ ├žo─čalabilir. Dostluk dedi─čimiz k─▒s─▒m a┼č─▒r─▒ azalma g├Âsterebilir. Belki de hatta direkt olarak ortadan kalkabilir.

Ayn─▒ uzun zaman i├žerisinde bahsediyorum bu cinselli─čin azalmas─▒ndan.

(Berk Kaynak) #30936

─░┼čin i├žinde kendini ├Âld├╝rme se├žene─či yoksa insanlar muhtemelen s─▒k─▒lmamak i├žin ├žok daha farkl─▒ yollar bulacakt─▒r. Bu durumda yava┼č yava┼č silinebilir, evet.

Ben dostluk kavram─▒n─▒n tam olarak yok olabilece─čini d├╝┼č├╝nm├╝yorum. ├ç├╝nk├╝ sonsuza kadar da ya┼časan ger├žekten yak─▒n arkada┼č─▒n olan insandan bir tane daha yok. Ayr─▒ca, insanlar─▒n al─▒┼čkanl─▒k d├Âng├╝s├╝ de ki┼čileri birbirine ba─čl─▒yor. Daha efektif ┼čeyler ├╝retebilmek i├žin birliktelik her ko┼čulda gerekecektir bence. Yaln─▒z, bu arkada┼čl─▒klar muhtemelen belli bir noktada sona erecektir. 80 y─▒l s├╝ren bir arkada┼čl─▒─č─▒n bir noktada son bulmas─▒ beklenebilir, ancak bu da hayat─▒ heyecanl─▒ k─▒l─▒yor g├Âz├╝mde. Ya┼čam─▒nda k─▒sa periyotlar halinde bamba┼čka hikayeler olacak, her seferinde farkl─▒ bir roman─▒ ya┼č─▒yormu┼čsun gibi hissedeceksin. Bence tutku k├Ârelmez ancak ┼čekil de─či┼čtirirdi ├Âl├╝ms├╝zl├╝k ile.

(Martha Kemal) #30937

At├Âlye veya laboratuvarda ├ž─▒lg─▒n atacak donan─▒mda oldu─čunuzu varsay─▒n.

• K├╝t├╝phane
  • At├Âlye/Laboratuvar

0 oylayan

(Umur) #30938

Normal beni en ├žok mutlu edecek, rahatlatacak, kendimi bulmam─▒ sa─člayacak yeri se├žerdimÔÇŽ Ancak soruda ├ž─▒lg─▒n atacak bir donan─▒mdan bahsetti─čimiz i├žin laboratuvar─▒ se├žme zorunda hissettim kendimi. ├ç├╝nk├╝ hala ├žok kat─▒ bir g├Âr├╝┼če sahibim, ├Âl├╝m denilen hastal─▒─č─▒n bir ┼čekilde tedavi edilmesi gerekiyor. Labda ├ž─▒lg─▒n atabiliyorsam e─čer kendi mutlulu─čum ├žok ├Ânemli de─čil, gidip biraz ├ž─▒lg─▒n atar hayat─▒m─▒z─▒ harcar─▒z sonras─▒nda e─čer ┼čansl─▒ olursak sonsuz bir hayat elde ederiz.

(Martha Kemal) #30939

├ç─▒lg─▒n atacak dediysem, medeniyeti dolar gibi y├╝kseltmiyosunuz. Hani 5 senede ├Âl├╝m├╝ ÔÇťtedaviÔÇŁ eder olmuyorsun. Hatta belki de bir ├Âm├╝rde bile ├Âl├╝me ├žare bulam─▒yorsun. Ger├ži Rick bile yapam─▒yor bunuÔÇŽ Ben amat├Âr olmana ra─čmen g├╝ndemi me┼čgul edecek kadar ba┼čar─▒l─▒ olmay─▒ kastediyorum. Ger├žek├ži d├╝zlemde ├ž─▒lg─▒n at─▒yorsun yani.

(Umur) #30940

Ger├žek d├╝zlemde ├Âl├╝m├╝ tedavi etmeyi ├žabalayan tonlarca insan var, onlardan birisi olabilecek bir kapasiteye geliyorsam bunu kullanmam gereklidir. Ve evet ÔÇťtedaviÔÇŁÔÇŽ Bu arada ┼ču konu┼čmalara iki adet karikat├╝ristin yaratt─▒─č─▒ karakterlerden ├Ârnek vermeyin, l├╝tfen.

Bu arada, be┼č seneden de bahsetmedim, hayat─▒m─▒ harcar─▒m en k├Ât├╝ diye o y├╝zden diyorum.

(Martha Kemal) #30941

├ľrnek ciddi de─čildi, "tedavi"yi de ├Âl├╝m├╝ hastal─▒k olarak g├Ârmedi─čim i├žin t─▒rnaklad─▒m.

(Umur) #30942

Fark─▒nday─▒m neden t─▒rnaklad─▒─č─▒n─▒nÔÇŽ Ben de ├Âl├╝m├╝n bir hastal─▒k oldu─čunu belirtmek i├žin t─▒rnaklad─▒m.

(The Dude) #30943

Uzun s├╝redir muhitin bu konuyla ilgili g├Âr├╝┼č├╝n├╝ merak ediyordum.

(marko) #30944

Yuh ya bari TC kimlik numaram─▒z─▒ da iste yine analiz ├ž─▒kar─▒yor puuu

(Devrim) #30945

diyenler ergendir ahmakt─▒rÔÇŽ

(Martha Kemal) #30946

Bu ne diyo ya

(alifromboston) #30947

Bunu yazmaya gelmi┼čtim. Niye yazd─▒n ki?

(Fransuva'n─▒n Ayran─▒) #30948

Anketin ├╝st├╝ndeki yaz─▒ ├žok tarafl─▒ olmu┼č.

(not stronger than fiction) #30949

olmazsa olmaz─▒m: set the controls for the heart of the sun ???

(marko) #30950

Do─čru bak pop├╝ler bir eser o da asl─▒nda. Sorry.

(evethearteyes) #30951

Az ├Ânce ┼č├Âyle bir haber g├Ârd├╝m. Linke t─▒klamadan haberin i├žeri─čini ├Ânizlemede de g├Ârebilirsiniz.

Do─čru ya da yanl─▒┼č olmas─▒n─▒n d─▒┼č─▒nda, bu tarz vakalarda, su├žluya/su├žlulara ac─▒yor musunuz?

• Evet, ne olursa olsun ac─▒yorum.
  • Hay─▒r, umrumda bile de─čil.

0 oylayan

(Umur) #30952

Sizce insanlar olarak ┼čiddet ve vah┼čet bizleri heyecanland─▒r─▒yor mu? Yani ┼čiddet ve vah┼četi i├žten i├že sevip bunu ar─▒yor muyuz?

• Evet.
  • Hay─▒r.

0 oylayan

Gelen cevaplara g├Âre bir sorum daha olacak.

(Berk Kaynak) #30953

O─člum ayn─▒ soruyu bir kere daha sen sormu┼čtun, saatlerce ├╝st├╝ne konu┼čtuk. Kaos istencinin somut hali bu adam. :smiley: Bu arada o zaman idam veya i┼čkence olmal─▒ m─▒ onun ├╝zerine konu┼čmu┼čtuk. Sorunun biraz hileli oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. ─░├žimde herhangi bir ac─▒ma duygusu uyanm─▒yor elbette. Ancak inand─▒─č─▒m de─čerler ve mant─▒─č─▒m b├Âyle bir ┼čeyin olmamas─▒ gerekti─čini savunuyor. Aksi takdirde bu intikam d├Âng├╝s├╝ ├ž├Âz├╝m olmaktan ├žok b├Âyle vah┼četleri artt─▒r─▒yor. Hatta UmurÔÇÖun sorusuyla da birebir ba─člant─▒l─▒. Uzun uzun bunu belki iki kere tart─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z i├žin yine ayn─▒ konu a├ž─▒l─▒rsa ka├žar giderim ancak adam─▒n haline ├╝z├╝lmek ile eylemin de─čerlere ve mant─▒─ča ayk─▒r─▒ olmas─▒ farkl─▒ ┼čeyler.

Yani oturup adam─▒n haline a─č─▒t yakm─▒yorum ancak ac─▒d─▒─č─▒m ki┼čiler bu i┼či yapanlar. Toplumun bu intikam istenciyle gelece─či yeri d├╝┼č├╝nmek beni ├╝z├╝yor. Olmas─▒ gereken bu de─čil. Ne olursa olsun, yanl─▒┼č.

@Evsiz

Derinlerde b├Âyle bir istencin oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum ancak bu kontrol edilebilir bir canavar gibi geliyor bana. Yine de ├žok g├╝zel bir replik ile bu duruma ├Ârnek vereyim, Fullmetal Alchemist:BrotherhoodÔÇÖdan. Askerler s├Âzde bir sava┼čta ┼čehrin insanlar─▒n─▒ isyan ettikleri i├žin ├Âld├╝rmek zorunda kal─▒yor. Bir asker de bunun ne kadar ac─▒ verici oldu─čunu ve bunun i├žin mi askere yaz─▒ld─▒─č─▒n─▒ sorguluyor. O s─▒rada K─▒z─▒l Simyac─▒ KimbleeÔÇÖnin ┼č├Âyle bir s├Âz├╝ var, e─čer yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yorsam:

ÔÇťSen asker olmak i├žin yola ├ž─▒kt─▒─č─▒nda; o anla┼čmay─▒ imzalad─▒─č─▒nda ne olaca─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yordun ki? Askerlerin yapt─▒─č─▒ ┼čey budur, insan ├Âld├╝rmek. Masum veya de─čil, ne farkeder? Biz emirleri uygulay─▒p ├Âld├╝rmek i├žin tasarland─▒k ve ┼ču anda da emirleri uyguluyoruz. ┼×imdi s├Âyle bana, sen bir keskin ni┼čanc─▒s─▒n. Bu kadar h├╝zn├╝n arkas─▒nda, hedefini d├╝rb├╝nden g├Âr├╝p ├Âld├╝rmeden ├Ânceki o tek bir saniyede anl─▒k bir tatmin hissi ya┼čam─▒yor musun? Yetene─čini ger├žekle┼čtiriyor olman─▒n sevincini, insan hayat─▒n─▒n elinde olmas─▒n─▒n hazz─▒n─▒ tatm─▒yor musun?ÔÇŁ

Burada kar┼č─▒dan bir cevap gelmiyor. Suskun kal─▒yor. Bence ├žok iyi bir anlat─▒m.